защо след раждане веднага...?

  • 5 924
  • 70
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 423
Даже ми се струва че има неща, които при нас са много по добре преценени, отколкото в чужбина.

Какво например? Това с торбата пясък ли или с течението в коридора?
Или с репликите от рода на "Как ще я качим тая крава на магарето?"
или "Ай, стига си крещяла, кат се еба, да си мислила."
Не се заяждам, а от спортен интерес питам. Нямам опит
с български родилни отделения, а от това, което пишете,
си правя изводите, че има доста унижение и незачитане
на личността. Което някак обезценява авторитета на
големите специалисти в бели престилки. Поне в моите очи.



# 61
  • Мнения: 7 640
в момента са сещам, че в БГ задължително има лекар при раждащата, докато в чужбина- UK, жените раждат само с акушерки и доктор се вика в краен случай.

# 62
  • Мнения: 660
Вместо коридора може да отделят едно помещение, където това наблюдение също да бъде постоянно. На 15 минути могат да те наблюдават и там.
Както вече писах - въпрос на ОРГАНИЗАЦИЯ.
Хубаво, че в Майчин дом вече са направили това.

 NaughtyЗначи, искам само да вметна, че става дума не само за вътрешна организация на персонала, а също и за пари - много пари, някъде от порядъка на милиони. Защото, както стана ясно, става дума за интензивно наблюдение по повод едно от възможно най-рисковите състояния в медицината - остра масивна кръвозагуба. В зависимост от количеството на изгубената кръв и времето, за което това се случва, може да се предвиди времето, за което ще настъпи смъртта, ако не се вземат спешни мерки - спешни означава от порядъка на минути (за тези, които не знаят - загуба на съзнание не означава "сладък сън", а означава отпадане на мозъчния контрол върху работата на органите и съответно постепенно спиране на работата на тези органи).
Та, значи - това може да сполети на хиляда родилки една или по-рядко, но случи ли се - се иска незабавна реанимация със специална реанимационна апаратура, каквато има в операционните, реанимационни и родилни зали, но няма по стаите. Ако се случи в коридора, времето за транспортиране до залата е от порядъка на 2-3 мин, като реанимацията може да се проведе върху количката; ако си в друга стая някъде си, дори до теб да има постоянно човек (а не да влиза през 15 мин), технологичното време за викане на помощ (за адекватна реанимация са необходими минимум 4 души, от които единият да е специалист анестезиолог), докарване на количка, пренасяне върху количката, закарване в зала с реанимационни условия или викане в стаята на екипа с напълно оборудвана спешна чанта (с лекарства, спринцовки, ларингоскоп, тръби, амбу и т.н.), докарване на респиратор за изкуствено обдишване (ако въобще в стаята има изводи за кислород и въздух), евентуално дефибрилатор и т.н. - това загубено време може доста драстично да се отрази върху времето, за което в мозъка могат да настъпят необратими промени.
Там, където е Лиска в момента, може би има необходимото оборудване (напр.кислородни изводи) в стаите и необходимия реанимационен инвентар в коридора близо до стаите, но тук, в България, болниците са строени много отдавна, когато 1)медицината не е била на това ниво и много сегашни технологии на са били познати и 2)не се е предвиждал такъв наплив от пациенти. За да се преустроят нещата са необходими ремонти, които се състоят не в пребоядисване и слагане на плочки Laughing, а в промяна на архитектурата и инфрастуктурата на сградата плюс закупуване на повече бройки окомплектована апаратура. Но в момента правителството, както виждаме, се е заело да руши що годе вече поизградените болници, вместо да изгражда по-занемарените, което...  #2gunfire

много се извинявам за офтопика, ама нещо се афектирах...

# 63
  • Мнения: 7 640
недей, темата като цяло е нагативна- така че, не се хаби! Hug

# 64
  • Мнения: 3 423
Темата наистина ме вълнува. Искам само да вметна,
че тук жените остават в родилната стая два часа
след раждането, където са под поcтоянно наблюдение.
От прочетеното по-горе, а и по думите на приятелката ми,
акушерка в МД, разбрах, че в българските болници родилките
са по няколко в зала, та затова явно ги изкарват след раждане
в коридора (или където и да било), та да не става тарапана в
залата, а и да не се гледат една друга. Докато тук стаите за
раждане (или поне тези, които аз съм виждала) са само с по
едно легло, вана, табуретка etc., т.е. може само една жена да лежи вътре.

А хора са се раждали и по време на война, и на къра, и къде ли не.
И ще продължават да се раждат. Мисля си обаче, че малко повече
уважение към родилките би смекчило всякакви недостатъци от течническа
или организационна гледна точка. Това е, което най ми пречи, като
чета за ражданията в БГ. Всяка майка заслужава повече респект!!!

Иначе има резон в изказването на @biboshka.

# 65
  • Мнения: 481
Само да кажа, че когато аз родих не ме изкараха в коридора, а си стоях в родилна зала.(Може би защото нямаше друга родилка в този момент - не зная). Но постоянно бях под наблюдение - следиха кървенето, кръвното ми мериха около стотина пъти.
А за това изкарване на коридора - има и опасни моменти. Една позната от течението на което е била, докъто излизала от упойката получи възпаление на лицев нерв и имаше схващане на мимическите мускули на половината лице. Оправи се с физиотерапия, но определено си е гадничко.

# 66
  • Мнения: 3 760
По време на двучасовото лежане в коридора, никой не ме е наблюдавал! Така, че ако спешно се нуждаех от реанимация...

# 67
  • София
  • Мнения: 726
Аз раждах в Шейново и ще споделя как беше при мен - след раждането ме държаха 2 часа на магарето, за да наблюдават състоянието на родилката.
След това ме държаха 2 часа на количка в предродилно отделение - в коридора ме изкараха само за 5 минути, за да ме види мъжа ми  Laughing.
След това -в леглото в стаята.

# 68
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
в момента са сещам, че в БГ задължително има лекар при раждащата, докато в чужбина- UK, жените раждат само с акушерки и доктор се вика в краен случай.
А наясно ли си със статистиките им по случая - с тези на ражданията с акушерка спрямо тези на ражданията с лекар? И с правата на акушерките им? И с това, че  с лекар (и в болница - а не в специален родилен център или у дома) се ражда основно когато има усложнения на бременността - както и че в нормалния случай раждането с акушерка е в пъти по-безопасно, low-tech, с много по-малко интервенции и по-добър изход за майката и бебето, потвърдени с безчислени изследвания в разни страни по света? Бай дъ уей, така са уредени нещата съвсем не само в Юнайтед Кингдъм, ами и в Норвегия, Швеция, Холандия... първите две неслучайно са страните с най-висок стандарт на живот в света и не се скъпят за нищо, та интересно защо така са предпочели основно акушерска грижа и доктор само ако се налага Rolling Eyes Да ви шокирам съвсем - в Норвегия специално процентът на секцио при седалищните раждания е само 60% в сравнение с около 98% в останалите страни по света - излишно е да казвам, че и съотношението им на изхода от тези раждания е бая по-добър от страните, в които се практикува рутинно секцио за тези раждания.
Но разбира се, в България раждането е смъртоносна болест, която изисква да са на денонощно разположение минимум трима скъпоплатени специалисти от доцент нагоре, преди изобщо да помислиш да заченеш Rolling Eyes

# 69
Мамчета явно в различните болници и градове процедират по различенначин.  newsm78
Аз раждах в Пловдив в окръжна болница след като родих не ме изкараха в коридора а бях в предродилна зала и на всеки10минути ми следяха кръвното налягане и кървенето и така в продължение на 2 часа от там в стаята и в леглото.   bouquet

# 70
  • Мнения: 7 640
Хедра, стига с тези статистики моля! Много ги обичаш, ама нали знаеш, че зависи кой поръчва проучването Mr. Green
Знам, че не е само в UK така, просто го давам като пример.
И на мен ми е чудно, защо седалищното предлежание го водят индикация за секцио в БГ, ама на.
То принципно и в БГ раждането си води принципно от акушерка, а не от лекар. И съм запозното с правата, задълженията и ранговете на мед.специалисти, което го няма тук и не е правилно.
И с това, че  с лекар (и в болница - а не в специален родилен център или у дома) се ражда основно когато има усложнения на бременността - както и че в нормалния случай раждането с акушерка е в пъти по-безопасно, low-tech, с много по-малко интервенции и по-добър изход за майката и бебето, потвърдени с безчислени изследвания в разни страни по света?
Аз не съм ЗА раждане вкъщи- просто как ще започне и завърши едно раждане никой не знае, това няма връзка с това дали бременността е била проблемна или не.
първите две неслучайно са страните с най-висок стандарт на живот в света и не се скъпят за нищо, та интересно защо така са предпочели основно акушерска грижа и доктор само ако се налага Rolling Eyes
ами именно заради високия стандарт- колко му е надницата на доктора и колко на акушерката?
Няма какво да спорим Hug, при нас е прието така. На когото не му харесва, може да си роди вкъжи и да иде с бебето и плацентата в болницата да му регистрират раждането.
Ама явно не им стиска на жените.

Общи условия

Активация на акаунт