Мароко - мнения и препоръки относно държавата, хотели и забележителности

  • 103 576
  • 481
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 293
В Тунис не съм бил, но няма човек, който да е бил в Мароко и в Тунис и да не е казал, че в Мароко е по-добре от всяка гледна точка.

# 16
  • Мнения: 642
В Тунис не съм бил, но няма човек, който да е бил в Мароко и в Тунис и да не е казал, че в Мароко е по-добре от всяка гледна точка.

Напълно съм съгласна! Ако не беше Картаген, щях да съм тотално разочарована от Тунис...

Относно организираните екскурзии нямам опит, но специално днес попитах един колега мароканец как стои върпосът със сигурността и той каза, че в градовете няма проблем, но не препоръчва да се пътува самостоятелно между самите градове, така че най-добре с група

# 17
  • Мнения: 3 020
Ами и аз писах, че април месец бяхме организирано, както и фирмата/фирмите, които са направили този пакет и организация на место.

Лети се до Малага, пред летището чака гид-а, говорещ български /и когото похвалих толкова много  Sunglasses/, натовариха ни на автобус и ни закараха за 1 нощувка в Коста дел Сол /това е нещо като област/ - може да е във Фуенхирола, може и в някой друг близък курорт. Имахме вечеря, нощувка /нормален 4-звезден испански хотел/ и на другия ден рано сутринта потеглихме за .... /не си спомням името в момента/, от където взехме ферибот за Танжер. Там, вече ни чакаше мароканския автобус - нормален, чистичък, удобен /нищо специално, но и нищо лошо/. С него пропътувахме май около 1000 или повече км. в Мароко. Имахме нощувка в Казабланка - стаите бяха май на 5-6 етаж, стара сграда, типичен градски, евтин хотел, малки стаи, чисто. Бяхме толкова уморени, че нищо друго не ми е направило впечатление. /А, и аз винаги казвам - за толкова пари - толкова. Не че като цяло екскурзията е евтина, но ..... /. След това имахме 2 нощувки в Маракеш и една нощувка във Фес. Хотелите там бяха малко по-добри, но цялото време преминава в пътуване, спирки, разглеждане, пак пътуване, информация...., че като свърши деня ти се иска само един душ, едно питие, вечеря /бяха прилични на вкус и количество, имаше някакъв минимален избор на ястия/ и след това в леглото.

Обикновено в програмите на ТА се дават 2-3 имена на хотели, в които може да бъде извършено настаняване /казват равностойни/, както и сайтовете им, може да се разгледат. Като цяло не видях особено разминаване в показаното на снимките и действителността в нашите хотели. Може би само в Казабланка, фоайето беше същото, но, другите разлики, поне според мен, не бяха фатални Sunglasses

На връщане пак се спи в същия хотел около Малага, на сутринта имаше свободно време, след това панорамна и малко пешеходна обиколка на Малага и.... летище.

На мен лично екскурзията ми хареса. Била съм в Тунис, но преди Пролетта, в програмата ни имаше включено и Бардо, и Бу Саид, столицата беше по-спокойна и чистта, имахме българка за гид, която ни даваше много информация, не само историческа, но и от съвременния живот. Но, двете страни са различни, или поне туристическите места, които се посещават. В Мароко се виждат по-арабски неща, ако мога така да се изразя.

# 18
  • Мнения: 3 094
Аз писах, че сме ходили на организирана екскурзия. Посочих и фирмата. Хотелите биваха, но имаше и оплаквания. В един хотел имало на последен етаж стаи миришещи на мухъл. В друг една врата не се заключвала. На друго място се оплакаха, че нямало гледка - глледали ъм улицата. Кат цяло бяха с огромни стаи, дебели дюшеци /по два матрака един върху друг/ и по две възглавници. Бяха и чисти.

Това в кои градове се е случило? Дали си спомняш имената на хотелите?

# 19
  • Мнения: 3 094
Да, явно си е голямо търчане тая програма....Да не ми излезе през носа. Grinning

# 20
  • София
  • Мнения: 3 777
Привет и от мен,
била съм в Мароко няколко пъти. Винаги съм пътувала сама (за ужас на тези, които казаха, че ако няма кой да ги пази не тръгват)  Laughing Все пак трябва да отбележа, че имам познати в Мароко и това замества туристическата агенция.  Twisted Evil Директни полети до Казабланка няма - винаги трябва да се прекачиш.
Мароко се опитва да се наложи като туристическа дестинация и успява. Сменяла съм самолети от Рим, Мадрид и Париж. Винаги беше пълно с испанци, французи и англичани. Мароко е много предпочитана дестинация за лятна почивка на французите.
От гледна точка на облеклото. Мароко е мюсюлманска държава и ми се струва доста несъобразително, да не кажа тъпо да се пуснеш по къси шорти и тениска. Няма да ти направят забележка, просто можеш да отнесеш няколко по-настоятелни погледи. В курортите като Агадир и Есуейра на плажа е пълно с чужденки по бански, по крайбрежните алеи се разхождат по къси панталонки, в нощните заведения самите мароканки ходят доста гримирани и с по-свободно облекло. Все пак за мен лично е добре раменете да са покрити и по възможност полата да не е много къса.  Големите деколтета също не са за предпочитане (имам предвид тези, при които гърдите буквално са навън Wink)) Не е необходимо да покривате ръцете си, лицето си, косата си - в никакъв случай. Не е необходимо да ходите с шал. Но той може да ви е от полза. Преди няколко години през август в Есуейра беше ужасно студено - вятър, вятър, вятър. Само дънките и големият шал ме спасиха да не умра от студ. В Казабланка вечер също вече може да стане малко хладно - има вятър. Специално за Казабланка - плажовете там не са много добри. Не ги препоръчвам, просто не е това, което си представя човек. Плажовете на Агадир обаче - божествени. Тези в Ел Жадида също са много хубави. Плажовете на Есуейра - само за сърфисти.
На пазара винаги става пазарлък за цената - можеш да я свалиш на половина, но понякога се дразнят, ако прекалиш.  Мароканците определено вдигат цените, когато видят чужденци. Това, което могат да го продадат за 10 на местни, на чужденци ще го дадат за 100. Ако имате приятели мароканци, може тях да ги пускате да се пазарят - за всичко - от храната, до подаръците или спането. Дори екскурзоводът може да свърши тази работа, ясно е, че и той ще си вземе процент от сделката.
Малко личен опит от Есуейра. Още на входа на града има деца, които държат ключове за страхотни вили, които се дават под наем. Ако чужденец отиде да пита за цената на нощувката, му казват доста висока сума. Ако е местен, сумата е направо смешна.
Водата - купувайте си бутилирана, не пийте от чешмата. Мисля, че това важи май за всички държави, аз поне където ходя никога не пия местна вода, все пак организмът ни е свикнал на българската, колкото и странно да звучи
Мароканците имат респект от полицията. Флиртуват да, закачат се да, ако не им обръщаш внимание и не се връзваш изобщо не пречат, не са супер нахални. Ако пък има мъж до дамата, няма да я погледнат изобщо.
Лично за мен сама жена не е ок да се качи в такси, ако са няколко няма проблем. Тарифата за таксито също се договаря предварително.
Важно за неженените двойки. В хотелите по принцип не се приема да спят мъж и жена заедно без да са женени. Това е по закон. Официално трябва да носите свидетелство за брак. НО! В големите хотели обаче естествено правят изключения. Ако сте с фирма, всичко е уредено под масата предварително и няма защо да се притеснявате за това.
Целувките на публични места не се толерират. В България сме свикнали да виждаме двойки, които се мляскат под път и над път, но това ви препоръчвам да го избягвате.
Трябва да имате предвид, че курортите са доста различни от по-малките градове. По принцип никой няма да ви направи проблем, ако се държите за ръце, но има макар и малка вероятност да ви спрат и да ви питат дали сте женени.
Малко мерки за сигурност По суковете много крадат - дръжте чантата си най-добре отпред. Ако имате раничка и я сложите отпред на гърдите, ще е най-добре. Така хем парите и документите ви ще са на сигурно място, хям няма да се притеснявате, ако сте с по-голямо деколте някой да не ви зяпа. Не пропускайте да си направите хена на ръцете, но също внимавайте. Често около жените, които рисуват хената се въртят крадци. Изобщо дръжте парите си внимателно.
За храната - от целия ми престой в Мароко само веднъж съм имала проблем с нея и до ден днешен не знам какво изядох, но не искам ида си спомням. Хигиената - малко е странна за нашите представи, но все пак човек трябва да знае, че не отива в Париж, а отива в Казабланка. Ако седнеш в някой малък ресторант, нищо чудно собственикът да дойде да ти покаже месото, което ще ти готви дали ще го харесаш. На пазара в Маракеш правят НЕВЕРОЯТНИ изцедени сокове. Това са просто божествени напитки, които трябва да се опитат. Цената им е смешна. Вечер в Маракеш на пазара е лудница - хора, хора, хора. Малки моторчета, които бръмчат и, от които трябва да се пазите. Там, където и да седнете да хапнете, няма страшно. За мароканците е традиция да хапват с пръсти, затова не се чудете на този обичай.  Аз лично носех мнооооооооооого мокри кърпички и това е добър начин да се справиш с този проблем. Още нещо допълнение. Като слезете от летището, ще попълните една бланка, затова имайте химикалка в чантата Wink))) Много хора търсят химикалки на летището.
Иначе хората са много мили, много общителни и много помагат. Храната е страхотна - аз лично кускус не обичам, но таджинът е страхотен, а закуските - изобилие от видове закуски, вкусни, вкусни, ръцете си да оближеш, сладките им също са страхотни. Чаят - най-добрият възможен чай. За закуска ви препоръчвам да опитате специални палачинки с мед, не мога да се сетя точно как се казваха в момента, но са уникални. Във всяко заведение ги има. Божествена закуска с ментов чай.
И накрая няколко думи за медините и суковете. Във Фес и Мекнес, а и в Казабланка могат да ви пуснат на големите пазари. Интересно е, но е пълна лудница - малки улички, колкото за 1 човек, народ до дупка, всеки върви, бута се, изобщо не се интересува от теб, но тълпата е голяма. В един момент тотално се объркваш накъде вървиш, къде трябва да отидеш и откъде да излезеш. На много места суковете са покрити отгоре и вътре си като в лабиринт. Аз лично не изпитах голямо задоволство от посещенията на тези места. Да, можеш да си напазаруваш добре, да си купиш всякакви неща - козметиката им си заслужава, подправки задължително, арганово масло, обувките също, но само, ако знаеш от кои марки иначе не, дрехите - не бих казала. Имат страшно много керамика, интересни бижута.
Ако трябва да направя класация на градовете
Най- интересен, необичаен, спокоен, пълен с чужденци, екзотичен и уникален град ми се видя Шефшуан - или синият град. Там спокойно можете да си купите хашиш от улицата  Grinning Французи, испанци и европейци от къде ли не идват в Шефшуан, защото това е раят на хашиша. Самият град обаче е малък, красив, екзотичен, интересен, няма напрежение.
Мекнес - стар, красив, приветлив, излъчваш мъдрост. Медината - много интересна. Може да се види и голяма мизерия и много, много, много лъскави кафета.
Фес - също старинен град, с много история, много забележителности, но и бедност.
Една скоба през лятото във Фес и Мекнес е адска жега,  напълно непоносимо за нас.
Казабланка - не ми хареса, видях и бедните части и страхотно богати квартали с големи палати. Не ме грабна този град, космополитен, но има нещо, което не ми допадна в него.
Ел Жадида - по-провинциален град, не са така отворени както в Агадир например, но за разходка е ок
Агадир - типичен курортен град - лъскав, по-скъп, крайбрежната улица се пълни след 11, огромен плаж, нощен живот
Маракеш - съчетание между всичко - туризъм и типичния марокански начин на живот. Червеният град има и лъскава страна, има и бедност. Задължително на пазара, но вечер. През деня всичко е затворено, малко сергии работят. Там рисуват хената, укротяват змии, хвърлят рингове по шишета, продават варени охлюви, които повечето мароканци обожават. Приятно и много интересно.
Есуейра - красив, но... Есуейра е градът на фестивалите. Той се оживява, когато има фестивали, иначе е интересен с малкия си сук, крепостната стена, която е невероятно красива, ужасния плаж, множеството рибарски лодки....
Сигурно пропускам нещо, но постът стана 100000 страници. Дано съм помогнала. Мароко е една от любимите ми дестинации, така че не се колебайте да я посетите  bouquet

# 21
  • Мнения: 743
Yellow girl много интересен пост ,благодаря за споделеното.Който смята да пътува а не да е само турист ,мисля че е най -добре да остави предразсъдъците вкъщи.
кмета на Ротердам е мароканец,мюсулманин и от някакво берберско племе ,била съм там и мога само да кажа че много бели европейски кметове могат дамо да се учат от него!

# 22
  • Мнения: 2 600
Yellow girl много интересен пост ,благодаря за споделеното.Който смята да пътува а не да е само турист ,мисля че е най -добре да остави предразсъдъците вкъщи.
кмета на Ротердам е мароканец,мюсулманин и от някакво берберско племе ,била съм там и мога само да кажа че много бели европейски кметове могат дамо да се учат от него!
Въобще не става дума за мюсюлмани, а дали са умерени и нормални хора. Конкретно за Тунис се писа, че най-интересното - разходките в Сахара - самите туниски фирми ги отменят, защото ислямисти от Алжир минават през границата и нападат всички, туристи или не.

Това което, човек пътуващ или твоето пренебрежително "турист"   hahaha    иска да чуе, е че местните хора са дружелюбни и обстановката е спокойна. Ние като бяхме на екскурзия там, нашият марокански гид кажа, че поданиците обичали краля си, а и кралят бил направил разни реформи, затова населението нямало поводи да се вдига на бунтове и "арабски пролети". Но тук в България почти няма информация. Чуваме само лоши новини за останалата част на Африка.  Sad

# 23
  • Мнения: 975
Yellow_girl:  smile3501

Написаното напълно съвпада с моите впечатления за хората, обичаите и най-общо казано атмосферата в Мароко. Мароко няма нищо общо с Тунис! Нищо! Много е важно какво искате да правите в Мароко - дали искате само да почивате /както правят повечето сънародници по мои впечатления/ или искате да обикаляте и да видите колкото се може повече неща. Затова повечето хора, с които аз съм разговаряла са с много различни впечатления от моите, но те са посетили или само Танжер, или Казабланка или са почивали в Агадир, т.е или са били само за ден-два или са пребивавали само на едно място. Мисля, че най-общият вариант, който правят повечето агенции и който сами можете да си направите е добър и независимо в каква поредност включва следните градове:Агадир, Есауира, Сафи, Казабланка, Рабат, Мекнес, Фес, Ифрен, Бени Мелал, Маракеш. И не си тръгвайте без арганово масло и подправки Simple Smile 

# 24
  • Мнения: 3 094
Това, което се предлага от Бг тур-операторите е екскурзия - т.е. обикаля се из основните градове...Почивки в Агадир не се предлагат. Честно казано почивка също ме интересува, защото мога няколко дни и да си почина и да се попека и да го съчетая с допълнителни турчета.
Отношението на повечето хора в Тунис за мен не е било дразнещо. Дано и Мароко ме изненада приятно догодина.

# 25
  • SF
  • Мнения: 21 167
Прекрасна е темата, защото ме върна в прекрасни спомени от едно далечно лято, което изкарах в Мароко. Пътувах с директен полет на България Еър до Казабланка с междинно кацане в Алжир (столицата). Обиколила съм  доста и в общи линии мнението ми се различава от други  тук, въпреки че ми беше приятно да ги прочета. За мен това е още един поглед върху страната.
Казабланка е космополитен град, с европейска визия, огромни бели високи сгради, точно както е в европейските мегаполиси.
Рабат е по-типичен, с по-ниско строителство, но уникална архитектура.
Животът в Мароко е съвременен. Къси поли, дълги коси, грим... повей от Франция се усеща навсякъде, въпреки че самите мароканци отричат категорично френския отпечатък, който е оставила страната върху ислямската им държава. Аз лично го виждах и сравнявах. Младите хора, дори вкарват много френски в арабския. Целта, обаче, не е да ви направя пътепис, а да ви бъда полезна с личните си впечатления. Отивайте и се наслаждавайте на всичко - храната, природата, екзотиката, шума и шаренията. Пазете портмонетата (естествено като навсякъде!), снимайте и опитвайте.
За разлика от едно предишно мнение, препоръчвам да държите гаджето си за ръка. Видях много, много млади мароканци с гаджетата си - целуват се, смеят се, ходят с мини роклички на бар - точно като нас, европейските момчета и момичета. Дори ме хвана яд на това, че все ме предупреждаваха да съм по-скромна като дрехи и визия. Една приятелка ме беше предупредила, че който ходи с къси панталонки из пазарите, го пляскат по задника. Ми не е така. Няко само гледат, а други и не гледат, защото е това е гледка, която се вижда навсякъде. Всъщност си зависи от краката. Някои крака и по нашите пазари се гледат и коментират, така че. Вързани коси на опашка - само, ако ви е кеф. Разбира се, в селата може би не е тооооооочно така, както в големите градове и туристическите центрове и курортите. Wink
Повечето мароканки са със страхотни вълнисти дълги коси и си ги носят точно така.
Само много възрастни жени са забулени и такива, които живеят в планините. Студентите изглеждат точно като нашите - с дънки, маратонки, суичъри... Готини са! Говорят на висок глас и много се смеят.
Много жени, и стари, и съвсем млади, може да видите облечени в дълги рокли с качулки. Но това не е традиционна дреха там, а е модерна. Забравих името й, но се носи за удобство и си има модна линия. За престоя си се научих да ги различавам кое е фешън и кое е по-семпличко и старичко. Много официалното женско облекло за сватби и други такива важни събития се казва кафтан - скъпо облекло, което се прави от метри коприна, с ръчно изработени ширити, престижна работа.  Обаче с тези дрехи излязох от темата.
Пазарът на Маракеш, Джемаа Фна, е едно от най-туристическите места в Северна Африка. Там се пазете, но непременно отидете. Пазете се от хора, джебчии, такива работи, а не от нещо много опасно. Маракеш е известен като Червения град - всички сгради са червени. От малки къщички, до огромните 5-звездни хотели - всичко е червено. Там съм влизала в един от най-луксозните хотели, които съм посещавала някога. Ходихме на казино. Само, за да ви опиша градините му, ще напрява постът дълъг около метър. Супер лукс-делукс! Казаха, че там цената на апратамент на вечер е 3000 долара. Ако ви се гледат скъпи, хотели-дворци, отивайте в Маракеш. И не само - има много туристически  обекти за гледане в този град.
Естествено, има и много бедни райони. В Рабат красивите сгради са впечатляващи - бели, с цветя, излъскани, но има и едно гето в края на града, оградено с високи бетонни огради, за да не се вижда мизерията вътре. Предполагам, че ако някой претича от едната стена до другата, ще пипне всякакви болести. Но...

Много неща мога да ви разкажа, просто не искам да досаждам с някакъв пътепис. Питайте. С удоволствие ще се връщам отново и отново в мислите си, за да ви отговарям, ако мога.

# 26
  • Мнения: 306
Супер темичка!  Grinning Много ми си иска да отида в Мароко, ама многооооооо. Много ме влече този тип екзотика. Много от пътешестващите си избират дестинации, как да се израза  Thinking ... модерни, цивилизовани, луксозни, развити страни, докато мен ми се иска да посетя Африка, Латинска Америка, страни от арабския свят и Азия. Нещо като мост към миналото, докосване до девственото и чистото, както в природата така и в човека. Между другото прочетох, че има съфорумци, с познати, приятели мароканци, дали някои от тях биха искали да си контактуваме  newsm78, при наличие на време и желание, разбира се, като това за мен ще е начин да упражня португалския си.

# 27
  • SF
  • Мнения: 21 167
Португалския???

# 28
  • Мнения: 4 202
Ние сме ходили самоорганизирано. Страната обикаляхме с рент-а-кар. Не беше страшно. Имахме един неприятен момент в Казабланка, но не беше нещо драматично. Все пак трябва да се внимава.
Съветът ми е да си пазите чантите и документите, че се краде, но то и в София е пълно с джебчии.
Само по Маракеш не може да се съди за Мароко, съвсем различен е от останалите градове, чисто туристическа дестинация. Там наистина разголените туристки не са странна гледка, но в по-малките градчета определено би било притеснително.

# 29
  • SF
  • Мнения: 21 167
В Рабат, Казабланка, Танжер (град на Средиземно море), Агадир - също е така. Аз бях и в един малък и много приятен град Кенитра, но само за ден и не ми направи някакво странно впечатление. Хора като навсякъде. Закусвахме в едно модерно заведение. Около нас имаше и местни, и чужденци. В малкия град повечето бяха местни, разбира се, и си изглеждаха като нас.
Всъщност, там който ходи по заведенията, си е доста модерен човек.
Има едни кафенета с изцяло мъжка клиентела, които пият чай, но само чай, защото религията им не позволява друго, но там никой от нас не би седнал. Но дори и мъжете от тези кафенета са свикнали с гледката на тесните дънки или поли.

Общи условия

Активация на акаунт