Колко пъти се е случвало да застанете пред спираща дъха гледка и когато се опитате да я заснемете разбирате, че фотоапаратът не може да обхване всичко, което виждате с очите си.



Разкошният пейзаж или архитектурен паметник бива изрязан от малкия зрителен ъгъл на обектива. Повечето компактни фотоапарати идват с 28mm обектив, което е сравнително широк ъгъл, но често не достатъчно.



Ако снимате с огледално рефлексен апарат (SLR/DSLR), донякъде може да избегнете това ограничение, като сложите по – широкоъгълен обектив. Съществува и друг вариант обаче. Може да заснемете панорама.



Тя представлява няколко на брой фотографии, „съшити“ в една по – голяма, която може да обхване значително повече в кадър, отколкото би могло с една снимка. Този подход носи много положителни страни, една от които е, че сглобеното изображение става с много по – голяма разделителна способност, което позволява да постигнем по – голям размер за печат или пък по – голяма свобода на композицията. Съществуват много начини за сглабяне (съшиване) на панорамата, но днес ще разгледаме как става това с Adobe Photoshop.

Първо няколко съвета как трябва се заснеме панорамата.

1) Най – добре е, ако снимате от статив. Това ще позволи минимално отместване между отделните снимки и много по – чисто сглобяване. Разбира се, от ръка също се получава, както ще видите по – долу, но трябва да сте по – внимателни и да снимате по – отдалечени обекти, където неизбежното разместване (големият паралакс) няма да се отрази толкова много.

2) Препоръчително е да снимате на ръчен режим или заключена експонация (ако фотоапаратът не разполага с такива настройки, гледайте с компенсация на експонацията да постигнете приблизително еднакви кадри). Това е важно, тъй като в последствие при сглабянето, може да се получат разлики в осветеността на различните части на панорамата. Също така, най – добре е да снимате с фиксиран баланс на бялото.

3) Фокусът също трябва да е заключен, за да не се опитва фотоапаратът да префокусира между отделните кадри.

4) За по – лесно „съшиване“, гледайте да има застъпване от поне 30% между отделните снимки, а не да ги правите точно една до друга, тъй като на софтуера му трябват общи части, за да може да подравни и сглоби панорамата.

5) Последно, но не по важност е, ако използвате поляризиращ филтър, най – добре да го свалите, докато правите снимките за панорама, защото небето ще стане с неравен цвят, тъй като ефектът от филтъра зависи от ъгъла на светлината.

Нека видим как става самото сглабяне в няколко стъпки:

1) Отваряте Adobe Photoshop и от менюто File/Automate избирате опцията Photomerge…

2) В новопоявилия се прозорец щраквате на бутона Browse и избирате файловете, от които ще се състои панорамата.

3) За метод на сглабяне избирате Auto.



Различните методи се използват според вида на файловете, как са заснети и т.н. Аз най – често използвам методите Auto (Photoshop автоматично си избира някои от видовете под него, който смята, че ще свърши по – добра работа. При този метод, програмата ресайзва, разпъва и коригира снимките както е нужо, за да паснат най - добре) и Reposition (при него не се извършват никакви манипулации, като разпъване и ресайзване и качеството на пикселно ниво остава най – високо, но методът предполага перфектно заснети изображения).

В случая съм снимал от ръка, така че ще изберем Auto.

4) Слагате отметки на Blend Images Together (да примеси снимките без резки граници между тях) и Geometric Distortion Correction (да коригира изкривяванията от обектива) и натискате OK.

5) Photoshop отваря едно по едно изображенията и след това създава нов файл, където ги прехвърля като слоеве, които в последствие подравнява и съшива.



6) След малко (зависи от скоростта на компютъра ви), Photoshop ви показва сглобената панорама.



В зависимост колко добре сте направили отделните снимки, по краищата на панорамата може да липсват части (както има леки участъци в горния пример) или да е изкривена и/или разпъната повече отколкото трябва. Както с всяко нещо, колкото повече опит трупате, толкова по – добре ще се получават резултатите. Много важно е, ако снимате от ръка да следвате една линия, т.е. кадрите да не са единия с насочен по – нагоре фотоапарат, а другия с по – надолу.

Ако сте следвали тези съвети и панорамата е сглобена добре, може просто да изрежете белите краища с инструмента Crop и да запишете готовото изображение в jpeg или tiff.



Ако резултатът не се е получил толкова добре, можете да оптимизирате малко файла. От палитрата Layers, можете да видите всички слоеве, които съставят панорамата, заедно с техните маски (Маската представлява специален тип инструмент, които е свързан със слоя и оказва на Photoshop, коя част от него да направи прозрачна и коя да е видима. Черният цвят показва коя област от слоя е „прозрачна“ и разкрива слоя под него, а белият видимите части от текущия слой). Ако искате да възстановите някоя част от слоя може с Alt + ляв бутон да щракнете върху маската и след това да рисувате с бяла четка в областта, която искате да възстановите или с черна, за да я скриете отново.



След като приключите, щраквате с десен бутон върху някой от слоевете и избирате Flatten Image, с което сливате всички слоеве в един.

Има и други трикове за поправяне на панорами, включително и за запълване на празните области, които се получават по края, но те ще са предмет на друга статия. Ако имате въпроси, не се колебайте да попитате в коментарите отдолу.

И за накрая ви оставям линкове към оригиналните файлове от примерната панорама, за да може да експериментирате.

http://picbg.net/u/18159/53311/688279.jpg

http://picbg.net/u/18159/53311/688283.jpg

http://picbg.net/u/18159/53311/688284.jpg

http://picbg.net/u/18159/53311/688285.jpg

http://picbg.net/u/18159/53311/688286.jpg

http://picbg.net/u/18159/53311/688287.jpg

http://picbg.net/u/18159/53311/688288.jpg

http://picbg.net/u/18159/53311/688289.jpg

Текст и материали:
Неделчо Кадиев

Последна редакция: сб, 10 окт 2015, 16:38 от Адри́