Шкурене, Грундиране и Боядисване

  • 28 161
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
С какво са шпакловани стените.

Ако въпросът е към мен, отгоре е Sheetrock фина (на две стени е супер фина), а под нея - шпакловка с мрежа, май беше правена с Open Contact.

# 16
  • Мнения: 4 188
Питах смелчагата, който иска сам да си прави ремонта.

# 17
  • Мнения: 19

Благодаря отново много за напътсвията Simple Smile Хубавото е, че няма нищо... нито настилка, нито мебели, само прозорци. Така че тях ще облепим задължително. Относно лепенките... какво да се прави вече 2 години са стояли (блокът е завършен 2012, а ние чак сега купихме апартаментът).


Ами за жалост не зная наистина с какво е направена мазилката и шпакловката... Когато взехме апартаментът, всичко вече беше завършено, а пък да стигнеш до някаква информация от майсторите си беше невъзможно (минали са повече от 2 години). От аматьоркска гледна точка (т.е. моята Grinning ), стените изглеждат гладки, освен на места тези проблемни пръски, които създават неравностите, както и някакви драскотини, които пък правят вдлъбнатини. Говорих с майстор, който наживо видя стените и каза, че ако не наблягаме на някакви по-тъмни цветове (а ние мислим бяло), няма да има толкова проблем да го направим и така. Ще видим как ще потръгнат нещата и се надяваме да се получи, както ни се иска.

Единствено се чудим дали грунда на Аретколор не запечатва много стените... и дали да не се разреди повече, защото от магазина ми казаха 1:3 и няма да имаме проблем (или да се добави и латекс в грунда???)

Благодаря отново на всички за многосъвети

# 18
  • Мнения: 4 188
Здраво, успех в начинанието. Голям таралеж си слагаш в гащите, брат. Ако осереш пейзажа, пиши, да спасяваме положението. newsm10 smile3511

# 19
  • Мнения: 19
Здраво, успех в начинанието. Голям таралеж си слагаш в гащите, брат. Ако осереш пейзажа, пиши, да спасяваме положението. newsm10 smile3511

Хахах - мерси Simple Smile - ще се похваля и в двата случая накрая Simple Smile - надявам се да е хвалене Grinning
P.S. При проблеми ще свиркам Simple Smile - благодаря отново!

# 20
  • Мнения: 19
Оказа се, че наистина процесът е доста трудоемък, но пък резултатът накрая се получи по-добре, отколкото очаквахме (може да видите на снимките отдолу, но за жалост не са много добро качество):

Надявам се да съм от полза от някого, затова ще опиша подробно какво точно направихме, какви материали използвахме и т.н.

1. Шкурене на стени: По стените имаше не малко неравности, като повечето бяха основно от мазилка. Те бяха малки, но все пак лесно забележими. Поради това беше задължително да ги премахнем, като изшкурим стените. Колебаехме се какъв размер шкурка да използваме - P120 или P150 (благодарности на sandokanchev). Изпробвахме и двете, като определено по-едрата (Р120) ни свърши много по-добра работа. Както ни бяха насочили по-рано в темата - коментар от 15 ноември 2015, мислехме да минем стените на ръка, а тавана с машина. За жалост наемът на такава машина е твърде голям - 49 лв. на ден и 200 лева депозит. Поради тази причина, цялото шкурене го направихме на ръка, като за улеснение използвахме ръчен шлайф. За улеснение, препоръчвам да се използва този, който е с щипки в краищата, тъй като шкурката се сменя сравнително често (достатъчно са здрави, за да не позволяват на шкурката да се изхлузи). Този шлайф улеснява изключително много процесът, тъй като шкуренето се оказа много тежко. Основните трудности са при таваните - разбрах защо хората използвали машини за тях Laughing (все пак имахме да изшкурим близо 160 кв.м.).

2. Измиване и изчистване на стените: След като стените и таваните се изшкурят, остава много прах. За да се създаде здрава основа за полагането на грунда и латекса, той трябва да бъде напълно премахнат. За целта купихме обикновена метла и гъби (от някаква железария). Важното при избора на гъби е те да не се ронят при продължително използване, за да не оставят, каквито и да било парченца по стените/таваните. Изметохме всички стени и тавани, след което с гъбите внимателно минахме по всяка стена. По-горе ни бяха препоръчали следното: "...минавам с едната страна на гъбата по линия не по-дълга от 80-90 см. без да натискам, обръщам гъбата и минавам повторно. След това изплаквам добре в кофата с вода и продължавам..." (благодарности на sladkarka). В началото действахме по този начин, но се оказа доста време отнемащо и трудно. Затова и по средата на миенето просто миехме по-големи площи с едно топене във водата. Това е изключително важна част от процеса, за да не се образуват различни люспи при нанасянето на грунда или латекса, които се заличават много трудно на по-късен етап.

3. Запълване на неравностите: Освен неравностите по стените, имахме и вдлъбнати на някои места. Лошото беше, че заедно с тях имаше и 3-4 пукнати по стените, образували се след земетресението през 2012 година. За запълването им използвахме фугенфюлер, като най-малката му разфасовка е от 5 кг. (но поне не е много скъп - около 5-7 лева). Материалът се смесва с вода, докато се получи кремообразна смес, която лесно да се нанесе върху неравностите. Времето за работа с готовата смес е около 40-50 минути. Тъй като нямаме много опит в нанасянето му, ние използвахме шпакла с обли краища. След като вдлъбнатината бъде запълнена е много важно, материалът да се заравни добре, за да не оставя нови неравности след като изсъхне. При запълването на пукнатините, след първоначално нанесения слой с фугенфюлера, се залепва армираща лента (може да се вземе от всяка една железария) отгоре. След което процесът се повтаря отново - нанася се нов слой с фугенфюлера и се заравнява. Мислехме, че това не е от толкова голямо значение, но определено при използването на тази армираща лента пукнатината напълно изчезва след нанасянето на грунда. За пълното изсъхване на фугенфюлера трябва да минат 24 часа на 1 мм слой.

4. Шкурене на запълнените неравности: При пълното изсъхване на фугенфюлера е възможно да останат неравности, поради не доброто му заглаждане (при нас, основно при покриването на пукнатините, слоят не беше достатъчно равен - все пак сме аматьори Laughing). Поради това отново изшкурихме тези места (както описах по-горе), след което отново внимателно ги изчистихме и измихме, за да подсигурим добра основа за грунда и латекса.

5. Покриване на мебели/контакти/прозорци и т.н.: При покриването с грунд или латекс е възможно да има пръски навсякъде. Затова е хубаво, ако имате мебели или каквото и било да го покриете, за да си спестите чистенето след това. При нас всичко е на шпакловка и замазка, което доста улесни нещата. Но все пак имаме доста контакти и прозорци. За да избегнем чистенето им, взехме хартиено тиксо. Хубаво е да бъде такова, което лесно се отлепва на по-късен етап и не оставя следи (цената му е около 1-2 лева). Внимателно се покриват всички ръбове на прозорците и контактите, като се внимава да не се лепи по стените, за да не остават непокрити петна. Още по-лесно е, ако махнете контактите и чак след като свършите с мазането, да ги поставите отново. По този начин стената се покрива максимално и дори да ги смените на по-късен етап, няма да останат непокрити петна около тях (например ако ги смените с по-малки). Прозорците може да покриете с някакъв тънък найлон. Ние пропуснахме тази част, като пръските по прозорците ги почистихме още преди да са засъхнали (в интерес на истината, при внимателно мазане с валяк, капките не са чак толкова много).

6. Нанасяне на слой грунд: След като стените бъдат подготвени за покриване с грунд (изшкурени, заравнени и добре измити), трябва да се изчака около 24 часа да изсъхнат напълно (зависи и от времето навън), за да може да се нанесе грунда. Грундът го взехме от фирма Артеколор, която се намира на адрес гр. София, ул. Кокуш №1. Марката на грунда е Артефикс, като се продава на шишета от по 1 литър. Както по-горе в темата беше написано, материалите на Артеколор почти не се намират по магазините и трябва да отидете до производителя, за да ги вземете. Въпреки това неудобство, там са и по-евтини, така че си заслужава. Разходът на грунда е около 80 гр. за 1 кв.м., т.е. едно шише спокойно стига за около 40-50 кв.м. - грундът се разрежда 1 към 3 (1 грунд към 3 вода). Нанасянето му е изключително лесно, като се използва валяк, а за ъглите - четки с естествен косъм с различна големина (с другите просто не си заслужава, а разликата в цената не е толкова голяма). Относно валяка - хубавото е да бъде с къс косъм (да не е с много дълъг) и да е от хубава материя (някои още при докосване се усеща, че не стават). Грундът е като вода и изглежда, че все едно стените се измиват отново. Трябва да се внимава за стичащи се капки или претрупване му на места, поради факта, че шкуренето му на по-късен етап е по-трудно. Освен това трябва отново да се мие, грундира и т.н. След нанасянето му, е желателно да се остави да изсъхне за около 24 часа, за да образува тънък филм върху стената. Определено благодарение на грунда, разхода на латекс падна драстично (както в нашия случаи, когато стените се боядисваха за пръв път). Наистина при използването на валяк, има ситни капчици от него по прозорците, но не бяха толкова много, а и много лесно се изчистиха веднага след като приключихме с грундирането (все още не бяха засъхнали).

7. Боядисване с латекс: Тъй като бяхме решили да боядисаме всичко в бяло, търсихме хубав и плътен бял латекс, който да покрива добре стените и да е на нормална цена (по-евтин). След доста четене по форуми и мнения на различни майстори, решихме да вземем латекс от същия производител като грунда, тъй като материалите от една марка са по-добре съвместими. Избрахме латекс Екомат, който подобно на грунда трудно се намира по магазините и най-добре е да се отиде да се вземе от производителя, а именно фирма Артеколор. Хубавото при тях е, че ако решите да си направите различен цвят от бялото, нужно е само да отидете, да изберете съответния цвят и до 24 часа ще имате желания латекс. Той се тонира на машини и цветът ви се пази 3 години, така че когато и да отидете отново, веднага могат да ви забъркат абсолютно същия цвят (това е от мнения на потребителите по форумите, тъй като ние използвахме само бял латекс). Продава се в разфасовки от по 5, 10, 15 и 25 кг., като цента за килограм е една и съща, без значение от закупеното количество. Латексът наистина е много гъст и пигментиран и не е нужно да се разрежда. Разходът на този грунд е около 300 гр. на 1 кв.м. за две ръце (първа ръка - около 200 гр. за 1 кв.м., втора ръка - около 100 гр. за 1 кв.м.). С бака от 25 кг. спокойно може да се покрие площ от 100 кв.м. (стига да е предварително грундирана). За нанасянето на грунда използвахме същите валяци, с които нанасяхме латекса (като за тавана използвахме телескопична дръжка) и ваничка. За ъглите, както и зоните около контактите, кабелите и т.н., използвахме отново четки с естествен косъм. Нанасянето му е лесно, като в началото ни беше малко странно, тъй като досега никога не бяхме боядисвали с толкова гъст латекс, но се свиква бързо, а и резултатът още след първата ръка е изключително добър. Стената стана изключително бяла и гладка, благодарение на това, че латекса е гъст и успява да запълни малките неравности и дупчици. Латексът трябва да се изчака да изсъхне напълно, като това зависи и от времето навън. Около 24 часа са напълно достатъчни, за да се нанесе втора ръка латекс (ако е необходимо), което при нас беше задължително. След приключването на първата ръка латекс, е важно всички инструменти да се измият старателно, за да може да се използват отново и отново.

8. Втора ръка латекс: Когато първата ръка латекс изсъхне напълно (ако не се изчака, е възможно да се получат люспи), може да се премине към нанасянето на втората ръка, което става по абсолютно същия начин. Разходът на латекс спада драстично - около 100 гр. за 1 кв.м., а резултатът е наистина впечатляващ - стената става толкова бяла, че както казаха по-горе "...толкова плътно бяла, матова и гладка, че загубваш представа на какво разстояние от теб е, нещо като оптична илюзия...". Покриха се всички по-тъмни места, основно образували се след запълването на пукнатините и вдлъбнатините с фугенфюлера. След като и втората ръка латекс изсъхне, може да премахнете всички найлони и парчета хартиено тиксо и да продължите с другите неща по ремонта, които винаги има Laughing

9. Обобщение: Площта, която трябваше да обработим и намажем, е около 150 кв.м. Цената на всички материали ни излезе около 200-220 лева, като в това се включват - ръчни шлайфове, шкурка (около 7-8 метра), метли, гъби, шпакли, фугенфюлер, грунд, армираща лента, хартиено тиксо, найлон, латекс, валяци, четки и т.н. Времето, за което се справихме, беше около 4-5 дена, като бяхме 3-ма човека.

Стана доста дълъг коментар и едва ли много хора ще го прочетат, но пък се надявам да помогне на някой като нас, който за пръв път ще се заеме с такива неща. С всичките написани по-горе неща, се сблъскахме от първа ръка, и определено работата не се оказа изобщо лека, но пък крайният резултат е много добър. Не искам да твърдя, че това е начинът, по който се прави всяко едно от нещата, защото всичко е на база съвети от майстори, коментари по форумите и т.н., и със сигурност има много по-добри, по-лесни и евтини начини за направата им, но... все пак за хора, които не се занимаваме с това, крайният резултат ни харесва много Simple Smile

Благодаря на всички за изчерпателните съвети и многото "пинизи", които бяха от изключително голяма полза. smile3501

Последна редакция: нд, 29 ное 2015, 18:40 от Здравко Несторов

# 21
  • Мнения: 4 188
И аз не те дочетох. Поднасяш информацията систематизирано и професионално, и то твърде, за да си аматьор. Продуктите на Алтеколор са добри и не се нуждаят от реклама, точно в бг мама. От целия ти пост, най- много ми харесаха шишетата с минерална вода. Рекламата тук е недопустима. А, ако се лъжа, извинения.

# 22
  • Мнения: 19
И аз не те дочетох. Поднасяш информацията систематизирано и професионално, и то твърде, за да си аматьор. Продуктите на Алтеколор са добри и не се нуждаят от реклама, точно в бг мама. От целия ти пост, най- много ми харесаха шишетата с минерална вода. Рекламата тук е недопустима. А, ако се лъжа, извинения.

Разбирам те, че не си го дочел - на тебе не ти и трябва, защото много по-добре знаеш как се прави Simple Smile. Иначе аматьор съм си, ама си мисля, че като обеснявам подробно, може да е полезно на някого занапред. А относно рекламата - дори не съм си и помислял. Всичките снимки са взети от гугъл, за да онагледя какво ползвахме ние, докато правихме ремонта.  Просто споделям моя скромен опит за 5 дена Simple Smile

П.С. И благодарности отново за съветите и коментарите - наистина бяха много от полза!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт