Атопичен дерматит и характеропатия.

  • 7 753
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 567
Така.
Четейки статии по интернет, неизбежно стигам до свързването на атопичния дерматит с характеропатията, хроничния ринит и астмата.
Децата с атопичен дерматит имат характерно поведение.

"Много са умни, но с нарушена концентрация на вниманието, също така не могат да се заиграват с играчки, трудно може да им се ангажира вниманието, на сила също не могат да бъзат принудени да направят нещо. Трябва дълго време да бъдат обучавани да концентрират вниманието си.
Когато кажат “не”, това значи “не”, но когато друг каже не, това означава да направят това което искат.
Тези деца обикновено не ги е страх от бой. Те могат да кажат “набий ме”, точно за да могат след боя спокойно да направят каквото искат. Същевременно са много чувствителни и много обидчиви – ако малко им се скараш и малко ги нараниш, започват да реват страшно.
Ако искат да постигнат нещо, са в състояние да направят всичко възможно и в отношение са много хитри и изобретателни – ако не пробият при един, ще пробият при друг, ако трябва при комшиите ще отидат, но ще направят това, което са си наумили.
Когато се захванат с нещо, могат да го направят перфектно – но само за нещата, които ги интересуват, много е трудно да бъдат накарани да научат или направят нещо, което не ги интересува.
При тези деца трябва да се изключи боят като възпитателно средство , той ги прави агресивни. Трябва с много внимание и с много търпение да бъдат обучавани да концентрират вниманието си като се насочват към това, което им е интересно – рисуване, пеене, компютър, конструктори….Въпросът е чрез това, което им е интересно, да се приучат да концентрират вниманието си.
" - част от материал, публикуван в интернет пространството.


И наистина е така. Всичко това забелязвам у моето дете. Диагнозата атопичен дерматит ни поставиха, когато беше на 40 дни. Сега вече е на 6 годинки и характеропатията е в пълен размах. Нямаме астма, но редовно е с ларингит, задух и кашля като магаре.

Споделете, как се "справяте" с такива деца? Как се възпитавате?
Не теоретично, а реално...

# 1
  • Мнения: 4 555
Това описание ми звучи много общо и може да се каже, че важи за повечето деца. Освен това самите критерии са много размити. Никое дете не обича да му казват не, когато иска нещо и да го карат да прави нещо, което не иска.
Всяко дете е трудно да го накараш да прави или учи нещо, което не му е интересно.
Всяко дете, когато иска да получи разрешение за нещо, пита първо единия родител и ако получи отказ, пробва при другия.
Чувствителни и раними деца има колкото искаш.
Малките деца по принцип не могат да си концентрират вниманието особено дълго.

Всички тези неща не могат да бъдат симптоми за нищо. Да не говорим, че няма точни критерии какво е трудна концентрация. За каква възраст, колко минути, в какъв конкретен момент? Ако на детето му се ходи до тоалетна, е нормално да не може да се концентрира точно в този момент. Ако му се спи или е превъзбудено или пък  гладно - също. Въобще  Stop

Познавам дете с атопичен детматит и не виждам абсолютно никакви проблеми в поведението му. Съвсем, съвсем нормално е.

# 2
  • Мнения: 395
моят син е с атопичен и едно към едно описаното по-горе от авторката...в смисъл, аз не разбрах точно каква е връзката между атопичният и характера, но е точно такъв! И не е вярно, че всички деца са такива, напр малката ми, която не е с атопичен дерматит й изсипвам чувала с играчките на пода и я забравям, докато Алекс вечно иска някой друг да е с него там на пода, дори да не играе само и само да седи там и да му отдава цялото внимание! И на Софи не й харесва някой да й казва какво да прави, но тя го прави без да протестира, докато с Алекс е цяла война и тн и тн...В детската градина имат и тези проблеми също с него, като не стане неговото ревва с цяло гърло, ама така, че надвиква всичко и всички.

# 3
  • Мнения: 184
Склонна съм да се съглася с описанието.Преди 8 години доц.Гърдев-специалист -дерматолог от Стара загора направи същата характеристика за сина ми,лекувайки го от атопичен дерматит. На 2годишна възраст синът ми беше здраво,тихо и спокойно дете,та с мъжа ми не повярвахме на доцента.Но се оказа напълно прав.Дълги години работя с малки деца и забелязвам,че склонните към алергии деца са предимно капризни,ексцентрични и искат много внимание,търпение и любов.

# 4
  • Мнения: 420
Синът ми от 4 месечен е с диагноза АД с АКБКМ. Сега на почти 4 годинки е с алергичен ринит. Описанието на поведенческите прояви се покрива донякъде с неговите, но не съвсем. Нямат проблеми в детската градина с него, нито аз имам кой знае какви проблеми в къщи. Концентрация на вниманието пък за толкова малко дете, повече от 10-тина, 15 минути изобщо не мога да искам от него. Да не кажа, че повечето деца са със същите характеристики, без да имат такава диагноза.
Не съм привърженик на етикетите. Алергия=характеропатия за някои може и да е просто оправдание, за това, че нямат желание да изслушат детето си и да разберат нуждите му. 

# 5
  • Мнения: 48 005
Моят син покрива описанието, има и заболяванията, но как да кажа...и аз съм против етикетите...за боя съм без коментар, той по принцип трябва да е изключен като възпитателно средство... Naughty
Иначе мисля че е нормално, заболяването влияе на начина ти на живот, алергията е свързана с отделяне на доста вещества в организма, които малко или много влияят, постоянните сърбежи също, лекарствата...дори отношението на родителите...мисля че от подобни статии все пак има полза, най- вече заради родиттели и учители дето няма да се сетят по друг начин, освен ако някой си не го напише специално

# 6
  • Мнения: 1 567
Цитат
Алергия=характеропатия за някои може и да е просто оправдание, за това, че нямат желание да изслушат детето си и да разберат нуждите му. 

Хванах се за това изречение. Определено не считам, че си търся иправдания или, че не се стремя да я разбера. Признавам, има моменти, в които ме изкарва извън нервите...
Обяснявам, и изисквам, когато я поздравят (познати и близки), тя също да поздравява. Поне пример от мен, баща си и брат си, го има. Пред нея е. Не и не. Наумила си е, че днес няма да поздравява и точка.
Това от най-елементарните примери. Относно поведението.
Например опитвам се да разбера, защо не облича дрехи с копчета. Така и не разбрах. Приех тази й екцентричност. Аз и цялата рода. Това, че края на ноември, из София се разхожда по елек, дори и без яке.

Миналата година в предучилищната беше единственото дете, което постоянно наказваха. Все бели прави, все е контра на учителките. И не си мислете, че такова поведение се толелира в къщи. Не по никакъв начин.

# 7
  • Мнения: 67
Синът ми беше с атопичен дерматит, премина през алергичен ринит и астма. Много енергично и постоянно правещо бели дете.
през последните 2 години алергичните проблеми поотшумяха, стана малко по-спокоен, но започна да заеква и да си гризе ноктите.
Изпробвах какви ли не възпитателни методи, приложих какви ли не теории. В крайна сметка установих, че ако един проблем се реши, то се отключва следващия. Така и не разбрах има ли връзка межу АД и поведението. Само за сравнение дъщеря ми ми няма алергични проблеми и е много спокойно дете.
И в заключение: да са живи и здрави децата, "справянето" с тях е мисия излишна

# 8
  • Мнения: 420
Дрехи с копчета. Мен не можеха да ме накарат да обуя лачени обувки /и сега ги мразя/, а бяха тооолкова модерни; за сукмани и роклички да не говорим. Чувствах се гола и ме беше срам, не можех да тичам спокойно, защото ми спъваха гадните обувки. Един щастлив ден останах сама в къщи и с една голяма ножица нарязах всички и ги изхвърлих на боклука. Естествено майка ми пощуря, но и повече не ми купи рокля, нито лачена обувка.  Е и?
Детето има свои препочитания към дрехите, събудило се е след гаден сън и хич не му се говори, нещо го е разстроило в класа или се чувства неуверено и намира начин да го изрази /почти никога не е директен и приятен за нас възрастните/, но вместо опит да разберем какво е, получава наказание или мъмрене. "Характеропатия"- какво да го правиш!

# 9
  • София
  • Мнения: 44 188
това ми се вижда безумно...един дерматитен проблем няма общо с характера.
това горе поне части според мен могат да се отнесе към всяко едно дете...
Моят е с АД, няма ринит, няма астма, заиграва си се с играчки, колкото повече пораства, повече се и концентрира по-лесно... за боят мисля е общовалидно за всичките деца.  И той за всички трябва да се изключи като възпитателно средство.

Ако искат да постигнат нещо, са в състояние да направят всичко възможно и в отношение са много хитри и изобретателни – ако не пробият при един, ще пробият при друг, ако трябва при комшиите ще отидат, но ще направят това, което са си наумили.
Когато се захванат с нещо, могат да го направят перфектно – но само за нещата, които ги интересуват, много е трудно да бъдат накарани да научат или направят нещо, което не ги интересува.
това също е общовалидно за малките деца.

Мъжът ми има придобит по-късно АД...също не отговаря на нищо подобно...

# 10
  • София
  • Мнения: 12 230
това ми се вижда безумно...един дерматитен проблем няма общо с характера.
За съжаление има общо. При възрастните АД се нарича невродермит и това не е случайно. Най- елементарното, не научно обяснение е, че постоянният сърбеж по тялото невротизира, а след това нервността причинява усложняване на ситуацията с кожата. Някои възрастни ги лекуват с успокоителни. Не е ясно дали дерматитът се провокира от нервите или обратното, но двете неща влизат в един омагьосан кръг.
При децата има и друг момент, че алергичните деца и тези със здравословни проблеми е нормално да са по- изнервени и капризни, тъй като ежедневието им е по- трудно, приемат лекарства, често остават за по- дълго у дома и тн.

# 11
  • София
  • Мнения: 44 188
АД не е невродерматит и никак не е задължително да сърби. Нито при сина ми, нито при баща му има сърбеж, при баща му е провокирано преди време от алергия и просто от време на време се появяват петна. При малкият е почти израснат вече и не е обвързан с алергии(при доста деца АД  не е свързан с алергии). Не приема лекарства...това за по-дългото оставане у дома пък изобщо не го разбирам - че не ходят на ясла ли...това само спокойствие би могло да донесе на едно дете.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 230
АД не е невродерматит
Е невродермит. Атопичният дерматит (AД, атопична екзема, ендогенна екзема, невродермит) е хронично-рецидивиращо, неконтагиозно, възпалително и интензивно сърбящо заболяване, което е най-ранно проявяващият се компонент на атопичния симптомокомплекс, включващ бронхиална астма, алергичен риноконюнктивит, уртикария, мигрена, обстипация и атопична характеропатия.
http://www.spirig.bg/pdf/Article-AD.pdf

# 13
  • София
  • Мнения: 44 188
интересно тогава защо при адски много от децата изобщо не се включва сърбежа , да не говорим за бронхиална астма, алергичен риноконюнктивит, уртикария, мигрена, обстипация и атопична характеропатия. Сега остава да кажете, че 2/3 от децата с тази диагноза у нас просто нямат такъв.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 230
интересно тогава защо при адски много от децата изобщо не се включва сърбежа , да не говорим за бронхиална астма, алергичен риноконюнктивит, уртикария, мигрена, обстипация и атопична характеропатия. Сега остава да кажете, че 2/3 от децата с тази диагноза у нас просто нямат такъв.
Виж, нямам представа защо и как, и не мога да споря по темата, защото не съм лекар. Знам, че тези симптоми със сигурност се проявяват в късна възраст- и сърбежа, и голяма част от изброеното.

Друг е въпросът, че по мои наблюдение поне 50% от постаневите диагнози АД са плод на типичен лекарски мързел. Не вярвам да има друга страна с толкова висок процент АД, както и толкова АБКМ. Не е тайна, че някои известни лекари внасят и някои известни лекарства за алерги и тн, та имат полза от увеличаване броя на клиентите.

Общи условия

Активация на акаунт