Какво няма в България,а..

  • 62 037
  • 1 607
  •   1
Отговори
# 1 590
  • Мнения: 616
Винаги нося десерт/бутилка алкохол като съм на гости, в приятелският ми кръг в България това също си е била практика на всички.

Аз явно съм единствената, на която й харесва практиката всички заедно да разчистват след гости. Аз и в България винаги предлагам да помогна, вдигала съм маса, и съм мила и чинии, и никой не ми се е дразнил или обидил. Неприятна ми е мисълта, че за нас като гости посещението е било само приятна емоция, а домакинята тряба да се оправя самичка с бомбата останала след това, предпочитам да помогна. Приятелите ми също винаги помагат когато аз съм  домакинята. Някой от най-приятните ми и задушевни разговори са били докато мием и бършем чинии примерно Grinning

На РД на които съм била тук рожденника нито плаща, нито приготвя вечеря, а получава и подаръци.

# 1 591
  • в колонките
  • Мнения: 510
И в Гърция когато се ходи на личен празник /рожд.или имен ден/,подаръка се отваря веднага пред хората,които са го донесли.Когато си поканен на обяд или вечеря се носят сладкиш и вино /или концентрат/.Не е прието гостите да отсервират от масата,това се прави веднага,след приключване на предястието,след основното и.т.н.На пример не се сервира основното преди да са отсервирани чинии и прибори от предястието.Концентрат - ракия,водка,уиски не се пие на трапезата за хранене.Или преди вечерята, на малки масички,или прави в хола,или след вечерята/обяда/-тогава се пие и ликьор.По време на храненето се пият вина и вода.На сватби и кръщенета в подаръците има карти,в които е името на дарителя,както и карта от магазина/евентуално за подмяна в едномесечен срок.

# 1 592
  • Мнения: 2 603
В Гърция забелязах миналото лято, че където и да седнеш на кафе винаги ти носят купа с чипс. Е толкова много чипс не съм яла през живота си.
Освен това забелязвам и една друга тенденция. Например в Гърция, както и в България ти носят сметката и чакат ти да оставиш парите и съответено можеш да си станеш и да си тръгнеш, ако не искаш да чакаш ресто. Взимат парите след като излезнеш. На моя приятел много му беше странно в началото, как така ще станем преди да са дошли да вземат парите. В Италия си плащаш директно на касата, в Турция също идват винаги да ти вземат сметката. Не навсякъде е така разбира се.

Естествено е всеки да говори от личен опит, трудно е да се твърди, че нещо е 100% така, защото днес има голямо взаимодействие между различните култури. Ако аз не съм забелязала нещо, то не значи че не съществува. Темата е много интересна.

# 1 593
  • в колонките
  • Мнения: 510
Yakamoz,първото нещо,когато влезеш в заведение в Гърция,още преди да ти вземат поръчката  е да ти оставят чаша с ледено-студена вода.И дори бира да си поръчаш пак чашата с водата е на масата.А чипс и биренки  ooooh!,не оставаш без мезе.Да,за сметките е така-когато си тръгва клиента си оставя парите на масата,никой не краде.Освен,ако са ти едри парите - тогава се повиква сервитьора и ти му казваш колко ресто да ти даде.Струва ми се малко ориенталски тоя начин,но вече не ми прави впечатление.  bouquet

# 1 594
  • Мнения: 2 603
Да, вярно и това с водата си го спомням. В Бг никога не ти носят вода ако не си поискаш.

# 1 595
  • Мнения: 6 346
В Италия по заведенията е забранено да се дава небутилирана вода.
Може би и в България съществува такава норма?

# 1 596
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
В Италия по заведенията е забранено да се дава небутилирана вода.
Може би и в България съществува такава норма?
Няма никаква норма, като си поискаш ти наливат.

# 1 597
  • Мнения: 5 710
Също така трябва и да я отворят пред теб /или ти да си я отвориш/

# 1 598
  • Мнения: 4 300
В сервирането явно си има типични неща навсякъде:)
Аз тук много се чудих покрай едни сладоледени вафли. Поръчам си сладолед и ми го носят с вафла. Отстрани, не вътре. В началото се учудих, помислих че са се объркали и не я ядох, разбира се, аз не си ям сладоледа с вафла, всъщност вафли изобщо не ям. Накрая в сметката ми я бяха задраскали и аз реших, че просто са разбрали грешката и че аз не съм я поръчвала. Веднъж бях с мъжа ми, той естествено нищо сладко не отказва и я изяде, и след това видях, че са я оставили в сметката. Изобщо докато ми се изясни ситуацията..  BlushПосле се оказа, че просто вафлата така си се нарича- сладоледена вафла ( видях ги в магазина съвсем случайно), именно защото се поднася със сладоледа.

Разрешено е в България всякаква вода, но съм забелязала, че хората си предпочитат бутилирана, може би защото нямат  доверие. Но аз имам някои странни приятелки, които дори от големите бидони за автомати не пият вода, защото и на тях им нямат доверие, та дори една, дето не си поръчва лед в заведение, защото бил от чешмяна вода  Confused на мен чак такава осторожност ми е чужда.

# 1 599
  • Мнения: 9 905
о, в някои държави просто е задължително да не си взимаш лед. Пълнят чашата догоре точно с чешмян лед, и оттам може да се получат сериозни разстройства. Говоря за непривикнали хора, туристи.

# 1 600
  • в колонките
  • Мнения: 510
Цитат: Но аз имам някои странни приятелки, които дори от големите бидони за автомати не пият вода, защото и на тях им нямат доверие, та дори една, дето не си поръчва лед в заведение, защото бил от чешмяна вода   на мен чак такава осторожност ми е чужда. hahaha
 тити,при нас целогодишно си е топло.Сняг през зимата ако препръска е огромна радост. Laughing.За това е целогодишното сервиране на студена вода.
   

# 1 601
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да, има доста страни, в които не е добре да се пие ни чешмяна вода, нито лед от такава, някои хора и зъбите си мият с бутилирана като пътуват (моят личен опит е от Гана).

Боклукът в Бостън се събира веднъж седмично, като го изнасяш на тротоара пред къщата/апартаментната сграда вечерта преди това. Ако го изнесеш по друго време, глобата се пише на цялата сграда. Повечето сгради/къщи имат кофи навън, но нашите са вътре, и по тази причина често излизам сутрин с лека торбичка памперс, който мятам в обществените кофи. Също и опаковки от месо/риба и подобни неща, които замирисват лесно. Всъщност боклукът ни е доста малко, повечето е за рециклиране, а хранителните отпадъци се мелят.

Количка само държим във входа, че ни е малък, иначе няма проблем и за детски колела и подобни. Прибираме си автопарка (мотори, тротинетки) или в мазето, или в багажника на колата, аз си го ползвам за складиране, цяла зима беше пълен със ски, обувки и кънки. 

Това, което го има тук, а другаде не съм виждала, е че на детските площадки често има комунални играчки за пясък, топки, дори и колела и буталки за най-малките. Доста хора, когато детето им израсте превозното средство, просто го оставят в парка за общо ползване.

# 1 602
  • Мнения: 2 093
не знам дали е споменавано, но тук в ресторантите хляб се поднася, преди да донесат порьчката и не се заплаща. Не знам дали това е добра стратегия, защото човек може да се наяде само с хляб, особено ако е супер гладен. От друга страна клентите не припадат от глад и не стават нервни.

# 1 603
  • Мнения: 2 603
Да и в Италия е така. В Турция не мога да се сетя щото там всичко ти го носят толкова светкавично, че нямаш време да се усетиш. В Бг може някъде и да го има. То тук и чинии не искат да ти донесат отделно, ако си поръчал някаква обща порция, камо ли предварително хляб. Е не казвам, че навсякъде е така, но на мен ми се случи скоро и още не мога да го преживея.  Laughing

Миналата година като бяхме в Гърция и така в един ресторант ни донесоха хляб, едни топли питки, малки белички, мекички и зехтин затоплен с балсамов оцет на дъното. Рискът да се наядеш преди да дойде храната беше огромен.  Laughing

# 1 604
  • Мнения: 9 905
ама в Гърция накрая ни включваха този хляб в сметката...не казвам, че  енавсякъде, просто ние попадахме на такива кръчми. В Албания преди 7 години за пръв път видях такъв табиет с хляб, зехтин и поръсен с чубричка даже - и си беше безплатно.

Общи условия

Активация на акаунт