Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 020
Здравейте. И аз съм от скоро кърмещите майки. Имам следния въпрос: прочетох, че овесените ядки и житото стимулират лактацията. Но в тях нали има гултен, той не е ли вреден за бебето до 6 месечна възраст? Благодаря предварително за отговора.

В овесените ядки и житото има глутен и затова те не се дават на бебето. Овеса и житото се приемат от майката.  Глутена не преминава в кърмата Grinning
Благодаря за отговора. Успокоих се.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз забелязах, че вече гърдите ми не се пълнят с кърма до момента за хранене, а когато сученето започне. И след приключване на храненето не остава кърма за доизцеждане(освен в случаи, когато бебчето е неспокойно докато хапва). Но понеже след вечерното хранене спането се увеличи на 6-7 часа, аз ицждам и двете гърди(рядко ми се налага да давам и двете на хранене), започнах да замръзявам млякото, но ще ми каже ли някой колко време мога да го съхранявам така?

# 32
# 33
  • Мнения: 48
Здравейте, мами!
Аз съм бременна в 7-ми месец с първото си дете. Имам ОГРОМНО желание да кърмя бебето си и то така, че и на мен да ми е приятно. От доста време отделям коластра, чието количество напоследък се увеличава и се чудех дали трябва да предприема някакви действия, например да я изцеждам или нещо такова. Единствения пример пред мен е сестра ми, която кърми само 2-3 месеца, затова вашите опит и съвети ще са ми много от полза. Предварително благодаря   bouquet

# 34
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Добре дошла, Били Hug
Страхотно е, че отсега се подготвяш - явно и тялото ти отговаря на голямото ти желание Laughing
Не пипай гърдите - коластрата си изтича спонтанно и това е достатъчно. Изцеждането на гърдите може да предизвика контракции и преждевременно раждане, а и е напълно излишно - не можеш да увеличиш количеството коластра (хормоните на бременността потискат хормоните, които са отговорни за лактацията) и не е необходимо (в момента бебето ти си получава всичко необходимо в корема). Затова изчакай търпеливо да дойде момента, когато ще сложиш мъничето на гърда - а междувременно закованата тема Библиотека може да ти даде безценна информация, която е най-добрата подготовка за кърменето и ще ти спести чуденки и проблеми в началото Hug

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 9 726
Привет мами!
И аз имам един въпрос, понеже след известно време прекарано в четене тук малко се обърках. Rolling Eyes

Та искам да попитам - кой определя кои са съвременните методи в кърменето и как да се прилагат?

Понеже забелязвам в темите постоянно да се говори за болшинството от нашите педиатри (също и такива в чужбина), които не се интересуват от последните тенденции. И това ми се струва много учудващо! Аз досега не съм имала допир с лекари по отношение на кърменето. Но по останалите въпроси, които съм имала към лекарите си не съм забелязала да са чак толкова изостанали. Как така се получава, че точно по отношение на кърменето и лекари и акушери според повечето от вас са напълно изостанали?
Дали не е възможно тези нови тенденции, които цитирате да са просто някакви нови насоки, които не са съвсем доказани? Кой определя, че това са новите тенденции всъщност? Дали сме по-доверчиви към статии от интернет от лекарите?
Може би те въвеждат нови методи само ако те са научно доказани?

Не мога никъде да намеря и отговор на въпроса- а какви са техните аргменти? Те настояват за захранване, вода и сокове още от началото защото? Защо според тях това е нужно на бебето?

Друго, което ме учудва (извинявайте, май станаха повече от един въпросите) е препоръките за изключително кърмене на бебето докато може. Дали правилно съм разбрала, че изключителното кърмене означава бебето САМО да се кърми, без никакво захранване?
Защо се пропагандира то при положение, че доколкото разбирам от библиотеката:

"Знайте, че УНИЦЕФ и Световната Здравна Организация препоръчват изключително кърмене без други хранителни добавки през първите шест месеца, постепенно захранване на бебето през следващите шест, и обща продължителност на кърменето поне до двегодишна възраст, за да растат децата здрави."

Т.е правилно ли разбирам, че по всички препоръки след 6-тия месец бебето ТРЯБВА да бъде захранено? И в такъв случай това означава, че е неправилно бебето да  остане само на кърма след 6-тия месец?

Благодаря ви предварително!

# 36
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей и понеже вече се познаваме от доста теми, направо на въпросите:
Цитат
Дали не е възможно тези нови тенденции, които цитирате да са просто някакви нови насоки, които не са съвсем доказани? Кой определя, че това са новите тенденции всъщност? Дали сме по-доверчиви към статии от интернет от лекарите?
Може би те въвеждат нови методи само ако те са научно доказани?
Ами всъщност тези нови тенденции са нови само за нашата страна - за другите страни се прилагат поне от 20 години Laughing Ако се загледаш в датите на всички документи, които очертават основните насоки (някои ги има заковани като теми тук), ще видиш, че са от началото на 90-те години. И са подписани и от България, още когато са излезли на дневен ред - което иде да рече колко бързо се въвеждат практиките у нас...
Относно това дали са научно доказани - на Запад се практикува т.нар. evidence-based medicine, т.е. е задължително добрата медицинска практика да почива на резултатите от изследвания. Т.е. ако редица изследвания (не едно, защото едно изследване дава само насока за разглеждане на дадено нещо от нова страна, така че са необходими множество такива, които да потвърждават получените резултати) показват едни и същи резултати, това определя добрата медицинска практика и налага въвеждането на въпросния метод, за да се осигури здравето на пациентите. Друг е въпросът колко се прилага на практика... като се почне от бременността, мине се през раждането и се свърши с кърменето (ние си пищим за кърменето основно, но акушерството и особено раждането са толкова далеч от добрата медицинска практика, колкото е много трудно човек да си представи, докато не се позанимае малко с темата).
Затова статии от интернет или отделни изследвания, извадени от контекста, е трудно да се приемат безрезервно като доказателства за дадена теза. По тази причина човек трябва да знае кои са източниците, които разчитат на такъв подход (evidence-based medicine), международно признати са и на които може да се довери. Примери за такива източници:
препоръките на Европейската общност за насърчаване на кърменето,
Американската педиатрична асоциация
(където има публикувани също множество от изследванията, на които базира препоръките си)
Световната здравна организация
Изключително кърмене означава точно това - единствената храна и течности (извън лекарства и витамини по лекарско предписание, ако се наложи), които бебето поема, са само и единствено кърма. Това означава без вода, без чай против колики, без сокчета и пюрета за първите 6 месеца от живота на детето. Доста майки избират да предлагат все пак вода и чай против колики, което също е приемливо, стига да се прави по начин, който не застрашава кърменето на бебето (т.е. да не е в големи количества, защото така бебето може да се залъгва и да не поема достатъчно кърма, която му е доста по-нужна, и по възможност да се предлагат по начин, който не се отразява на сученето - бибероните и залъгалките могат да нарушат начина, по който бебето суче на гърдата).
Препоръките навсякъде са за 6 месеца изключително кърмене, след което започва захранване. Макар че има майки, които избират да продължат по-дълго изключителното кърмене по различни причини (понякога и по лекарско предписание, когато се касае за тежки алергии), това не е обща препоръка и не би трябвало да се препоръчва за всички. Бебето може да се развива добре само на кърма и след 6-тия месец и повечето бебета имат периоди дори на годинка, когато изкарват известно време само на кърма (особено когато са болни), но не би следвало умишлено да не се предлага друга храна на бебе над 6-месечна възраст, тъй като се увеличава риска от развитие на някои хранителни липси, например желязодефицитна анемия. Увеличава риска означава точно това - че има по-висок риск да стане, а не че непременно ще се случи.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 9 726
Благодаря ти много Хедра  bouquet Отново Laughing

Сега ми се изясниха някои неща, които погрешно съм разбрала явно.

Само не разбрах- след като всички изследвания и дори просто човешката логика говорят, че ако има кърма тя е съвсем достатъчна за бебето през първите 6 месеца какви са аргументите на педиатрите да се захранва бебето по-рано newsm78

# 38
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Най-честият аргумент, който ще чуеш, е за профилактика на желязодефицитната анемия и снабдяване на детето с витамини Laughing И двете неща обаче не се потвърждават от практиката (и от изследванията по тези въпроси).
Откъде идва объркването - от въвеждането на изкуственото хранене, което много бързо се е наложило и продължава и сега да касае огромен процент от майките. В началото не е имало специални храни за кърмачета, а са се приготвяли домашни млечни смеси, които са били силно неподходящи за бебетата (разредено кисело мляко със захар примерно, което за нещастие все още се радва на популярност у нас - или кондензирано прясно краве мляко, разредено с вода и с добавен цвеклов сироп в него, каквато е била рецептата в Америка преди 40-тина години). Естествено, поради неподходящата за тях храна, при бебетата бързо са започвали да се наблюдават определени отклонения и заболявания. В опит да се неутрализират последствията от такова хранене (докато бавно са се създавали и са ставали достъпни специални млека за бебета с прибавяне на необходимите за развитието на децата вещества и оптимизиране съотношенията на белтъци-мазнини-въглехидрати) лекарите са експериментирали с въвеждането на други храни от много ранна възраст, за да може детето да има и друг източник на хранителни вещества и да се компенсират липсите. Така се е създала практиката на ранното захранване и за времето си е била подходяща за икуствено хранените деца, които са разчитали на буквално непреработено животинско мляко, което не е било приспособено за нуждите им. Лошото е, че тези препоръки са станали общи - по логиката, че след като за повечето бебета (които са били изкуствено хранени) това е добре, значи ще е добре и за кърмените бебета. Само че не е било добре - ранното захранване, дори да не доведе до проблеми при бебето (децата са ужасно издръжливи и с огромни възможности да компенсират последствията от родителските грижи Laughing), като правило е водело до проблеми с кърменето - майката захранва, замества кърмения, стимулацията на гърдите отпада, кърмата намалява и бебето много рано преминава на хранене с млечни смеси (АМ). Този сценарий е твърде чест и днес, защото продължава да се препоръчва пълно заместване на кърменията и дори при сравнително по-късно захранване (при навършени 4 месеца) на 6м може да са останали само 2 кърмения, често допълвани с АМ заради недостатъчно кърма. Което е много далече от златния стандарт за детското хранене - изключително кърмене през първите 6 месеца.
Т.е. предвид че кърменото бебе получава всички нужни хранителни вещества (витамини, минерали, желязо и каквото му хрумне на човек) чрез кърмата в съобразени с нуждите му количества, няма нужда от опасения за развитие на липси (говорим за здрава майка и здраво бебе), съответно няма нужда и от допълващи кърменето храни.
Обаче за лекарите е трудно да се мисли по този начин. Медицината работи като медицина - тя се занимава с отклоненията от нормалното, с патологията и болестта. Затова и лекарите са фиксирани върху възможни проблеми (заболявания и болестни състояния) и рядко се сблъскват с нормалния естествен модел на развитие (никой здрав не ходи на лекар, нали). Оттам и грижите за профилактиката - дай да дадем за всеки случай (витамини, добавки, допълнителни храни - според случая), нищо че може и да не трябва, ама да има. Пък и когато си работил 20-30 години по един начин, трудно се убеждаваш да работиш по съвсем нов - това е всеобщо явление, не само сред лекарите. Затова практиките трудно си пробиват път - нужно е да дойде новото поколение лекари, за да може напълно да се замени тази практика. Което ще стане бавно.
Затова е важно човек да се информира предварително, да направи информиран избор и да потърси лекар, с който са в съзвучие - неприятно е да се водят борби на всяка консултация, когато мненията ви се различават и за нещастие поради това, че майките често не могат да разчитат на лекарите си за съвременна и адекватна информация по отношение на кърменето, лесно губят вяра в педиатъра и за лечението на детето. Което е кофти и потенциално опасно - затова изборът на лекар, който те подкрепя и уважава нещата, които са важни за теб, е много съществен момент. А лекари, подкрепящи изключителното кърмене и нормалното захранване (около 6-тия месец), вече има достатъчно много (поне в Сф, де).

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 9 726
Мдааа, ясно Simple Smile
Сега остава само да разпитам моята лекарка какво проповядва Laughing

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Момичета, не мисля, че е толкова добра идея да превръщате тази тема в консултационна Grinning Тази тема е закована само и единствено за информация (затова тези дни ще почистя коментарите и ще я заключа).

Обичайно пускаме тема - така много майки могат да отговорят и да споделят мнение и опит и повечето майки тук предпочитат имено с тема да обсъдят каквото ги вълнува;
ако ситуацията е специфична или необичайна, ако нещо ни тревожи извънредно, може да се ползват някои от написаните в първия пост имена - да се прати лично съобщение.

# 41
  • Мнения: 2 616
Момичета, току-що открих тези координати на консултанти по кърмене из страната, данните са посочени на този адрес http://www.bebemamabg.com/index.php?option=com_content&task= … =82&Itemid=41

В помощ на майките извън София и Пловдив, където е Бу  Heart Eyes

Град София
СБАЛАГ “ Майчин дом “, ул. Здраве “2
 Училище за бременни жени
 Д-р Анета Попиванова
Ак. Красимира Кьосева   - тел.91 72 229
ак. Десислава Маринова   тел. 91 72 371
 ак. Величка Митева – 920 70 28
 БНК Заедно за децата бул. П. Слаейков “18/Б
 М.с. Мирослава Станимирова , тел. 951 69 61,
  Емилия Велинова                      тел. 951 54 04

Град Перник
Център по правата на детето     тел. 0896 711 359
 Ул. Радомир 3, залата на НЧ “ Елин Пелин”
Консултанти :
Любка Лазарова
Ак. Таня Виденова тел. 076 2 52 04
Вена Божкова          тел. 076 60 12 79

Град Благоевград
Център по правата на детето   тел. 0896 711 364
Ул. “Бистрица”1  Младежки дом
Консултанти:
Верка Ангелска – 0896 711 364
Катя Димитрова   0898 798293
Ани Рупова           
Екатерина Радославова 0887477378

Град Добрич
Кабинет по кърмене , МБАЛ – Добрич
Д-р Снежана Александрова – зав. неонатологично отделение
М.д. Светлана Тодорова  тел. 600 818
Ак. Диана Георгиева         тел. 600 818

Град Враца
Кабинет по кърмене , МБАЛ- Враца
Д-р Жана Станева- зав. неонатологично отделение тел. 62 13 51
М.с. Боряна Николова тел. 62 13 51 в. 297
Медицински колеж – Враца
Ак. Цветанка Славейкова – тел. 4 51 76
Ак. Силвия Танкова               тел. 5 50 58

МЦ “ Св. Анна”
Ак. Анелия Мермерска  тел. 66 30 60

Град Радомир
 Център по правата на детето
 МБАЛ и  Зала музей Войнишко въстание
М.с. Венка Димитрова – МБАЛ –Детско отделение 0886 72 77 23 
Снежанка Константинова – тел. 80 343

Град Плевен
 Кабинет по кърмене
УМБАЛ Клиника по детски болести
Доц.д-р Ваня Недкова
М.с. Илиана Цаноав – тел. 8861403
 Медицински колеж
Любка Динолова- тел. 801 319

Гр. Стара Загора
Д-р Данаил Даков- зав. АГ клиника при МБАЛ

Гр. Кърджали
Д-р Жечка Велева – зав. неонатологично отделение

Гр. Пловдив

 Център за бременни жени

# 42
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Гр. Пловдив
 Център за бременни жени
Освен Консултативния кабинет към МД нямам представа дали останалите номера (и хората към тях) функционират и ако да - как Simple Smile
От горния посочен например препращат майките към мен.

# 43
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Наскоро (преди няколко месеца) ми се случи да насоча една майка в Кърджали към д-р Жечка Велева - доколкото разбрах, на място в неонатологията я е търсила и лекарката беше помогнала много с преглед и насоки. Така имаме потвърждание, че там продължава да действа Grinning За Враца също със сигурност действа д-р Жана Станева и за Плевен - доц. Недкова. Така че вероятно и останалите хора са действащи, но за телефонните номера не знам.

# 44
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Всъщност може би трябва да уточня, че тази тема е пусната, за да знаят майките към кого могат да се обърнат за информация и подкрепа във форума, защото въпреки целия личен опит понякога се налага по-специфично мнение, а гореупоменатите майки са минали специално обучение за това Simple Smile
Но със сигурност и тези контакти ще бъдат от полза, благодаря ти, Ивелина.

Общи условия

Активация на акаунт