Баба гледа детето - предимства и недостатъци? Вашето мнение?

  • 19 806
  • 295
  •   1
Отговори
# 270
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.......
Не е тотално отсъствието. Родителите ми просто работеха като всеки нормален човек, но не са пропуснали концерт в училище или да ме заведат на почивка или театър. Дори една вечеря не сме пропуснали заедно всъщност, освен ако баща ми е бил командировка, но не беше много често.

И все пак, да имах късмета да имам страхотно бабче с което да прекарвам делниците!

Блазе ти!  Peace

# 271
  • В море от любов
  • Мнения: 519
Хубаво е когато има баби да помагат, в моя случай бабата е една. Благодарна съм и за помощта, но стигнах до извода, че по-добре от самата мен няма. Вярно трудно ми е, че са ми трички, но пък в крайна сметка не и невъзможно. Успяваме за сега с всичко, дори и почивки и разходки.

# 272
  • Мнения: 7 420
  Често с цел да помага в отглеждането на детето, в семейството трайно се настанява някои от прародителите /най-често бабата/. Не винаги това става безконфликтно, особено ако младите родители все още са твърде зависими /материално и морално/ от собствените си родители.

В тези случаи споровете за това как да се отглежда и възпитава детето, всъщност са прикрита борба за това чия е властта и контрола в това семейство, кой има решаващата дума в него. Ако младият баща или майка не са скъсали напълно пъпната връв, свързваща ги с родителите им, може да възникне типичен конфликт на лоялността.

Човек се изправя пред тежката дилема да реши дали за него е по-важно да бъде доброто дете на родителите си или добрият съпруг и родител в собственото си семейство. Естествено втората роля е приоритетна, но у нас все още са много силни нагласите, според които родителите инвестират в децата си, за да има кой да се грижи за тях на стари години. Този манталитет неизбежно превръща снахата или зетя във враг номер едно за старото семейство.

Ако битката за задържане в достатъчно близка орбита на вече семейното дете е загубена, не остава нищо друго освен реванш чрез обсебване на внуците. Това прескачане на естествените генерационни граници, при което бабата и дядото стават по-близки от собствените родители, обаче не благоприятства нормалното развитие на семейната система.


   Източник

# 273
  • Мнения: 29
след всичко ,което прочетох мога да споделя от собствения си опит следното:
Работим както всички от сутрин до вечер , била съм на работа и до 19,00 и до 19,30 часа , дори и в Събота.Единствения ден за почивка беше Неделя , но този ден успявах да изчистя ,сготвя и да се разходим с детето.
Благодарение на това,че майка ми можеше да поеме отглеждането на дъщеря ми докато започне градина , аз се върнах на работа буквално след като тя навърши 1 г.
Майка ми не беше ангажирана с това да пере ,чисти или готви в къщи.Единствено имаше задължение да е изведе , да е нахрани и сложи да спи след обяд.
Благодарна съм й за всичко което направи , на в интерес на истината имах доста противоречия по това как да спазва изградения режим от мен.
Моето мнение също съвпада с тези,че бабите глезят внуците си.
Имам свекърва , която не изяви желание да се грижи за малката , но това е друга дълга тема ще споделя в Семейни отношения , но засега нямам право да пиша в този форум

# 274
  • Варна
  • Мнения: 611
  Понякога бабите и дядовците токова ме нервират, че си излизам от кожата. Особено когато свекърите вземат племенника ми и започнат да го тъпчат с шоколад, въпреки че майка му (която на тях им се пада дъщеря все пак) е дала инструктаж да не го тъпчат със сладко! И постоянно повтарят: тука всичко е позволено! Е, браво, а като се прибере детето разлигавено до неузнаваемост, и почва да се тръшка при нас  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Извинете, че съм толкоз гневна, обаче последния пример е от преди малко. Детето не е обядвало, ама иска сладолед, и иска ли иска! Първо решиха, че след като обядва, ще му купят. Зарадвах се, лъч надежда. Обаче 2 минути по-късно дядото хукна на магазина да удовлетвори спешната нужда на детския организъм от захар точно преди обяда.  Те дори му направиха първото подстригване в живота при едно от пребиваванията при тях, без дори да попитат майката съгласна ли е.  smile3511
Е, кажете ми хора мили, как да им оставя моето дете като поотрастне? Забравили ли са, че навремето се е случвало същото с техните деца? Не са ли се дразнели? И защо винаги купуват детското внимание със сладки неща? Що един път не му донесоха ябълки? Не знам, аз ли не съм в ред, та не ги разбирам?  ooooh!
 

# 275
  • Мнения: X
  И защо винаги купуват детското внимание със сладки неща? Що един път не му донесоха ябълки? Не знам, аз ли не съм в ред, та не ги разбирам?  ooooh!
 

Досега си мислих, че подобни глупости се въртят само в моята глава, ама явно не съм сама.
Имаше един момент, до към 3 годишна възраст, когато едните ни баба и дядо буквално се опитваха да "купят" обичта на детето със скъпи подаръци и даване на забранени храни/ лимонада, пуканки, шоколади...../
И лошото е, че детето се подлъгва, в неговите очи те го обичат най- много, защото разрешават всичко.

# 276
  • Варна
  • Мнения: 611
Ами разбира се, че се подлъгва детето. Колко разбира малката душица, който позволява повече, излиза по-добър. Много ми се иска да възпитам моето дете да не се тръшка за шоколади и сладоледи, да обича плодовете, да уважава моето мнение и моите "забрани" (и на баща му де), обаче се тревожа, че авторитета ми ще бъде сринат от подобни проявления  Sad
Даже допускам да им кажа в съвсем прав текст какво мисля, когато му дойде времето. Пък ако надуша своеволия, ще си виждат внука само с придружител.  Crossing Arms

# 277
  • Мнения: X
Пък ако надуша своеволия, ще си виждат внука само с придружител.  Crossing Arms
Подобни сцени са излишни, не си струва, ще вгорчиш и своя живот. Най- хубаво е да си в добри отношения с родителите и да можеш да разчиташ и на помощ от тях, пък и детето има нужда от разнообразни контакти.
Просто им обясняваш човешки, даваш примери и така.
А , че ще има своеволия, ще има.
Няма как едно дете да расте под похлупак и на 5 години примерно, за пръв път да опита пуканки или шоколад, не е и нужно чак такъв военен режим.
Нормално е децата да искат, нормално е и понякога да им се даде, въпреки, че знаем, че не е полезно. Wink

# 278
  • Мнения: 7 420
   Някои баби и дядовци ми приличат на десерт на детегледането .
   Колкото по-нездравословен ни се вижда , толкова по-рядко изглежда трябва да го предлагаме на детето .

# 279
  • Мнения: 641
Според мен е хубаво да може да се разчита на бабите.
Аз помагам и съм много щастлива да се грижа за внучето си.

# 280
  • софия
  • Мнения: 127
Oт както се е родило детето ми си го гледам аз(сега ходи на градина,но след това пак сме двете) и не мисля,не сигурна съм,че има нещо по- хубаво от това за едно дете.Но в същото време смятам,че контакта с бабите и дядовците е много важен и ценен за детето.Моята дъщеря е при моите родители най-малко 2 пъти в месеца,обича да ходи там щастлива е и аз съм спокойна,което съшо е много важно.Разбира се има някои неща,които не ми харесват особенно,за които тактично съм намекнала и те понякога пак се случват,но това в никакъв случай не е причина за караници или да не искам да пускам детето си при тях.Не бих лишила детето си от контакт с никой,който го обича и го кара да се чувства спокойно и радостно.Но ако трябва да отговоря точно на въпроса зададен в темата-гледането и възпитанието само от баба е по-скоро недостатък,но гледането от време-на време за малко си е голямо предимство според мен.

# 281
  • Мнения: 641
   Някои баби и дядовци ми приличат на десерт на детегледането .
   Колкото по-нездравословен ни се вижда , толкова по-рядко изглежда трябва да го предлагаме на детето .
Вероятно не сте в близки отношения с родителите си. Моите родители ( родителите на съпругът ми) винаги са ни подкрепяли и обичали. Със същата любов обгрижват и децата ми.Винаги съм знаела, че мога да разчитам на тях ( за щастие ние сега, ако се наложи им помагаме материално). Децата ми ( засега, надявам се й в бъдеще) знаят, че ние също сме винаги " зад гърба им", за да са спокойни и реализират в живота.
Засега имаме само едно внуче ( съкровище) и си го отглеждаме....

# 282
  • Мнения: 7 420
   Някои баби и дядовци ми приличат на десерт на детегледането .
   Колкото по-нездравословен ни се вижда , толкова по-рядко изглежда трябва да го предлагаме на детето .
Вероятно не сте в близки отношения с родителите си. .......
   Нищо не казвам за нашите родители .
   Изказвам мнение по повод споделеното по-горе  от другите участници .   Simple Smile

   Радвам се за вас .  Simple Smile

# 283
  • Мнения: 641
   Някои баби и дядовци ми приличат на десерт на детегледането .
   Колкото по-нездравословен ни се вижда , толкова по-рядко изглежда трябва да го предлагаме на детето .
Вероятно не сте в близки отношения с родителите си. .......
   Нищо не казвам за нашите родители .
   Изказвам мнение по повод споделеното по-горе  от другите участници .   Simple Smile

   Радвам се за вас .  Simple Smile
Благодаря, че сте ме разбрали. Моите щерки ( три на брой) бяха злояди и храненето им си беше ритуал. Винаги им разказвах или четях приказки, а сега ми казват, че са ме манипулирали.Много им се ядяло, ама капризничели, за да им чета приказки.Сега внучката не се е "изтарикатила" и си хапва с наслада ( ама има и голям избор сладки неща- десерти) аз съм тази, която се стремя да я ограничавам, когато е при нас. Иначе едните стари баби и дядовци я чакат с лакомствата, а другите ( дори вчера се поздърпахме, че не съм я научила да яде плодове ( те са за здравословното хранене)..... 

Последна редакция: пн, 15 юли 2013, 18:31 от cream_

# 284
  • Мнения: 9 761
Според мен е хубаво да може да се разчита на бабите.
Аз помагам и съм много щастлива да се грижа за внучето си.
Peace

Не всички родители имат възможност и време да полагат пълноценни грижи за децата си...по добре в помощ да е  бабата, отколкото детегледачка Peace

Общи условия

Активация на акаунт