Психично заболяване - с лекарства или без?

  • 4 032
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Дали ще може някой тук да ми помогне с мнение ...

Искам да попитам как човек може да разбере дали е задължително да се лекува с лекарства, или може да се лекува с други методи, като психотерапия, спорт, хомеопатия?

Аз не искам да пия лекарства, обаче не знам и какво точно ми има. Наясно съм, че при определени диагнози лекарствата са задължителни за възстановяването и други методи като психотерапия например са неефективни. Като цяло повечето лекари смятат психотерапията за глупост.

Психиатърът ми написа следните неща като диагнози. Може и да бъркам при преписването, защото трудно му разчитам почерка:

диагноза: ендогенна психоза

- тежък депресивен ... (има някаква съкращение, което може би значи "синдром" или "симптом")
- конверзионен ...
- соматоформен ...
- социално фобиен ...
- ди...нещо си (не се чете)

Много отчайващо ми звучи това за ендогенната психоза и не разбирам какво означава. До сега не съм изпадала в състояние на нарушена връзка с реалността. Оплакванията ми са депресия, силно всекидневно безпричинно притеснение и напрежение, ПА, повтарящи се натрапливи мисли, емоционална лабилност. Имам като фон едно постоянно чувство на напрегнатост, дразнение, дискомфорт и неудовлетвореност. Недоволна съм от всичко, раздразнителна, оплаквам се от най-малкто неудобство. Имам страх че ще умра и полудея, през цялото време се следя и мисля какво ми е. Животът ми е ограничен, стоя си у дома от страх и липса на сили.

Та има ли смисъл да търся други начини да се пооправя? Много лекарства смених, без успех. Не ги изтърпявам и ги спирам. Психиатърът каза, че само с лекарства ще се подобря и да не си губя времето с психотерапии и алтернативни методи. Това доста ме отчайва и губя надежда.. Млада съм, още нямам 30 години, перспективата за доживотно пиене на хапчета ме отчайва. Притеснявам се също че може да имам БАР.

# 1
  • Мнения: 3 122
Това намерих в интернет като обяснение

"Всъщност класификацията на депресиите е доста обширна. Има невротична и психогенна, реактивна и автономна, екзогенна и ендогенна....Ендогенната депресия е този тип разтройство, чиито причини се коренят вътре (ендогенен) в личността. Това може да е личностова предразположеност, генетични дадености.... Ендогенната депресия обикновено има по-продължително протичане и е с по-лоша прогнноза от екзогенната, чието име логично предполага причините да идват отвън. Що се отнася до биполярната депресия, то това е разновидност по отношение на броя и характера на проявяващите се депресивни епизоди-т.е.тук те са повече от един и то с редуване на мания и депресия. Обикновено в този случай имаме и фамилна история на заболяването. Психозата също е общо понятие както депресията и е свързано, както с нея, така и с неврозите. Разликата е в степентта, в която човек осъзнава състоянието си. Обикновено при психоза съзнанието е стеснено и липсва адекватно осъзнаване на случващото се."

И понеже твоята диагноза ми звучи доста сериозно, би било добре да потърсиш и второ мнение.

Психоза със сигурност се лекува задължително с лекарства, но възможно е диагнозата да е сбъркана.

# 2
  • Мнения: 0
Не съм имала никога стеснено съзнание, нито липса на адекватно осъзнаване на случващото се... Постоянно се следя и самонаблюдавам и съм много критична към всичко, което се случва с мен.

Предполагам, че това е някакъв термин от "старата школа", защото не мога да намеря нищо за него в актуалните в момента диагностични и класификационни сборници - DSM-IV и ICD-10.

# 3
  • Мнения: 24
Цитат
Искам да попитам как човек може да разбере дали е задължително да се лекува с лекарства, или може да се лекува с други методи, като психотерапия, спорт, хомеопатия?

Само психиатър може да прецени дали са необходими лекарства и какви. Ако не си доволна от лекаря си потърси консултация при друг. Не се притеснявай да разпитваш подробно за всичко, което те интересува - диагнози, лекарства.
Лекарства в никакъв, ама в никакъв случай не спирай произволно, някой се спират само по схема, в противен случай водят до задълбочавате на симптомите и тежки усложнения.

Само за когнитивно -поведенческата терапия има клинични доказателства, че е ефективна и то не при всички състояния. Има няколко психиатри, които са и терапевти от тази школа. При депресия има много добър ефект, предполагам, че
Цитат
- тежък депресивен ...
е тежък депресивен епизод. Вероятно част от другите неща са: социална фобия (социално фобиен ...) соматоформно разстойство
Цитат
соматоформен...
дисоциативно (конверзионно) разстройство
Цитат
конверзионен...
.

Успех с лечението!

# 4
  • Мнения: 0
Ами аз не знам за случай някой да е отишъл с някакво оплакване при психиатър, и той да не е изписал лекарства... какво друго да направи, нали това му е работата? Не съм чувала до сега психиатър да е преценил, че лекарства не са необходими. След като и за ПМС и за спиране на цигарите изписват антидепресанти, за какво си говорим..

Аз изобщо не се притеснявам да ги разпитвам, просто не получавам адекватни отговори. Предполагам понеже и те не са много наясно. Никой нищо не ти обяснява, нито за диагнозите, нито за лекарствата. Като питаш се дразнят. Освен това различните психиатри си противоречат в становищата си. На кого да вярвам?

Щом търся мнение от хората тук, значи консултациите с психиатри още повече са ме объркали..

# 5
  • BG
  • Мнения: 2 458
Няма как да стане без лекарства. Сори!

# 6
  • Мнения: 2 480
Не зная лекарствата какъв резултат ще Ви донесат. Предполагам, че временен или никакъв. Казвали са ми за антидепресантите, че са пълен боклук! За останалите лекарства, които действат върху психиката не зная. Не сме го коментирали. Не е изключено да имате някаква невроза, а  не депресия. Хомеопатията все още не се е доказала и не е ясно дали това ще стане. За психотерапията май положението е същото-пари, а резултатът е слаб или го няма въобще.

За спорта по-мога да се съглася. Както и да посоча други неща, които да направят живота Ви по-приятен и разнообразен-посещения на концерти, изложби, слушане на приятна и ненатоварваща музика в къщи, екскурзии, общуване с близки хора, които Ви разбират и съчувстват, а не мислят само как да Ви вземат парите.

Не зная дали липсата на сили не е предизвикана от лекарствата, с които са Ви натоварили. В кой град сте? Някакви успокоителни вземали ли сте? Раздразнителността може до някаква степен да се повлияе от тях, но и с нях не бива да се прекалява.

Добре Ви напомнят, че такива лекарства се спират, както и започват по схема. Рязкото им спиране може да създаде още по-голям дискомфорт.

Последна редакция: вт, 09 окт 2012, 12:12 от vl

# 7
  • Мнения: 24
Лекарствата (вкл. антидепресатни) помагат. Не може да се говори, че са пълен боклук, те са като  всички други лекарства.
При много от психичните болести това е единственото, което помага.

Цитат
з изобщо не се притеснявам да ги разпитвам, просто не получавам адекватни отговори. Предполагам понеже и те не са много наясно. Никой нищо не ти обяснява, нито за диагнозите, нито за лекарствата. Като питаш се дразнят. Освен това различните психиатри си противоречат в становищата си. На кого да вярвам?

Щом търся мнение от хората тук, значи консултациите с психиатри още повече са ме объркали..

Нали не разчитате сериозно във форум да намерите компетентно мнение, особено по такъв сложен и специфичен въпрос? Само добър психиатър може да отговори на въпросите ви. Няма нищо лошо да говорите с различни лекари, докато намерите такъв на кого та се доверявате и намирате отговорите му за задоволителни.

# 8
  • Мнения: 0
Добре ... значи ще си пренеса питането в темата касаеща специалистите по психично здраве. Явно ми трябва нов лекар, пореден. Не мога да взимам решения на своя глава, при положение, че мненията на тези, които би трябвало да разбират, варират на 180 градуса. Един ми казва че само години дълбинна терапия ще помогнат, друг ми казва че цял живот трябва да пия коктейли от лекарства. Това са две коренно противоположни и изключително крайни мнения по един и същи казус. Все едно да си счупя крака и да отида в болница и там всеки лекар да предложи нещо съвсем различно като лечение, и накрая да ми обяснят как аз трябва да решавам и как всичко зависи от мен... Ми да бях завършила медицина егати ..

# 9
  • Мнения: 24
В темата за психично здраве отговаря психолог. Вашите проблеми трябва да бъдат лекувани от лекар и то при лично посещение, така от дистанция с писане не става.
За дълбинната терапия можете спокойно да забравите - тя трае с години, излиза скъпо и няма клинични доказателства да помага. Затова съм ви препоръчала да потърсите когнитивно - поведенчески терапевт. Този тип терапия помага при депресия и тревожност, социална фобия.
Не само психиатрите, за всяко нещо докторите често си противоречат. Медицината не е точна наука.

# 10
  • Мнения: 0
Не аз имах предвид тази тема - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=359775.0, в която видях, че се коментират различни специалисти по психично здраве. Може би някой ще може да ми даде идея с кого ще е подходящо да се консултирам.

Ходих 9 месеца на когнитивно поведенческа терапия още преди години.  Получи се нещо странно - влязох в ролята на училищния зубрач, а терапията ми беше като учебен материал, който трябва да наизустя, за да "получа отличен" и да се харесам на терапевтката. Пишех си домашните, изпълнявах си поставени задачи, механично, прилежно, изпълнително, но без да успея истински да усвоя нищо. Почнах сляпо да повтарям "правилните" мисли и действия, даже да коментирам "когнитивните изкривявания" (това е термин от терапията) на хората около мен. Което в крайна сметка ме невротизира още повече, както и близките ми хора. Защо стана така, нямам представа.  Confused

# 11
  • Мнения: 2 480

Не само психиатрите, за всяко нещо докторите често си противоречат. Медицината не е точна наука.

Такова противоречие говори за слаба квалификация! На единия, на другия или и на двамата.

Ако са наистина добри специалисти, трябва да бъдат на едно мнение, диагнозата да бъде една и съща и евентуално лечението. Или поне лечението да бъде подобно, а не съвършено различно.

Всъщност има и друг вариант-ЗЛОУПОТРЕБА! Той също е извънредно лош. Миналата зима попаднах на такъв невролог от 2-ра градска. Името му е Росен Калпачки и даже там е шеф на отделение! Жалко, но факт! Това, което върши той извън болницата с чиста съвест мога да го нарека ПРЕСТЪПНА ДЕЙНОСТ! Жалко, че не сме държава каквато трябва, за да бъдат изпратени такива като него, където им е мястото.

# 12
  • Мнения: 24
Много лош е бил резултатът от терапията. Може проблема да е бил в терапевтката, но и този вид терапия, разбира се не помага на всеки и не е подходяща при всички проблеми.

# 13
  • София
  • Мнения: 493
Ако искате да сте добре, пийте си лекарствата. Изобщо не са боклук антидепресантите, напротив, някои от тях са много добри, особено тези от по-ново поколение. Няма да се излекувате със сладки приказки.

# 14
  • Мнения: 2 480
Ако искате да сте добре, пийте си лекарствата. Изобщо не са боклук антидепресантите, напротив, някои от тях са много добри, особено тези от по-ново поколение. Няма да се излекувате със сладки приказки.

Можем да ги коментираме конкретно, ако пожелаете. Аз имам печален опит с 3 от тях. И май са нови.

Общи условия

Активация на акаунт