Отговори
  • Мнения: 3 066
Наскоро четох статия в медицински журнал за детското хранене и ми направи дълбоко впечатление ,че е намерена зависимост между пристрастяването към карбохидрати (въглехидрати) колкото пристрастяването към кокаина.
Захарта във въглехидратите активирала регионите в мозъка асоциирани с адикциите/зависимостите.
 #Crazy
Оказва се,че субстанцията ,която контролира нас хората по дълбоко от адикциите с дрога е захарта намерима в продуктите,които децата ни консумират ежедневно -хляб, сириъли за закуска, картофи, бисквити, кексове, паста (макарони), плодови сокове ,подсладени напитки или,т.е. почти всичко,което не е протеини и мазнини .
Не,че не знаех ,че бялата захар,сол,брашно и производните им са вредни, но че са по-силно адиктивни от кокаина ме порази.
Знам ,че хранителната индустрия няма да спре да произвежда изведнъж тези продукти,но какво можем ние като родители да направим срещу даването на подобни продукти на децата ни в ДГ ,по лавките ,в училищните столове и магазини за масова консумация?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 670
Хайде сега, има различни видове въглехидрати. И някои са полезни. Няма да спра детето си да яде плодове, защото имат въглехидрати и нямат протеини и мазнини, ако ще и да се пристрасти към ябълките и крушите.

# 2
  • Мнения: 11 840
Аз също се стряскам като чета разни такива статии, обаче ако се замислим над всичките тези писания трябва да държим децата си гладни. Ами то няма нещо което е на пазара и да не е вредно, или аз поне не се сещам  newsm78 - всичко е пълно с Е-та, палмови мазнини, пилетата пълни с хормони.....
После козметиката която ползваме и тя - парабени, фосфати и т.н., а дрехите с които ги обличаме - платовете с какви химикали се обработват....просто темата в тази посока е страшна и дълга.

# 3
  • Мнения: 11 910
Старая се да  предлагам на детето балансирана храна.И тъй като пазарът  изобилства с лесно достъпни храни от всякакво естество много се старая да не се подвеждам по тази достъпност.

Понякога е коректив моето детство, друг път се връщам към традициите от още по-стари времена ,където се забелязва в храненето някаква цикличност- според сезона и др.  фактори.Не случайно определени празници са представени със съответните "ритуални блюда".Например- какво като има  на  всяка крачка  фурна, където  пекат козунак?Козунак- на Великден и толкова.

Това, което се предлага в  ДГ изобщо не е здравословно според разбиранията ми, доволна съм,  че храната е прясно приготвена.Но не мога да се съглася с изобилието от въглехидрати,  не  мога да се съглася и с ежедневното предлагане на месо.За това, че плодовете не би  следвало да се предлагат като десерт, а  м/у хранения- излезе ми мазол  на клавиатурата да го  пиша.

Моят път е следният-  колкото се  може по-късно детето да опознае  вредните храни.Колкото се може по-малко фалшиво изобилие на  масата.
Плодове, които не са сезонни- никога не предлагам.Колкото и да са полезни, не мисля, че изобилието от сладки плодове е нещо добро за детето ми.
В почивните  дни, ако закуската е била  макарони, после хляб  се яде чак за  вечеря.То детето самичко  отказва  хляб, ако сутринта се е наяло с макарони.

Аз  развих едно силно пристрастяване към сладкото точно в периода,  в който започна всеобщата  му достъпност.Защото помня години, когато и шоколад, какъвто и да е е било трудно да се намери в магазина.Години наред се  боря с тази зависимост, имало е случаи при  които не мога да  заспя,  ако не хапна сладко.Зимата трупам кг,  лятото ги свалям с повече движение, но ми омръзна този кръговрат и  в крайна сметка /засега!/ някак си се "превъзпитах"и се върнах към реда от детството- сладко, торта, кекс-  само на  празник.Сърбала съм си собствената попара, затова няма да допусна, надявам се  същата грешка с детето.

# 4
  • Мнения: 15 379
Пристрастяването към въглехидратната храна - хляб, тестени, захар и продукти, които я съдържат в особено големи количества е известно много отдавна.

# 5
  • Мнения: 3 066
Светкавица- точно за това говоря и аз.
Ако се храним със сезонна и прясна храна само ,надали ще имаме здравословни проблеми свързани с храненето,но това изобилие на всичко по всяко време и то на въглехидрат-на храна само води до проблеми.
Пристрастяването към въглехидратната храна - хляб, тестени, захар и продукти, които я съдържат в особено големи количества е известно много отдавна.

Не бях, чувала ,че е силна зависимост сравнена с наркотиците.

# 6
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Ако се храним със сезонна и прясна храна само ,надали ще имаме здравословни проблеми свързани с храненето
a пък според един зъболекар няма да имаме и кариеси, ама храната освен прясна и сезонна трябва да бъде и необработвана.
Не помните ли, че като малки ни учеха кои са 3-те отрови - сол, захар и брашно. Ама не си представям да изкараме зимата само на сушени плодове, картофи, моркови, печени чушки,кисело зеле и ориз, които лично сме си произвели и знаем как са отглеждани, дали и с какво са пръскани и с какви ла..на са торени.
Светкавица някога и аз се пристрастих към телевизора. Бе по времето, когато излезе кабелната телевизия, а аз в пубертета /че си имах и ТВ в стаята/. Тогава имахме тетрадки със спомени и едно момиче ми бе написало - когото боговете искат да погубят, първо му дават телевизор. След години се пристрастих към компютъра и по-точно форумите /сега имам регистрация само в 2/ и много добре помня първото си море с детето и без никакъв нет и компютър, първите дни бях като болн.
Та можем дефакто да се пристрастим към всичко, включително и секса.

# 7
  • Мнения: 4 399

Пристрастяването към въглехидратната храна - хляб, тестени, захар и продукти, които я съдържат в особено големи количества е известно много отдавна.

Не бях, чувала ,че е силна зависимост сравнена с наркотиците.

Ами ако го вярваш можеш да опиташ да живееш няколко дни без въглехидрати и да видиш дали ще стигнеш до симптомиите на абстиненция.  Wink Все пак не е задължително да вярваме на всиЧко което сме проЧели някъде. Още повеЧе Че въглехидратите са силно необходими за подрастващия организъм и не можем да ги изхвърлим от менюто на децата. 

Не по темата, но само мен ли ме дразнят такива постове написани уж на кирилица, но всъщност на английски.  Rolling Eyes Дума карбохидрати на български няма и съм абсолютно убедена Че много повеЧе хора знаят какво са въглехидрати отколкото карбохидрати. На мен не ми е известна и дума адикция. И хайде да не издребнявам, на целия фон протеините звуЧат поЧти на български, но все пак и за тях си имаме дума. И захарта не се намира във въглехидратите...  #Cussing out Изобщо така поднесена информацията в мен не буди нито особено доверие.

# 8
  • Мнения: 3 066
Vjara -да ,имаме думите,но се разбира за какво става реч ,нали?
Статията е от английски медицински журнал с много терминологии и прочие, но това са утвърдени и разпознаваеми наименования . Peace

# 9
  • Мнения: 9 359
Ariadne,
ти какво предлагаш да ядем? Или пък да спрем да ядем? Защото аз не се сещам. Лично аз познавам два типа хора: обичащи сладко и необичащи. Първият тип са повече, сред които и аз, но не съм забелязала да примирам да ям сладко, кифли, баници и т.н. Виж, ако някой ми предложи торта, няма да откажа, но не ям торта всеки ден, нито шоколад, нито баници или кифли. Не познавам и хора, които въобще да са изключили от менюто си въглехидратите, може би ти ще си първата. newsm78

Vjara -да ,имаме думите,но се разбира за какво става реч ,нали?
Статията е от английски медицински журнал с много терминологии и прочие, но това са утвърдени и разпознаваеми наименования . Peace

В българския език няма дума карбохидрати. Официалният термин на български в медицината, биологията и химията е въглехидрати. Все още наричаме въглерода въглерод, а не карбон. Независимо дали си чела английско, немско или китайско научно списание, правилно е да употребиш българския термин. Адикцията може да е термин в медицинско списание, но в книжовния език се нарича пристрастяване.

Последна редакция: вт, 06 дек 2011, 21:04 от Deni-meni

# 10
  • Мнения: 27 524
Факт е, че съществува и днес племе, чийто членове живеят по 150г и повече. Хранят се само с ядки и плодове, ядат говеждо месо веднъж годишно.
Но всичко това е много трудно приложимо в нашето социално общество.
Че човек и особено децата харесва сладкото и т.нар. бързи въглехидрати - спор няма. Но да става дума за сравнение с кокаина - това е глупост за мен. Нека синът ми обича и яде шоколад всеки ден до края на живота си, но нека не се друса с кокаин всеки ден, а?  Wink
Аз лично съм човек, който недолюбва крайностите. Не смятам ни най-малко нито брашното, нито солта, нито захарта за вредни. Даже напротив. Всичко е въпрос на правилна дозировка, движение и физика и всичко останало като съпътстващ фактор. Не може да се говори конкретно и ограничено и да се слага кръст на всичко.
Синът ми яде бял хляб, яде и шоколад, и близалки, и Зрънчо, и мазен, гаден чипс, и царевица от консерва и т.н. Но яде винаги плодовете на гладно, яде всеки ден суров зелечук, не го притискам с месото изобщо, а и аз не съм му фен като цяло. Общо взето гледам и от т.нар. вредно, и от полезното, доколкото може да бъде такова с нашите въздух, почва и начини на отглеждане, да поемаме равни количества  Simple Smile
Иначе и на мен ужасно ми се иска да не знам що е компютър, да тичам по пясъка, да сме на суровоядство и с препаска през слабините - но не  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 11 910
Нека синът ми обича и яде шоколад всеки ден до края на живота си, но нека не се друса с кокаин всеки ден, а?  Wink


Последиците са несъизмерими, разбира се.Но точно защото са несъизмерими, човек някак е по-толерантен и по-сляп за "невинните уж" пристрастявания.
Аз лично съм имала ситуации- спирам сладкото заради някаква диета, в резултат на което започват физически прояви на нещо като абстиненция- силно главоболие, повръщане, не е работа.На каквато и диета да съм по нощите сънувам тави с баклави, торти.

Това лято изкарах два месеца без нищо сладко и ми е личен рекорд.Сега съм решила- само на празник и с повод и вече не гледам тъжно към витрините на сладкарниците.Да видим докога.

# 12
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
.... Всичко е въпрос на правилна дозировка, движение и физика и всичко останало като съпътстващ фактор. .......

 Peace

Един познат доктор казва "Няма забранени храни, има забранени количества".

# 13
  • Мнения: 54 417

В българския език няма дума карбохидрати. Официалният термин на български в медицината, биологията и химията е въглехидрати. Все още наричаме въглерода въглерод, а не карбон. Независимо дали си чела английско, немско или китайско научно списание, правилно е да употребиш българския термин. Адикцията може да е термин в медицинско списание, но в книжовния език се нарича пристрастяване.

Е , нали трябва да блесне Танчето с модерни думи , понеже живее в UK ! Wink
Все едно , че открива топлата вода !

Нищо ново , Танче , не казваш .
Това , че ти си го прочела сега , е отделен въпрос . Peace

# 14
  • Мнения: 4 841
Карбохидратите може да са адиктивни, но пък за сметка на това са палатибъл и делишъз, особено когато са приготвени от някой наистина виртуозен чийф  Peace Шоколадовите темптейшънс са един истински плежър за всички сензис, да не говорим колко редуцират стреса и инкрийзват нивата на серотонин в брейна, а оттам и фийлинга за ендлес хепинес  Peace Защо да рестрикваме тези фийлингс за нашите кидс?


(За мен темата е несериозна. Да се сравняват захарите с кокаина е ... смехотворно. А пък да се говори за пълното изключване на въглехидратите от менюто на подрастващите - престъпно.)

Общи условия

Активация на акаунт