Искам да се отрека от баща ми.

  • 15 172
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте, снощи получихме призовка от съда за баща ми,но той не живее с нас от много време. Съдят го за задължение към банка на стойност 13 000 лева . Искам да попитам  има ли някоя майка, която е подавала искова молба до съда за отричане на бащата от страна на детето ?! Защото не дай си Боже някой ден баща ми умре и този заем остава за мен,а аз не възнамерявам да му плащам борчовете. Ако може от самия заем да се откажа да го плащам ще е по-добре, все пак не искам баба и дядо да ме намразят. Ще съм благодарна ,ако някой ми отговори !

Извинявам се , че пиша на латиница, но тук нямам кирилица.

Цитат
Zdraveite,snoshti poluchihme prizovka ot suda za bashta mi,no toi ne jivee s nas ot mnogo vreme.Sudqt go za zaduljenie kum banka na stoinost 13 000 leva . Iskam da popitam  ima li nqkoq maika ,koqto e podavala iskova molba do suda za otrichane na bashtata ot strana na deteto ?! Zashtoto nedai si boje nqkoi den bashta mi umre i tozi zaem ostava za men,a az ne vuznamerqvam da mu plashtam borchovete. Ako moje ot samiq zaem da se otkaja da go plashtam shte e po-dobre,vse pak ne iskam baba i dqdo da me namrazqt. Shte sum blagodarna ,ako nqkoi mi otgovori !

Izvinqvam se , che pisha na latineca ,no tuk nqmam kirilica.  Simple Smile

Ekcnpec: Писането на кирилица в този форум е задължителна, независимо от техническите ви възможности...! В подфорум Правила има специална тема за кирилицата и съответно възможностите за ползване на различни кирилизатори...!!!

Последна редакция: пн, 12 ное 2012, 22:47 от Ekcnpec

# 1
  • Мнения: 427
Мисля че не можеш да се откажеш от баща си , законите не предоставят такава възможност. Peace
При смърт на родител / който има задължения / , в едноседмичен срок можеш да се откажеш от наследството. При отказ , не получаваш нищо като движима и недвижима собственост , но и не плащаш задължения.

# 2
  • Мнения: X
Всъщност, аз не знам да има закон, според който деца да наследяват дългове на родители.
Дългове/заеми , сключени еднолично, са си на длъжника.
И той ги обезпечава със лична собственост.
Ако почине, от останалото му имущество първо се покриват дългове, а ако остане нещо, се наследява.
Ако обаче няма покритие на дълга, не знам да има закон, който да задължава деца, внуци и прочие роднини да му плащат дълга, освен ако не са поръчители.
Ако има такъв, моля, дайте линк.

# 3
  • Мнения: 0
Дълговете на починалите са до размера на наследството. Спокойно така е в цял свят, да не повярваш и в България. Така че няма страшно не могат да вземат повече от наследството, то всъщност не е наследство защото починалия, вече го е изхарчил. Спокойно нямаш никакви проблеми. 

# 4
  • Мнения: 0
Успокоихте ме,благодаря Ви много !

# 5
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Това, че дълговете са до размера на наследството не спасява 4 и 9 годишни да бъдат осъдени от български съд да плащат дълговете на бащите си.
http://offnews.bg/index.php/38802/kolko-e-lesno-da-osadish-4-godishen-v-balgariya
Врътката тук е, че ако детето не е получило наследство по опис и не се е явило в съда, докато го съдят се събужда длъжник.

# 6
  • Мнения: 227
Всъшност се наследяват и дълговете, ето статия на който му се чете http://paper.standartnews.com/archive/2001/01/12/society/story4.htm

Законът обаче позволява в едномесечен срок след смъртта на родителя (роднината), да се откажеш от наследство. Това те осовбождава от задължението, друг начин аз поне не знам.

# 7
  • Мнения: 427
Всъшност се наследяват и дълговете, ето статия на който му се чете http://paper.standartnews.com/archive/2001/01/12/society/story4.htm

Законът обаче позволява в едномесечен срок след смъртта на родителя (роднината), да се откажеш от наследство. Това те осовбождава от задължението, друг начин аз поне не знам.
  Peace
Същото ми го каза и адвокат, консултирала съм се по този въпрос, така да се каже - хипотетично  Peace

# 8
  • Мнения: 303
Успокоихте ме,благодаря Ви много !

А не трябва... дълговете се наследяват, НО може да приемеш наследството по опис САМО тогава са до размера на наследствените права, иначе си отговаряш на общо основание и с личното имущество, включително! Разбира се, може и отказ от наследство, ако същото е само пасиви... без активи... или ако така си прецените!

И отказа от наследство, за в бъдеще, е недействителен, т.е. трябва да изчакате да се открие наследството или казано просто да умре баща ви!

П.С. В Княжество България е имало възможност да се откажеш от детето си или от баща си, виждала съм архивен брой на ДВ в който имаше отказ на баща от син, НО това вече не съществува... обаче от там битува широко разпространената заблуда, че можеш да се откажеш от роднина с ДВ.

# 9
  • Мнения: X
Т.е., искате да кажете, че аз мога да изтегля заем от 1 000 000  например, да избягам, а тук ще търсят децата ми да плащат?     Thinking
Намирисва ми на двоен стандарт от страна на държавата и правосъдието май-май...... 

# 10
  • Мнения: 427
Т.е., искате да кажете, че аз мога да изтегля заем от 1 000 000  например, да избягам, а тук ще търсят децата ми да плащат?     Thinking
Намирисва ми на двоен стандарт от страна на държавата и правосъдието май-май...... 

За жалост е така   Tired
Но на 100 % съм сигурна , че при смърт на родител / ако той има задължения / , наследяваш задълженията му. И трябва в определен срок да се откажеш от цялото наследство , за да не плащаш задължения. Peace

# 11
  • Мнения: 601
Т.е., искате да кажете, че аз мога да изтегля заем от 1 000 000  например, да избягам, а тук ще търсят децата ми да плащат?     Thinking
Намирисва ми на двоен стандарт от страна на държавата и правосъдието май-май......  


Не е толкова просто. Първо като избягаш трябва да умреш и това да се докаже. После има срок, в който наследникът тряба да да приеме/откаже наследството. То върви активи и пасиви - както всяко друго нещо в живота. Понеже за отказването има срок, а приемането хората го възприемат по предполагане - се стига до подобни неприятни ситуации като тази банка да осъди и спечели дело срещу 6 годишно момиченце на починал баща, което ще изплаща дълговете му, когато навърши пълнолетие.

Проблем за семейството би имало ако все още имат общо имущество с бащата, а банката тръгне да си събира взиманията със съдия изпълнител. Тогава той може да поиска продажбата на общото имущество за удовлетворяване на взиманията.

Последна редакция: пт, 09 ное 2012, 11:20 от kikimora1

# 12
  • Мнения: 135
Имаше един куриозен случай, наскоро го даваха в някой сутрешен блок, май по бтв.
Юнак на 18 -19 години, изоставен от семейството си на грижите на държавата, в социален дом му е минал живота.
В момента в който си намира работа и започват да му удържат погасителни вноски.. баща му теглил пари... пича дори няма представа кои са родителите му, но банката не прощава.
Това е положението..

# 13
  • Мнения: 24
Много интересна тема.И аз съм мислила по този въпрос  за отказването тъй като така нареченият ми баща не съм чула нито видяла 35 години.Знам само  ,че имал друг брак и осиновен син  нямам представа дори къде живее.Ако нещо се е случило или се   случи   с него а примерно има дългове към банки аз няма как да знам  тъй като както вече казах не поддържаме връзка от 35 години , значи ли  това ,че не мога да се защитя в указания от закона едномесечен  срок  както пише по горе   ? 

# 14
  • Мнения: 227
Londa, ако баща ти почине и има задължения, то определено ще те намерят и ще те уведомят. След това ще имаш срок от 1 месец, в който ще можеш да се откажеш от наследството, а заедно с това и от задълженията на баща ти, ако има такива.

Общи условия

Активация на акаунт