Не достигат пари за жилище... Какви са вариантите?

  • 8 470
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 495
1 година работа на кораб или в чужбина и ще ги съберете.  Peace
Мъжа ми беше на работа в чужбина заради тази цел преди няколко месеца.Нещата не са толкова прости, колкото да се приказват отстрани и не е за всеки. Peace Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 1 223
Другото което пропуснах да кажа в началото, е че има той един парцел и сме го пуснали за продажба и той се надява да го продаде(което си е мн.добре, ако стане), обаче парцела незнаем дали е деляем или не и ще се пита в общината, ако не е деляем става зле за нас и още повече би ни объркало сметките...

Съмнявам се, че ще може да продадете парцела, без дори да знаете дали е делим. Ориентировъчните изисквания са в чл. 19 от ЗУТ, но е възможно да изникнат други важни фактори.

Чл. 19. (1)
Скрит текст:
При урегулиране на поземлени имоти за ниско жилищно застрояване, свободно или свързано в два имота, се спазват следните размери:
1. в градовете - най-малко 14 м лице и 300 кв.м повърхност;
2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) в курортните населени места и селищни образувания и в курортните зони на населените места - най-малко 16 м лице и 500 кв.м повърхност;
3. във вилните зони - най-малко 18 м лице и 600 кв.м повърхност;
4. в селата или частите от тях с преобладаващ равнинен терен - най-малко 16 м лице и 500 кв.м повърхност, а при специфични теренни и стопански условия, както и на главни улици - най-малко 14 м лице и 300 кв.м повърхност;
5. в селата или частите от тях с преобладаващ стръмен терен - най-малко 12 м лице и 250 кв.м повърхност.
(2) С решение на общинския съвет въз основа на заключение на общинския експертен съвет се определят селата или частите от тях с преобладаващ равнинен или стръмен терен.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Определените в ал. 1 най-малки размери на урегулираните имоти за ниско застрояване (лице и повърхност) могат да бъдат намалявани най-много с една пета в зависимост от стопанските, техническите или теренните условия или във връзка с положението на заварените масивни сгради, когато това не влошава условията за целесъобразно застрояване, въз основа на заключение на общинския експертен съвет.
(4) При делба на поземлените имоти по ал. 1 реално обособените части не могат да бъдат с размери по-малки от минимално определените в ал. 1, намалени най-много с 1/5.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) При урегулиране на поземлени имоти в квартали за средно високо и високо жилищно застрояване, за ниско свързано застрояване в повече от два имота за застрояване със социални жилища или за друго специфично застрояване размерите на имотите се определят със самия подробен устройствен план, без да се спазват нормите по ал. 1.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) При урегулиране на поземлени имоти в границите на населените места за нежилищно застрояване или за други нужди без застрояване техните размери се определят с подробен устройствен план, съобразно санитарно-хигиенните и противопожарните изисквания и съответните устройствени правила и нормативи.
(7) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Очертанията на улиците, площадите и на урегулираните имоти и техните размери, както и застрояването на имотите в населени места или в техни части с историческо, археологическо, етнографско или архитектурно значение се установяват със самия подробен устройствен план, така че да се запазят историческите и архитектурните ценности, околната среда, характерният обемно-пространствен и архитектурно-художествен образ и ценната дървесна растителност.

Най-добрият вариант за парцела е първо да го поделите - ще отнеме няколко месеца, ако всичко е наред. Цената ще се вдигне и вероятно ще може да го ползвате за гаранция/ипотека.

Другото ми предложение е да прегледате търговете на ЧСИ. Щом ви устройва жилище в много лошо състояние и имате някаква готова сума, може и да ви излезе късмета, но разучете предварително всички допълнителни такси и срокове.

Успех!

# 17
  • Мнения: 43
Теглете, ще се справите. Иначе от чудене ще останете накрая без собствен дом.
твоят коментар е най-смислен !
някои хора пропиляват живота си в чудене  , ослушване...
 други действат,защото живеят в сегашно време !

преди две год цените на имотите бяха ниски , но лихвите бяха високи !
сега лихвите паднаха , но Цените на Имотите  растат

всеки си преценява поведението  , съотв живота който иска да изживее !

# 18
  • София
  • Мнения: 1 197
в много сходна ситуация сме ... кредита е вариант, още повече, че имате - земя - нещо за продаване ... млади сте, разсрочвате кредита за максимален период = по - ниски вноски, но задължително с опция за предсрочно погасяване  Peace ако земята е обработваема си е богатство, би могла да се дава под наем и с наема да връщате кредита. ако не уреждате необходимите документи и продавате - когато се продаде на устройваща ви цена, погасявате кредита Peace а варианта да давате в краен случай и новото жилище под наем, също е опция !!,, това което ви съветвам е да действате Peace не е толкова лесно и бързо да намериш точно твоя дом ... а цените растат. Желая Ви успех!  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 38 779
20 хил не са особено голяма сума. Теглете потребителски. Вноската ще ви е към  250 лв при 10 г. Даже и да закъсате нещо, има начин пак да го предоговорите.
Но поне едната заплата ще трябва да минава през банката.
А пък ще имате собствено жилище - това няма цена!

# 20
  • Мнения: 2 495
Благодаря ви много за съветите.Остава само да убедя мъжа....Къде мога да намеря инфо за ЧСИ за търговете на жилища в града в който живея?

# 21
# 22
  • Мнения: 337
Написала си (авторката) "не стигат пари за жилище". То от жилище до жилище, нали има разлика.
И на нас не ни достигаха 20 хил. лв. (за нещо "нормално"), но понеже приоритетът беше да се сдобием със собствен дом, направихме компромис с квадратурата и леко с локацията (да кажем) и..воала, до кредит не се стигна.
Но тези неща всеки сам си ги преценява.  Peace
Просто споделих личен опит и още една гледна точка.
Желая ви успех!

# 23
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Вие избрали ли сте си жилище или тепърва ще търсите ?

Имате ли заделени пари за ремонт или ще спестявате ?

# 24
  • Мнения: 2 495
Така е,абсолютно съм съгласна че евентуално ще се наложат някои компромиси,свързани с мястото,етажа и т.н.Не сме избрали жилище,ходили сме на два-три огледа,по мое желание,само толкова.Според мъжа ми,няма смисъл да гледаме жилища,щом нямаме парите.По принцип идеята беше да се продадат два имота и да се вземе някакъв малък кредит,който ще използваме за ремонт и обзавеждане,обаче тези продажби са много трудни,свързани с други наследници и както казах делба и въобще не се знае кога и дали въобще ще се случат....а времето ни притиска.
Моля,ако някой е запознат с процедурите относно ЧСИ,да ми пише,нуждая се от повече информация.

# 25
  • Мнения: 838
И аз нямах опит в кредитите, но наскоро ми се наложи да изтегля потребителски кредит от 10000лв., за срок от 3 години. И само за да те ориентирам - месечната вноска е 312,00лв., т.е. общата дължима сума е 11232,00лв. Да, условията са една идея по-добри, защото заплатата ми се превежда в банката, но разликата не би била огромна, ако това не беше така. В началото платих 50лв. за разглеждане на молбата за кредит и всеки месец ми таксуват по 10лв. за пенсионен фонд, който мога да спра веднага след като изплатя кредита и да си изтегля натрупаната сума. Няма такса предсрочно погасяване и всъщност ще успея да го погася за по-малко от година, но и аз като вас, не знаех дали ще имам подобна възможност и реших да се презастраховам с ниска месечна вноска и по-дълъг период.

Надявам се да съм била полезна и ви пожелавам да създадете прекрасен дом  Peace

# 26
  • Мнения: 2 495
Да,условията са повече от чудесни,благодаря ти!

# 27
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Аз не бих се занимавала с имоти от ЧСИ, без консултации и адвокат под ръка. Има и доста такси по пътя. (  2 % за изготвяне на Постановление за възлагане ; 2,5% местен данък и 1,5% на ЧСИ за влизане във владение. Всичко това върху стойността на имота. За имот от порядъка на 60 000 лева, сумата е 3600 лева )
За тези продажби освен това, трябва да имаш парите предварително, защото ще трябва да платиш до 1 седмица цената на имота. ( капарото от 10% превеждаш на сметка на ЧСИ, обаче ако загубиш търга може да те мотае и да не ти върне парите веднага.) А ако спечелиш, ЧСИ уведомява собственика, банката и който и да е, че имота е продаден. Собственика може да обжалва продажбата в съда и това дело да се проточи с месеци.През това време чакаш.
След като влезеш в имота има още неща за довършване. Трябва да свалиш запорите и ипотеката от имота. Това пак струва пари. ( около 300 лева за хонорара на адвоката на банката ). Отделно хонорара на твоя адвокат.
 

# 28
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
ЧСИ не е за всеки Wink, а и както казаха - парите трябва да ги имаш налични.  По мои наблюдения и цените при тях значително се повишиха последната година Confused.

# 29
  • Мнения: 2 495
Благодаря,много сложно наистина...трябва много да си струва имота че да си заслужава всичките тези бумащини...

Общи условия

Активация на акаунт