Кърмата ми намаля

  • 2 441
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 112
Здравейте!
Надявам се да получа съвет за кърменето на бебето ми, което е на 2 месеца и не му достига кърма. Още от самото начало кърмата не е много, но първият месец беше изцяло на кърма, после плачеше от глад и почнах да додавам АМ със шише. Първо кърмя, после давам 30 или 60 мл АМ. От 3 дена обаче кърмата намаля още повече, почнах да кърмя през 1ч1/2- 2ч (иначе през около 2ч1/2- 3ч), но това не помага засега, поема ололо 40мл от едната гърда, след 1ч1/2 около 80 мл от другата (има разлика м/у гърдите) и видимо е гладен, тогава давам добавка от 60мл, на следващото хранене не давам и така редувам. Той няма проблеми с редуването на гърда и шише, не изглежда да се дразни от това, че гърдата пуска по-трудно, може да суче дълго, но аз го спирам след 15тина минути, защото вече не слиза нищо (иначе имам типично усещане за потичане на 3 пъти средно за кърмене).
Искам да кажа, че баткото го кърмих до 1г2м, вярно че беше трудничко и там, имах доста лактационни кризи, но като цяло беше по-добре.
Да добавя още, че имах изключително тежка бременност, трудно раждане и бавно възстановяване след това, както и 4дневен престой в болницата заради останала плацента на 10тия ден след раждането и бях на антибиотик, цедях на 3 часа и нямах проблеми със запазването на кърмата, но явно се е отразило, както и това че започнах кърменето на 2рия ден (Бебо беше на кислородна палатка дотогава).
Храни и напитки не помагат, поне не съм открила такива, които да ми действат на мен лично, знам за общоизвестните. Така беше и при баткото.
Няма да коментирам, че го приемам много зле факта, че може би ще се отбие, но от друга страна съм виждам колко е доволен, когато му дам добавката, и не искам да го държа гладен. Бях си казала, че няма да се ядосвам, ако не мога да кърмя, защото наистина дадох всичките си нерви покрай бременността, но явно имам още за нервиране Sad. Това го казвам, защото знам , че и психическото състояние е важно за кърменето, иначе не ми липсва почивка кой знае колко, храня си и общо взето се чувствам добре физически.
Молбата ми е, ако има какво да се направи още, да ми дадете съвет да опитам и него, пък вече каквото стане...
Благодаря предварително!

Последна редакция: сб, 21 апр 2012, 10:34 от Pisanche

# 1
  • Мнения: 3 718
Здравей Pisanche,

Разбирам колко притеснена се чувстваш, имала си нелека бременност, притеснения при раждането и в първите дни с бебето ти. Може би стартът на кърменето не е бил какъвто си очаквала, но никога не е късно плавно и постепенно нещата да тръгнат в една различна и позитивна посока. Всеки ден, в който бебето ти суче от гърдите ти е безценен и всяка глътка има значение. Не малко майки преминават през подобни предизвикателства, даване на добавка от АМ още в болницата и притеснението, че бебето гладува могат да объркат и най-спокойната майка. Но с малки стъпки, увереност и много търпение е напълно възможно нуждата от добавката да намалее и плавно и постепенно бебето да се върне към гърдата.

Мога ли да задам няколко въпроса за вашето кърмене? Колко пъти суче бебето ти в денонощие, суче ли през нощта? На всяко хранене ли дохранваш? От едната или от двете гърди суче той на едно хранене, ако правилно разбирам сега предлагаш и двете гърди, но това така ли беше преди или е нещо, което прилагаш откакто си усетила намаляване на кърмата? Има ли нещо странично, което да се е случило преди 3 дни, възстановяване на цикъл, пътуване или много гости, някакви проблеми или събития около вас?

Мога да дам някои идеи, които са проработили при много майки, по пътя на намаляване на добавката. Надявам се, че нещо от тях ще е полезно и за вас.

Това, което стимулира кърмата да се произвежда в адекватни количества към нуждите на бебето е честото и ефективно изпразване на гърдите. Въпреки, че е възможно едно здраво, силно и активно сучещо бебе да изсуче гърдата за 15 мин., това е силно индивидуално и повечето бебета имат нужда от повече време, за да достигнат до "края" на гърдата.

От друга страна, кърмата слиза на порции, когато бебето изсуче едната порция и продължи да суче, това дава сигнал на тялото, че има още търсене и то отговаря с нова порция кърма. Така стимулацията е по-активна и съответно дава възможност на кърмата да се увеличи.

Също така е важно, докато бебето е на гърда, то да суче активно, а не просто да си посуква зърното лекичко. Не че второто е нещо лошо, то е приятна част от кърменето за бебетата, когато вече са хапнали достатъчно да посучат за удоволствие, приспиване или успокоение. Но когато бебето започве да суче, особено когато целта е да се намалява и премахва добавката от АМ, добре е да се стимулира да суче активно. Нещо, което може да накара едно бебе да суче добре и активно е притока на кърма в устата му. За това пък може да помогне техниката на компресия на гърдата. Ето един линк към клипче как се прилага компресия. Можеш да видиш как когато чрез притискането се засили струята на млякото в устата на бебето, то започва да суче по-активно и основното, да гълта.

Можеш да опиташ подобен подход. Когато бебето ти покаже първи признаци на глад (въртене на главичката, търсене да засуче, мърдане с ръчички и опити да си ги лапа, неспокойство и промрънкване), можеш да предложиш едната (по-лесната или предпочитаната) гърда. Ако суче активно и гълта, чудесно. Когато активното сукане намалее и преди бебето съвсем да заспи, можеш да опиташ с компресия да го стимулираш да суче още. Може да прилагаш техниката докато работи на тази гърда, докато кара бебето да суче ритмично, дълбоко и да гълта. След това може да се предложи втората гърда, а ако бебето е сънливо, може да е добра идея да се смени пелената в този момент, това може да действа разбуждащо. Същата тактика с компресията може да е удачна и на втората гърда.

Ако след като бебето е изсукало и двете гърди (а често може да има добър ефект ако върнеш пак на първата, след като е изсукало втората), можеш да предложиш малко от добавката. За да се върви в посока намаляване на добавката, можеш да обмислиш няколко идеи:

--Да предлагаш добавка от изцедена кърма, колкото е възможно, за сметка на АМ

-- Да предлагаш добавката от АМ в по-малки количества. Ако опиташ да намаляваш добавката плавно и с по мъничко, това може да помогне на бебето да се буди по-рано за кърмене и съответно да не усети прекалено рязко липсата на добавката, която вероятно очаква.

-- Да дохранваш с алтернатива на шишето. Система за дохранване на гърда може да е най-удачното решение, тъй като спестява време (бебето получава добавката докато е на гърдата) и стимулира производството на кърма (засилената струя мляко кара бебето да суче активно). Ето още едно клипче с идеи как да се направи такава система. Ако искаш можем да поговорим по-подробно за това.

Други варианти, които сработват за много майки е дохранването с чашка, лъжичка, спринцовка (дозатор), пипета и др.

Ако искаш можем да поговорим за идеи за изцеждане, което на първо време да помогне да се увеличи кърмата и да се замени добавката от АМ с кърма.

Както писах и по-горе, основния стимул за увеличаване на кърмата е честото изпразване на гърдите. Храните, добавките, лекарствата, които се смятат за лактогонни могат да имат ефект, може и да нямат, това е силно индивидуално, но без първото, едва ли биха сработили и най-мощните стимуланти на лактацията. Майки споделят, че забелязват положителен ефект от житото и овесените ядки, суровите ядки и бирената май, лук или смеските семена за стимулиране на кърмата под формата на чай в аптеките. Според д-р Нюман (повечето клипчета по-горе са с него), който беше гост на конференцията по кърмене мин. уикенд, положителен ефект в посока увеличаване на кърмата може да има приемът на сминдух и бенедиктински трън (пресечка). Той споменава, че ефектът се забелязва когато майката започне да мирише на сминдух. Можеш да обмислиш да се консултираш с лекаря си дали тези неща биха били удачни за теб.

Ти сама усещаш, че притеснението и неспокойството може да е част от проблема. Когато майката е под стрес, когато е подтисната или притеснена, това може да се отрази на чисто хормонално ниво на отделянето на окситоцин и от там на забавяне рефлекса на потичане на кърмата. Знам, че е нелепо да ти кажа просто успокой се, но ако можеш да опиташ да се отпуснеш, да повярваш, че правиш стъпки в правилната посока и да се отдадеш на положителни мисли когато гушкаш и кърмиш бебето си, това може да донесе само ползи. Една чаша топъл чай или друга приятна за теб напитка, хубава музика, филм или книга, топъл душ, дълга разходка с бебето сред природата или приятен масаж от любим човек, всичко, което те кара да се чувстваш добре може да е от полза сега. Вероятно е да има трудни дни и дни на неочакван успех, но всяка малка стъпка и всеки ден, в който бебето ти суче от гърдите ти са безценни и носят ползи, които само вие двамата можете да си дадете един на друг.

Ако имаш въпроси или искаш да споделиш как вървят нещата, на разположение сме  Simple Smile
Успех  Peace

# 2
  • Мнения: 112
Благодаря за отговора и помощта!
Ето малко подробности около кърменето:
Кърмя 9-10 пъти в денонощието, през нощта 2 пъти - в 03:00 и в 06:00 ориентировъчно, само от едната гърда. Първоначално кърмех и от двете, но впоследствие установих, че на втората гърда само "виси" без да има мляко, т.е. някакси млякото се съсредоточава в първата. Ако я предложа, за селдващото хранене почти няма мляко в нея (т.е. има нещо като време за напълване на гърдите, което не едостатъчно, ако е 2 часа). Давам добавка на всяко хранене и той си я чака, после може да повръща, но си я иска...Според мен са му много тези 60мл добавка, тъй като повръща.
Нищо особено  не се е случило, от изброените по-долу, за да намалее кърмата.
Междувременно докато намеря време да пиша отново, кърмата се повъзстанови, около 90-100 мл на кърмене, сега се разболявам и пак понамаля...
Ще бъда благодарна, ако получа някакви идеи за намаляване на добавката.

# 3
  • Мнения: 3 718
Здравей,

Чудесно е, че си успяла да възстановиш количеството на кърмата. Наистина някои майки споделят, че усещат леко намаляване на кърмата когато боледуват, но това по-скоро се свързва с възможно дехидратиране и обичайно при добър прием на течности и интензивно кърмене, нещата се нормализират за няколко дни.

Споделяш, че усещаш гърдите си по-пълни преди кърмене когато предлагаш само едната гърда на хранене. Правилно ли разбирам? Възможно е когато бебето суче често, изсуква гърдите добре, усещането, че има кърма в гърдите да намалее. Но причината да не е намаляла кърма, а по-скоро факта, че няма кога да се задържи в гърдите. Обичайно майките споделят, че когато бебетата им сучат най-интензивно, усещат гърдите си най-празни. Когато след подобно кърмене бебето направи по-голяма пауза, майките споделят, че усещат препълване. Причина за това е, че гърдата не е точно съд, който да съдържа определено количество кърма и няма нужда да се чака да се напълни за да има. Точно обратното, колкото по-често гърдата се изпразва, толкова повече кърма се произвежда. Празната гърда дава сигнал на тялото и в гърдата се произвежда и слиза нова порция кърма.

За да успее бебето да изсуче гърдите по-ефективно и да получи повече кърма (за сметка на АМ), можеш да опиташ няколко идеи, част от тях споменах и в предния си пост:

-- Възможно е компресия на гърдата да стимулира бебето ти да суче по-активно както на първата, така и на втората гърда. Засилената струя може да е предпочитана от него.

-- Вероятно ако след като е изсукало едната гърда, бебето е позаспало, но може би не е достатъчно сито. За разсънване може да помогне да смениш пелените между двете гърди. Компресия на втората гърда може да сработи, така че бебето да получи повече кърма от гърда и да има по-малка нужда от добавка.

-- Вариант ли е да започнеш плавно да намаляваш добавката, която сама споделяш, че вероятно е много? С по 10 грама за 2-3 дни може да е удачна стъпка, а ако прецениш, може да нагодиш скоростта според сигналите на бебето. Така бебето ще търси гърда по-често, гърдите ще имат време да откликнат на засилената стимулация и добавката да стане излишна.

-- Вероятно знаеш, че стандартите за това колко изяждат на едно хранене  кърмените бебета и тези на изкуствено хранене са различни. Кърмените от гърда бебета могат да изядат повече или по-малко на едно хранене, не са еднакви едно с друго и гледането на грамчетата и милилитрите може повече да обърка майката, отколкото да и даде спокойствие. Ако изключително кърменото бебе суче активно поне 8-10 пъти в денонощие, пишка и ака добре, има вид на здраво, жизнено и активно бебе и плавно и постепенно наддава, това показва, че кърмата му стига и нещата вървят в положителна посока.

-- Много ползи по пътя на връщането към гърда може да има гушкането кожа до кожа, носенето (в слинг) и изобщо хубав контакт между вас двамата. Ако след кърмене го оставиш да поспи върху теб, дори и ако се нагласиш така, че и ти да можеш да почиваш в тези моменти, това може да донесе много ползи на много нива и да помогне както за увеличаването на кърмата така и за връщането на инстинктите на бебето.



# 4
  • Мнения: 112
Благодаря отново за отговора и за съветите! Надявам се да успея да намаля добавката, пък защо не и да отпадне постепенно! Само да кажа, че при мен компресията не действа или поне аз не успявам да я постигна, но Бебо си суче интензивно по принцип, т.е. това не е проблем. Днес си правих важно за мен изследване, което показа добър резултат (след гестационен диабет), така че се надявам и успокоението и добрата храна да си кажат думата.
Поздрави и дано се похваля скоро с успешно кърмене!

# 5
  • Мнения: 3 718
Радвам се да прочета, че звучиш уверено и позитивно. Поздравления и ако имаш въпроси, на линия сме  Peace

Общи условия

Активация на акаунт