Анкета за епизиотомията

  • 13 378
  • 240
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 732

Цитат

Наистина раждането болеше 100 пъти по-малко. ooooh!
Цитат
и при мен беше така -за разлика от възстановяването Tired

# 46
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 934
Без епизиотомия. Голямо бебче (3.900). Имах разкъсвания - позашиха ме, но нямах никакви проблеми. Не ме боля по време и след това. (Всъщност докато ме шиеха говорех с майчето ми до България по телефона Grinning). Зарасна бързо.

Живея в чужбина и  практиката наистина е по възможност да не се прибягва до епизиотомия.

Последна редакция: пт, 10 мар 2006, 02:52 от Червената Кралица

# 47
  • Мнения: 660
Здравейте мамита  Flutter
Тази тема много ме вълнува.И не мога да разбера защо в днешно време докторите режат и шият  newsm78
По времето на нашите майки и баби е нямало такава практика и жените са раждали като по учебник.
Вероятно сегашните лекари са чели други учебници  #2gunfire

Ренито, вероятно си права, че сегашните лекари четат други учебници - в сегашните учебници цифрите, отразяващи родилната смъртност +/- бебе, са далеч по-ниски, да не кажем, че за такива се споменава като за спомен от времето на бабите ни. В такъв смисъл - в смисъл поява на родилна инфекция, смърт от усложнения по време на раждането и ранна детска смъртност- наистина може да се каже, че бабите ни са раждали като по учебник, защото в тогавашните учебници това са били най-застъпените теми. Това беше в сферата на черния хумор.

Сега сериозно. Не знам защо рутинно правят епизиотомия, както и не знам защо рутинно пускат окситоцин. Окситоцинът засилва контракциите и така форсира раждането, но дали подпомага узряването на шийката и меките тъкани, които естествено биха си узряли за тези спестени чрез него няколко часа - това не знам, нека се изкажат по-запознати от мен.
Знам, че епизиотомията е била измислена като такава, за да спести усложненията от неконтролирани по големина и посока разкъсвания. Счита се, че първичното зарастване на раните се подпомага при гладки и равни ръбове на раната. Друг е въпросът, че тези ръбове трябва да са и свежи, т.е. да няма размачквания, затова е забранено кожа и лигавица да се режат с ножица, режат се само със скалпел, а на единственото раждане, на което съм присъствала досега, жената я срязаха с ножица. Но не съм сигурна, дали това е масова практика, даже не съм сигурна, че съм видяла добре, така че да не задълбаваме в този въпрос.
Важно е друго - контролираният от лекаря разрез е с подходяща посока и големина. Така, че да не бъдат засегнати други близки органи. Неконтролираното естествено разкъсване един господ знае накъде ще протече и в каква степен. Неприятни са разкъсванията в посока напред - може да се засегне уретрата, или назад - към Дъгласовото пространство и ректума. Ако е по крива линия - в природата всичко става в посоката на най-малкото съпротивление - после трудно се шие. Първичното зарастване освен от неплътно прилепнали криволичещи ръбове, може да бъде усложнено от замърсени ръбове. В хирургията замърсено се нарича всичко, което не е стерилно. Не може да се стерилизира добре кожа, върху която има косми - затова е и предварителното бръснене. Най-тежък е случаят, при който разкъсването засегне ректума и последва замърсяване с фекалии - на ръбовете на раната, на Дъгласовото пространство, на влагалището, на матката, при попадане в кръвта - сепсис и смърт... Но не се плашете излишно, както казах, това са спомени от времената на бабите ни! В днешните болници това не се допуска, тъй като тъканта са срязва към чисто и здраво. Пък било то и само за застраховка....

А за ония на Запад не искам да коментирам - да отиде някой да изпита великото им здравеопазване на гърба си и да се върне да разказва. Но това ще е друга тема.

# 48
  • Мнения: 3 932
О-о-о, всички екстри...15-тина шева...и бутилка ром...

# 49
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Два малки вътрешни шева, без епи. Наистина тук не се пракртикува масово, предпочитат естественото разкъсване, правят се масажи преди и по време на раждането за отпускане и разтягане, вършат чудесна работа, предполагам newsm78, защото не ги усетих заради епидурала. Не бръснат и не правят клизма, сигурно са по старите учебници още  Rolling Eyes newsm78 Peace ...

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 317
 Моите шевове от епизиотомията не ги знам колко са, ама не са един-два, доста си ме болеше, докато ме шиха. Доктора не посмя да ми каже.  CryПървата нощ щях да умра от болки, но за 6-7 дни всичко мина. Peace

# 51
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...По времето на нашите майки и баби е нямало такава практика и жените са раждали като по учебник...

Тц.
Майка ми е със ЕПЗ и с много вътрешни и външни шевове  Cry. Даже бих казала, че гадовете  #2gunfire са й спестили секциото, защото тогава то не се е правело ей така, както днес.
Та ето, виждаш - всичко с времето си.

# 52
  • Мнения: 1 735



 Друг е въпросът, че тези ръбове трябва да са и свежи, т.е. да няма размачквания, затова е забранено кожа и лигавица да се режат с ножица, режат се само със скалпел, а на единственото раждане, на което съм присъствала досега, жената я срязаха с ножица. Но не съм сигурна, дали това е масова практика, даже не съм сигурна, че съм видяла добре, така че да не задълбаваме в този въпрос.


Добре си видяла!  Confused И мен ме рязаха с ножица.И понеже мъжът ми присъства на раждането и гледа всичко,след това ми сподели,че акушерката сума ти време натискала с ножицата и не можела да ме среже,като по този начин ми мачкала кожата дълго време. Sick Тогава мъжът ми ми сподели,че чак му се приискало  да й вземе ножицата от ръцете и да го направи той.
ЕПЗ трябва май да се правят или от мъже или от яки каки.Оказва се ,че се иска много силна ръка,в противен случай докато се мъчат да режат ,мъчат и родилката.
И при мен резултатът от това не закъсня: колатерален оток. #2gunfire

# 53
  • Мнения: 695
аз имах 3 шева.неприятна работа и ми се струва че ако бяха изчакали още малко можеше и да се размина и без тях ама както и да е. newsm78

# 54
  • София
  • Мнения: 726
Родих с епизиотомия - имах вътрешни (ама не знам колко) и 7 външни.
Не можех да си сядам на дупето доста време и възстановяването ми отне месеци.

За второто сериозно се замислям за секцио newsm78

# 55
  • Мнения: 1 427
Аз съм с перинеутомия и имам 2-3 шева.

# 56
  • Мнения: 4 406
на мен преди да ме срежат, акушерката ми обясни, че се налага заради голямата глава на бебето и не достатъчно еластични стени, да не се мъчи то и се пошегува, че ще пусне стажанта, който наблюдаваше раждането, да се учи да бродира на мен. е , все пак ме заши моята гинеколожка, с три шева
не мога да се сетя дали ме е боляла ЕПЗ, защото имах неприятности с 2 огромни външни хемороида, следствие на напъването Embarassed
киснах си дупето в смрадлика 2 седмици за да заздавее по- бързо. голям зор беше докато седна в легена...

# 57
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Имам 3 шева;
наложи се да ме клъцнат, защото бебчо беше голям - близо 4 кила, а не искаше да излиза.
Доколкото знам, не само в България играе ножицата; чувала съм, че във Франция фсички първескини минават по този път, но може и да са ме излъгали.
Чужбинските мами (тези, които са раждали там) да кажат как е при тях

# 58
  • Мнения: 35 984
да, доста

# 59
  • Мнения: 2 784
Имах 4 вътрешни и 4 външни. Не смятах, че са много преди тази анкета...  newsm78 Оказа се, че шийката на матката ми е много стегната, или нещо такова. Известно време напъвах безрезултатно, като ме резнаха, родих с 2 напъна. Не ме болеше самото срязване и шиене, боляха ме първите дни шевовете, или по-скоро неприятно ми опъваха. Никакви проблеми не съм имала след това.

Общи условия

Активация на акаунт