Как се отучва от нощно кърмене дете на 1 година?

  • 22 920
  • 147
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 383


Друг е въпросът кой родител как го понася. За тези, които нямат нерви за естествено отказване на детето - има разни подходи и хитрости, но ако детето не е узряло за отказването, пак е много трудно. Кой за каквото има нерви Simple Smile. Аз нямам нерви за насилствено отучване на детето от нощно сукане или от заспиване с гърда. Но не бих осъдила майки, които нямат нерви за другото. Всеки си прави избора.


И аз така. Нощното кърмене за момента е улеснение за мен. После...ще му мисля. Смятам че е излишно да си създаваш усложнения днес, заради някакви бъдещи ползи / например да  го отучиш рано за да не ти е по-трудно после/. С порастването на детето се увеличават възможностите да му се въздейства. Затова - всичко с времето си. От опита си с големия знам, че дойде ли наистина времето за нещо, просто имам мотивация да упорствам докато го постигна. Не съм ли убедена - все нещо ми пречи.

# 61
  • София
  • Мнения: 4 381
Искам да споделя и моя опит във връзка с отказване на нощното кърмене на 5-6 месечни бебета. Момата на 7м., според мен, показваше признаци на хранене през 4 часа през деня. Много добре се чувставше, беше си весела и игрива. С нищо не показваше да се чувства некомфортно от тези интервали на хранене. Не се нахвърляше след това на ядене/сукане. Но през нощта започна да се буди през 1,5-2 часа и да иска да суче. Така нялколко дни и нощи издържахме на този режим и в крайна сметка отново се върнахме на 2,5 - 3 часово хранене през деня. Тогава аз предлагах, а тя не отказваше. Отново се върнаха спокойните нощи - будене и сучене в ранното утро. Извода за мен е, че през деня не успяваше да си получи необходимата доза мляко и съответно необходимите вешества. За това тя си го наваксваше през нощта. По това време се хранехме 2х с твърда храна в символично количество.

Проблемни нощи сме имали, когато е била болна или вади горни зъби. Тогава също много често се буди и спи много неспокойно. Събужда се с писъци и не мога да си представя да я оставя самичка да се опитва да се утешава и приспива. Аз също се замислям какво ще правим с нощното кърмене, но още не съм решила точно как ще процедираме. Може би ще изчакам по-спокойни дни, когато вече горните зъби са пробили и момата е склонна да съдейства. Т.е. ще изчакам да назрее момента сама да се откаже, а аз само ще помогна да бъде по-лесно.

# 62
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 922
Друг е въпросът кой родител как го понася. За тези, които нямат нерви за естествено отказване на детето - има разни подходи и хитрости, но ако детето не е узряло за отказването, пак е много трудно. Кой за каквото има нерви Simple Smile.

Точно така!
Не става въпрос за децата, а за майките и за това, колко биха могли да понесат.

Аз например не бих издържала и бих предприела нещо при повече от 4-5 будения на нощ, както и ако ми се налагаше да спя с нея.
Всеки си определя някакви граници на поносимост и ако на мен не ми прави впечатление, че кърмя 2 пъти нощем, то на друг може да му тежи и то много. В такъв случай този другият със сигурност трябва да предприеме някакви мерки, защото иначе рискува да стане един изнервен родител.

Стейси, Хамомилата е универсално бебешко л-во. (за зъби, колики и др. проблеми). НАй-добре е да е изписана от хомеопат, защото в някои случаи може и да не е това л-вото, но с нищо няма да навредиш, ако я дадеш на своя глава. Все пак ако не усетиш подобрение до 48 часа, по-добре я спри.

# 63
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Жабчето следобед може да заспи без цица, а само вечер заспива с нея. Т.е. на практика може да заспива без цица, но пак се буди нощем и плаче. Какво правим?

Научи го вечер, че може да заспива и без цица:
 6 to 9 months: Baby won't go to sleep - http://www.babycenter.com/general/baby/babysleep/7697.html

Още идеи:

Establishing healthy sleep habits: 6 to 9 months - http://www.babycenter.com/refcap/baby/babysleep/7657.html

6 to 9 months: Feedings during the night - http://www.babycenter.com/general/baby/babysleep/7707.html


Май опирам все пак до теорията на Андреа, Бу, Зори и др. за надрастването на нощното будене.


Нямам представа дали момичетата съзнантелно или несъзнателно подпомагат  по някакъв начин изграждането на нощните навици на децата си, но докалкото забелязах Бу все още кърми нощем детето си, което е на 2 години и нещо, Зори го е отказала на година и нещо и единствено при Андреа бебчето самичко се е отказало пак на година и нещо.
 
Искам само да добавя, че това, че родителите могат да създадат условия за подпомагане на изграждане на нощните навици на дедето си, а не просто да бъдат страничнии наблюдатели, не е някакво мое хрумване. Дала съм линк по-горе – има най-малкото пет-щест авторитета поименно спонеати там, между които и Американската Асоциация на Педиатрите. Естествено не всички предлагат еднакъв подходи (а и при не всикчи бебета действа едно и също нещо), но има някои основни моменти, които се споделят от всички – рутина преди лягане, лягане по едно и също време, бебето да може вечер да заспива само, да се научи да се самоуспокоява, а не да е зависимо от цицата, биберона, шишето... Важното е обаче родителите да имат реалистични очаквания и да са наясно, че това е постепенен процес, който изисква внимание и време. Не може да се очаква едно 3 месечно бебе да спи 10 часа непробудно.  Трябва да се има предвид, естествено, че всяко дете си е индивидулано, също че ако едно бебе започне да спи по-продължително нощем, това  не означава, че няма да има перидоди, в които да почне да се буди отново по-начесто. Растене на зъбки, кърмачески стачки, криза на растежа, страх от раздяла, прекалено активен ден, научаването на нови умения (лазене, изправяне и т.н.) – всичко това може да да провокира по-чести нощни будения. Има много още какво да се каже по темата за спането на бебебтата, което аз не мога да направя тук. В бейбисентър.ком има десетки статии, които могат да дадат по-широка предтсава по въпроса. (http://www.babycenter.com/baby/babysleep/index#teachsleepBkmk) Но пак искам да повторя – родителят може да подпомогне (и ускори) оформянето на нощните навици на детето си, а не да бъде просто страничен наблюдател (което също е вариант, за всеки който го желае).
 Grinning

# 64
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950

Никак не е правилно да се сравняват отказването от кърменето и прохождането по отношение родителската помощ. Едното е естествена нужда на детето, която се израства със сигурност и отпада естествено един ден дори и без родителска помощ. Другото е въпрос на узряване на мозъка и двигателните способности на детето. И докато едно дете може никога да не се научи да ходи, ако не му се даде възможност, то със сигурност ще спре да суче в един момент и няма начин това да се предотврати, колкото и да се опитват да му натикат гърдата в устата Simple Smile. Това се отнася и за нощното сукане, и за заспиването с гърда и изобщо за сукането - израстват се със сигурност.
   
Става въпрос за това, че тези т.нар. естествени процеси не могат да бъдат естествени без нашата родителска намеса (съзнантелна или не)  в тях, и която може да ги ускори, забави, улесни, затрудни..

Дълбоко се съмнявям, че  ако едно бебе не знае друг начин за  хранане освен от майчината гърда  „със сигурност ще спре  да суче в един момент” (за да търси храна). Също както ако не знае, че има други начини за успокоенеи, освен гърдата,   „със сигурност ще спре да суче в един момент” (за да търси успокоение).
Просто нещата които  правим (съзнати или неосъзнати) ние ги правим, защото така ни се струва естествено, така ни се струва по-добре, така ни диктува майчиния инстинкт, така сме информирани... Ние предлагаме на бебето си твърда храна, храним се пред него и по този начин оказваме влияние върху естествения процес на отказване от гърдата. Също както използваме и  други начини за успокоение (гушкане, милване, говорене, биберон, люлеене...) когато детето ни покаже (чрез раздразнение, плач...) че има нужда от такова или пък не правим нищо, просто защото то не го показва видимо, при което то открива собсвтен начин да се самоуспокоява (чрез палечето си примерно...), а тези неща от своя страна влият върху естествения процес на отказване от нощното кърмене, служещо за успокоение на бебето...
Работата опира до там в каква степен всеки от нас се намесва в тези процеси и е сколонен съзнателно да го прави. А това зависи от нашата личност, инстинктите ни, разбиранията ни, приоритетите ни, информираността ни и т.н. и т.н.



Друг е въпросът кой родител как го понася. За тези, които нямат нерви за естествено отказване на детето - има разни подходи и хитрости, но ако детето не е узряло за отказването, пак е много трудно. Кой за каквото има нерви  . Аз нямам нерви за насилствено отучване на детето от нощно сукане или от заспиване с гърда. Но не бих осъдила майки, които нямат нерви за другото. Всеки си прави избора. Намесих се в темата защото усетих неоснователно осъждане на моята (и не само моя) позиция

 А за 6-те месеца, предполагам, че имаш предвид ПОНЕ до 6 месеца да се кърми нощем, а не НАЙ-КЪСНО до 6м. Техническо уточнение

Ето тук е ключът към палатката... Защо ролята на родителите в създаването на подходящи условия, които да подпомогнат бебчето да спи по-дълго през нощта се свързват непременно с „НАСИЛСТВЕНО ОТУЧВАНЕ на дедето от нощното сукане”?! Това просто не е вярно! Даже напротив! Родителите могат да подпомогнат този процес да протече по-лесно, по-бързо и по-нежно за бебето.

Относно техническото уточнение, ще цитирам един от линковете горе: 

„All the experts agree that if your baby is under 6 months old, you should feed him whenever he wakes at night. Once he's past the 6-month marker, though, avoid that midnight snack.”
Нека повторя само уточнението, че „през нощта” не означава от 8 до 8, а примерно от 10-11 вечерта до 5-6 сутринта, т.е. да се събират поне 6-7 часа спане наведнъж.

Що се отнася  до изчакване с минимална намеса на родителите или както някои му казват „надрастване на нощното будене”, ще цитирам Elizabeth Pantly, атор на The No-Cry Sleep Solution (Gentle Ways to Help Your Baby Sleep Through the Night):

"Може би се надяваш, молиш се и си пожелаваш в една прекрасна нощ  бебето ти като с магия да започне да спи през нощта. Може би стискаш палци то просто “да надрастне” този етап, и да не ти се налага да правиш нещо различно. Много рядко, обаче, се случва бебе, което се буди през нощта, да реши изведнъж да започне да спи непробудно. Естествено, възможно е това да се случи точно на теб - но тогава бебето може да е вече на 2, 3 или 4 години! Реши дали имаш търпение да чакаш толкова дълго, или си готов да поускориш  процеса."

# 65
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Нека след всичката тази теория, накрая спомена  и моя скромен опит.

 Възползвала съм се от идеите, предлагани за възрастовата група на моето бебче в бейбисентър.ком и книгата на Елизабет Пантли (които почти се препокриват, просто книгата е много по-подробна). За насилие и дума не може да става. За плач – също. Беше естествен процес. Вече, почти на 4 месецечна възраст,  той спи от 11 до 5 - 6 сутринта (т.е. 6-7 часа). Естетвено като новородено се хранеще през около 2-3 часа нощем,  преживяли сме криза на растежа и кърмаческа стачка, при които той се будеше нощем и се хранеше съответно. Сега го виждам  някой път да се пробужда, дори напълно да се събужда в 2-3 през нощта, да си лапне пръсчето или да започне сукателни движения с устничките си и да се отнесе сам в страната на сънищата.
 Flutter

Последна редакция: ср, 07 дек 2005, 17:55 от Червената Кралица

# 66
  • Мнения: 404
Не можах да изчета всички отговори, но нека споделя как стана при нас отказа от нощното хранене. След 1г. почнах постепенно да намалявам кърменията и накрая остана само нощното. На 14м реших да откажем и него. Стана буквално за 1 нощ. Когато се будеше, както обикновенно за кърмене, баща й ставаше и отиваше при нея и й говореше, милваше, предлагаше й вода, айрян, но тя отказваше, плачеше известно време и пак заспиваше, след известно време пак се будеше и отново баща й отиваше при нея. Аз изобщо не й се показвах, за да разбере, че вече няма мляко. Това беше само първата нощ, на следващата се събуди само веднъж, като видя баща си, заспа много по-бързо и не се събуди повече. Сега има нощи в които изобщо не се събужда или ако се събуди е съвсем за кратко.

# 67
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Нека след всичката тази теория, накрая спомена  и моя скромен опит.

 Възползвала съм се от идеите, предлагани за възрастовата група на моето бебче в бейбисентър.ком и книгата на Елизабет Пантли (които почти се препокриват, просто книгата е много по-подробна). За насилие и дума не може да става. За плач – също. Беше естествен процес. Вече, почти на 4 месецечна възраст,  той спи от 11 до 5 - 6 сутринта (т.е. 6-7 часа). Естетвено като новородено се хранеще през около 2-3 часа нощем,  преживяли сме криза на растежа и кърмаческа стачка, при които той се будеше нощем и се хранеше съответно. Сега го виждам  някой път да се пробужда, дори напълно да се събужда в 2-3 през нощта, да си лапне пръсчето или да започне сукателни движения с устничките си и да се отнесе сам в страната на сънищата.
 Flutter

И пак не разбрах как точно си го постигнала... Опиши точно какво правиш. Слагаш го да спи, спи няколко часа, буди се... Какво правиш ти... И колко пъти... Ако може подробности все пак! Мерси!

# 68
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
но доколкото забелязах Бу все още кърми нощем детето си, което е на 2 години и нещо....
Мен ме брой към другата група вече от не знам, може би няколко месеца постепенно и ненасилствено спиране на нощното кърмене Simple Smile Пробиха почти всички зъби. Приспива се със сукане, и раааано сутрин суче пак. През нощта вече е изключение да иска да суче, обикновено ако нещо не е наред (болна например).

# 69
  • Мнения: 1 586
Червена кралице, можем само да те поздравим - случила си на бебе! Simple Smile

# 70
  • Мнения: 7 106
Аз искам да направя само едно малко уточнение. Ева не суче нощем от както направи година и 1-2 месеца. Проблема беше, че като се събуди поради някаква причина нощем, просто не можеше да заспи сама и търсеше гърдата, понеже това е единствения начин който е познавала до момента. Аз просто я научих да си заспива самичка. В момента все още имаме едно ранно кърмене около 7 часа и тя тогава действително суче, а не държи просто зърното в устата си, както правеше нощем. От него няма да я лишавам, щом все още има нужда от това  Peace. Разликата сега е, че дори и да се събуди поради някаква причина, тя успява да си заспи отново сама, а не ме вика на помощ  Grinning

# 71
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
И пак не разбрах как точно си го постигнала... Опиши точно какво правиш. Слагаш го да спи, спи няколко часа, буди се... Какво правиш ти... И колко пъти... Ако може подробности все пак! Мерси!

Ми аз затова дадох линкове. Просто нещата не са едно и две.  А ролята на родителя не се изразява само в конкретната намеса през нощта когато се събуди бебчето. Нещата почват малко по-отадлеч.  А и моето бебе е на 4 месеца. Твоето е доста по голямо. Ако имаш възможност прочети линковете, които съм дала, има хубави идеи...
Ако все пак те интересува какво съм правила конкретно аз като се събуди мушморока през нощта  ( а не от подготовката на почвата – ритуал преди лягане, лягане по едно и също време, заспиване вечер сам, хранене на сън в 11 часа и т.н. и т.н.).... да имам такива случаи...  Ето първият от тях:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=53965.msg990439#msg990439

# 72
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Червена кралице, можем само да те поздравим - случила си на бебе! Simple Smile

Със сигурност съм случила на бебе. Моето гардже е най-прекрасното на света.  Mr. Green
Но за това няма нужда от поздравления. Такива може ако съм помогнала с нещо за изграждане на нощните навици на бебчето ми. 

Леко е несерионо всичко, което се случва на бебето, да се отдава единствено на неговата индивидуланост, а ролята на родителите да се пренебрегва. Просто майката не е безпомощна. Недейте така! Не отчайвайте момичетата, които не могат да си представят, че трябва евентуално да чакат 2, 3, дори 4 години или, че ако решат да се намесят това е някакъв вид насиле над бебето. 
Могат да помогнат! Без насилие, моля!
Или може би педиатрите просто си чешат пръстите като пишат книга със съвети как да помогнем на бебчето само да се научи да спи повече през нощта?!   Wink

Последна редакция: ср, 07 дек 2005, 22:51 от Червената Кралица

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Червената Кралица Simple Smile почакай все пак да започнат да му никнат зъби на юнака. И моето отучено от нощното сукане бебе беше примерно, докато на 4м започна да се буди. Вода - тц, биберон - тц, гушкане-люшкане - тц, всичко - тц; гърда - 2 минути и се отмъркваше обратно да спи без помен от никнещи зъби...не е трудно да се сети човек колко бързо взех решение за нощно кърмене за 5 минути общо, вместо будуване вкупом в името на някави неясни възпитателни идеи Simple Smile
Леки зъби!

# 74
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Червената Кралица Simple Smile почакай все пак да започнат да му никнат зъби на юнака. И моето отучено от нощното сукане бебе беше примерно, докато на 4м започна да се буди. Вода - тц, биберон - тц, гушкане-люшкане - тц, всичко - тц; гърда - 2 минути и се отмъркваше обратно да спи без помен от никнещи зъби...не е трудно да се сети човек колко бързо взех решение за нощно кърмене за 5 минути общо, вместо будуване вкупом в името на някави неясни възпитателни идеи Simple Smile
Леки зъби!

Мерси за предупреждениетo! Знам за зъбките...  за кърмаческите стачки... за кризите на растежа... за страха от раздялата.. Ясно ми е, че това, което го имам в момента, няма да е вечно и, че виско това по-горе може да провокира по-често нощно будене. Чета книжки  все пак Wink, тия, в които педиатрите си чешат ръцете, а и форума, тоя де, в който пък майките си чешат пръститите. Mr. Green  Първите  дават надежда, вторите клонят към това,  че майкат е  обречена (или още по-лошо - че е лоша майка, ако се опита да се намеси).  И като му дойде времето, аз няма да се откажа да търся решение (без насилие, моля!), защото алтернативата да чакам „естественото” да се случи на 2, 3, 4! години на мен не ми допада... няма връзка с никакви „възпитателни идеи”...  Laughing

Последна редакция: чт, 08 дек 2005, 00:04 от Червената Кралица

Общи условия

Активация на акаунт