Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

се променя - разгледайте новостите и споделете с нас впечатленията си Включете се
Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
15-29 от 378 отговора

Пловдив

Мнения: 8
Подчертано е в писмото и трябва да я носи,направо лудвам.
Цитирай


Мнения: 672
Е щом е така, носете я. Аз си търсих моето писмо, но не мога да го намеря. Може и да съм я носила, много взех да забравям. Производствена характеристика със сигурност носих, защото аз си я писах и помня. Не е толкова страшно, не се тревожи. А и според мен пред ТЕЛКа може да минете само с едната трудова книжка. Вече като изчисляват пенсията, ще искат всички документи.
Цитирай


Мнения: 6
Здравейте! Аз също съм със ТЕЛК 100% без ч.п. и нямам право на работа,но аз започнах работа без да казвам за телка. Даже в медицинското ми за работа никъде не вписах че имам ТЕЛК. за сега нямам проблем ,надявам се и за напред да е така.
Цитирай


Мнения: 9 366
Не е задължена да признава, че има ТЕЛК и по - добре да не признава, че сигурно няма да я назначат. За съжаление..
Цитирай


Мнения: 9 366
Нужни са поне 7 години, за да си по общия ред за отпускане на пенсия.

Когато човек с ТЕЛК има 7 години трудов стаж, може да излезе в пенсия ли? Която да не социална?
Цитирай


Мнения: 2 289
Ние имаме  хора с ТЕЛК, назначени при нас. Никакъв проблем. Те сами са решили дали да ни кажат или не.
Цитирай


Мнения: X
Аз съм с ТЕЛК. Работила съм на няколко места. На интервюто не казвам за него. При подписване на договора обяснявам за какво става въпрос. Казвам ясно, че не ми пречи на работата, че искам да работя и се надявам отсрещната страна да няма проблем с това. Досега съм срещала само разбиране от страна на работодателите.
Имайте предвид, че когато работое, при явяване отново на ТЕЛК изискват становище от трудова медицина. Освен това, при излизането на новото решение пращат директно копие на работодателя. При мен се случи така  Peace Ако работодателят не знае може да бъде неприятно изненадан.
Цитирай

София

Мнения: 2 404
От този момент нататък, никой не може да я уволни, няма да и удържат здравни осигуровки и ДОД 10%.  Не може да взема болничен за болестите, които са написани в ТЕЛК решението.  .

Сподели моля те, има ли го някъде из законите това?
П.п.  Не се заяждам, интересувам се.
Цитирай

Майничка

Мнения: 5 836
Според чл.18 от ЗДДФЛ сумата на данъчните задължения при лица с намалена с 50 и нагоре % работоспособност се намаля с определена сума, не че изобщо отпада, но при по-ниски доходи, на практика става нулева.
За здравните осигуровки - не съм убедена. Мисля, че единствено ако имаш право на социално подпомагане, държавата поемаше здравните, но ако работиш - работодателят си ги удържа или си ги внасяш, ако ти си си работодател.

За болничните - принципно е така, не съм сигурна обаче къде е урегулирано законово това. Принципно, ако си трудоустроен с 30% неработоспособност заради дископатия, примерно, и получиш обостряне на състоянието, подаваш наново документи в ТЕЛК за промяна на процента, не ползваш болничен за това.
Цитирай

София /Абсурдистан

Мнения: 3 578
За по-малко от 50% не знам какъв е закона. За повече го написах и да, законово е така - Дод и здравните се поемат от държавата.Има и данъчно облекчение от 8000 лв. Годишно.
Цитирай


Мнения: X
Под 50% няма облекчения.
Здравни осигуровки се поемат от държавата, в случай, че лицето е безработно, социално слабо и т.н. Когато работи си ги плаща. Само ДОД не се плаща.  Peace
За уволнението винаги вратички. При съкращения и т.н. е с привилегии по закон. Но, работодателите формално определят премахване на позицията и готово.
Цитирай


Мнения: 1 493
Щом някой е освидетелстван от ТЕЛК, това означава, че състоянието му е много сериозно.
Дори да скриеш,че си с ТЕЛК решение и те назначат на работа, то тогава отговорността си е изцяло твоя, а не на работодателя. В смисъл, че работодателят ти не е отговорен ако вследствие на заболяването ти стане нещо с теб или състоянието ти се усложни.
/Под "стане нещо с теб" имам предвид ако получиш криза или пристъп в процеса на работа/.
Така, че тази декларация за здравен статус е и в полза на работника/служителя, т.е. предпазва и него.

В производствените сфери на дейност,където работата е напрегната, работи се на смени, в почивни дни и т.н., преди назначаването на работа, работодателят не само има право, но е и длъжен да изиска информация в надлежна писмена форма за здравния ти статус.
Представлява декларация с изброени заболявания и ти отбелязваш дали страдаш от някое от тях.
Моят съвет е ако имаш сериозно заболяване,което не е посочено в декларацията, да добавиш допълнителна точка "други" и да го декларираш непременно.

Ако въпреки заболяването/ТЕЛК решението, те назначат, тогава ако стане нещо с теб, отговорността е на работодателя ти,затова че знаейки за състоянието ти, те е взел на работа.
Това само на теория, т.к. много малко работодатели се съгласяват да наемат хора с ТЕЛК решения.

Ако работодателят ти не изиска данни за здравния ти статус преди да те назначи, тогава той е изцяло отговорен.
/Устни декларации за здравен статус при постъпване на работа не важат/.
Но това не го вярвам, т.к. повечето работодатели се подсигуряват с подписа ти предварително.

Аз съм на мнение,че заболяванията каквито и да са те,не бива да се премълчават при постъпване на работа. Особено ако работата е в производствения сектор.
Човешкото здраве е по-важно от всичко.
« Последна редакция: сб, 22 авг 2015, 20:57 от krem-karamel »
Цитирай

Абсурдистан

Мнения: 7 897
Скрит текст :
Щом някой е освидетелстван от ТЕЛК, това означава, че състоянието му е много сериозно.
Дори да скриеш,че си с ТЕЛК решение и те назначат на работа, то тогава отговорността си е изцяло твоя, а не на работодателя. В смисъл, че работодателят ти не е отговорен ако вследствие на заболяването ти стане нещо с теб или състоянието ти се усложни.
/Под "стане нещо с теб" имам предвид ако получиш криза или пристъп в процеса на работа/.
Така, че тази декларация за здравен статус е и в полза на работника/служителя, т.е. предпазва и него.

В производствените сфери на дейност,където работата е напрегната, работи се на смени, в почивни дни и т.н., преди назначаването на работа, работодателят не само има право, но е и длъжен да изиска информация в надлежна писмена форма за здравния ти статус.
Представлява декларация с изброени заболявания и ти отбелязваш дали страдаш от някое от тях.
Моят съвет е ако имаш сериозно заболяване,което не е посочено в декларацията, да добавиш допълнителна точка "други" и да го декларираш непременно.

Ако въпреки заболяването/ТЕЛК решението, те назначат, тогава ако стане нещо с теб, отговорността е на работодателя ти,затова че знаейки за състоянието ти, те е взел на работа.
Това само на теория, т.к. много малко работодатели се съгласяват да наемат хора с ТЕЛК решения.

Ако работодателят ти не изиска данни за здравния ти статус преди да те назначи, тогава той е изцяло отговорен.
/Устни декларации за здравен статус при постъпване на работа не важат/.
Но това не го вярвам, т.к. повечето работодатели се подсигуряват с подписа ти предварително.

Аз съм на мнение,че заболяванията каквито и да са те,не бива да се премълчават при постъпване на работа. Особено ако работата е в производствения сектор.
Човешкото здраве е по-важно от всичко.
Съгласна съм с всичко казано от теб, с изключение на първото изречение. Всички знаем, че изобщо не е задължително да си с ТЕЛК решение и да си сериозно болен, да давам ли примери с ромското население, а и доста от българското? Много решения са единствено с цел ползване на облекченията, произтичащи от тях. За жалост корупцията в комисиите си я има още, и то на нови висоти...
Но за работата да, и моето мнение е, че трябва да уведомиш работодателя най - вече заради собственото си здраве и състояние, защото ако сам ти не си заинтересован от това, няма как да очакваш друг, хеле пък работодателят ти да го направи. А и не съм сигурна, но вече решенията се изпращат по служебен път на работодателя, службите по трудова медицина упражняват някакъв контрол, че глобите са доста солени.
Друг е въпросът колко работодатели наемат хора с ТЕЛК, за жалост....... Confused
Цитирай

София /Абсурдистан

Мнения: 3 578
Под 50% няма облекчения.
Здравни осигуровки се поемат от държавата, в случай, че лицето е безработно, социално слабо и т.н. Когато работи си ги плаща. Само ДОД не се плаща.  Peace
За уволнението винаги вратички. При съкращения и т.н. е с привилегии по закон. Но, работодателите формално определят премахване на позицията и готово.
Това не е съвсем вярно. Аз съм с Телк решение, работя и здравните са  поети от държавата, като на всички пенсионери, не ги удържат. ПотребителскА такса при джи пи-то също не се дължи.
Цитирай


Мнения: X
Под 50% няма облекчения.
Здравни осигуровки се поемат от държавата, в случай, че лицето е безработно, социално слабо и т.н. Когато работи си ги плаща. Само ДОД не се плаща.  Peace
За уволнението винаги вратички. При съкращения и т.н. е с привилегии по закон. Но, работодателите формално определят премахване на позицията и готово.
Това не е съвсем вярно. Аз съм с Телк решение, работя и здравните са  поети от държавата, като на всички пенсионери, не ги удържат. ПотребителскА такса при джи пи-то също не се дължи.

Аз затова съм написала и т.н. Смисъл, че има и други случаи, но явно не съм била достатъчно ясна. Да, когато лицето получава пенсия, здравните са поети от държавата.  Peace
« Последна редакция: нд, 23 авг 2015, 16:41 »
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
15-29 от 378 отговора