Синът ми не иска да играе с деца

  • 8 427
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 408
Добър вечер! Първо да се извиня,че заглавието не е съвсем коректно,но иначе щеше да стане дълго. И второ извинение-ако има подобна тема. Но нямам време да преглеждам над 400 страници с теми.

Така. На въпроса. Синът ми е на 5 години и половина и определено не е от най-контактните деца. Има си 3-4 приятелчета,с които се познават от бебета /от безкрайните разходки с количките/. Сега обаче майчинството отдавна е свършило,с другите майки работим. И понеже живеем на различни места в града,не ни е възможно да събираме децата често. И тук идва проблемът. Синът ми почти категорично отказва да се запознава и да играе с други деца. В нашия квартал има няколко дечица почти на неговата възраст,но той не иска да играе с тях. В квартала,където живеят родителите ми /лятната ваканция той е при тях през деня/,има чудесна площадка и се събират много деца,но той страни и от тях. Учителките в градината казват,че играе с децата от групата,но почти всеки път,когато отида да го прибирам,той играе сам. Какво ли не опитвах,за да го подтикна да разшири контактите си. Обяснявах колко е лошо човек да няма приятели,че той е дете и трябва да играе с други деца,а не може да е само в компания на възрастни /аз,родителите ми,баща му,с когото сме разведени/. Стигнах дотам да го заплаша,че ако продължава да се дърпа и да не иска да играе с деца,в един момент няма да има кого да покани на рождения си ден. Признавам,прекалих с това,но наистина ми се иска да е по-контактен. А когато се събере с приятелчетата си,става голяма игра и много се забавлява. Само да отворя една скоба-баща му е същия-затворен,неконтактен,без приятели. И много ме е страх и детенцето ми да не стане като него.

Спирам,за да не ви отегча. Кажете ми-как да го подтикна да е по-контактен? Благодаря предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 1 006
Здрасти, sad_woman.

Има ли синът ти братовчеди или други близки роднински деца, с които да го събираш да играе?

Предполагам, че времето ти е ограничено, но друго, за което се сещам - някакви клубчета, групи по интереси и т.н., примерно рисуване или колективен спорт, където той иска не иска ще трябва да контактува с връстници. Помисли дали можеш да организираш в къщи в почивни дни гостуване на съседски деца и да играят и разхвърлят в негова обстановка. Аз лично бих им позволила да омажат кухнята и да направят палачинки примерно под мой контрол, мелби и т.н.

А ти какъв характер и темперамент си? Разбирам, че синът ти живее основно с теб и вероятността да се влияе от теб самата като модел на поведение и общуване е голяма, знаеш.

# 2
  • Мнения: 513
Моят съвет е да пробваш да го насочваш да си играе с по-кротки деца, също и момиченца, дори да си играят на момичешки игри.

Не, че питаш за това, но аз да си кажа, че някои хора са по-свити и необщителни. Аз съм такава- как да кажа, някак си пасивна в общуването с непознати и полупознати, но повярвай ми, никога не съм се чувствала самотна , нещастна, нито съм изпитвал неприязън към хората, с които не сме станали близки поради тези мои черти на характера.

# 3
  • Мнения: 15 379
Аз проблем не виждам. Хората са различни, в.ч. и детето ти.
Заплахите са минус и поне аз не бих ги използвала никога.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
А детето чувства ли се зле от това?Дава ли някакви признаци, че страда, че нещо му липсва, че е неудовлетворено?
Ако не, не виждам повод за притеснение. Хората са различни и това, което е добре за един, не е добре за друг. Някои хора обичат да се занимават повече сами с разни неща, чувстват се добре със себе си и никога не скучаят. Същевременно доста добре се оправят в различни социални ситуации, когато им се наложи.
Друг въпрос: Умее ли детето да намира път към хората и да общува с тях, когато реши, че иска?Ако да, значи всичко е ок според мен.
Освен това децата минават през разни периоди и доста се променят. Спомням си, че и моята дъщеря на тази възраст се заиграваше трудно с непознати деца. Почти винаги навън или играеше с деца от групата й в градината, или сама. Сега е доста по-контактна.

Последна редакция: пт, 27 юли 2012, 09:41 от yulinga

# 5
  • Мнения: 403
в никакъв случай не го карай насила да играе с други деца, защото не можеш да си сигурна , че ще улучиш приятни за него деца;
имахме такова дете на площадката - все странеше и си играеше само;
сега от само-себе си нещата се промениха - много по-контактен е и направо различен;
пробвай със съветите на SAKRI и рано или късно ще си намери средата;

# 6
  • Мнения: 2 124
Моето дете е от общителните, които нямат проблеми с контактуването, но си цени приятелите от бебешка възраст. По същата схема и ние се виждаме все по-рядко, на няколко месеца веднъж, но те са ПРИЯТЕЛКИ, другите просто другарчета за игра. Не го оценявай като недостатък, още по малко имаш повод да се тревожиш. Особено ако не е затворен в общуването с теб и другите близки около него, това как се отнася към случайни хора не е толкова важно.

Съвсем различно е, ако някое общително дете изведнъж се затвори в себе си, тогава явно има проблем, но ако по природа детето ти си е интровертно, няма как да повлияеш особено.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
И моят син има няколко близки приятелчета, с които играе вече 4 години, запознаха се на 2г. и малко. Предпочита тях пред непознати и буйни деца.
Нормално е детето да е привързано към добре познатото.

Не го насилвай, не го заплашвай и т.н. От този подход нищо добро не излиза. Stop
Води го площадки, ако имате познати с по-кротки и спокойни деца, събирай го с тях ...

А и приеми, че има такива хора просто. Няма как да промениш дълбоката му същност. И аз бях такава. В детската градина стоях сама или играех с една приятелка. В училище имах малко, но качествени приятели. И до днес много хора около мен няма и не искам да има. Важно е качеството на общуване, не количеството. И това, че съм такава не ми е пречело и не ми е донесло никакви негативи, напротив. Така че не тормози себе си и детето излишно. Възможно е и нещата в неговите очи да изглеждат доста по-различно, отколкото в твоите...  Peace За теб има проблем, но за детето - няма. А и по принцип не виждам проблем в цялата работа.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 841
Моята дъщеря има само 3 приятелки на площадката и когато тях ги няма, тя не желае да си играе с другите момиченца. Много пъти съм я карала, но тя ми отговаря, че те няма да искат, което пък не е вярно, защото те доста често я канят да си играе с тях. Когато те я извикат при тях, тя отива и си играе и забавлява, но тя сама рядко отива.
Когато никой не я извика, тя седи на пейката с мен или пък сама си играе. Преди й казвах, че като си играе с другите деца ще й бъде по - забавно, но тя не искаше да ме чуе. Сега вече като видя, че не иска да си играе, я оставям да прави това което тя иска. Понякога успява и сама да се забавлява, но понякога й е скучно и след като не иска да се приобщи към някоя групичка и да си играе, аз не мога насила да я накарам да бъде с другите деца Confused.

# 9
  • Мнения: 472
Има и възрастни хора, които не са особено контактни и имат малко приятели. Не мисля че това е притеснително. Не го насилвай. Ако иска ще се сприятелява.

# 10
  • Мнения: 349
Зорлем няма да стане, ако детето не иска и не изпитва нужда да играе с другите. Аз като дете бях саможива много, и чудесно си прекарвах времето и сама, в детската градина почти не играех с другите деца, но ми беше ок. Вие си излизайте по детските площадки и му купувай игри, които ще го занимават и сам - тебешири, колички, топка, някакви детски карти...Все в един момент може да се присламчат други деца към него и да се включи в обща игра. Но насила няма как да го накараш.

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз не виждам проблем. Хората са различни, децата все пак са малки хора...Има си някакви основни черти на характера и личността, които изглежда се предават с генотипа, малко е късничко да искаш детето да не прилича на баща си Laughing
И аз бих наблегнала на търсенето има ли проблем всъщност. Ако детето се чувства добре така и си е горе-долу самодостатъчно, трябва просто да го приемеш.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Аз точно щях да питам майката, детето страда ли от този факт или не? Много е вероятно драмата да е само в майчината душа.

# 13
  • Мнения: 420
А говори ли за децата от групата, с кого си е играл, с кого се е поскарал, кой какво е направил? Обсъжда ли как е минал деня му там  и ако го прави, ти с какво впечатление оставаш- че се чувства дистанциран или съпричастен?
За нас възрастните общуването означава съвсем различно нещо. Ние поставяме целта на първо място, а децата- емоцията, любопитството. Ако групичка деца си играят заедно, то тази група ще просъществува дотогава, докато на децата им е интересно, хубаво, което не трае кой знае колко време. Вниманието им бива отвлечено от нещо друго /калинката, топката на Иван, новата рана на Петя, дълбока дупка в пясъчника  и т.н./. Това не означава, че те не са се чувствали доволни и удовлетворени от 5-10 минутната игра заедно.
Твоето дете може да е по-внимателно с контактите си, да е интроверт, да не харесва игрите на останалите или да се чувства заплашен от тях по някакъв начин. Всяко от изброените може да бъде причина за това му поведение, а може да има и други. Но докато не разбереш неговата истина, не би могла да предприемаш хаотично  "насърчаващи методи".

# 14
  • Мнения: 654
Ако той се чувства добре,ти не би трябвало да се тревожиш.
Моята дъщеря е също дръпната,но тя е опак характер.

# 15
  • Мнения: 676
Щом детето си има установени приятели, с които му е приятно да играе, не ми е ясно защо трябва да играе задължително с всяко срещнато дете.
Да, хубаво е да е контактен и т.н., но преди всичко е въпрос на темперамент и характер.
Аз също от дете подбирам приятелите си и никога не съм обичала и не обичам да контактувам с кой да е. Просто - характер.

# 16
  • Мнения: X
Щом детето си има установени приятели, с които му е приятно да играе, не ми е ясно защо трябва да играе задължително с всяко срещнато дете.

Подкрепям. На единият ми син никога не би му минало през ума да играе с деца, които не познава или са по-буйни.
Другият пък, за сметка на това, се хвърля да играе с всякакви деца - познати, непознати...

Не смятам, че трябва да си налагаш мнението относно избора му на приятели. Поне не на този етап Wink
Опитай да го срещаш със спокойни деца и момичета. Моят спокоен син отказва да играе със съседските момчета, те просто нямат мярка, но най-добрият му приятел е момиче.  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 735
Сякаш чета за моя син  Simple Smile
В началото и аз се притеснявах и се опитвах да го стимулирам да се отпусне и да търси контакт с непознатите деца, но стигнах до извода, че е влязъл във фазата на срамуване (също 5 г.) и го оставих да постъпва, както си иска. 

# 18
  • Мнения: 22 457
И дъщеря ми не винаги иска да играе с деца.
Напоследък не иска да играе с момчета. Те пък понякога са доста настойчиви да играят с нея, тя започва да се кара, да се дърпа, да бяга. ) Опитвам се да и обяснявам, че може да пробва поне.

Възможно е синът ти да минава през някакъв период. Или просто да е по-затворено дете и да не харесва много нови деца. Напълно нормално е това.
Не го заплашвай и не го карай на сила. Опитвай се по-елегантно да го подтикваш към игра.

# 19
  • Мнения: 1 408
Първо да ви благодаря от сърце за отговорите и най-вече за успокоението,което ми донесоха! Май наистина ще се окаже,че драмата е само в моята глава. Като се замисля,аз също винаги съм имала малко,но качествени приятели. Но досега все се страхувах,че момченцето ми ще стане като баща си,който от много време няма нито един. Буквално.

Да уважа тези от вас,които са ми задали въпроси. Нямаме тук близки деца и братовчедчета,с които би могъл да играе. Освен,че са малко,са пръснати из страната и по света. И наистина сега се замислям,че синът ми никак не страда от ограничения си кръг приятели. Той има богато въображение и чудесно се забавлява сам. А когато го питам с кои деца е играл в детската градина,казва все едни и същи имена. Което според мен означава,че има някаква своя си среда там. И да,често ми разказва кой какво направил в градината,кой какво казал. Честно казано не мога да преценя с точност дали се чувства изолиран или съпричастен към случките. Един път е така,друг път-иначе. Дано не съм пропуснала някой въпрос.

Още веднъж-много ви благодаря,че обърнахте внимание на тревогата ми! Спирам да си правя излишни ядове и да тормозя детето Simple Smile

# 20
  • Мнения: 15 379
Спирам да си правя излишни ядове и да тормозя детето Simple Smile

Точно така!
Наследяват се много неща - очи, нос, уши, темперамент, но невъзможността да имаш приятели или поне да нямаш нужда от никого - не.
Не се притеснявай, защото няма защо.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 335
Понякога се получава такова нещо при деца с избързващо интелектуално развитие - трудно им е да открият равностоен събеседник или общи интереси с децата на собствената си възраст...

# 22
  • Мнения: 508
И аз си мисля, че няма от какво да се притесняваш. Все пак това е човешко същество. Децата, както и възрастните са различни по характери. Все едно да те хвана теб и насила да те карам да си общителна и да се занимаваш с мен или още 5 такива, които не познаваш и нямаш намерение да опознаваш.Замисли се. На рождените си дни има кой да поканите-та той си има приятелчетата.И аз те критикувам за това, че си му казала такива неща.
Успокой се по-важно е детето да е здраво.Другото се намества с времето. Ще тръгне на училище и нещата коренно ще се променят.  bouquet

# 23
  • Мнения: 361
хм, аз бях като сина ти до завършване на училище.... просто не ми беше интересно с повечето от децата в градината, в класа и в блока. имах си 2-3 приятелчета и дотам. не помня обаче това да ми е влияело отрицателно по някакъв начин, да ме е депресирало или нещо подобно. чувствах се добре като си играя сама... или е с по-затворен характер, или избързва в развитието си и не му е интересно с останалите- ако това, че няма много приятели, не го тормози, не го карай да общува- стресът да общува с непознаи е голям понякога, особено, ако не му харесва нещо у децата, с които трябва да играе по задължение. затова- гледай спокойно на нещата- нека общува с когото и както му харесва

# 24
  • Мнения: 4 841
От това, което прочетох, оставам с убеждението, че допускаш основната грешка на всички разведени родители - изреждаш си всички недостатъци на бившия, и ги търсиш дали ще ги откриеш у детето. А който търси - намира, дори и само в собствените си представи. Така че моят съвет е - спри да сравняваш детето с баща му.

От това, което чета, то няма никакъв проблем с общуването - има си приятели, контактува, анализира децата около себе си... Няма такъв човек - нито дете, нито възрастен, който да контактува с всички, които го заобикалят. Това дори е крайно нездравословно, защото показва пълна липса на преценка и лични предпочитания. В крайна сметка по-добре да контактува с две-три стойностни деца, с които да имат постоянни отношения, отколкото да се впечатлява и заиграва с всякакви непознати по площадките, от които не е ясно какво ще научи и прихване като поведение. Помисли и от тази гледна точка.

# 25
  • Мнения: 5 940
Синът ми също до преди година беше дотолкова избирателен в контактите си, че не искаше да играе с почти никого, освен с момченцето, с което израснаха от бебета. Или ако играеше, много бързо му омръзваше и искаше да се прибираме. Аз също отчитах това като не особено хубаво за него, защото според мен във всекиго можеш да намериш нещо любопитно и интересно. И взех да му говоря някакви хубави неща за децата, които виждаме. Такива, каквито аз ги откривах. Той често ми опонираше, но пък се и замисляше. Дали с времето детето се промени или това е помогнало, но сега дори и с бебета играе, което преди време за него беше абсурд. Дете не говори ли, абсолютно не можеше да му привлече вниманието. Продължава да си обича много приятелчето, те всеки ден са заедно, но въпреки това играе и с други. Приятелството си е приятелство, но общуването може да се случва и без да е необходима близост.

# 26
  • Мнения: 2 385
Синът ми също не играе с всяко дете,като беше по-малък се заиграваше с непознати деца ,но от 5год. възраст си подбира приятелчетата ''по общи интереси''.Не правя драма от това/за разлика от майка ми,която иска да е като еди кой си...и да играе с всеки/,че и ние възрастните не контактуваме с всеки срещнат,мисля го за нормално.

# 27
  • Мнения: 1 408
Понякога се получава такова нещо при деца с избързващо интелектуално развитие - трудно им е да открият равностоен събеседник или общи интереси с децата на собствената си възраст...

Знаеш ли,че май си права. Нещо такова чувам вече от няколко места,включително и от учителките му в детската градина.

От това, което прочетох, оставам с убеждението, че допускаш основната грешка на всички разведени родители - изреждаш си всички недостатъци на бившия, и ги търсиш дали ще ги откриеш у детето. А който търси - намира, дори и само в собствените си представи. Така че моят съвет е - спри да сравняваш детето с баща му.


И това е вярно. Натрупах страшно много отрицателна емоция покрай развода и може би това ми повлия и в отношението към детето. Досега не се бях замисляла над това. Благодаря ти!

Надявам се,както казва Виктория,като тръгне на училище нещата да се променят и той да стане по-контактен. Ами в нашата група в градината има деца,които все още почти не говорят и си смучат палеца! Как да му е интересно на сина ми,който /нека не звучи пристрастно/ е на доста по-високо ниво от тях,и като развитие,и като интелект...И да-признавам,доста преекспонирах проблема пред него. Излишно е да се оправдавам.

Благодаря ви,наистина много ми помогнахте. Откак пуснах темата и получих първите отговори,се чувствам далеч по-спокойна и мисля,че и детето го усеща.

Общи условия

Активация на акаунт