Търси се дом за Маша и нейните деца

  • 1 879
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 731
Попаднах на историята в "Дарик" и си позволявам да копирам текста, без да съм сигурна доколко е вярно написаното в статията. Но все пак мисълта, че една майка с четирите си деца остава на улицата, без близки и роднини, които да я приютят, и то на фона на другите събития в региона от последните дни, някак си ме притеснява. (Може би защото не е от "правилния" етнос, за да привлече медийното внимание?)
От друга страна пък, историята е някак странна. Някой да има повече информация за случая и действащите лица?

Майка с 4 деца, от които само едно е пълнолетно, ще бъде изхвърлена от жилището, в което живее в Казанлък, утре сутрин в 9,30 часа.
Принудителното изваждане от жилището ще стане със съдия-изпълнител.
„Събитието"ще бележи утрешния 12-ти рожден ден на едно от четирите деца на рускинята Маша от брака ѝ с българския свещеник от Казанлък – отец Цанко, научихме тази вечер.

Оказва се, че жилищната сага на Маша от Подмосковието, която пристига в града на розите като дипломиран църковен хоров диригент и свещеническа съпруга, е от близо 3 години. Тогава съпругът ѝ, православен казанлъшки свещеник, служил и служещ в едни от най- големите и уважавани местни храмове, напуска след скандал жилището, в което многодетното семейство живее. По това време и 4-те деца на рускинята и свещеника са непълнолетни.
Жилището, в което семейството на хоровата диригентка и свещеника живее, е жилище на църквата. Семейството на отеца получава право да ползва апартамента с решение на църковното настоятелство, на което свещеникът е председател.
След като отецът напуска сам жилището, Маша остава в него с децата, а попът се изнася първо на квартира, а по-късно заживява в стая в храма, в който служи. След изнасянето на съпруга от църковния апартамент започват и проблемите на изоставената съпруга и 4-те ѝ деца.

До днес Маша и свещеникът нямат официален развод, макар от почти 3 години те да живеят разделени. За това време на няколко пъти Маша е приканвана да напусне жилището, тъй като не ѝ се полагало повече право да живее в него, понеже нямала свещенически сан. След като се разделя със съпруга си, тя губи работа си в църквата като хоров диригент.
На няколко пъти в Настоятелството към храма, в който служи съпругът на Маша, се събират подписки от настоятелите за напускане на църковното жилище от рускинята и децата ѝ. Притеснена от това, тя търси решение на проблема от Старозагорския владика Галактон, който отказал да я изслуша и, по думите на Маша, „я прогонил от Митрополията".
Междувременно свещеникът сменя местоработата си и от един храм се мести в друг. За кратко неговото място в църквата „Успение на Пресвета Богородица" се заема от друг свещеник. Той влиза в положението на многодетната майка и изготвя нов договор за ползване на църковния апартамент. Договорът обаче не е одобрен от Митрополията , а малко след това свещеникът, наел се да потърси решение на проблема за Маша и децата ѝ, губи ръководната си роля в храма.

Отказът на Маша да напусне доброволно и след телефонни покани жилището става повод църковното настоятелство да заведе дело за принудително освобождаване на църковния апартамент. За целта е потърсена и помощта на съдия-изпълнител. Утре сутрин в 9,30 часа той трябва да изведе оттам Маша и 4-те ѝ деца – две момичета и две момчета на 18, 14, 12 и 8 години. Едното от тях, 12-годишният Влади, утре има рожден ден, който няма да празнува.

Маша е от Подмосковието, дъщеря е на православен руски свещеник и (е?) единствената в България дипломирана хорова църковна диригентка. Самата Маша няма проблем да се прибере в родината си, но не може да вземе със себе си децата, тъй като баща им не позволява те да напускат страната. Преди две години негов отказ спира от международен конкурс за млади музикални таланти в Париж 16-годишната (тогава?) дъщеря на семейството, която е талантлива и многообещаваща пианистка.

Жилищният проблем на Маша и децата ѝ се изостря и от факта, че преди време тя получава общинско жилище, но отказва да се нанесе в него, тъй като не позволявало в него да живее 5-членно семейство с различни (?) деца. Според Маша апартаментът имал нужда и от ремонт, за който нямала средства. Така вратите на Маша се затварят и в тази посока.
В момента тя е безработна. Доходите на многочленното семейство са от детски добавки и издръжка, която бащата дава на пълнолетната си дъщеря, още ученичка (а на другите деца?).

За проблема на Маша и децата ѝ са уведомени Руската църква в Русия и Руското посолство. Реакция от тяхна страна до момента няма.


Оригиналът е тук.

ПП Не стреляйте по авторката, тя толкова си може. Опитах се да пооправя текста, за да стане историята поне малко по-разбираема.  Peace

Последна редакция: ср, 23 юли 2014, 14:34 от Как` Сийка

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
А има ли някой, който да ги познава?
Дали има някъде организирана група
която да се е заела със случая?

# 2
  • Мнения: 8 962
Свещеник за пример, а?!

Дано се намери адекватно разрешение на проблема.

# 3
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Свещеник за пример, а?!
Настоятелство за пример по-скоро. Пример за християнско милосърдие естествено Tired.

# 4
  • Мнения: 21 591
 Странна история.
 От първо четене разбирам следното - формално Маша няма право да живее в това жилище. При положение, че това жилище е на църквата, то е предназначено за обитаване от снещеникът на храма и семейството му, нали така. Вероятно има друг свещеник, на когото настоятелството иска да го предостави. И сега църквата иска да разполага с имота си, поради което е предприела мерки по принудителното освобождаване.
    Преди време е получила жилище от общината, което е отхвърлила. Според мен Маша е трябвало своевременно да освободи жилището и да се премести в общинското. Ако то е било неподходящо, може би общината може да предложи друго? Вероятно децата са разнополови, това ли означава различни деца?
 Предполагам, че и сега, ако се вдигне достатъчно шум, Общината би могла отново да и предложи друго жилище.
 Или отново да бъде назначена като хоров диригент в църквата, което ще и даде възможност да обитава църковното жилище?

 И защо бащата плаща издръжка само за едното дете, всъщност каква издръжка плаща ,като те нямат развод. Значи първо тя трябва да се разведе.
 Всеки случай да се изхвърли принудително на улицата семейство с четири - да кажем три, че едното е пълнолетно, деца е крайна и възмутителна мярка.

# 5
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
Да отиде при отец Иван.

# 6
  • Мнения: 25 731
Откъде я извадихте тази тема?  Simple Smile
Зачудих се и аз какво ли става с това семейство и попаднах на тази статия от 17.08.14 г.:

Казанлъшката драма на Маша продължава

# 7
  • Мнения: 343
Не разбирам защо е отказала общинското жилище. Било малко и неремонтирано, но на улицата по-добре ли е? Много хора живеят в малки и гадни жилища, че и наеми по пазарни цени плащат за тях. Ама не търчат по медиите да се оплакват и да търсят, ако може, някъде на хубаво, ама за без пари. Доста евтинко изпълнение. Жалко за децата.

Общи условия

Активация на акаунт