Сърдечни малформации- тема 8

  • 73 852
  • 753
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 92
Elida  Какво ви каза личната за изседванията?Аз винаги като взема резултатите и тичам да ми ги  разчете личната,че да не си съчинявам някакви работ.Тя ми даде една таблица и от нея знам,че СУЕ, мм/ч за деца м/у 1-6 год е м/у 4-12 т.е 15 е малко високичко Rolling Eyes

# 46
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Илиянче , не сме ги занесли още - в понеделник чак ще отида да ги види. Днес направихме изследванията, а тя не работи в почивните дни, кардиоложката ни също. Реших да не ги разпитвам по телефона за показателите. Но и аз като гледах старите й изследвания, където е имало утайка по 5-6-8....а сега - 15?! и мен ме притесни това.  ooooh! Нищо й няма по принцип на Дари, само че без дори да й е червено гърлото, вече почти месец кашля и има хрема....Ако изпишат пак АБ, директно се връщаме в изходна позиция за черния дроб - те и сега показателите му не са съвсем наред... незнам вече Tired. В понеделник ще видя какво ще кажат, но реших да ви питам все пак- някой може да се е сблъсквал с подобни стойности. Благодаря ти  Hug

# 47
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Споделям с вас инфото, което открих за стойностите на кръвните показатели при деца. Мисля че ще ви е полезно. Поне аз научих някои неща които не знаех Wink ; д-р Румяна Манева - педиатър:
"Най-пълното лабораторно изследване е т.нар. Пълна кръвна картина с диференциално броене (ПКК с ДКК). То се прави лесно (изискват се няколко капки кръв от пръста на детето) и е сравнително евтино.
При това изследване се гледа:
•   Общия брой на левкоцитите (WBC). При деца той трябва да бъде между 4 и 10 х 10^9/l
•   Общия брой на лимфоцитите (LYM%). Лимфоцитите се променят с възрастта на детето.
* Ниският брой левкоцити и високият брой лимфоцити говорят най-често за вирусна инфекция.
* Високият брой левкоцити, независимо от лимфоцитите, e показател за бактериална инфекция.
•   Ако от ДКК имате само три стойности, важна е стойността на гранулоцитите (Gran). Ако те са над 70%, това говори за бактериална инфекция.
•   Еозинофили (Ео). Те се увеличават винаги при алергии и паразити.
•   Моноцитите (Мо) се увеличават винаги след една сериозна инфекция (над 8%).
* При инфекциозна мононуклеоза ние търсим клетки, наречени лимфомоноцити в периферната кръв. Тяхното наличие поставя диагнозата, независимо от клиниката.
•   Хемоглобин (HGB). Не трябва да бъде под 100 g/l.
•   СУЕ. Нормално е 15 мм/h.
•   Тромбоцити (PLT). Нормално са 150-350 x 10^ 9/l. Те отговарят за кървенето. Ниските стойности в периода на новороденото говорят за наличие на бактериална инфекция.
Микробиологични изследвания
Те са необходими, когато искаме да разберем какъв бактерий причинява болестта на детето. Взема се материал от носоглътка, гърлен секрет, урина, кръв, изпражнения и др.
Материалът се праща в микробиологична лаборатория. Обикновено изследванията стават за около 72 часа. Има и експресни тестове до 24 часа. От тези изследвания разбираме, дали микробът е грам позитивен (всички видове коки), грам негативен (т.нар. пръчици като ешерихия коли, протеус, псевдомонас и др.) или гъбичка (кандида албиканс).
Ако се открие наличието на един от тези микроорганизми, това не значи, че болестта е предизвикана именно от него. Съществува така нареченото здравно носителство – тоест наличието на микроорганизъм в устната кухина или в стомаха на едно здраво дете, не означава винаги, че то трябва да се третира с антибиотик.
Най-често гъбичките идват в следствие на антибиотично лечение и са израз на дисбактериоза.
Вирусологични изследвания
Във вирусологична лаборатория се правят изследванията РСК и РЗХЕА. Това са изследвания, които показват, как организмът реагира, ако има контакт с вирус. Например рубиола, хепатит, грип и др. С стойностите на имоноглобулините ние отчитаме в кой стадий е болестта.
Най-често IgM се увеличават при вирусни инфекции, IgG при бактериални. Високо IgE говори за алергии, а IgA е ниско при деца с инфекции на дихателната система.
По принцип, когато се излседват имуноглобулини, се търси техния титър. Когато един титър не се повишава, това означава, че инфекцията не е активна. Ако втората му стойност е 4 пъти по-висока от първата, това означава, че болестта е в острата си фаза.
Паразитологични изследвания
В детска възраст най-честите паразитологични изследвания са за глисти (дребни и едри), хламидии (причинява конюнктивити, инфекции на ставите, пикочните пътища и репродуктивния апарат), пситакоза (болест, причинена от папагали), бруцелоза (болест, предизвикана от животни – едър рогат добитък), трихомонас (води до гинекологични болести, инфекции на пикочните пътища).
Микоплазмени инфекции
През последните години се говори много за микоплазмените инфекции. Те са между вирус, микроб и паразит. Подобно на микробите те се култивират в специфично обогатена среда и реагират добре на антибиотична терапия. Подобно на вирусите са с малки размери и без клетъчни стени.
Освен това микоплазмите паразитират в хора, животни и растения.
За да бъдат открити, трябва да се направят вирусологични и микробиологични изследвания. Заради вирусния си характер (съдържат ДНК, РНК) те реагират на РСК и РЗХЕА, а заради бактериалния си могат да се изследват в обогатени хранителни среди както микробите.

# 48
  • Мнения: 237
Elida, много е полезно инфото. Вече си го и принтих, че  като се наложи, да ми е под ръка.
 Как е Дари? Взимали ли са гърлен секрет?

# 49
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Здравей Стасита  Simple Smile
Радвам се, че съм била полезна със статията. Дари е добре, като изключим накашлянето. Благодаря. На градина е, защото готвят празник за есента на който родителите - НЕ са поканени. Как е във вашите градини незнам. Тук щели да ни дадат снимка от тържеството?!  Shocked Днес занесох и кръвните й изследвания на кардиоложката - тя ни прати при гастроентеролог. Thinking Обясниха, че завишеният ензим Асат не се дължи само на черният дроб, а се формира и от работата и на други органи. Алат показвал само състоянието на черния дроб , но той при Дари е в норма, така че да не се шашкам. Изписа ни едно лекарство, което трябва да се пие 20 дни по 3 пъти на ден и после ще ни прати на контролно изследване на показателите.  newsm78 Не знаех че гастроентеролога се занимава и с чернодробните болести. Лекарката  е педиатър-гастроентеролог. Но щом разбира от това- нищо против- стига да се оправи детето. Peace
Гърлен секрет не са взимали - гърлото й не е изобщо червено. Но може да питам и за такъв вариянт.

# 50
  • Мнения: 10
здрабеите отново,

# 51
  • Мнения: 10
Здравейте отново,чета ви редовно и все още чакаме дата за операция.Детето ми е на 4 години и половина.Много искам да се запозная с майка ,чието дете е било оперирано на същата възраст.Интересува ме как дете на тази възраст се справя със стреса в болницата преди и след операция.Знам,че всяко дете е различно,но все пак реакциите им доста си приличат.
Благодаря предварително,много ме успокоява да чета форума.Изчела съм всички стари теми.

# 52
  • Мнения: 54
Здравейте мами, как сте?Струва ми се не се пише много активно в този форум което от своя страна ме радва. newsm44Това означава, че нашите дребосъци са добре.Кога ще пишем писъмца до Дядо Коледа или е още рано...Поздрави newsm51

# 53
  • Мнения: 7
Здравейте и от мен. Отдавна не съм писала, но следя темата редовно.
Дано наистина все по-малко деца се налага да бъдат оперирани.

eli-pri писала си ми на лични съобщения и исках да ти отговоря, но пощата ти е пълна и не можах да ти изпратя отговор.

# 54
  • Мнения: 16
Здравейте мили мами и от мен .Днес разбрахме че моят племенник ще го оперират в четвъртък.Заминават за София в петък .СТискайте палци всичко да мине добре и операцията да е успешна и следоперативния период лек.

# 55
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Бубче, не пишем много активно във форума, защото сме осъществили вече връзки на ниво Скайп и Фейсбук, където комуникацията е по-бърза и в реално време. Затова се получва така пишат предимно нови майчета, които се включват сега и тръгват по нашите неволи от питания, притеснения и т.н.
Писма до Дядо Коледа/Мраз не сме писали още (ние пишем до двамата;)) – сега оглеждам по магазините за да се ориентирам и цените ми изправят косата. Имам предвид на играчки, които развиват някакви умения у детето, а не разни барбита и принцеси с които ни заливат и заради които децата спират да фантазират и да измислят игри.
Соня, стискаме палци за твоя племенник, Praynig Дано всичко мине по най-добрия начин!
Ели-при - успех и на твоето детенце. Има деца които са оперирани и на 3 г - вкл. моята дъщеричка и мисля, че разликата между 3 и 4г дете не е голяма, като разбиране на ситуацията. Ще има стрес, дори след операцията, дай Боже тя да мине по мед и масло,… и когато се приберете в къщи - не можеш да го избегнеш. Моя съвет е да се говори с детето и да му се казва истината, с прости думи, на разбираем за него език, спестявайки му подробностите. По добре подготвено ще бъде и за самата болница и за процедурите, които предстоят и за лекарите и сестрите които ще вижда непрекъснато…. Успех!

# 56
  • Мнения: 10
да,благодаря отново,
вече доста не6та знам но не мога да спра да мисля за това което ни предстои.всяка малка дума или много ме разстройва или много ме окуражава.
няма как....дано всичко мине добре и по-скоро защото направо 6те откачим от притеснение.
благодаря на всички отново....

# 57
  • Мнения: 7
Здравейте мами!

Моето дете на 2 месеца беше оперирано от коарктация на аортата,но за съжаление има и друг вроден проблем-аортна стеноза.За сега стенозата се наблюдава от кардиолозите в София.
Бихте ли ми препоръчали и други добри кардиолози,а ако може дори и клиники в чужбина.
Благодаря Ви предварително!

# 58
  • Мнения: 57
На моят син проблема му го разбра д-р Шивачев още в родилния дом! много съм доволна от него, много спокоен,обяснява всичко със подробности той е от Варна,но мисля че ходи и в други градове..
понеже при д-р Велковски ходим на контролни прегледи през 6м в София и нямаме възможност да патъваме постоянно тук във Варна ни след д-р Шивачев всеки месец...  в България има досатъчно добри кардиолози според мен не е нужно чак в чужбина да се ходи.
Соня стискаме палзи за твоя племенник! Hug Praynig
за писмо до Дядо Коледа ний вече писахме с малкия Гого  Grinning поръчахме си шейна, а от Дядо Мраз говорещия мики маус на Fisher Price  Laughing това ще ни е 2ра Коледа и Нова Година, но първата заедно  Hug миналата ни беше в болница.. Sad
За сега Гоги е добре,от време на време посинява но е нормално при него все пак не ни е направена още главната операция... най-накрая спряхме антииотиците и тихичко ще се похваля, че сме добре излекувани .. ! Praynig

# 59
  • Мнения: 111
Здравейте! Детенцето ми е на 2.4г и предстои операция, чакаме да ни насрочат дата. Едната клапа не може да се затваря нацяло и ще коригират мембранното платно. Имам да попитам има ли други с такива операции и как протича всичко. В болницата ни казаха,че се остава две седмици. След операция първите дни как децата лежът без да станат, дават ли им обезболяващи, дрехи какви трябва да нося или имат някакви специални нощнички. Изопщо всякакви подробности около операцията.
Много ще съм благодарна ако някой може да ми отговори!
п.п Правят ли се такива безкръвни операции?

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 16:25 от anjeelina

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт