Запек и рентген с бариева каша в Пирогов

  • 7 781
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 476
Здравейте,

Синът ми е на 2.7 месеца и страда от запек от доста време насам. Лекуваха го с лаксативи около 5 месеца без особен ефект. Бяхме преди малко при д-р Георгиев, завеждащият на един от детските хирургични блокове в Пирогов. Той иска да постъпим при него за изследвания, едно от които е рентгенологичното изследване на дебелото черво с бариева каша.

Знам, че на пръв поглед няма какво да се чудя и едва ли не е по-добре да го направя, за да знаем какво е състоянието на детето ни. От друга страна съм много притеснена, тъй като този вид изследване е с едно от най-тежките радиационни натоварвания. Радиацията, която детето получава се равнява на радиацията, която получава от околната среда за период от 7 години. Това разбира се лекарите го пренебрегват. Отчитат, че това изследване е натоварващо, но пък "не чак толкова". На мен проблемът ми е, че нашето дете вече е преминло през 2 тежки рентгенови натоварвания в Пирогов - още като беше новородено, туй като имаше съмнения за полирна стеноза. Това сега ще му е един вид трето.

Темата за вредите от рентгена, особено при деца, е много малко дискутирана в България и не и се обръща голямо внимание. Лекарите не се замислят за това. След всичко обаче, което аз съм изчела вече по въпроса, не мога спокойно да предприема подобна стъпка.

Не мога да преценя съотношението ползи/негативи от това да направим това изследване От една страна си казвам, ами ако запекът на детето е чисто функционален и ще се оправи по-нататък, а пък ние да го подлагаме сега на тези излишни изследвания, които сами по себе си могат да имат след години сериозни негативи. От друга страна си казвам, ами ако детето ми има сериозен проблем и това наистина трябва да се направи, за да се установи проблема, а не да го тъпчем месеци наред с Дуфалак и тем подобни.

Съжалявам за дългия пост.

Просто бих искала някой, ако е минавал през това, да сподели опита си. Може би това ще ми помогне да взема правилното решение.

Благодари ви. Пожелавам ви от сърце да са ви живи и здрави дечицата.


# 1
  • Мнения: 6 619
Светле, а само в пирогов ли може да се направи това изследване? в смисъл, няма ли някоя клиника с по-модерна апаратура, която да е алтернатива на рентгена, или пък просто с “по-щадящ" рентген (в пирогов техниката е по-стара, възможно е да има по-добри, знам ли), а след това да занесете резултатите на доктора. може би е добре да си споделиш притесненията с него, ако има друг вариант може да те насочи.

# 2
  • София
  • Мнения: 262
Предполагам сте опитали с промяна в диетата. По-голямата ми дъщеря, сега на 7, има запек горе долу от 3 годишна и се изхожда "на топченца". Пробвала съм всякакви пробиотици, но ефект никакъв. Тя не обича зеленчуци и плодове, но като я накарам насила да яде по 2 плода на ден и някаква салата нещата мигновено се оправят. Ако основната диета на детето е хляб, ориз, картофи и месо е нормално да е запечено. Даже и да не обича пресни зеленчуци и плодове е добре да обмислите начин да го накарате да ги яде. Ако и такава диета не помага според мен си направете изследването.

А в Пирогов имат нова апаратура. Наскоро ни се наложи рентгенова снимка и рентгенолога се похвали, че са го обурудвали с апарат последно поколение. Твърдеше, че мониторът на компютъра облъчвал повече. Дали наистина е така не знам...

Последна редакция: пн, 07 дек 2015, 17:27 от mimike

# 3
  • Мнения: 476
Благодаря ви, че намерихте време да изчетете дългия ми пост.

sylviana,
предполагам проблемът не е само в апаратурата, ами и кой стои в командната зала в този момент и гледа на екрана. Безспорно в Пирогов са най-добрите специалисти, когато става дума за хирургични проблеми при децата.

mimike,
Ние сме пробвали какво ли не. На диета е от лятото и то много стриктно я спазваме. Пие не просто пробиотици, а лекарства - лаксативи и то вече 5 месеца. Изпражненията често са на топчета и много плътни като консистенция, като "глина", както ги определи Георгиев.

# 4
  • София
  • Мнения: 262
Към лаксативите има привикване и е добре да се взимат само при спешна нужда. Мога да го кажа от собствен опит, преди години бях се докарала до положение в което не можех да се изходя без лекарство. И нещата се влошават с изминалото време. След като спрях всякакви лекарства имах един много тежък месец, в който ходих по голяма нужда може би само 3-4 пъти и после постепенно нещата си дойдоха на мястото.
За да ви препоръчат такова изследване лекарите трябва да имат съмнение за нещо, добре е да обсъдите с тях какви са рисковете и наистина дали се съмняват за нещо сериозно.

# 5
  • Мнения: 32
Георгиев е най-добрият хирург! Той направи на синът ми много,много тежка операция. Аз му вярвам безрезервно!

# 6
  • Мнения: 476
Да побутна темата

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Светлана, д-р Георгиев споменава ли за каква диагноза се съмнява? Споменавал ли е Хиршпрунг? Той е лекуващият хирург на моя син. Имам му безрезервно доверие. Ако става въпрос за Хиршпрунг, то контрастното изследване и в последствие биопсия са задължителни за диагностика.

# 8
  • Мнения: 476
Нищо не е споменал за какво конкретно се съмнява. Каза, че коремът на детето е подут и дефинира твърдостта на изпражненията на детето като "глинести". Про прегледа направи ректално туширане и каза, че ректума е празен и явно изпражненията са по-нагоре. Това симптоматика на Хиршпрунг ли е?

Supremа,

може ли с няколко думи да ми кажеш как правят рентгеновото изследване, респ. бипсията в Пирогов. Тази бариева каша през устата ли се приема? На някакъв интервал от време ли правят сниките в рентгена? Биопсията на практика от къде се взема и по какъв начин?

# 9
  • Мнения: 18
Здравейте , при положение, че са ви правили изследване с ехограф и ренгеноструктурните с бар.каша , защо се налага отново ? Синът ми беше на 2м и връщаше повече мляко , изказаха съмнение за пилорна стеноза, въпреки че наддаваше екстра ; бяхме 2 дни е Пирогов и поисках втори ехограф - оказа се , че операция не е необходима въобще , накараха ни да направим изсл. с кашата и заключението беше рефлукс . Спря да връща храна към 6-7м. Сега няма и следа от това. Вярно е , че са най-добрите детски хирурзи , но защо пак рентген?
Дъщеря ми наоколо 3-4години изкара пневмония , разстр. след антибиотиците и после запек - тежък , много тежък.... За 1 месец обходихме доста хирурзи, гастро , хомеопати и тн - в Детско здраве , гастроент.( мисля Пантелеева) ни направи курс с глицеринови свещички през ден и  по 5мл ( няколко дни по 10мл) течен парафин всеки ден. За седмица- две започна да се нормализира процеса, след това 1-2 месеца давахме течен парафин по 5мл през ден. В годините , когато е имала проблем съм давала инцидентно . Разбира се и диета с повече плодове , фибри . Ако няма физиолог.проблем - разпитайте - към глиц.свещички няма привикване ( те не се разтварят като бисалакс или подобни) , а теч.парафин ни обясни, че е единственото "олио" , което не се абсорбира, а минава директно в дебелото черво и омекотява. Питайте докторите - аз странични ефекти не съм видяла , а запекът беше драматичен - плакала съм заедно с щерка ми.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Болест на Хиршпрунг е аномалия, при която липсват ганглиеви клетки в дебелото черво. В зависимост къде липсват има дълъг среден и къс сегмент на болестта. Казвам го информативно ,не искам да те плаша с диагнози. Заболяването се характеризира с трудно или никакво изхождане, дилатирани черва, подут корем. Често се диагностицира след раждането поради липса на отделяне на мекониум. Лекува се оперативно - премахва се частта с липсващи ганглиеви клетки.

Изследванията - контрастът се дава през устата с биберон, след определено време се ходи в рентгена и се правиедна  снимка, за да се види докъде стига контрастът, има ли запушване най-образно казано,колко са раздути червата.
Биопсията представлява взимане на тъкан от дебелото черво за хистологично изследване, което да покаже дали са налични тези клетки - те карат червото да се свива и така да избутва изпражненията към ануса. Прави се под пълна анестезия.

# 11
  • Мнения: 476
Благодаря ви за отговорите, много сте ми полезни.

Нашият син ака и то всеки ден - обикновено по 2 пъти. Проблемът обаче е в консистенцията, изпражненията са често на топчета или пък са с консистенция "глина", както казва Георгиев, ние им казваме "пластелин". Незнам каква е нормалната консистенция при деца на неговата възраст. Правени са му в последните 2 месеца 2 ехографии от Пантелеева.

А иначе имаме 2 рентгена от преди това, точно защото когато беше бебе на 2 седмици, се разповръща ужасно много. Прегледа го Пантелеева и директно ни изпрати в Пирогов със съмнение за пилорна стеноза. Направиха един рентген, от който стана ясно, че не се вижда такъв проблем, но ни оставиха няколко дни под наблюдение. Тъкмо щяха да ни изписват и вечерта преди изписването, той се разповръща толкова много, че те се усъмниха и на следващия ден отново направиха рентген, този път под контрола на Георгиев. Е, нямаше пилорна стеноза. И при нас установиха само рефлукс и ни изпратиха да си ходим с назначено антирефлуксно мляко.

Проблемът е, че преживяхме 2 рентгена на такава малка възраст и се оказа, че няма проблем. Не ми иска пак да стане същото и в момента, т.е. да "гърмим врабче с черешово топче". Възможно е обаче да имаме и проблем.... Хиршпрунг или друго... аз за това съм в такава дилема.

Supreme, а само една снимка ли правят на рентгена или те карат да ходиш няколко пъти през няколко часа от време? Хиршпрунг не следва ли да прояви симптоматика още в първите месеци от раждането?

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Беше една снимка няколко часа след приема на контраста. Има мног случаи на Хиршпрунг, диагностицирани по-късно - зависи от дължината на участъка, хранене и т.н. Знам и за дечица на 5-годишна възраст.
Успех ви желая! За всичките си притеснения,говори с Георгиев, той е специалистът.

# 13
  • Мнения: 476
Suprema, а при вас какви бяха симптомите, за да се стигне до тази диагноза?

# 14
  • София
  • Мнения: 262
Обмисляли ли сте възможностите да има непоносимост към някоя храна. Най- често тези непоносимости се изразяват с диария, но има една част от случаите, в които се получава запек. Може би е добре да се консултирате и с алерголог. При голямата ми дъщеря, която е с такива топчести изхождания съм забелязала връзка между количеството мляко, което яде и вида на изхождането. Определено като прекали с млякото се запича много.

Общи условия

Активация на акаунт