(Био) зеленчукова градина 11

  • 57 418
  • 720
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 555
Amica, и аз се нареждам на опашаката за червейчета Simple Smile
Идеята е със Ек''т (пощенска услуга) ако успееш да ги занесеш в офиса им до 17.00 часа на следващият ден в 9.00 са в офиса при получателя. Поне до сега като съм ги ползвала - все така е било .... за цената - като в обикновената поща  Peace
Така ще са си живички и здравички, пътували по хладното  Wink

# 706
  • Мнения: 465
Хладно ли казахте? Laughing
Събуждам се на 7 градуса.И аз и Градината.
Вчера полетата ни бяха побеляли от прелитащите Канадски гъски.
Брех,где са тръгнали толкоз рано.....
Аз тъкмо да се похваля,че тиквички бера от новата градина.Таман започнаха да едреят.
http://prikachi.com/images/494/3824494N.jpg
Не,не съм готова все още за първа слана.Играе ми се.
Червеи ще му дойдат в повече на Старото момче.
Онзи ден спасихме от студа с Никол една градинска жаба.
http://prikachi.com/images/509/3824509Z.jpg
Взехме я на хотел,вътре да пренощува,че вървеше на замръзване.Кат се окопити ...избяга,скри се.През нощта Строто момче ме събуди,че виждал жаба....
Ми ще виждаш,да не е мечка... Joy
Амика невероятни домати.Боже колко са високи и..зреещи.
И таз година го докарах до...зелена туршия. Sad
Намерих рецепта на лютеница с варени тикви.
Натам вървя. hahaha
Похвалих ли се,че зарових коренища на аспержи.
Честит да бъде 15 Септември-мъдрост,здрави нерви и усмивки на всички учителки пожелавам!
Нека Авосет продаде днес повече букети за вас!
Геликас-гуш!
Титина-в мислите си ми! Hug
Момичета много е страшно в Тексас с пожарите!
ПС.Не забравяйте,че е Пълнолуние.Садете,вкоренявайте сега.Луната повдига не само приливите,мислите на жените,но и соковете на Земята.Биодинамично.
По нейните Закони.... Laughing

Последна редакция: чт, 15 сеп 2011, 15:02 от Веселчето

# 707
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Идеята е със Ек''т (пощенска услуга) 

Нали трябва да го прочета Еконт?
Ако е така пускайте адреси на лични, аз ще се погрижа да пратя.
На прима виста: обичат всякакви растителни остатъци без цитруси (те стават за извлек против акари) и обелки от сурови картофи (за компост). Понякога им слагайте земя или пясък (за добро храносмилане и много хартия - те живеят в нея, правят си събрания и си хапват между другото. Боклука от прахосмукачката (четох едно изследване за състава) също го преработват. Мокрете ги от време на време, да им е приятно влажно.

# 708
  • Мнения: 15
Здравейте градинари и градинарки

Признавам си с двете ръце горе - не ме бива много много по градинската работа
Но това не ми пречи да имам желание
По стечение на обстоятелствата - нямам майка и баба, които да ми кажат как да се справям с градината която ми оставиха НО
имам оставено засадено место от около 10 на 10 метра засадено с ягоди
две години не са копани нито чистете от плевели - има ластари много

отделно имам едни саксии високи около 60-70 сантиметра и диаметър около 40-50 сантиметра
та - викам си
да подредя саксиите една до друга в градината и във всяка да сложа по едно коренче от ягодите

как мислите

# 709
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ха, заговорихте за ЧКЧ, точно два дни, след като започнах със самоделните компостери. Използвам около 10-литрови прозрачни варелчета без дъно, в които трупам растителните отпадъци от градината и кухнята.

Имам жалък опит в компостирането - трупах растителни отпадъци на една главна безформена купчина в дъното на двора. След кротък престой от може би пет години тая пролет оттам изринах около два кубика превъзходен компост. Дотук добре, но има и минуси:

- тая купчина съдържаше сума плевелни семена, както предполагам и разни патогени за зарзавата

- изключително ниска естетическа стойност, всъщност отрицателна

- твърде дълъг период за получаване на компоста

- невъзможност за периодическо изгребване на готовият материал. Това може да се реши чрез залагането на поне две "гнезда", ама като съм натясно...

- подобна купчина заема доста от производителната площ, което в моя случай е проблем. Пък и по принцип, колкото и земя да има човек, не бива да се пилее

Та имаше нужда от промяна.

Относно ЧКЧ съм ентусиазиран. Ще поръчам. Имам няколко въпроса:

- Удачно ли е да завъждаме нова колония сега, през ранната есен, или да изчакаме пролетта. Ще успеят ли да се адаптират за зимата?
- Какви са размерите на варелчетата, в които ги отглеждаш amica1. Сподели малко за условията за разполагането им.
- каква е издръжливостта на тези гадинки на калпав стопанин  Wink. Доколко понасят жега, недоовлажняване, липса на хрна и такива.
- имат ли естествени неприятели

Сърбат ме ръцете за завъждане на червейова колония. Имам приятели, в чиито ценности е да компостират, в смисъл ще ми събират органичен отпадък от своите домове. Ще имам ефект за градината, и ще поема част от отговорността за отпадъците в района. Доволен

Краставата жаба е чудесен помощник в градината, Вес. Една нощ в една градина в Тракия видях екземпляр на кафявата крастава жаба: http://media.snimka.bg/5877/018008971.jpg?r=0 налапал попово прасе. Последното беше едро колкото мъжки  палец.

Аз бих подменил корените, *sisi-to*. Ще помогне ако споделиш малко подробности по сорт, добив, състочние на ягодките, тук си имаме истински ягодов експерт - vili 66.

# 710
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Аз за ягодите съм приготвила едни специални саксии- подрейдат се една върху друга. Сега проучвам сортовете.  Mr. Green Родителите ми имат едни - огромни, но на вкус хич ги няма. Та сега чета блогове и ревюта за ягодите

# 711
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Компостирането в домашни/вилни/фермерски е леко встрани от чисто градинарските въпроси, но е изключително важно. В съвременния свят това е не само акт, но и символ.

Символ е на съвременното отношение към ресурсите, на отговорност и инициатива, на изобретателност, на мислене в перспектива. Не е от най-важно колко литра компост или биотор ще изкарам, важно е да го правим, и да настроим ценностите си по този тертип.

Тая година не успях да присъствам на жътва на слънчоглед, за което съжалявам. Обичам да вдъхвам тежкия аромат на кюспе, да заравям ръце в черните купчини семе. Имаше преди време някакъв период, в който често се получаваше слънчогледово семе на райета, като малко глиганче, като колорадски бръмбар  Laughing. Ароматно и със едра ядка, и с добър добив на масло, казваха.

Ех, как мирише край класическа маслобойна. Много е вкусен шаран, ако е имал вариант да хапне поне малко кюспе. За седмица поне.

Да белиш слънчогледово семе от тоя вид си беше сериозен бизнес. Дебела обвивка, ама се цепеше лесно, ако е препечена, със сол и брашънце.


# 712
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Куркума много хубаво пишеш.   bouquet Все карам мъжа ми да ми направи някаква преса за масло. Той все се опъва.  Crossing Arms

# 713
  • Мнения: 8 567
Аз имам 2 дупки в двора, едната е от 3 години, около 1х1, където хвърляме всичко, което е подходящо по принцип за компост. Попрехвърлям го, 2-3 пъти годишно  Embarassed, за семената не се бях замисляла, притесненията ми са от многото ларви и голи охлюви, които го обитават.
Най-долният слой е като гъста тъмна кал, вероятно трябва още време.
Независимо от това миналата есен насипах една част при прекопаването, не зная правилно ли е било.
Преди месец поразрових и наръсих със суха мая, полях обилно, ще надникна да видя как върви процеса.
Ще го разстеля зимата, мисля, че тук получих такъв съвет.
Втората дупка  е ненапълваема в обозримо бъдеще, имахме вкопаем басейн с диаметър 4 м, след като се скапа там хвърляме всички биологични отпадъци от кухнята, отгоре покриваме с окосена трева, от време на време докарваме по някоя количка пръст и тя там. 
Куркума, какво е решението срещу плевелните семена? newsm78

ПП. Голям съм фен на тор от ЧКЧ, купувам го  от производител, по-евтин е от този в  Бриколаж.
Чета, чета, но не смея да се включа в наддаването  Wink, не знам дали бих се справила с отглеждането им през зимата.




# 714
  • Варна-София
  • Мнения: 428
 - Удачно ли е да завъждаме нова колония сега, през ранната есен, или да изчакаме пролетта. Ще успеят ли да се адаптират за зимата?
Аз моите ги получих през ноември преди 2 години и известно време ме чакаха на балкона. Първата година зимуваха в рязани 10-литрови бутилки в мазата. Миналата зима зимуваха във варелче, пак там, а тази ще зимуват в 3 варелчета. Малки колонии (авариен запас) държа още на 2-3 места, украсени, нагласени изобщо да не разбереш, че там има червейчета. Фира зимата нямам.

- Какви са размерите на варелчетата, в които ги отглеждаш. Сподели малко за условията за разполагането им.
Питах мъжа ми - варелчетата са 50-литрови. Имат няколко дупки отстрани за проветрение. Едното има пробито дъно. Съответно зимата в мазата са облечени с найлонови чували, за да не ми правят бела. Около тях държа вила, за да ги аерирам (не много енергично) веднъж на седмица. Лятото са на сянка под дърво на вилата.

- каква е издръжливостта на тези гадинки на калпав стопанин  Wink. Доколко понасят жега, недоовлажняване, липса на хрна и такива.
Доста голяма. Аз също забравих това лято една партидка на южен балкон и сега ги понамокрих, заредих храна и хартия и нямам особени притеснения за възстановяването им. Малко тъжно звучи, но си кротуват, докато загинат. Зимата на остъклен балкон са посрещали замръз, но после съм ги носила в мазата. Пак нищо лошо не им се случи. Има някъде в нета разписано за препоръчителни температури, примерно от 7 до 27 градуса (на памет).

- имат ли естествени неприятели
Със сигурност, но те не са във варелите.
 
- тая купчина съдържаше сума плевелни семена, както предполагам и разни патогени за зарзавата
  Това за семената остава, защото ЧКЧ смучат само бактерии и плесени (гъбни патогени). Фактът, че обеззаразяват материала ги прави толкова ценни.

# 715
  • Мнения: 8 567
А могат ли да стоят в мазе зимата, ама такова, където не влизаш дълго време, месец например?
Аерирането веднъж седмично задължително ли е?

# 716
  • Мнения: 9
Аз пак съм почти за "Добро утро" : ) .
Заповядайте в новата тема,за мен беше удоволствие да я направя и силно се надявам да ви хареса !
Ако желаете може да публикувате препратка към ваша галерия със снимки от градината ви,за да ви добавя в списъка .

Тази нощ може би няма да спя,за да си заредя рафта в магазина ни с картички,пликове за пари и подобни,но утре (по-точно днес) отивам рано-рано на спирката и съм първа в автобуса за село !

# 717
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Авосет, благодаря за новата тема. Личи си художникът. Връщам се тук за да отговоря на въпроса на Нова.
А могат ли да стоят в мазе зимата, ама такова, където не влизаш дълго време, месец например?
Аерирането веднъж седмично задължително ли е?
Няма нищо задължително. Стоят цял сезон забравени, някои умират, по-развитите - не и като започнеш да ги храниш и да им осигуряваш влага (не заблатяване) те започват активен живот. Аеробни организми са. При достатъчно топлина и любима храна за 1 ден преработват храна равна на собственото им тегло.
Ползването им зависи от целта. Аз основно искам да ми обеззаразяват гъбните и бактериални болести по растенията (горенето на тревисти растения вдига излишно много пушек).
Мислих си за Куркума и неговите цели. Правила съм изчисления с молив, но може би по-полезен е изводът, че с 1 варелче и няколко терини зимата, не може да се поеме целият растителен отпадък от 1 семейство от 3-4 души. Мисля, че средно генерирахме 5 кг седмично (в пикови моменти много повече). Може би тази зима с 3 варелчета ще мога да ги поема. Компостирането и мулчирането са неизбежни в пикови моменти на плевене, а и ЧКЧ имат и нелюбими храни. Обелките от сурови картофи например не се разлагат лесно. Не всяко заболяване на ябълките им харесва. Горната част на морковите стои с месеци. Така някои твърди остатъци остават дълго и вероятно се самокомпостират без много участие на ЧКЧ.
От друга страна да не пропусна още едно приложение на ЧКЧ. В тяхното жилище чудесно се съхраняват луковични и грудкови растения. Хвърлих спаружен топинамбур, после няколко пъти си правих сок, надуха се грудките големи, свежи. През пролетта отсипах директно от варелчето и напълних една продълговата терина, набодох арпаджик и чесън, сложих на балкона и всички доволни. В момента в подобна терина вкоренявам люспи от цветето крем. Мисля в офиса да си направя форсирани лалета да ми цъфтят рано напролет. Гергините смятам, че най-добре ще се съхранят в терина с ЧКЧ. Ей такива работи.
Със сигурност не съм видяла още всички приложения на заниманието с ЧКЧ. Както спомена Куркума за изобретателността - ЧКЧ са наистина предизвикателство.

Последна редакция: пт, 16 сеп 2011, 10:24 от amica1

# 718
  • Мнения: 3
Поздрави на всички!
Амика, когато имам нужда, ще ти пиша, за да си закупя от тебе готова течна тор от ЧКЧ.
Вижда ми се доста сложно отглеждането на червеите, знам, че са изключително полезни, но тая работа не е за всеки.

# 719
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
...Заповядайте в новата тема,за мен беше удоволствие да я направя и силно се надявам да ви хареса !
...

Общи условия

Активация на акаунт