Депресията

  • 132 456
  • 406
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 233
Съжалявам, ако на някой форумът тук е заприличал на "бойно поле"! Аз пуснах темата, за да могат хората с подобни на моите проблеми да споделят, а и да получат взаимопомощ.

# 61
  • Мнения: 9 991


Те тия дето са прозрели "истината" не са изпитали на собствен гръб това, за което говорим...


няма как да знаеш това, да не би да си взела назаем техния гръб? 

 Wink

  bouquet

# 62
  • София
  • Мнения: 480
Здравейте, мацки! Току-що видях тази тема.
Ние всъщност си имаме една тема за паническото разстройство, която включва и депресивно-тревожни типове като мен Simple Smile http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=781722.0;topicrefid=20
Само споменавам, да знаете, ако желаете, да хвърляте и там по едно око.
Поздрави   bouquet

# 63
  • Мнения: 8 969
Аз мога да кажа, че чувствам депресия във втората половина на цикъла си. Т.е. като симптом на ПМС. И понеже много ме измъчват тези периоди, четох доста и реших да изпробвам някои добавки.

Споделям лично на мен какво ми помогна, може да помогне и на други :

- Магнезий /аз пия Магренич
- АГНЕС - билкови, подпомагат хормоналния баланс
-Прим ойл - масло от вечерна иглика, също допринася за хорномалния баланс

Като ги пия редовно, ПМС-ът и всякакви депресивни състояния покрай него, ми се повлияват много добре.

Ако забелязвате някаква цикличност в симптомите на своята депресия, като нищо да се дължи на хормонален дисбаланс.

# 64
  • София
  • Мнения: 38 810
Потърси една хранителна добавка - SAM-e се казва.

И жълт кантарион си купи. А можеш и да си набереш, точно сега. Прави се силен чай, изстудява се, подлсажда се и се пие няколко пъти през деня.

# 65
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995


Те тия дето са прозрели "истината" не са изпитали на собствен гръб това, за което говорим...


няма как да знаеш това, да не би да си взела назаем техния гръб?  



Ние говорим от собствен опит, а те за това, което са прочели... има голяяяяма разлика, не мислиш ли?  Wink Все едно аз да вляза в тема за диабета и да взема да раздавам съвети и назидания наляво и надясно.
Лесно е да говориш наизуст, на чужд гръб и 100 тояги са малко! Хайде, няма нужда и тук да става като в темата за ПА, не мислиш ли?!

Няма нужда от упреци и поучения в тази тема! Не спекулирайте с душевното ни състояние! Имаме нужда от съвети и споделяна на положителен опит в борбата с депресията!

Депресията по време на ПМС е нещо съвсем различно от клиничната такава. И аз имах преди само такава от ПМС. Тя е лека и може да се преодолее наистина с хранителн добавки и минерали, чай от жълт кантарион. А и трае не повече от 2 седмици, като ти дойде цикъла и ти светва пред очите. Клиничната е постоянно състояние и не се подобрява особено само от добавки.

Кафе, кола, всякакви енергийни, тонизиращи и стимулиращи напитки не са желателни. Също хапчета за отслабване, добавки с гуарана, дори мазила с кафе и гуарана.

Подходяща храна за депресия:
- риба
- сирене
- мляко
- банани

# 66
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Как да намалим тревожността

Тревожният ум не може да съществува в спокойно тяло.
Едмунд Якобсон
По време на кризисна ситуация човек обикновено няма време за много мислене. В такъв момент е по-лесно да се действа. Представям няколко начина за намаляване на появилата се тревожност, които биха могли да се използват навсякъде и по всяко време. Без значение дали сте на работа, вкъщи, в задръстване или дори на улицата, те биха могли да ви помогнат.

Дишане


Дихателните техники са много ефикасни в кризисен момент.
1. Седнало положение. Раменете са отпуснати. Мислите за дишането. Въздухът отива в корема. Вдишвате през носа бавно и дълбоко. Издишвате през устата. (10 пъти)
2. Седнало положение. Раменете са отпуснати. Мислите за дишането. Въздухът отива в корема. Вдишвате през носа бавно и дълбоко като броите до 4. Задържате за 1 сек. Издишвате през устата като броите до 7. (10 пъти)
3. Седнало положение с изправен гръб. Раменете са отпуснати. Погледът е напред. Ръце на коленете. Мислите за дишането. Вдишвате през носа бавно и дълбоко като първо изпълвате долната част на дробовете, после средната и накрая горната, докато броите до 4. Задържате като броите до 7. Издишвате през устата като броите до 8. (10 пъти)
4. Седнало положение с изправен гръб. Раменете са отпуснати. Погледът е напред. Ръце на коленете. Мислите за дишането. Издишвате силно през устата като заедно с това леко се навеждате напред. Изправяте се като поемате въздух през носа до напълването на половината от дробовете. Отново издишвате силно през устата като свивате корема. (10 пъти)
5. Седнало положение с изправен гръб. Раменете са отпуснати. Погледът е напред. Ръце на коленете. Мислите за дишането. Вдишвате през носа. Задържате дъха си за време, четири пъти по-дълго от вдишването. Издишвате два пъти по-дълго от вдишването. Съотношението е 1:4:2. (10 пъти)

Мускулна релаксация

Автор на метода е Едмунд Якобсон, чието разбиране е, че: "умственото спокойствие е резултат от физическата отпуснатост". Последователно се стягат и отпускат различните мускулни групи. Стягането става за 5-10 сек, а отпускането - за 15-30 сек. Съотношение 1:3. Внимателно се следи усещането в тялото при стегнати и при отпуснати мускули. Завършва се с пълно отпускане на тялото. (релаксацията може да се прави в седнало положение навън, а в къщи и в легнало)
* Длани и предмишници – свийте юмруци и стегнете предмишницата. Отпуснете.
* Ръце – стегнете бицепси. Отпуснете.
* Рамене – повдигнете рамене, за да си докоснете ушите. Отпуснете.
* Стъпала – свийте пръсти и после ги повдигнете. Отпуснете.
* Прасци – стегнете прасците като свиете глезените (пръстите сочат нагоре, а петите - надолу). Отпуснете.
* Бедра – изпънете крака напред като изправите колянната става колкото е възможно. Отпуснете.
* Седалището – стегнете мускулите на седалището. Отпуснете.
* Корем – стегнете силно коремните мускули. Отпуснете. Отпуснете.
* Кръст – притиснете долната част на гърба към стола или пода. Отпуснете.
* Гръб – опитайте да докоснете рамене като ги дадете максимално отзад. Отпуснете.
* Гърди – поемете дъх и стегнете гръдния кош. Отпуснете.
* Врат – изпънете шия с високо вдигане на брадичката; притиснете брадичката към гърдите си. Отпуснете.
* Лице – намръщете се; стиснете устни; стиснете силно клепачи. Отпуснете след всяко едно.

# 67
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541

...
Кафе, кола, всякакви енергийни, тонизиращи и стимулиращи напитки не са желателни. Също хапчета за отслабване, добавки с гуарана, дори мазила с кафе и гуарана.

Подходяща храна за депресия:
- риба
- сирене
- мляко
- банани


Плюс шоколад, ядки, бобови храни. Ето още по- подробно:

http://www.puls.bg/health/food/news_11312.html

# 68
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Здравейте,да се присъйденя и аз към т.нат депресия.Чуствам се по същия начин както и дамата започнала тази тема,с разликата че не плача често.Като депресията е отдавам на загубата на баща ми...почина за два месеца.както всичко беше наред просто всичко се сгромоляса.Оттам започнаха и проблемите ми,лошото е че имам три деца,а на моменти се усещам че нямам нерви и избухвам неоправдано за нещо минимално.Като решение за мен,виждам промяна...промяна дори и от гледна точка на мястото за живеене.Исками се да променя всичко около мен,града, държавата дори!В подобни моменти е добре да се ходи на психолог,но лошото е че това "удоволствие" е доста скъпо,а е според мен крайно необходимо преди да се посегне към успокоителни.Така,че бих посъветлава момичето,което е започнало тази тема,да промени нещо в себе си,около себе си.да започне да спортува,ако има възможности да посещава и психолог,някой път дават доста добри решения.За съжаление,животът ни поставя пред доста изпитания,било емоционални,било физически,за това трябва да се опитаме да бъдем силни и смели,защото единствено от нас зависи как ще се чустваме в собствената си кожа  Hug

# 69
  • Мнения: 433
И аз мога да говоря много по темата. При мен беше по скоро тревожност преминаваща в депресия - със всички екстри, включително и ужасни обсебващи мисли. неща от рода на спорт, разходки и тн не помагаха, а ставаше и по зле. Истината е, че тези състояния са доста сериозни и ако се потърси помощ са абсолютно лечими. Но задължително включват медикаменти и терапия. Може и без лекарства, но отнема много време и е доста трудно, защото се върти човека в един и същи кръг докато започне да излиза от него. Пила съм лекарства 5 год, скачах от депресия в депресия при спирането им. Но забременях и бях решила да не пия нищо. Казвам ви минах през живия ад, толкова страшно беше, че незнам как оцелях. Защото до този момент изпадна ли в тази ситуация почвах АД и минаваше. Но сега заради бебето, което носех, не си го позволявах. Ходех на терапия два пъти в седмицата. Пих един билкови таблетки (аз като цяло не вярвам на никакви такива, защото съм пила какво ли не и не става). И благодарение на терапията се възстанових. Не че пак нямам същите моменти, понякога като ме обземат (защото ясно ги разпознавам) изпитвам ужасен страх да не тръгна надолу отново. Но си казвам, че ще мине, защото всичко винаги минава. И му се оставям. Оставиш ли се на това състояние, приемеш ли го, то отпуска примката около теб. и най-важното никога, за нищо на света, не спирай ежедневните си занимания. Дори и на сила (то си е направо на сила в това състояние). И разбира се никога не отхвърлям възможността да пия пак лекарства и да ходя пак на терапия. Ето сега примерно страдам от ужасна хипохондрия за мен и детето, най-вече за него. Винаги в главата са ми ужасни страшни болести. Много ми е трудно на моменти и плача като си представям някакви неща. А ако прочета нещо за някое детенце или млад човек, преживявам няколко дни всичко. Ако се задълбочи отново ще потърся специалист пак.

Клопи, това лекарство дето са ти изписали не е за депресии. Сигурна ли е лекарката? Има по лек вариант антипсихотик - флуанксол, но той се изписва заедно с АД за обиране на страничните ефекти.

# 70
  • Мнения: X
О Фортуна, по толкова сходен начин се чувствах  и на моменти продължавам да се чувствам, аз също вече се боря 5 месеца без лекарства, и докато ми ги бяха изписали за Паническо и тревожност, то след спирането им се появиха и депресивните периоди, които са мега ужасни и с ужасни мисли. Но и аз не се предавам, повече АД не бих пила, защото специално на мен ми се отразиха много лошо, едно че се появиха ужасните мисли, второ,че докараха и депресивни моменти. В някои моменти е тегаво,в следващ като се почувствам добре и си казвам,май му се вижда края. Но и аз като теб смятам,че човек не трябва да спира да върши задълженията си въпреки страховете си, а при мен те са много. Аз също посещавам психотерапия вече 1 година,бях 6 месеца при една, която като,че ли само ми задълбочи състоянието с търсенето на причини и миналото,сега ходя при друг и то само 2 пъти месечно и съм по-доволна- не търсим причините за състоянието, а просто го отхвърляш,като нещо маловажно. Пия билкови таблетки вече 5 месеца, незная има ли ефект или няма, но си ги пия. Определено с минаване на времето, периодите в които се чувствам добре се удължават, но ми прави впечатление,че случи ли ми се нещо,което приемам по-дълбоко душевно,тези състояния, пак се появяват за няколко дена.

# 71
  • Мнения: 1 109
Поздрав на всички, които са споделили мнение и "опит" по темата депресия. Аз също като някои от вас съм категорична, че ако страдаш от тежка форма на депресия без лекарства няма да стане.
Ходих първо при психолог, това помага до някаква степен, но не е достатъчно. Самите психолози също предписват антидепресанти. Накрая се реших и посетих психиатър. Накара ме да опиша всичко, което усещам, чувствам, искам или не искам да правя. Едно от нещата, което непрекъснато ми се искаше да направя е да вляза в пещера и да затворя отвора и от вътре, така си мислех, че ще избягам дори и от себе си. В продължение на месец не бях спала изобщо, просто лягах и чаках да дойде следващия ден. Това беше преди две години, антидепресантите наистина помагат. В първите 10 дни, симптомите могат да се засилят или да се появят усещания и болки, които до момента не е имало и за това е желателно в този период, да си почивате. Много е важно близките ви да знаят, какво става с вас и да ви подкрепят просто с присъствие и мълчание. Едва на шестия месец, може да се каже, че сте се върнали към нормалното си състояние, но не бързайте да спирате веднага или много бързо лекарството. При всеки е индивидуално времето на възстановяване.
Аз съм много силен човек, винаги съм била сякаш от стомана, но и на мен ми се случи да рухна. Дълго време изпробвах всички методи на самопомощ, но когато и те не помагат няма страшно и срамно лечение, важното е да не стане късно.
Споделих опита си в лечението на депресията, защото има лечение.  Аз успях, ще успеете и вие, важното е наистина да поискате.

# 72
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Благодаря за окуражителните мнения!  Hug

И нещо полезно:

Депресията може да предизвика болки в ставите


     Знаете ли, че депресивното състояние не само влошава психическото здраве, но и може да предизвиква болки в ставите или в мускулите?
     Ние често свързваме болките в ставите с травми или хронични заболявания, такива като артрита. Да, това е вярно, в повечето случаи причина за болки в ставите се явява травма, която може да предизвика подагра, остеоартроза и други заболявания. Но медицински изследвания показват, че освен от физически травми, болките в ставите се провокират от емоционалните разстройства. В действителност депресията, тревогата и стресът могат дори да задълбочат съществуващите здравни проблеми и дискомфорт.
     С помощта на различни изследвания било установено, че психическите заболявания – депресия и тревожност, оказват негативно влияние на здравето. Тялото и ума са взаимно свързани – това е безспорен факт, ето защо всяко психично заболяване може да доведе до възникване на физически недъзи. За съжаление дискомфортът в ставите, свързан с депресия, продължава не един или два дни, а продължително време. Потиснатото емоционално състояние обикновено предизвиква хронични болки в ставите, които могат да се съпровождат от мускулни болки, умора и дори стомашно-чревни проблеми (запек и язва).
     Експертите смятат, че депресията може да доведе до нарушаване на химическия баланс в мозъка. В мозъка има определени химически вещества, такива като ендорфините, които позволяват ефективно да се регулира болката. Когато тяхното производство се увеличава, човек става невъзприемчив към болката, а намаляването на тяхната концентрация ни прави по-възприемчиви. По този начин, събитията, които предизвикват депресия и стресови реакции, могат да доведат до падане на тяхното равнище, лишавайки ни по този начин от възможността да управляваме болката.
     Медицински изследвания показали, че при депресия също се снижава нивото на серотонин. Така нареченият „хормон на щастието” регулира настроението и осигурява чувство на благополучие. Той се изработва в мозъка и влияе на нашето възприятие на болката. Колкото по-ниско е нивото на серотонина, толкова по-висока е интензивността на болката. Този хормон взима участие в блокирането на болевите сигнали, които се предават в главния мозък. Не е удивително, че дефицитът на серотонин може да предизвиква силни болки в мускулите и ставите.
     Според повечето лекари, когато нещата стигнат до лечение на болките в ставите, възникнали от депресия, няма как да се мине без използването на антидепресанти. Някои от тези лекарства имат много сериозни странични ефекти, поради това те трябва да се приемат кратко време и под лекарско наблюдение. Но преди тяхната употреба трябва да се определи, че депресията действително се явява основна причина за болките в ставите.
     Всъщност, приема на лекарствени средства при депресия няма да бъде ефективен, ако не настъпят промени в отношението към обстоятелствата. Освен това, отпусканите по рецепта лекарства не представляват дългосрочно решение на този проблем. В дадения случай много важни са позитивното мислене и вярата в себе си.
     Медицински изследвания показали, че хората, които са съсредоточени на позитивно мислене, водят по-здравословен и пълноценен живот. Позитивните мисли и емоции предават сигнали в главния мозък, заставяйки ни да се чувстваме по-добре. Ето защо, ако търсите най-ефективният начин за справяне с болките в ставите, свързани с депресията – станете оптимисти.

# 73
  • Мнения: 433
По принцип при депресия може да те боли всичко. Това е пример как мозъка може да разболее тялото. Аз примерно съм с мигрена от дете. По време на приема ми на АД почти забравих какво е да те боли главата. Нали мигрената е по скоро тип емоционална болка, т.к. все още никой не е намерил решение и лечение за нея. Може да те боли стомах, черва, да не можеш да дишаш. Но повечето болки са сугестивни и реално не са признаци на истински болести. Което е оптимистичното в случая Simple Smile

# 74
  • София
  • Мнения: 38 810
На мен ми бяха изписали АД за мигрената, но не го пих.
Въобще цялата рецепта беше "тежката артилерия".

Общи условия

Активация на акаунт