Въпрос за жилищен кредит ( без доказване на доход)

  • 18 365
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 668
Здравейте,
може би тази тема вече е обсъждана, но нямам много време да се ровя назад.
В момента живеем на квартира,наема който плащаме е 400 лв. на месец, и аз и мъжа ми
работим,но само аз имам трудов договор,осигуряват ме на 425 лв. но реално взимам повече. Мъжа
ми взима хубава заплата, можем да си позволим да изплащаме жилищен кредит,но проблема е че
работи без трудов договор...искам да попитам невъзможно ли е наистина след като не може да докаже доход да вземе жилищен кредит ? Ако някой може да даде съвет или е минал по този път ще
съм много благодарна !  Praynig

# 1
  • Мнения: 4 270
Според мен е невъзможно, как ще обезпечиш кредита?

# 2
  • София
  • Мнения: 3 933
Възможно е.

Кредитът се обезпечава с ипотека на закупуваното (или съществуващо) жилище/имот.

Gisèle,
кредит без доказване на доход е много по-скъп, отколкото с доказан такъв. Освен това се отпуска от небанкови институции.
Ето тук можеш да прочетеш:
http://finhold.eu/krediti/%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82-% … 0%BE%D0%B4%D0%B0/
и тук:
http://www.webbroker.bg/krediti/ipotechni-krediti.html

По-добрият вариант е да прежалите едни пари месечно и мъжът ти да се осигурява през фирма на  постоянен договор поне 6 месеца. След това можете да изтеглите кредит с доказан доход.

# 3
  • Мнения: 4 270
 С този съвет да изтегли кредит от небанкова институция, ти направо я закопа.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 933
Не съветвам никого да тегли от небанкова институция. Предложих да осигурят съпруга, да изчакат 6 месеца заради дохода и да теглят по каналния ред.

# 5
  • Мнения: 54
Повечето банки приемат реален доход вписан от работодателя в удостоверението, т.е. ако заплатата ти е висока можеш да доказваш доход ти, а съпругът да е в кредита само заради собствеността. Е, зависи и от  де, но в повечето случаи се навиват да попълнят бланка с реален доход.

# 6
  • Мнения: 5 178
При осигирителен доход 500лв, и предполагаема вноска 400лв няма никой да ви отпусне кредит.  Имате ли брак,  деца.. Аки нямате брак може само ти да си увеличиш

# 7
  • Мнения: 9 050
Жилищните кредити се обезпечават с ипотека, а не с доходи. Доходите са необходими, за да се докаже че изпълнявате подоходния тест, тъй като има един минимум, който трябва да ви остава на разположени всеки месец, след като си платите вноската.
А това, че партньора не е на трудов договор, няма никакво значение. Важно е работодателят да му издаде удостоверение за месецен доход 12 месеца назад (обикновено толкова искат банките за ипотечен кредит). Той може и на граждански договор да е. Да не говорим, че и на договор за управление да е. Ако са му внесени и осигуровките, всичко е наред.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 933
Ние като питахме миналото лято, повечето банки искаха доказан доход за 6 месеца назад за съкредитоискателя. т.е. за мъжа ми, ако е на трудов договор или един отчетен период, ако е самоосигуряващ се - т.е. за предната календарна година.

Разбира се, може изискванията да са се променили оттогава.

# 9
  • Мнения: 9 050
А той има ли договор изобщо?

# 10
  • Мнения: 46 572
Възможно е да стане с неофициална бележка от работодателя, в която е посочен реалния.

Повечето банки приемат реален доход вписан от работодателя в удостоверението, т.е. ако заплатата ти е висока можеш да доказваш доход ти, а съпругът да е в кредита само заради собствеността. Е, зависи и от  де, но в повечето случаи се навиват да попълнят бланка с реален доход.

 Peace

# 11
  • Мнения: 5 178
и след това ще ви мачкат до дупка с напомнянето.. "укривате данъци, ако не изпълните това и това условие може да се обадим в НАП".. и това "видях" вече.
Подобен род бележки могат да доведат проблем на работник и работодател, би следвало и банката да я питат от БНБ защо отпуска кредит на базата на подобни декларации.. ама не ги питат от БНБ..

Като работодател НИКОГА не бих издала подобна бележка, като толкова иска кредит - работника ще го осигурявам 6м на по-висока заплата и толкова, или 6м ще има граждански договор допълнително

# 12
  • Мнения: 9 050
Даааа, защото фиктивните бележки са нещо лошо, но фиктивните осигуровки и договори са си напълно в реда на нещата. Whistling

КФН, не БНБ. А банката не може да знае дадено лице какви данъци плаща и платил ли ги е изобщо. Още по-малко пък може да се обажда в НАП, за да подава сигнали за физическо лице. Да не говорим, че няма и интерес от това. Нали ако го осъдят и ПСИ му запорира сметките, банката няма да си получи парите по кредита.

Да не говорим, че нито КФН, нито БНБ ще тръгнат да разследват дали доходите, посочени в надлежно подписан от оторизирано лице документ са верни или неверни, особено когато става дума за физическо лице, едно от 100-тиците хиляди, изтеглили кредит. Трябва да има много, много сериозна причина, за да направят такова нещо.

# 13
  • Мнения: 5 178
Zinast,  точно Банков надзор на БНБ следи риска на банките,  а да дадеш кредит на черни доходи си е високо рискова операция.. КФН защо ги месиш?
Когато 6м платиш и идеш да търсиш кредит е законно,  никок не може да гарантира, че 1м след тегленето на кредита няма да си виден безработен.. Като казах безработен в случай на такава черна бележка искам да видя застрахователя кога ще плати за безработица... Ама нали сега е важно да теглим,  банкерите да си направят таргетите.. Пък после ще видим какво ще правим

# 14
  • Мнения: 9 050
Какъв ефект има върху риска на дадена универсална банка един ипотечен кредит на едно физическо лице, та да се впрегне надзора да гледа под лупа документите на кредитоискателя. И нали не очакваш наистина, като си подаваме месечните справки към БНБ, да им изпращаме и всички документи по финансовите операции, за да могат те да си проверят на кой каква му е бележката? Как точно би трябвало да проверяват бележките на база на които банките отпускат кредити?

Кредити без обезпечения нито са забранени, нито са незаконни. Такива има от край време.
Да не говорим, че бележката изобщо не е "черна". В бележката пише точно колко си получава лицето. Да, явно е в сивия сектор и не се осигурява на тези пари, но той не лъже за доходите си. Това, което ти предлагаш, 6 месеца да е на по-висок доход, да му издадеш бележка, която реално не отразява истинското ниво на доходите на този човек и после пак да си мине на старата заплата е много по-рисково за банката от другото. Защото дори може да се окаже, че реалния доход на човека не покрива подоходния тест. Това си е откровена лъжа. Това е като да започнеш да се осигуряваш на по-висока заплата като забременееш. Злоупотреба от всякъде.

А и в случая става дума за ипотечен кредит. Той не се обезпечава с доход, а с ипотека. Банката винаги може да реши да финансира на 70% примерно. Какъв застраховател, каква безработица, к'ви пет лева.

Общи условия

Активация на акаунт