Д-р Даниела Гълъбова, анестезиолог в болница „Свети Лазар“, отговаря на най-често задаваните въпроси от практиката си.
 
1. Кои от видовете анестезии се използват в акушеро-гинекологичната практика?
В зависимост от вида на раждането могат да се използват различни видове анестезии. Когато става дума за нормално раждане, златният стандарт е обезболяване с епидурална анестезия. Когато става въпрос за оперативно родоразрешение, стандарт в акушерската практика е прилагането на спинална анестезия. Разбира се, винаги може да бъде преминато и към обща анестезия, ако това се налага.

2. Каква е разликата между епидурална и спинална анестезия?
Общото название на спинална и епидурална анестезия е регионална анестезия. И двете анестезии се извършват чрез пункция в областта на лумбалния отдел на гръбначния стълб, но се използват различни видове анестетици, в различни дози и се поставят в различно пространство. Съответно и действието им е различно. Двете анестезии са приложими при различни състояния. Епидуралната анестезия, с поставянето на епидурален катетър за продължително обезболяване, е златен стандарт за обезболяване при нормално раждане, а спиналната е предпочитан метод за обезболяване при оперативното родоразрешение в 90% от случаите. При Секцио цезареа, когато използваме спинална упойка, усещането е за пълно обезчувствяване на тялото от кръста надолу, невъзможност да се движат краката и пълна липса на усещане за болка. При епидуралната анестезия, която се използва за обезболяване при нормално раждане, пациентката може да се движи, макар и да изпитва известна слабост в краката, усеща контракциите, което е основната цел, за да може раждането да продължи адекватно, но се намалява значително усещането за болка.

3. В кой етап от раждането се поставя анестезията?
Поставянето на катетър в лумбалната област на гръбначния стълб при епидурална анестезия позволява инжектиране на анестетика в съответната доза и обезболяването може да продължи толкова дълго, колкото е необходимо. Към това се пристъпва, едва когато пациентката е достигнала 4-5 см родово разкритие. Така се постига адекватно обезболяване, без да се спира родовата дейност, а и най-болезнения период се смята, че е при разкритие от 4 до 10 см. За разлика от нея, спиналната анестезия се поставя непосредствено преди началото на оперативното родоразрешение.

4. Какви са особеностите на различните типове анестезии?
Обезболяването чрез епидурална анестезия по време на естествено раждане значително намалява отделянето на стресовите хормони, което се отразява благоприятно и на бебето. Родилката участва активно в родовия процес и е в състояние да съдейства на екипа. Най-ценното преимущество при спиналната анестезия по време на секцио е запазване на съзнанието на родилката, въпреки пълното ѝ обезчувствяване от кръста надолу, което ѝ дава възможност веднага да види бебето си и да го гушне. Обща анестезия при оперативното родоразрешение в днешно време се използва относително рядко. Тя се прилага, когато има специфични противопоказания за спинална анестезия или при извънредна спешност.

5. Има ли случаи, при които не се препоръчва употребата на някоя от анестезиите?
Има редки случаи, при които съществуват абсолютни и относителни противопоказания за употреба на регионална анестезия – нарушения при кръвосъсирването, септични състояния, тежки хеморагии. Към относителните противопоказания спадат дископатиите и дисковите хернии.

6. До каква степен пациентките имат право на избор, що се отнася до типа анестезия?
Пациентката винаги има право на избор, защото добрата медицинска практика изисква т.нар. информирано съгласие. Това означава, че на всяка пациентка ѝ се обяснява изчерпателно за особеностите и преимуществата на различните анестезии. В болница „Свети Лазар“ изключително много се уважава правото на избор на пациентката, включително правото ѝ на отказ от анестезия при естествено раждане. Присъствието на анестезиолог обаче е задължително по време на целия родов процес.

7. Задължителна ли е консултацията с анестезиолог преди раждането и кога е редно да се направи тя?
Да, абсолютно задължителна е консултацията със специалист, независимо каква е интервенцията. В нашата болница, където пациентките проследяват бременността си, консултацията се състои месец преди термина, за да се осигури спокойствието на бъдещата майка чрез пълна информираност.

10. Има ли опасност от трайно обездвижване при поставяне на спинална/епидурална упойка?
Това е един от митовете за регионалната анестезия. При правилно поставяне на анестезията в адекватните дози, на адекватното място, такъв риск не съществува.

11. Какви са страничните ефекти по време и след анестезията?
Да, при всяка анестезия или манипулация е възможна появата на някои странични ефекти. Обикновено всяка пациентка се уведомява за тях и знае какво да очаква. Те обикновено са рядкост. Понякога след обща анестезия може да има гадене, повръщане и главоболие. Сънуването на кошмари може да бъде свързано с вида анестетик, който се използва, и психическото състояние на пациента. При спиналната анестезия най-често се проявява т.нар. постпункционно главоболие.

12. Продължава ли болкоуспокояването на пациентките след операцията или раждането?
Разбира се, винаги, когато се налага, се провежда адекватно обезболяване. След секцио обезболяване е възможно по няколко начина. Ако има поставен епидурален катетър, се продължава инфузията на анестетици през него. Разбира се, могат да се използват и всякакви други фармакологични начини за повлияване на болката – инжекционно или с таблетки.

13. Влияе ли упойката на кърмата и колко време след нея може да започне кърменето?
В общия случай видът на анестезията и анестетиците, които се прилагат, нямат отношение към кърменето и кърмата, особено когато става въпрос за регионална анестезия. Единственото, което би могло да се посочи като отражение след прилагането на обща анестезия, е необходимото време за адаптация на родилката, в случай че тя иска да започне да кърми веднага.

Последна редакция: пт, 28 ное 2014, 15:16 от Редактор*