Какъв е начинът? (политическа)

  • 3 713
  • 83
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 710
Ами какво общо имат родопчани с добруджанци. Ако я нямаше националната държава ( и език), нямаше и да се разбират, камо ли да имат общо самосъзнание. Аз доколкото помня историята, именно Италия със съставянето на национална държава повлича крак в Европа и разни графства и царства се пръкват като обединени национални държави с цел да се формира нация.
Според мен една от ролите на националната държава е да попреувеличи с цел именно да се оформи 'народ' , нещо що годе хомогенно, което да се движи в група с цел по-едра икономика ( така си го представям, дано социолозите не ми се смеят:)
Освен общия език, образование , отбрана, закони и т.н националната държава има и един стълб ценности, обикновено от общата религия. Или просто някакви хуманни принципи, около които са обединени. Някаква критична маса хора вярва че еди какво си е ОК, а друго не.
У нас това се е позагубило, защото само в рамките на 2 поколения имаше огромни разклащания на основите. В момента ако аз мисля, че не е ОК да паркираш неправилно, има още един срещу мен, който мисли, че може.
Та, това са някои причини, минзухар мисли за начини.

Ами начин е например да се работи повече с най-малките 3-5-6 г.
Непрекъснато да им се повтаря отвсякъде кое е добро и кое не. Кое е редно, приемливо и кое не.
Свободата да се разказва чрез задълженията, не само чрез правата ( правото да си правиш каквото си искаш например е нещо в което мн хора вярват, а това е пагубно).
та, като им се повтаря, че не се пресича на червено, че се става в трамвая, че се говори на 'вие', и тн ( безкрайни неща) децата изграждат едни морални основи, които са адски важни и ако не ги усвоиш навреме, после няма кой да те гони. така тези хора няма да се питат "абе аз мога ли да паркирам тука, че съм само за малко", а ще се оглеждат къде е автомата. И тн:)) Та, това е още един начин. Наливане на основите  Simple Smile

Нещо като "чавдарчето е весело дете, игре пее, учи се, чете" и какво беше там, това са именно такива неща морални основи - чавдарчето учтиво поздравява...
наливат ти в главата кое е редно и кое не. И поне в моята среда адски е усвоено това нещо, аз и до ден днешен не мога да си стоя просто в трамвая и да гледам навън. Все се оглеждам за бабата с торбата, за която ще стана:)) И като ти е налято качествено, не се чупиш лесно  Mr. Green

Последна редакция: нд, 02 окт 2011, 00:53 от 10 c's

# 61
  • Мнения: 2 483
Неправилното паркиране е най-малкият ни проблем. Ами минаването на червено, влизането срещу знака на еднопосочна улица, превишаването на максимално разрешената скорост и то с много, неправилното изпреварване на ръба на катастрофата, неспазването на дистанция, на предимство и още и още.....
За паркирането има доста да се коментира защо тук и там е забранено. А именно какви са основанията за такава забрана? Както и какви са основанията целият път от София до Кулата да е осеян със знаци 40 и 50км/ч.? Тоест хората нямат възможност публично да критикуват такива безобразия и да искат оправянето им. Предпочитат да нарушават правилата, а би трябвало да ги спазват и където те са неоснователни да настояват преразглеждането им.

# 62
  • Мнения: 5 710
вл, това са просто възможно най-елементарните примери за които се сетих говорейки за 3-6г. деца и за изграждането на концепциите за 'добро- зло', 'редно-нередно' и т.н;-)
Самата проблематика на паркирането , пресичането и скоростта не са смисъл на казаното:)

# 63
  • Мнения: 2 483
вл, това са просто възможно най-елементарните примери за които се сетих говорейки за 3-6г. деца;-)

А, ако говориш за такива деца, истина е, че малко се работи с тях. Даже и с по-големите малко се работи. Трябва да бъдат научени на правилата за движение възможно най-рано. Да ги знаят като пешеходци и като велосипедисти, а не да карат велосипедите по тротоарите или срещу движението!!! Трябва доста години преди навършването на 18г. възраст да знаят, че карането в нетрезво състояние е нещо извънредно лошо и опасно! Късно е това да им се набива в главите, когато вече са взели книжки.
Колко деца знаят регулировчика? Те доста възрастни не го знаят, дори и с книжки!

# 64
  • Мнения: 335
..и България да стане  подредена европейска държава?...

Баси свръхтъпия въпрос. Манипулираш нещо. Добре, че се майтапиш.

Аз си я спомням твърде подредена преди 23 години, че и държава имаше, че и не беше излизала от континента.

Да се надяваме, че въпросът е - Кога "българите" ще престанат да са богомолки-хермафродити.

# 65
  • Мнения: 0
Да тротоарите могат да са най-малкият проблем. Но са доста показателни и ако можем да започнем от тях и да ги оправим ще е едно добро начало. Съгласна съм, че всеки е индивидуалност, която не се определя обаче от региона, в който е роден (Добруджа или Пазарджик). Средата би повлияла до толкова, че и ти да се озлобиш като виждаш само злоба и несправедливост около себе си. Аз за това си мисля често в София, а тук си има хора от цяла България. Не искам безразличието и грубостта (като на "Холограма")да завладеят и мен.  Sad

# 66
  • Мнения: 654
E,браво на вас-няма начин.
Има,има и то толкова лесен,че чак да не ти се вярва.
Но....дали ще се чувстваме по добре и ще живеем така както си мислим,че трябва да живеем  newsm78
Нали се сещате за това,че най много сълзи се проливали след изпълнени мечти.
Аз и сега живея така както бих живяла ако приложим,,начина".
Резултата е само,че нямам приятели за кафе или вечер за ракия.
Защото не приемам,че след като удариш 100-200 грама или 3-4 бири/това май са минималните количества който се изпиват/ да качиш семейството си на колата и да тръгнеш на някъде.
Не приемам факта,че ще се изживяваш като ,,хвърковатата чета"и няма да си понесеш последиците,а ще висне на телефона да търси тоз и онзи да ти помагат.
И много други неща не приемам,но понеже това явно е само мой проблем си трая.
Пъхам ръце в джобовете пълни с хартийки и продължавам напред в тъмните улици.
И то не щото няма кошчета или лампи,има...но подрастващото поколение ги ползва за фитнес на открито.
Хайде със здраве  bouquetи мислете дали искате,,начина"

# 67
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521

Всъщност когато някой излезе с подобна теза за простия народ, интересно ми е дали смята  и себе си за част от този народ. Или"Ни сме от тях како СИйке".

Аз напоследък взех да си мисля, че 'народът' е твърде общо понятие, за да се идентифицира човек с всички от 'народа'
Това не го наблюдавам само у нас, но и тук, в Италия.
Какво общо има един ломбардиец с един сардинец. Нищо. Освен политическата рамка "нация" и реда, който (различно) бележи успехи / неуспехи от север на юг.

Та, нито аз, нито който и да е от моята среда българин не се отъждествява с 'народа' безусловно.
По-нормално е да се отъждествиш с мястото, на което си роден, хората, начина на живот, който познваш. Езика, културата, корените ти като обща рамка, разбира се и най-важно възпитанието


Ами именно затова казусът "народът е прост" е нелеп. И друг е въпросът кое точно му е "простото" на един народ (ако пак останем в сферата на обобщенията). Защото простотията си има не един аспект. Зависи откъде ще го погледнеш.

# 68
  • Мнения: 5 710
Ами слабата държава ( корупция, престъпност, липса на контрол, почти никакъв напредък) и т.н не говори за много интелигентен народ, като цяло. Проблемът обаче не е в това, че народът е прост, хората масово навсякъде не са преобладаващо интелектуалци. Проблемът е, че у нас да си интелектуален, умен, образован и мислещ не е кой знае какво постижение, дори точно обратното.
Когато един 'народ' загуби ценностите 'образование и култура", а нашият категорично ги е  загубил, тогава идва трагедията и разпада. 
Тогава издрапват към властта някакви идиоти, които са симпатични, защото 'говорят  на прост език на масите" , подхвърлят  елементарни популистки разсъждения тип "ГрадиМе България" ,  и се държат като 'хора от народа", тоест като селяндури.

И какъв е този народ  - умен, мъдър?

# 69
  • Мнения: 335
Да тротоарите... ако можем да започнем от тях и да ги оправим ще е едно добро начало.
...Не искам безразличието и грубостта (като на "Холограма")да завладеят и мен.  Sad

Ти първо виж какво е богомолка. После – за кого е написано „О, неразумний”. После питай някой, който е живял края на 80-те в България да ти каже какво наистина е било, а не брътвежите на един файтон  политически шушумиги за „ужасното минало”. И накрая само' ще ти светне, че буквално до вчера си си имала държава като слънце. Оставало й е просто да се доизкусорява помалко според времето ("епохите"). Но само с една-две инфантилни политически реклами, поръчани отвън, шепа мекерета са успели да я затрият с любезното бездействие на целия ни интелигентен народ, който, в мързела си да се самозащити, за пореден път си е самоизял главата.

И до днес зяпаме безмълвно номера на тариката Томи (Сойер), който с една дума ни е кандърдисал хем да му боядисваме оградата, хем да си плащаме за това, хем „случайни гласове от публиката” да подвикват: Ах, кога ще ги стигнем „европейците”, „американците”...
Хората си спечелиха поредната война (в случая - Студената), разпределиха си ни територията и активите, унищожиха (като при всяка си криза), националните ни средства за производство, обърнаха ни по този начин на пазар и чиста новозавладяна земя, която да ползват според нуждите си – кой за кенеф, кой за военна база, за ресурс..., пък ти надуваш гърло в пространството „Дайте да дадем, че да ги стигнем... и да започнем с тротоарите...”, ех.

# 70
  • София
  • Мнения: 12 441
И какъв е този народ  - умен, мъдър?
Некомпетентен. И това проблемът на цялата държава. Малцина тук са си на мястото, малцина си вършат работата. не корупцията или друго, а некомпетентността ни срива. Още от соц време беше важно как изглеждат нещата, на кого си познат, на какво си член, а не какво вършиш и тези навици са така удобни, че трудно ще ни напуснат. Ако мнозинството се стараехме да сме добри в професията си, да сме си на мястото положението ни щеше да е различно. и претенциите ни към управлението на страната щяха да са различни, защото човек, който е взискателен към себе си е такъв и към останалите.

# 71
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Некомпетентен. И това проблемът на цялата държава. Малцина тук са си на мястото, малцина си вършат работата. не корупцията или друго, а некомпетентността ни срива. Още от соц време беше важно как изглеждат нещата, на кого си познат, на какво си член, а не какво вършиш и тези навици са така удобни, че трудно ще ни напуснат. Ако мнозинството се стараехме да сме добри в професията си, да сме си на мястото положението ни щеше да е различно. и претенциите ни към управлението на страната щяха да са различни, защото човек, който е взискателен към себе си е такъв и към останалите.

С това съм напълно съгласна. Peace

# 72
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Проблемът е, че у нас да си интелектуален, умен, образован и мислещ не е кой знае какво постижение, дори точно обратното.

"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита". Това не е от вчера. И затова аз по-назад писах, че БЪлгария е от тези страни, които трябва да се управляват в някаква степен от диктаторски режим. Не, не е мое желание, а обективен факт!

# 73
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Некомпетентен. И това проблемът на цялата държава. Малцина тук са си на мястото, малцина си вършат работата. не корупцията или друго, а некомпетентността ни срива. Още от соц време беше важно как изглеждат нещата, на кого си познат, на какво си член, а не какво вършиш и тези навици са така удобни, че трудно ще ни напуснат. Ако мнозинството се стараехме да сме добри в професията си, да сме си на мястото положението ни щеше да е различно. и претенциите ни към управлението на страната щяха да са различни, защото човек, който е взискателен към себе си е такъв и към останалите.

Това върви заедно с образованието и "учи, мамо, за да не работиш". Та всеки, като завърши по едно висше (което е теория, теория и пак теория, а практиката куца) и като ти помогне родата за някое топло място, където заплатата върви...(наблюдавам го много често този феномен в по-малките градове...)

# 74
  • Мнения: 1 194
С образование. И с добро правосъдие. .

Точно!
Нито едното ни е като хората, нито другото!

Общи условия

Активация на акаунт