(Био) зеленчукова градина 13

  • 108 367
  • 748
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 4
страхотни сте, толкова неща сте писали, че направо ви се възхищавам. за да не самя излишн, ще лажа, че аз имам само подправки - розамарин и босилек. Розмаринът си го гледам в саксия в кухнята, а босилекът нещо не се хваща добре през зимата, но чакам прлетта пак да го бодна Simple Smile

# 706
  • Варна-София
  • Мнения: 428
страхотни сте, толкова неща сте писали, че направо ви се възхищавам. за да не самя излишн, ще лажа, че аз имам само подправки - розамарин и босилек. Розмаринът си го гледам в саксия в кухнята, а босилекът нещо не се хваща добре през зимата, но чакам прлетта пак да го бодна Simple Smile

Тази зима натрупах малко опит с босилека в саксия. Зад гърба ми има чудесен босилек, който периодически ползвам за спагети - правя си сос песто. Няколкото правила, които налучках:
1. Без грешка се хваща от клонче от лятно растение, потопено в чаша вода, докато пусне коренчета.
2. Държи се в южна стая на прозореца с отопление и се полива ден през ден. (Растенията без отопление определено страдат, ама са живи.)
3. Напада се от акари. Специално обръщай внимание на белите точки, които представляват осмукана тъкан от акарите. Те самите са невидими докато съсипват растението. Церят се с цитрусова настойка от кори на лимони, портокали, мандарини .... Достатъчно е да се пръскат веднъж месечно, особено отдолу на листата, където живеят.
4. Да се ползва редовно и да не се оставя да цъфти, защото с това му приключва живота.

bushkata, и аз отдавна я гледам тази градина Simple Smile  Има разлика обаче в климатичните условия. Не помня от този линк, или някъде другаде, той пишеше, че колкото е по-топъл климата, толкова по-широки трябва да са повдигнатите лехи.

А каква е връзката между климата и размера на лехите?  Rolling Eyes
Климатът там е много влажен. Нужно е отцеждане на излишната вода. (Припомнете си какво прави и Мананди.) Това е по-лесно при тесни високи лехи с дървенИя отстрани. Така се осигурява и въздух на корените.
При нас такива лехи е по-вероятно да страдат от засушаване.

# 707
  • Мнения: 86
Севлиево тази сутрин-минус 29  градуса #Crazy
Дано устискат лозите  Praynig
Иначе масово са замръзнали водопроводните тръби по къщите.

# 708
  • Мнения: 30
Вили, Вили-а ние в Троян се оплакваме при -19! Joy

# 709
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
За ранно производство се препоръчват белите пипери.Те са с стопанска вегетация от горе долу 110 дни. Това са 3м и20 дни.Белите пипери никнат за 15 дни при темп. - над 22 градуса.

1- ва схема

15 януари  - сеем
15 февр.    - пикираме -   ред/ пропускаме пикирането /
15 март -     навън - може би тунел -  ред/ задължително под тунел/
15 април -   цъфти
15 юни  -    зелени чушки
15 юли -      червени
Къде обаче на 15 март, да го изнеса навън, като на 29 март вали сняг

2- ра схема

15 февр.    - сеем   -
15 март -     пикираме  -  ред/ пропускаме пикирането /
15 април -   навън - може би тунел  - ред/ задължително под тунел/
15 юни  -    цъфти
15 юли -      зелени
15 юли -      червени
Не ми стигат 10 дни , изнасям навън , даже рисково на 25 април

3-та схема

01 март -     сеем  
01 април -   пикираме  -  ред/ пропускаме пикирането /
01 май -       навън
01 юни -      цъфти
01 юли -      зелени
01 август-  червени

Бъркам ли нещо?
Последната схема за Северна България.Без излишни усложнения за тунел

Последна редакция: вт, 31 яну 2012, 13:04 от rorik

# 710
  • Мнения: 30
Не, не бъркаш, до сега работих по 3 схема, но без пикиране. Пипер не пикирам.
Сега, под влияние на Анн, която ми е мерило за успешна градинарка, експериментирам по схема 1.

# 711
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Добре, редактирам предния пост.
Значи пропускаш пикирането,  разсаждаш  задължително под тунел?

# 712
  • Мнения: 9
От село ми казаха, че е било -30 миналият ден. Те и по новините казаха Чирпанско -25.
На пролет като се размразят тръбите ще бъде забавно ...

Аз не знаех, че има разни схеми, но си бях наумила 15-16 февруари да сея малко пипер и домати, така че направо може да се каже, че вече ги усещам тея неща ;р .
Сериозната сеитба ще е началото на март, че все ме плашат колко е студено.
Това лято като отидох на село на 30 юни вече имаше много узрели домати, помня, че под тунел ги държеше дядо, ама идея си нямам кога ги е сял/пикирал и прочие.

# 713
  • Мнения: 86
Ana.Ivanova,rorik,малко си правите сметки без кръчмар  Laughing Hug
Например-миналата пролет пиперите никнаха много бавно-земята беше студена.При оптимални условия пипереното семе изниква за 14-15 дни,но се е случвало и за 25.
Освен това,не може да се сравнява климата на Дунавската равнина с този на Предбалкана-разликата ще е две до три седмици в полза на равнината.
При нас има десетина дни до две седмици разлика при цъфтене на дърветата при разстояние от около 25-30 километра в посока към Дунава.
Но с любопитство ще наблюдавам експеримента на Ана спрямо Анн  Hug
Имало е години с топла зима-сяли сме картофи и арпаджик около 20 февруари.А се е случвало и в края на април.
На пипера му трябват около 60 дни от поникване до разсаждане.Плюс две седмици до поникване-75 дни.В нашия регион слани падат до 5--6 май.Значи оптимално време за сеене-около 20 февруари.А то си е среди-зима. newsm78
Баба ми слагаше семената след 8 март и разсаждаше след 24 май.Пипера и не боледуваше и беряхме чушки след средата на юли.
Сега аз правя разни гимнастики-топъл ястък,форсиране на растенията с листно торене.Изнасям навън в първите дни на май...и растенията се мъчат,жълтеят,правят бактериози,не се опрашват добре и цвета им капе.Е,успявам да откъсна първите чушки в първата десетдневка на юли,но с цената на какво?

# 714
  • Русе
  • Мнения: 25
Май нещо бъркате  за времето от сеене до пикиране. Не може да никне за 15 дни и след 15 да го пикираш. Аз също не пикирам пипера.

# 715
  • Мнения: 86
Анн,няма как да стане за пикиране за 15 дни.
В момента имам изникнал  от 11 дни домат-стои си на "миши"уши и ще мине още доста време докато кръстоса,а за пикиране му трябват и втори чифт истински листа...

# 716
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Мммм даа,
 Прави сте,За да направя схемите разпределих развитието по равно.Така предположих , че са предполагали учените, защото там осигуряват оптимални условия за развитие.На практика обаче след никненето, преди кръстенето  пипера "спи" поне 15 дни , при рано насетите ,.При 3-тата схема това "спане"  се свежда най много до 5 дни.Миналата година го сях на 01.04 и го разсадих след 06.май.Аз прилагах до сега 3-та схема, но времето при мен не винаги позволява. . Реших тая година  да пробвам да си го сея на 01.март, ако ми позволява времето, като се опитам да затопля земята със строително фолио.  и да го разсаждам под тунел.Сея го рядко, като Анн. При третата схема става за 35 дни за разсаждане.

Доматите са лесни.В съндъчето накрая на печката никне за 5 дни , но и той спи ако го сееш по-рано.
Чака си времето.Това за Северна България, За Южна може би 15 дни по-рано.
Мисля , че по-правилното форсиране е в тунелите или доматите под бутилки., А не в ранното сеене
Дали  е вярно това разсъждение?.

# 717
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ние си говорим тук 01.03 , но се сетих че семената никнат  съобразявайки се и с луната.
Схемите не са съобразени с това .Просто взех 01.03 от сайтана Геосем.Там уж пишат професори , дано са съобразили това.

vili__66,
права си но като го напече истинското слънце, се съкращават следващите периоди  от развитието.Научих , от форума дето  цитирах  че стимулират с тор едва със започване на цъфтежа., така им било по-ефективно, а и е безмислено по-рано .Явно растението си чака гена за да расте..

Последна редакция: вт, 31 яну 2012, 14:22 от rorik

# 718
  • Мнения: 86
Теорията и практиката са доста различни неща  Laughing
Баща ми беше направил отопляема оранжерия.Разсаждахме  на 8 март разсад сят декември.И късахме първите краставици за 1 май,а домати-24 май.
Тъй като вече е немислимо скъпо /а и няма кой да пали печките всяка вечер/ се отказахме от оранжерията.С туби и тунел съм разсаждала на 20 април и откъснахме първите домати на 10 юни.Разликата е 43 дни при разсаждането и 17 при брането.Отново се връщаме на оптимални условия  Laughing
Миналата година посях семките на ранния домат на 15 февруари,разсадих в тунел на 20 април,а брахме първите домати в края на юни.
Едрите домати ги сложих в разсада в началото на април,разсаждах ги около 10 май и около 20 юли вече късахме от тях.Разлика в сеитбата-46-47 дни,в брането-21-22 дни.
С една дума-рано е още,има още вино за изпиване,работата и градините няма да избягат.

# 719
  • Мнения: 8 567
vili__66, а кога ториш?

Аз миналата година посадих разсад в началото и в края на май. Първият беше под туби, но общо взето си чакаше топлото време. Сях и семена направо в лехата, д а видя какво ще стане, ами същата работа, нищо не узря преди август, но пък имаше домати до късна есен, че и зелени за туршия, колкото искаш.
При нас, в Люлин планина, имам чувството, че когато и да садиш, по-рано от август не стават.
Е, с парник ще стане, ама няма как. Не сме там.
А между туби и тунели има ли голяма разлика в крайния резултат?

ПП. Много е студено на моето ранчо, притеснявам се за дърветата, лука, който насадих есента, асмичките...дали няма да измръзнат. Имам и магнолии, и млади фиданки - синя слива, райска ябълка, гинко....Дано под снега им е топло.

Общи условия

Активация на акаунт