Въпрос за наследство, когато не познавам покойника

  • 5 529
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте,

искам да попитам, ако някой се е сблъсквал с подобно нещо...

Единствен наследник съм на жена, която не познавам реално (роднини сме, но никога не сме имали отношения). Тя не е оставила завещание или други наследници.

Имоти и кредити няма. Има личен автомобил, който май е снет от отчет и не е ясно къде е.

Знам, че имам опцията да откажа наследството или да го приема по опис, но сега идва въпросът: ако искам да проверя какво евентуално може да е имала, какво да правя? Идеята е, че преди да почине е "продала" всичкото си имущество на въпросните хора, т.е. аз за тези неща няма как да се боря, но щом е имало (немалки) продажби, то има шанс да има и някакви активи.

Какво следва оттук? Какви активи и пасиви мога да онаследя... досега съм проверила в кредитен регистър, агенцията по вписванията (за нейната община) , кат и банките.

Има ли други институции, където трябва да се правят някакви проверки или от които да очаквам изненади? Примерно данъчните? НАП?  Има ли как да проверя дали е имала някакви застраховки примерно? Някакви други активи освен имоти и сметки сещате ли се? Ако има някакво значение, млада е, самоосигуряваща се, не е пенсионер, не е и на трудов договор. Мисля, че се е водила на "свободна професия".

Идеята е, че хората, при които е живяла не желаят да разговарят с мен, камо ли да ме допуснат до вещите ѝ, че да търся някакви документи или подобни... няма и кой да ми даде информация, т.е. всичко трябва да проверя сама и ако приема наследството се притеснявам, да не си навлека белята...

# 1
  • Мнения: 3 122
Откъде знаеш, че си единствен наследник? Щом е починала млада, няма ли родители?

# 2
  • Мнения: 7
Откъде знаеш, че си единствен наследник? Щом е починала млада, няма ли родители?

Не, починали са. Имам удостоверение за наследници, в което фигурирам само аз.

# 3
  • Мнения: 7
 newsm78 Сложна ситуация...

Последна редакция: чт, 16 юли 2015, 12:31 от heavens

# 4
  • Мнения: 7
Сигурно й знаеш ЕГН-то, щом вече си проверявала, та с ЕГН-то можеш на една каса за МДТ да поискаш да ти извадят справка, за дължимите от нея данъци и такси към общината, където е живяла /под предлог, че си й наследник и искаш да си направиш сметката, за да й ги платиш - това, само в случай, че те питат или попаднеш на нелюбезен служител/... От тази справка ще видиш и дали има имоти, както и от Имотния регистър... В НАП можеш да извадиш Удостоверение за наличие или липса на задължения, но ще стане по-трудно - обади се на националния тел. за информация, обясни какъв е случая и те ще ти кажат какво да направиш - най-вероятно ще ти трябва Удостоверение за наследници и Смъртен Акт... /с ЕГН-то можеш да видиш от сайта на НАП Справка за здравното осигуряване - обикновено, ако има неплатени здравни - ще има и неплатени социални осигуровки и данъци, но това не ти дава 100% сигурност.../ И ако си струва, най-добре се обърни към адвокат или нотариус, те имат способи да открият всякаква информация - защото на тези не им е чиста работата щом не искат контакти с теб - може и продажбите да не са в ред...

# 5
  • Мнения: 7
Сърдечно благодаря за идеите, много полезно!

Другата седмица ще се консултирам и с адвокат, просто ми се искаше да свърша максимално много справки преди това, за да имам по-ясна представа, като ида на консултация.

Да, всички документи, смъртен акт, удостоверение за наследници, копие от лична карта и т.н. са в мен, тъй като слава богу отказали на тия да им ги връчат (преписа от акта и копието от лк), поради липса на родство, то иначе сигурно нямаше и да ме уведомят за случая. С преписа проверих дали съм единствен наследник в ГРАО и впоследствие ми издадоха и удостоверението за наследници.

Това с данъчните и НАП са прекрасни идеи, още утре се засилвам, здравните вече проверих (липсват за последните няколко месеца, но иначе са непрекъснати).

Че работата с имотите не е чиста е ясно. Тя умира от генетично, хронично заболяване и е била наясно накъде отиват нещата, сделките са сключени буквално няма и месец преди смъртта. Но всичко е покупко-продажба, не е дарение или договор за гледане (освен ако това с договора за гледане не излиза пак като покупко-продажба, де), така че не виждам вариант да ги оспорвам, щото за такова нещо ще трябват документи, свидетели, а аз имам само една гола справка за вписванията...

# 6
  • Мнения: 248
Вероятно ги е продала на хора, които е считала за близки, нищо че нямат родствена връзка. Все пак това са били нейните имоти и тя си е решила как да се разпореди с тях. Доколкото разбрах Вие дори не се познавате...

# 7
  • Мнения: 7
Вероятно ги е продала на хора, които е считала за близки, нищо че нямат родствена връзка. Все пак това са били нейните имоти и тя си е решила как да се разпореди с тях. Доколкото разбрах Вие дори не се познавате...

Въобще не искам да коментирам мотивацията или причинно-следствените връзки на емоционално или морално ниво, не е за това темата.  Въпросите ми са само от законова гледна точка какво следва. 

Покупко-продажбата на имоти в тази ситуация цели единствено да прикрие дарение или завещание на същите, в който случай аз бих имала т.нар. "запазена част" от наследството. Наричам я фиктивна, защото реално пари, в следствие на тези продажби няма. Никой не може да ме убеди, че болен човек може да е изхарчил приходите от няколко апартамента за по-малко от месец. Но, както казах, това съм го преглътнала, тъй като доказателства няма. Идеята е, че в такава ситуация човек няма една инстанция, в която да провери "наследяваш тези авоари и тези задължения", ходиш като луд от място на място, и исках да попитам, за да не изпусна нещо.

# 8
  • Мнения: 248
Винаги има морално ниво. По отношение на закона - тя е можела и да ги подари. Доколкото разбирам не си й нито съпруг, нито родител, нито дете. Така че нямаш запазена част и не би могла да оспориш дарението. Аз бих приела наследството под опис.

# 9
  • Мнения: 4 418
Консултирай се с адвокат.

Поздравления за форматирането.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 7
Винаги има морално ниво. По отношение на закона - тя е можела и да ги подари. Доколкото разбирам не си й нито съпруг, нито родител, нито дете. Така че нямаш запазена част и не би могла да оспориш дарението. Аз бих приела наследството под опис.

Не казвам, че няма такова ниво, просто не е предмет на темата и със сигурност не е нещо, което бих желала да коментирам.  Запазена част по закон имам, на практика не, предвид липсата на авоари и фактическо дарение.

Абсолютно съм съгласна за описа - просто за да се случи, човек трябва да е наясно какво и къде да провери, за да се състави този опис. От друга страна, ако задължения липсват, предполагам описът става излишен и мога спокойно да приема всичко. Доколкото разбирам от закона, имам 6 месеца, за да реша (за описа).

Благодаря на всички за отговорите, беше полезно.

# 11
  • Мнения: 7
Цитат
"Че работата с имотите не е чиста е ясно. Тя умира от генетично, хронично заболяване и е била наясно накъде отиват нещата, сделките са сключени буквално няма и месец преди смъртта. Но всичко е покупко-продажба, не е дарение или договор за гледане (освен ако това с договора за гледане не излиза пак като покупко-продажба, де), така че не виждам вариант да ги оспорвам, щото за такова нещо ще трябват документи, свидетели, а аз имам само една гола справка за вписванията..."

Напротив, не съм адвокат, но мисля, че можеш да оспорваш валидността на тези покупко-продажби пред съда - тогава, онези ще трябва да доказват как са наплатени, през коя банкова сметка са минали парите /сделки над 15 000 лв. не могат да се разплащат в брой!/ и да представят всички документи...

Ако не могат да представят доказателства за плащането, съда може да ги обяви за фиктивни сделки и да ги приравни с дарение - тогава можеш да си търсиш и твоето наследство...

Да не говорим, че месец преди смъртта, тази болна жена може да е била неадекватна и неспособна за каквото и да било - и за това можеш да се бориш пред съда - че някой се е възползвал от състоянието й..., но адвоката ще ти даде най-правилните съвети, според подробностите, които ние не знаем...

# 12
  • София
  • Мнения: 4 349
Мисля дори, че сумата за по банков път е 5 000 лева  Thinking Thinking

# 13
  • Мнения: 4 412
Сумата за плащане в брой е 15 хиляди, но за период от една година. Така че при отложено плащане през 13 месеца също може да мине в брой. Начини винаги има.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 349
Сумата за плащане в брой е 15 хиляди, но за период от една година. Така че при отложено плащане през 13 месеца също може да мине в брой. Начини винаги има.

Е да, ама това отложено плащане трябва да е записано  Thinking Thinking

Общи условия

Активация на акаунт