Да продължавам ли да водя детето си на ДГ???

  • 4 296
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Здравейте!
Тази година детето ми е във 2-ра група в детската градина. Миналата година беше голяма мъка - за 8мес. се разболя 7пъти сериозно(стигахме до отит, високи темпер., 4пъти антибиотици, после хомеопатия) като 2 мес. зимата изобщо не е ходила на ДГ. Тази година тръгнахме и още след третия ден вдигна 39 градуса (ангина). Май много ми дойде от миналата год. и направо откачих... Искам да отбележа, че цяло лято детето не се е разболяло нито веднъж. Преди да тръгне на ДГ  т.е. до 3г. също почти не е боледувала(само веднъж направи отит от една хрема на 2г.)... Не знам дали затова се настроих толкова крайно, но тази разлика в здравния статус на дъщеря ми ме побърква, ясно - в детските градини много деца на едно място, много вируси и т.н. , но моето май нещо не може да си изгради имунитет или бързам много???( на ясла не е ходила)... Е може да има и друго сега като се замисля, когато не сме ходили на детска(лятото напр. и предните години), рядко я водя по места, където има много деца - открай време избягвам парка(нашият е много пренаселен и мръсен) и обикновено си играе в градинката с още две -три деца, а част от времето сме и на вилата, където пък изобщо деца няма.
Много се радвах, че като тръгне на ДГ там ще удовлетворява потребността си от общуване, защото тя е много контактно и активно дете, въпреки че първоначално периодът на адаптация беше дълъг и не много лек, а и тази година тръгна с не особено голямо желание, но все пак беше по-добре(личеше, че е пораснала и даже като чели сама си осъзнава нуждата да комуникира с други деца повече време,а не само по 1час на ден напр.)
Но се страхувам, че тези чести разболявания ще продължат... Вече започват да ми се въртят мисли в главата да я спра от ДГ(в момента имам тази възможност, работя от вкъщи)...
Чудя се обаче преценявам ли обективно ситуацията....???
Моля, споделете вашето мнение по въпроса.

# 1
  • Мнения: 667
На твое място бих спряла детето от градина за известно време. Може би, би помогнало някакво закаляване на детето и нов опит за градина.

Ще дам пример с моите деца.

При сина ми градината също започна по подобен начин - с болести, но в много по-малка степен - спряхме го  - тръгна на градина едва през лятото след първата година - госпожите  се съгласиха да е при тях до обяд, после го прибирахме у дома да спи. Оказа се удачен вариант, може би поради сезона, а предполагам, че и по този начин избегнахме изстиването след сън /градината при нас е доста топла и децата доста се потят много и т.к. са малки и минава много време докато си сменят потните дрешки/. Втората година бяхме по-редовни. Всъщност и децата от самата група спират да боледуват толкова често след първа група - така в групата по-рядко си предават вирусите.

Дъщеря ми,  подобно на твоята, боледуваше често, когато я пусках на градина така че се наложи да я гледа баба й. Спря да боледува едва когато стана на 6.  Дано вашият случай не е такъв, но аз със сигурност я бях изнежила.

# 2
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Като детенце ми тръгна на ясла бе така  Confused Педиатърката ми препоръча да го спра за 1 месец ако има кой да го гледа ; така и направихме пратихме го в птовинцията при свеки за 2 месеца. Просто се получава срив в имуната с-ма от тези чести боледувания  Rolling Eyes и трябва по-дълго време за възстановяване поне на времето лекарката така ни обясни  Peace

На твое място бих спряла детето от градина за известно време.
Peace

# 3
  • Мнения: 94
Според мен - не го води.
Тези чести боледувания издевателстват върху имунната система на детето,вместо да я закалят.

# 4
  • Мнения: 25 615
Щом си вкъщи и не ти е проблем да я гледаш, помисли за друг вариант. Има много детски курсове по езици, рисуване, пеене и др. към читалища и частни фирми, където можеш да водиш детето за по няколко часа дневно, където хем ще научи нещо, хем ще общува с деца, хем и ще си играе с тях (там не само учат, но и играят). За моя син идеалният вариант беше езикова детска градина - всеки ден по 3 часа. После я съчетахме с ПДГ в едно училище - преди обед на едното място, следобед на другото. Половината от децата бяха на същия режим, та нямаше много непознати вируси за обменяне.  Laughing
Дано намериш удачния за вас вариант, защото такива чести боледувания не са полезни за детето, откъдето и да ги погледнеш.

# 5
  • Мнения: 2 331
Аз бях в същата ситуация и с двете ми деца. И двамата ги спирах след двугодишни опити да ходят на градина. Даже с дъщеря ми стигнахме до болница преди да взема решението да я отпиша от градината. Намерих учителка по музика, която се съгласи да идва вкъщи, друга по английски- също и ги записахме на танцов състав. Купихме помагала за подходящата възраст, по които работеха и в градината и аз се занимавах с тях. Синът ми през това време ходеше на половин ден в подготвителна група, но в училище. Така мина зимата. Сега дъщеря ми пак поиска да ходи на градина. Записахме я в друга. Вече е на почти 5 години и много се надявам да е по-добре здравословно. През цялото това време се лекуваме с хомеопатия и то все по-успешно. И съм сигурна, че "проблемът" е в нашето здраве, а не в обстановка, учители или болни деца. Имаше и други познати дечица в групите на моите деца, които нямаха нашите проблеми. Е, имаше и такива като нас, но явно всичко е въпрос на имунна система...Педиатърът ни ми каза, че е по-добре да сме вкъщи при това положение и че няма такова нещо като каляване на имунната система. Щом детето боледува, по-добре да си е вкъщи.

ПП: Синът ми е почти на 7 години и вече няма здравословни проблеми, като преди. Това за успокоение, че в повечето случаи всичко е въпрос на време...

# 6
  • Мнения: 24 467
В І груга големият се съдра да боледува и го спрях. Изкара си до пролетта на ІІ група у нас- почивка, сън, храна. Пуснах го през април на ІІ група чак. Сега е на 11 години и не е боледувал, буквално не е, освен по някоя хремка или разстройство. Лекуват се с 1-2 дневен престой у нас и нищо повече. АБ не е пил оттогава също.
Дай почивка и почакай. Очевидно детето ти не е с подходяща за градина имунна система в момента. Не насилвай нещата. Децата са различни- едни могат още от началото /малкото ми е така/, други- не, нуждаят се от време.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Щом имаш възможност да я гледаш, може би няма да е лошо да я спреш за някакъв период от време. Но се сещам за сливиците - дали не е от тях всичко това? Навремето в ДГ аз също много често съм боледувала - до момента, в който ми изваждат и трите сливици. След това по думите на майка ми, доста съм се стабилизирала и съм боледувала доста по-рядко.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 826
Сина ми в 1 - ва и 2 - ра група много боледуваше. През зимата всеки месец беше с гнойна ангина и отит. Във втора група и в болница бяхме за няколко дни Sad. За тези две години сигурно му се събираше най - много 1/2 година да ходи на ДГ. Имах възможност да го гледам вкъщи, защото бях по майчинство и когато напълно беше здрав, тогава го изпращах. Мналата година (беше 3 - та група), се разболя само през октомври отново от гнойна ангина + отит, но от тогава до ден днешен не е имал други сериозни разболявания Grinning. Имал е няколко пъти хрема, която успешно си я лекуваме за няколко дни вкъщи и след това отново тръгваше на ДГ Grinning.
Дъщеря ми засега върви по неговия път Tired. Миналата година (беше 1 - ва група) от 10 месеца сигурно е ходила 3 - 4 Confused. То не бяха ларингити, фарингити, дори и един бронхит изкара ooooh!. Тази година успя да ходи само 8 дни и сега от миналата седмица отново си е вкъщи, защото се разсополиви и разкашля Sad.
През лятото не е боледувала, въпреки че се събира с много деца на площадката.
Надявам се, в близко бъдеще имунната й с - ма да укрепне и да не боледува толкова често Praynig.
Успех и на теб Peace.

# 9
  • Мнения: 248
Два месеца, след като голямата ми дъщеря тръгна на детска градина /на 3г./, изкара варицела. Това срина имунната й система и започна да боледува, издържах два месеца. Лекарката препоръча да я спрем за шест месеца. На следващия септември я изпратих пак на градина и оттогава почти не е боледувала - слава богу вече четири години, само веднъж е пила АБ. Така че най-добре е да спреш от градина твоето дете. Аз бих говорила с педиатъра за имуноукрепващи. Следващата есен детето ще е по-голямо и вероятно няма да боледува толкова много.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
Ние също сме от много боледуващите.Мария я пуснах на ясла а 1.11 г.Сега е на 3.7 г. и месеците, в които не е пила АБ се броят на пръстите на едната ръка.Изкара няколко пневмонии, ларингити, фарингити,  чести ангини.Понеже аз ходих на работа, нямаше как да я спра за постоянно, бабите също са работещи по цял ден от понеделник до петък, а и майка ми не е в Бургас.Вземах болнични на всяко разболяване.Сега я спирам вече по-често, понеже аз съм в болничен.Направо ме е страх да я пусна като знам как ходят със зелените сополки.

# 11
  • Мнения: 24 467
Щом имаш възможност да я гледаш, може би няма да е лошо да я спреш за някакъв период от време. Но се сещам за сливиците - дали не е от тях всичко това? Навремето в ДГ аз също много често съм боледувала - до момента, в който ми изваждат и трите сливици. След това по думите на майка ми, доста съм се стабилизирала и съм боледувала доста по-рядко.
Забравих и това.
Точно сливиците бяха и при големия ми син проблем. Освен, че го спряхме от градина, ги остранихме, като първо направихме куп изследвания. Край с боледуванията.
Малкият, слава Богу не е бивал никога така. Като се разкашля само го спирам за седмица от градина и не давам никакви лекарства. Сам се оправя. Големият след почване на кашлицата се поболяваше ужасно за часове в І група.
Децата са много различни, имунната им система може да реагира изключително различно в една и съща ситуация. Нека се съобразим със спецификите й при нашето дете /деца/- няма да сбъркаме.

# 12
  • Мнения: 78
И аз така я оставям напълно да оздравее и тогава я пускам на ДГ, точно с цел да се позакрепи повече. Даже миналата година, през два-три месеца я водех за по една седмица на вилата докато си е напълно здрава и през това време пак не е ходила на детска. И като я завеждах се почваше същото - 3-4 максимум на градина и отново болна. Даже по едно време ми стана "интересно" кога ще може да направи една цяла седмица ходене на градина без да се разболее.
При нас всичко започва отведъж с висока температура, даже още преди да са потекли сополи или нещо друго... Интересното беше, че миналата година, нито веднъж не беше силно засегнато - само понякога мааалко зачервено - в повечето случаи лека задна хрема с висока темп., която на втория-третия ден прераства в отит. Този път за сефте имаме ангина, че даже се сдобихме и със стоматит.
За сливиците не знам, хич не ми се иска да режем нещо дето по природа му е там мястото - нали уж предпазват от това вирусите да навлизат по-надълбоко. Единствено се замислях евентуално за третата, но последно тези дни един специалист УНГ изказа мнение, че поне засега не била за махане.

# 13
  • Мнения: 24 467
Големият ми така беше- отива без проблеми, на обяд почва да кашля, до вечерта е с температура и много зле, за часове просто.
Спряхме го за цялото лято на І група, до пролеттта на ІІ-ра. Исках добре да се закрепи. И пак бях с мисълта, че ако боледуванията продъжат- ще си го прибера отново.
На никой не му се иска да оперира, знам го. Колко ме беше страх само... С нас имаше едно момиченце на моя позната, също за операция на сливици, майката се изплаши, не го направи и за месеци то се "снабди" с ревматизъм. Понякога е наложително, но затова си трябва консултация. Може при вас да не са точно сливици.
Аз ходих на 2-3 лекари отделни за нашето гърло. Спряхме се на този вариант. При вас е прекалено това боледуване. Спри го детето, още не е за градина май. Ще се отровите от лекарства и кой знае какви хронични заболявания ще си навлечете. Може да опитате до пролетта вкъщи.

# 14
  • Мнения: 2 331
И при моите деца сливиците са проблем. Извадихме третата на сина ми...ами, какво да ви кажа-сега е с хроничен синузит. Пак си боледуваше по същия начин...На дъщеря ми не мисля да вадим сливици...

# 15
  • Мнения: 873
Ние също сме с три огомни сливици,които борим с хомеоатия и така ще е почти година. Боледува често, но леко. За миналата година има 50% посещаемост, изхабих лимита от болнични и отпуски, карах се с родителите,които си пускат болни децата..........Ами нямаше промяна. Сега започна втора група и се тръшна на АБ още през септември ooooh! Госпожата ме "успокои", че много от децата били болни. Аз давам АБ в крайно крайни случаи. Stop Всеки път се заричах,че ще я спирам,понеже  Stopот 4-месец на бременността съм в болничен. Да,ама хлапето реве за градината Shocked Даже ме лъже,че нищо и нямало, при все че я виждам с навлажнен поглед и посърнал вид. Една сутрин повърна и и предложих да остане вкъщи, а тя се разплака,че била здрава и искала да ходи. Е какво да го правиш такова дете newsm78 Правим курсове с имуностимуланти, а като видим,че започне много бързо да се разболява, спираме я с хиляди уговорки, понеже и нашият док. смята,че честото боледуване изтощава имунитета. Вирусите мутират постоянно, появяват се и нови грипове всяка година, та затова все боледуват  децата. Аз вкъщи мога да се правя на маймуна и да играя с нея,мога и да съм и учителка и да я занимавам с помагалата и, обаче като ми рече как и липсват приятелите и че и е скучно без тях...... newsm78

# 16
  • Мнения: 65
Ако искаш здраво дете, дръж си го вкъщи. А относно общуванията и ученето в градините- това са смешни работи. Всеки знае, че децата ходят на градина, за да има кой да ги гледа, а не за да общуват. Това не е общуване с връстници, а търпене на издевателства върху детето ти от връстниците му. Е не от всички де!

# 17
  • Мнения: 76
Ако искаш здраво дете, дръж си го вкъщи. А относно общуванията и ученето в градините- това са смешни работи. Всеки знае, че децата ходят на градина, за да има кой да ги гледа, а не за да общуват. Това не е общуване с връстници, а търпене на издевателства върху детето ти от връстниците му. Е не от всички де!

 Stop Глупости пишеш. Имам възможност да гледам дъщеря си докато навърши 7 години, но искам да я пусна на ДГ точно, заради това, че не е заобиколена с деца и усещам, че има нужда да общува с нейни връстници.

# 18
  • Мнения: 721
Тази седмица си зададох многократно същия въпрос (на авторката).
Дъщеря ми след 2рия ден се разболява (максимум 3 последователни е изкарвала) и след това в повечето случаи се стига до АБ. Била е на градина 13 дни от Март до сега, като е пила 5 пъти АБ от тогава .
 Confused Дилемата е голяма.
Записала съм я на английски 1 път седмично, на балет 2 пъти седмично, ако й намеря и някоя удобна като локация плейгрупа няма да продължи с градината.
Проблемът при нас е, че изкара бронхиолит като мъничка и сега всяка настинка слиза в гърдичките и става сериозна.
В нашата ДГ за мен е температурата в помещенията - 26 градуса  ooooh! е ненормална - при такава задушевна обстановка как да не се потят и разболяват! Неколкократно повдигах темата - отговорът е, че останалите родители държат децата да са на топло.

# 19
  • Мнения: 24 467
Ако искаш здраво дете, дръж си го вкъщи. А относно общуванията и ученето в градините- това са смешни работи. Всеки знае, че децата ходят на градина, за да има кой да ги гледа, а не за да общуват. Това не е общуване с връстници, а търпене на издевателства върху детето ти от връстниците му. Е не от всички де!
Категорично това не е вярно.  Grinning
И аз имам възможност да си държа детето у нас, но след 3-4 годишна възраст не го намирам за удачно.
Не бих го пратила на градина единствено ако боледува често и сериозно.

# 20
  • Мнения: 126
Ако искаш здраво дете, дръж си го вкъщи. А относно общуванията и ученето в градините- това са смешни работи. Всеки знае, че децата ходят на градина, за да има кой да ги гледа, а не за да общуват. Това не е общуване с връстници, а търпене на издевателства върху детето ти от връстниците му. Е не от всички де!

Не съм съгласна.Миналата година гледах дъщеря си вкъщи, а тя се разболяваше на всяко първо число на месеца.Сега ходи на градина в първа група и имаше леко неразположение,което оправихме бързо само с витамини и компрес на гърлото.Според мен всичко е много относително и индивидуално за всяко дете.
Ако боледува толкова често спри го.Дай време на организма да се излекува и укрепи.
Желая здраве. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 21 451
    При идентична ситуация, аз я спрях. Даже два пъти я спирах - първо опитахме ясла на 2г 8м. и после градина на 3 г. 8 м. И двата пъти получихме поредица от ангини, отит, увеличена трета сливица. Никога не е успявала да изкара пълна седмица в градина. И прекратих тези експерименти.

   Откакто навърши пет години ходи редовно на градина, не боледува за повече от три-четири дни и не сме пили антибиотик. Пу-пу. И третата сливица се прибра.
   Та моят съвет също е - щом имаш възможност, не се колебай, спри детето и му спести тоя кошмар.

   

# 22
  • Мнения: 78
Благодаря за споделеното и съветите, момичета  Hug
При нас положението към днешна дата е такова - от 3седмици не е ходила на ДГ - ангината мина и почти веднага след това(2дни по-късно) все да се сополявчи без изобщо да съм я водила на градина, но и мъжа ми имаше хрема, та може той да й е лепнал( последната година особено той много често пипва разни настинки, вируси и май ги предава и на детето).Този път не е вдигала температура, даже и хремата не беше кой знае колко силна и сигурно някои майки биха си завели децата в това състояние, но аз не мога... Та така стоим си вкъщи вече 3седмици...
Някой беше писал за полудневни занимални като вариант, някой има ли по-подробно инфо по въпроса и бихте ли ми препоръчали подобно място?

# 23
  • София
  • Мнения: 12 114
Някой беше писал за полудневни занимални като вариант, някой има ли по-подробно инфо по въпроса и бихте ли ми препоръчали подобно място?
С полудневните няма да има разлика, според мен. А и да стои вкъщи също. Ако в самата Дг няма нещо екстремно по отношение на хигиената я пускай, когато е здрава. Сама виждаш, че и вие и носите зарази, та стоенето у дома не виждам каква полза ще ти донесе. И навън да се разхожда, да играе с деца те ще са същите като в ДГ.
Върл противник съм на яслите, но след 3- 4 децата имат нужда от по- широк кръг контакти, от отделяне от зоната на комфорт у дома.

ПП До 12 боледувания годишно са в границите на нормата за дете до 6- 7 годишна възраст. Виждам около мен, че повечето дечица са в тези рамки, а онези, които твърдят, че децата им не боледуват просто не обръщат толкова внимание. Има и деца, които боледуват по- рядко, не отричам, но те са по- скоро изключения поне според личната ми статистика.

# 24
  • Мнения: 78
Бoяна, ти си първата, която споделя по-различно мнение по-въпроса Simple Smile Благодаря! Simple Smile

И аз мисля, че децата след 3-4г. вече имат нужда от нещо по- различно от стоенето вкъщи и направо взе да ми става тъжно, когато спирането от ДГ започна да се очертава като алтернатива.

Да,забелязала съм, че има майки, които изобщо не считат детето си за болно, ако просто има сополи напр. (даже точно това писах в по-горния пост), ама аз съм от другите - само малко да кихне и да й се запиши носа и веднага не я водя на ДГ,че да не стане по-сериозно. А и досега с малки изключения дъщеря ми започва веднага с високи температури 38.5-39градуса и просто няма как да не обърна внимание, пък после идваха усложненията(отити най-вече), накрая налко да се позакрепи и така протаквахме по около 2-3седмици без градина на едно боледуване.

За полудневните се замислих, понеже една майка беше споделила мнение че децата настиват след или по време на следобедния сън,а и имам чувството, че дъщеря ми много малко яде в градината и така имунитета й отслабва.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 114
За полудневните се замислих, понеже една майка беше споделила мнение че децата настиват след или по време на следобедния сън,а и имам чувството, че дъщеря ми много малко яде в градината и така имунитета й отслабва.
Чувала съм го и аз, но на практика виждам друго. Вируси и бактерии има навсякъде, където има повече деца на едно място. Ако ще правиш промяна по- скоро потърси градина, в която детето да се чувства добре и така ще боледува по- малко. Стреса снижава допълнително имунитета, а щом детето ти не се храни добре в градината най- вероятно не се чувства на място там. Каквото и да ти говорят адаптацията или се случва през първата седмица или никога. След това неадаптираното дете свиква да търпи, но все остават проблеми с храненето, по- тежки боледувания и тн. И иначе ще боледува, до 12 пъти годишно си е всеки месец по един вирус, но може и да минава по- леко. Представи си, че детето си изразходи цялата психична енергия в мъки и страдания, след това нито има сили да се бори с вирусите, нито има мотив да оздравее по- бързо, за да се върне там, където и без това не иска да бъде.
Само предполагам, разбира се, ти си знаеш как стоят нещата в действителност.  Hug

# 26
  • Мнения: 78
Да,това за стреса и имунитета си е точно така. А за храненето - тя и в къщи не яде много - не, че е много злоядо дете, а по скоро съм я пораглезила и все още почти на всяко ядене я храня аз - май прекалявам с обгрижването( на 4г. и 2мес. е), но понеже е доста слабичка все гледам да се е нахранила добре(а и така с пълно коремче е много по-спокойна, ама то кой ли не е Wink ), а като я оставя да яде сама, започва да разглежда какво съм сложила в яденето, бърка, бърка в чинията, изяжда 2-3 хапки след малко казва "Аз се наядох". Когато я разпитвам дали е яла в ДГ и харесало ли й е яденето, няколко пъти вече ми е казвала как й е харесало, но преди да успее да си го изяде и лелките й взимат чинията да я отсервират(времето за обяд е свършило) - и аз си мисля, я е изяла 2-3 хапки, я не - голяма е блейка, все гледа да не изпусне нещо, всичко й е интересно и яденето остава на заден план.
За адаптацията не знам какво да мисля - самият факт, че тя вече в къщи не спи на обяд и то от доста време(7-8мес. вече), а в ДГ ги карат да спят е достатъчен, за да й развали настроението,а като включим и че няма кой да я храни в устата Embarassed и картинката става пълна.
Иначе е много общително и емоционално дете и определено се радва и вдъхновява от различните дейности в градината - музика, танци, рисуване, от друга страна пък като я питам "Днес с кого си игра?", тя ми отговаря "Ами с никой", питам "Защо така с никой?" - "Ами те(децата)  все ми дърпат играчките от ръцете". Интересно, че в мое присъствие тя е тази, която понякога дърпа играчките от ръцете на другите деца.
Все още повтаря, че не иска да ходи на детска градина. А отделно и това, че е поспалива и й трябват по около 12часа сън, за да се наспи и по-принцип е от късно ставащите, та сутрин е голям зор.
Та това е положението - много съм раздвоена, но никак не ми се иска да оставаме вкъщи, затова и пуснах темата - уж коментирайки и четейки коментари да си изградя по-стабилно становище по въпроса, че в този така важен случай прословутия ми майчин инстинкт май е излезнал в отпуска. ooooh!

# 27
  • Мнения: 21 451
   
 Абсолютно съм съгласна, че за устойчивостта на зарази в детската градина, освен възрастта, която при вас , според мен е съвсем подходяща вече за градина, голямо значениуе има и душевното състояние на детето. Горе-долу моето хлапе беше същото като твоето - включително и за храненето в устата. Тръгна почти на пет.
   Проблема при нас беше, че тя много се уморяваше в градината първоначално - явно не беше свикнала на гюрултията, нито на толкова много хора наоколо и стоеше през цялото време нащрек, освен това не можеше пълноценно да се наспива след обед - слагат ги в по-ранен час и ако въобще успее да заспи, те почти веднага ги будят. Изобщо - голяма промяна. Така че, аз я оставях в къщи четвъртък и петък - да и се съберат четири почивни дни. Или, ако видя, че има кръгове под очите - в средата на седмицата. Самата учителка така ме посъветва, и така и направихме.
      Освен това се притесняваше, че не можела да яде бързо, а там им казвали, хайде сега да се състезавате, кой ще си изяде пръв яденето. Някаква учителка им беше казала, че пеят фалшиво - дори не на моето конкретно,а общо. То и тя пее фалшиво,  нямам представа защо тая учителка имаше такъв педагогически подход, но както и да е - нови страдания за нашата чувствителна душа... в деня, в който имат пеене само дето не пищеше на тръгване.
   Всичко това продължи докъм два-три месеца, може и повече, след това свикна, успокои се и сега ходи горе-долу редовно. Даже съвсем редовно, пак поревава, че всички градини трябва да се унищожат, от време на време, но си свикна с децата, има си приятели, участва във всичко и научи сума ти простотии и мръсни думи Laughing
   Така че, ако искаш, и има кой да я гледа - пробвай - при нас варианта с оставянето на повече почивни дни в седмицата проработи добре.

Последна редакция: ср, 12 окт 2011, 13:44 от Iris04

# 28
  • Мнения: 24 467
Според мен е много важно не колко пъти годишно боледуват децата, а от какво и колко сериозно, както и какви медикаменти ползват. Ако всеки сопол води до бронхит и АБ- 12 пъти годишно са неимоверно много.

Имунната система зависи не само от генетичния фактор, разбира се, много зависи от вътрешното състояние на индивида. Има си деца, за които градината по принцип ад или за които конкретното детско заведение е такъв. Минах през това и една смяна на ДГ ни се отрази отлично.

# 29
  • София
  • Мнения: 12 114
Според мен е много важно не колко пъти годишно боледуват децата, а от какво и колко сериозно, както и какви медикаменти ползват. Ако всеки сопол води до бронхит и АБ- 12 пъти годишно са неимоверно много.
Напълно съм съгласна. АБ 12 пъти годишно означава, че или в ДГ и семейството върлува някаква бактерия, която трябва да се открие и ликвидира при всички или педиатъра си го изписва на око. Изследването, което цитирам касае 12 заразявания с вируси в ранната възраст, поради липса на изграден имунитет.

   Така че, ако искаш, и има кой да я гледа - пробвай - при нас варианта с оставянето на повече почивни дни в седмицата проработи добре.

Много ми хареса тази идея. Hug

# 30
  • Мнения: 24 467
В нашата градина една майка си взимаше дето всяка сряда вкъщи, например, в І и ІІ група. Не е подготвителна, отсъствията не са лимитирани.
Може да се види вариант за ходене до обяд или 2-3 пъти седмично, да се проиграят различни.
Много е конкретно.

# 31
  • Мнения: 21 451
   Така че, ако искаш, и има кой да я гледа - пробвай - при нас варианта с оставянето на повече почивни дни в седмицата проработи добре.

Много ми хареса тази идея. Hug

   Радвам се Hug
    Мисля, че върши работа. Аз отначало също се бях спряла на ходене до обяд, но е трудно да се осъществи - почти не можеш да ги нацелиш кога свършват ядене, или си отишъл рано, или ги чакаш, звъниш, пречиш на другите... Освен това вече си събудил детето и си го измъкнал навън сутринта...
   А ако го оставиш за цял ден си почива пълноценно.

   

# 32
  • Мнения: 78
   Така че, ако искаш, и има кой да я гледа - пробвай - при нас варианта с оставянето на повече почивни дни в седмицата проработи добре.

И на мен много ми харесва идеята Simple Smile  Hug
Със сигурност ще я пробвам още другата седмица.  Simple Smile

Според мен е много важно не колко пъти годишно боледуват децата, а от какво и колко сериозно, както и какви медикаменти ползват. Ако всеки сопол води до бронхит и АБ- 12 пъти годишно са неимоверно много.

Имунната система зависи не само от генетичния фактор, разбира се, много зависи от вътрешното състояние на индивида. Има си деца, за които градината по принцип ад или за които конкретното детско заведение е такъв. Минах през това и една смяна на ДГ ни се отрази отлично.
Ние поне не сме стигали всеки път до АБ - мин. год. се оттървахме само с 4, после минахме на хомеопатия, но панадоли и нурофени пием яко заради Т и заради общото неразположение( отва по 1шише, че и повече  на боледуване-все още не мога да се справя да свалям Т с хомеопатия),а и те не са съвсем безобидни пък и не й минава лесно(не съм уцелила на хомеопат ли?!), но всеки път лечението се проточва по 5-7дни и после понеже повечето пъти се получава така, че уж е оздравяла, пък след 3-4дни пак е със сополи и запушен нос, та по-голямата част от близкото ми обкръжение(основно бабите), та даже и една позната педиатърка взеха да изразяват мнение, че "Ето, то детето не се е доизлекувало с тази хомеопатия и сега я повтаря, я й дай един антибиотик да се изчисти напълно"  ooooh!
И това вече няколко пъти  Rolling Eyes Е, досега не съм се огънала, де, но едва ли не смятат, че не я лекувам както трябва и затова се разболява толкова често  Confused
А иначе нашата градина много я хвалят и я смятат за най-добрата в квартала, пък и идея нямам къде да я преместя, ако мина на вариант да сменям мястото. Даже една майка от нашата група специално си е записала детето при нас, въпреки че вече живеят в друг квартал, защото била много доволна от едната госпожа(преди няколко години и голямото й дете е било при нея). И всъщност дъщеря ми май харесва точно тази госпожа, но другата нещо хич не я долюбва и май оттам идва част от нежеланието да ходи на градина.

# 33
  • Мнения: 24 467
Лила, аз не вярвам в хомеопатията, но това е друга тема. В АБ, давани под път и над път също не само не вярвам, а съм убедена, че това е крайно погрешен начин на лечение.
Нормално и със и без лекарства едина вирусна инфекция да мине за 5 дни средно. Моите деца ги минават постоянно без никакви лекарства- нито хомеопатични, нито други. Сега големият кашля у нас. Просто спирам от съответното заведение и оставям детето на топло и да се наспи. Толкоз. Нищо друго не правя. Чайчета варя, капки за нос поставям, ако е нужно, да спят спокойно, ако вдигнат много висока температура- аналгинче и витаминки и това е.
Пък кой какво си хортува отстрани /и лекарите у нас прекаляват с АБ, направо е престъпно, но това пак да не го разтягам, че е малко извън темата/ е все едно. Човек от леки настинки не бива да се стряска, нормално е да дойдат и да си идат сами. И е полезно да се остави организмът да се оправи сам с тях. Това е нормалното изграждане на имунитет. У нас хората прекомерно се притесняват "да не настинат и да не се минат"- българска черта било, казват. Ако не боледувате тежко не се и толкова притеснявай. 

# 34
  • Мнения: 21 451
  Според мен хомеопатията точно това и прави - оставя майката да е спокойна, че нещо дава, докато организма на детето си  се справи закономерно с вируса Laughing

# 35
  • Мнения: 24 467
 Laughing Ъхъ, и не пречи на човека, поне сам да се оправи, не го барем трови излишно.
Чия бе мисълта, че медицината често имала за цел да забавлявала пациента, докато природата си свърши работата? Волтер ли беше? Понеже по памет цитирам.

# 36
  • Мнения: 753
медицината често имала за цел да забавлявала пациента, докато природата си свърши работата?

Това много ме развесели, май има нещо вярно smile3521
*Lilla*може и да не сте уцелили хомеопат, но той не ви ли каза, че Т не се сваля ако детето е в добро общо състояние, весело, не мърмори и не се сърди.Аз давам нещо за Т когато мине 38,5, защото тогава почва да става кисела, да мърмори, и да не знае какво иска.И така до 3 дни ако не мине, тогава на лекар.Обикновено минава.На морето ми направи такава Т, от какво беше така и не разбрах, вдигна 38,9 от нищото вечерта, дадох и беладонна/беше типичната с горещо лице, студени ръце, десностранна болка в ухото/ и на сутринта бяхме във водата и до там с Т.

# 37
  • Мнения: 78
Laughing Ъхъ, и не пречи на човека, поне сам да се оправи, не го барем трови излишно.
Чия бе мисълта, че медицината често имала за цел да забавлявала пациента, докато природата си свърши работата? Волтер ли беше? Понеже по памет цитирам.
Ха-ха  Simple Smile Разсмях се с глас на това! Simple Smile
И аз се чудя, да вярвам ли на тази хомеопатия, да не й ли вярвам - чета разни неща из нета как ако уцелиш(хомеопата уцели, де) точното хомеопатично лекарство и за по-малко от 24часа си като нов - на нас такова нещо досега не ни се е случвало, но отначало бях наистина много положително настроена, защото още при първата употреба на хомеопатия(преди не бях ползвала) успяхме да избегнем антибиотиците. Иначе до тогава - първо 2-3 дни с висока Т. и сополи - давам само панадол и витамини и тъкмо започва да се оправя и бум - отит... и айде следва антибиотик - и така 4 пъти подред горе-долу през месец. После вече хомеопата ни изписа неща специално за оттичане и подсушаване на секретите в евстахиевата тръба и против възпаление на ушите и в интерес на истина оттогава не е правила отити.Не знам съвпадение ли е или просто ги е израснала вече.

*Lilla*може и да не сте уцелили хомеопат, но той не ви ли каза, че Т не се сваля ако детето е в добро общо състояние, весело, не мърмори и не се сърди.Аз давам нещо за Т когато мине 38,5, защото тогава почва да става кисела, да мърмори, и да не знае какво иска.И така до 3 дни ако не мине, тогава на лекар.Обикновено минава.На морето ми направи такава Т, от какво беше така и не разбрах, вдигна 38,9 от нищото вечерта, дадох и беладонна/беше типичната с горещо лице, студени ръце, десностранна болка в ухото/ и на сутринта бяхме във водата и до там с Т.
Да, аз също почвам да свалям Т. (с нурофен обикновено) чак когато мине 38,5 и на детето му е некомфортно и лошо...ама моята принцеса нещо много често вдига над тази Т. - почти на всяко боледуване. А как се сваля Т. с  беладона и не е ли за кратък период от време? Понеже аз като дам нурофен и поне 6-7часа детото спи спокойно(иначе се буди от високата Т. и й лошо и така не може да се наспи и нещата стават по-зле),ама ако все пак мога да избегна нурофена... newsm78

# 38
  • Мнения: 24 467
Що уши са ме болели като малка... Слабо място ми е. Слагаха ми капки. Напоследък слагам топла възглавница на ухото само. На мен и на малкия ни помага много затоплянето. Стига да го хвана навреме.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 576
И аз съм на косъм от решението да спра малкия от градина. За 2 месеца е изпил 4 антибиотика. И незнам защо боледува от едно и също. Трахеит или фарингит, лекаря не може да каже точно, но винаги е сополи и два дни по-късно суха кашлица. Не намерихме начини да лекуваме без АБ. Учудва ме обяче как може да боледува от едно и също толкова често.  newsm78
Иначе имаме извадена трета сливица, ваксина Превенар, даван Бронховаксон . Никаква полза от нищо.

# 40
  • Мнения: 126
И ние сме така, винаги боледува от ангина.Слава Богу че успявам да хвана нещата бързо и се разминаваме с антибиотика. Явно всяко дете си има "слабо място" и боледува предимно от него.

# 41
  • Мнения: 8
И аз имам същият проблем с боледуването в детската градина,моят ходеше за не повече от седница и трябваше да го прибирам за 2 вкъщи,а нямам възможност да го гледам.Но намерих детско клубче с много добри месечни абонаменти,а и ги занимават децата има и курсове много съм доволна взимам го след работа.

# 42
  • Мнения: 25
Аз вече съм писала в една друга тема,но ако имаш възможност пускай я за няколко часа само на деня ,за да си поиграят и общуват с децата и след обед или преди сън си я вземаш.
Нашето дете на ясла не е ходило, на 3 г. и 4 месеца тръгна на Монтесори ДГ за 2 дни по 6 часа .
Адаптира се буквално за часове,остава веднага там ,периода на стоенето с нея за да свикне вместо месец, както ни посъветваха, се сведе до 2 часа първия ден ,когато съм стояла с нея в ДГ .А след това сама ми казва ,че е време да ходя на работа Simple Smile и да съм тръгвала,защото ще си играе.
И тя като това детето на авторката е много активно,общително и отворено дете.
Не е боледувала досега в ДГ,но баланса между 2 непълни дни на ДГ и 5 дни у дома и по други курсове за деца се оказва удачен за да бъде тя -едно спокойно дете.

# 43
  • Мнения: 20
Здравейте,

Моето дете тръгна на градина от началото на септември и сега вече го докарахме до антибиотик , една седмица ходи, 3-4 дена го задържам вкъщи, давам почти всичко имуностимулатори, витамини, хомеопатични. прополис и т.н . Детето ми беше около 1,5 вкъщи след спиране от ясла без да се разболее нито веднъж, при това е имало контакт с болни.
Досега сме дали пари колкото такса за една частна детска градина във Варна., та се чудя ако някой има информация дали децата по частните градини боледуват по-малко да ми я сподели.Моето лично мнение е, че основен фактор за боледуването непрекъснато са лошите  условия  и некачествената грижа на учителките в градините. Децата в крайна сметка, контактуват и с възрастните, които също боледуват и пипат навсякъде навън и по пързалки така, че незнам чудя се. Нашия татко все е с хрема, хронично гърло, но детето никога не се заразявало. Не ми харесва това, че вечно го вземам от градината разпасан. Все пак мисля , че не може да ги оставят на самотек, само защото трябвало сами да се научат, това нещо не става от раз. Има учителки, които се наричат педагози с голям стаж и дипломи и т.н а им е все едно, все ние родителите сме били виновни. Мисля, че им е все едно , това за мен не са педагози, без да слагам всички под един знаменател разбира се.

# 44
  • Мнения: 21 451
  Не знам във вашата градина дали условията са лоши... по принцип от течение, разпасаност, и лоша грижа едва ли се разболяват децата. Това са си просто вируси и бактерии и някои деца са по-устойчиви, други по-малко. Моето дете никой за нищо на света не е в състояние да го загащи - преди боледуваше, сега явно го надрасна и вече не боледува. Ама пак си е разпасано.

    Мисълта ми е, че боледуването в градина не е по причина на това, че може би ги държат на студено, духа им, изпотяват се и прочие. Поне аз така мисля.

# 45
  • Мнения: 20
Незнам ,не мога да намеря обяснение, защо от втория ден детето ми лепва нещо, след като вируси и бактерии има навсякъде около нас, дори и вкъщи си ги носим. Може би причината е в лошите условия на живот изобщо. И ние сме ходили по градини като малки, но тогава май нямаше толкова вируси колкото сега.
Нямам информация за частните градини как е, затова искам да разбера поне да отхвърля обществената градина като причина. Искам детето да посещава ДГ и то вече посвикна и му е хубаво там. Всяко спиране за повече от 10 дни ни забавя процеса на свикване.

# 46
  • Мнения: 21 451
  Градински феномен. Нашето джи пи твърди, че децата в градините си обменят  селектирани резистентни щамове... Моето боледуваше не само то, а заразяваше и нас с ужасни ангини и фарингити.

# 47
  • Мнения: 1 336
След като детето е на 4 г. и няколко месеца, защо не изчакаш да стане на 5 и да тръгне направо на предучилищна?
И аз съм в голямо чудене с детската градина. Моето момченце ходи 3 дена и се разболя, освен това плаче много като го водя и след като си тръгна. Имаме възможност да го гледаме вкъщи, но студените месеци живее много изолирано, вижда се с деца веднъж седмично, че и по-малко. Живеем в малък град и няма много детски клубове, където да го водя. От друга страна като го заведа и го взема разплакан и с възпалено гърло и започвам да се чудя защо го водя като има кой да го гледа вкъщи?

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
И ние във вечния отбор на боледуващите.
След 3 - седмично отсъствие от градината, я пуснах и на втория ден се върна със запушен нос и променен глас.Питах я има ли болни деца в градината, а тя и двата дни ми каза едни и същи имена, а след това и друго дете е казало на майка си за сополиви деца /едни и същи са/.
Някои ми се изсмяха, че я спирам заради запушен нос, но познайте в момента как е- с много запушен нос, стичащи се в гърлото секрети, кашлица.А ако не я бях спряла, сигурно за 4 път щеше да изкара пневмония.И сега мисля да я спра за по-дълъг от 3 седмици период от време, щото ми писна вече.
Иначе лечението си върви и дано да й помогне.

# 49
  • София
  • Мнения: 10 328
Спри я за малко. Веднъж укрепнала вече - по-лесно се бори с Негово Величество Градинския Сопол.
Дъщеря ми в първа група есента изкара варицела и след това не спря да боледува чак до пролетта, когато вече бяха по цял ден навън. Втора група я изкара значително по-леко, но и не започна с рязък срив на имунната система.

# 50
  • Мнения: 126
Някои ми се изсмяха, че я спирам заради запушен нос,........

Даааа, познато ми е. И на мен много ми се чудят като я спирам заради запушен нос, а на мен ми идва такъв скандал да вдигна заради това подценяване на сополите. #Cussing out Изчаквам още малко и ако няма скоро родителска ще повдигам въпроса на вратата.Писна ми от безотговорни и невежи родители.

# 51
  • София
  • Мнения: 10 328
Чакай сега, то има сопол и сопол. Аз цял живот съм с бистър секрет, атипична алергия към стафилококи и стрептококи и зимно време поне по два месеца със запушен нос. Жълт, зелен сопол не съм си видяла и смело и отговорно мога да кажа, че не съм заразна. Щерката също винаги я усещам. Кашляща, силно подсмърчаща и с червено гърло не я пускам, но с леко повишена секреция - да. Минава й точно за половин ден като е на чист въздух.

# 52
  • Мнения: 126
Съгласна съм, не казвам че всичко е заразно, но това което съм видяла е кашлящи с храчки деца, зелени гъсти сополи, които май са си заразни.......
Просто получаващият се омагьосан кръг ме дразни. Право е на всеки родител да прецени здравословното състояние на детето си, но някак повечето отминават с лека ръка хремата и съпровождащата я понякога кашлица.

# 53
  • София
  • Мнения: 10 328
Джипито ни разказваше нещо като ...виц...за дете със засъхнали и размазани зеленикави сополи по лицето, нещо като маска се получило, на детска градина.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт