Концентрационните лагери за деца в България

  • 4 052
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 601
Копирам статията от в. "Дневник", защото и това са наши деца и трябва да се чете, да се знае, да се шокираме, възмущаваме, да не се примиряваме с безобразията и да НАПРАВИМ ТАКА, ЧЕ ТОВА ПОВЕЧЕ ДА НЕ Е ВЪЗМОЖНО.


http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/09/20/963363_ima_vinovni/

Домовете за деца с увреждания в България - стотици смърти от глад, студ и занемаряване, десетки тровени с медикаменти, връзвани и насилвани, нито един наказан
Надежда се ражда. Hе, това е друга история.

Надеждa се ражда с увреждане. Вкарват я в дом. Tам я фиксират с ремъци за леглото, връзват я в количката й, стягат я в усмирителна риза. Там лежи години в креватчето си и така не пораства никога. Там се клати по цял ден на пода. Там не й се случва нищо. Там се самоуврежда, защото предпочита да чувства болка пред това да не чувства нищо. Там методично блъска главата си в металния крак на леглото. Там изсмуква палеца си дотолкова, че гангренясва и й го отрязват.

Там чеше ръцете си до кръв. Всеки ден, до кръв. Там си играе с камъни. Там яде камъни. Там плаче от глад. Там блъскат каша в устата й, без да я чакат да преглътне. Там никой не я прегръща. Там пищи и вие. Там e тъпкана с лекарства за грешна диагноза. Там е химически обуздавана с медикаменти, които смазват съзнанието и тялото й. Там е горена с гореща вода и кожата й се свлича. Там е удряна, ритана, блъскана, задушавана, хапана. Там с нея се блудства.

После Надежда умира. Ha три умира oт недохранване. На четири умира от раните си, причинени от залежаване. На шест умира oт зарази заради лоша хигиена. На седем умира от измръзване, на осем от удавяне, на девет от задушаване, на десет от обесване.

И всичко това е вярно. Просто Надежда е колективният образ на децата с увреждания в домове в България.

Вчера Българският хелзинкски комитет (БХК) обяви резултатите от проверките на всички домове за деца с умствени увреждания в страната. Това е най-мащабното изследване на тези институции, правено някога от някого. И фактите са от ада. За проверявания период – от днес до десет години назад, е открит чудовищен брой детски смърти – неразследвани и в голямата си част предотвратими. Става въпрос за

двеста тридесет и осем умрели деца

(петдесет и осем само за последните три години, след скандала около Могилино и цялото "задвижване" на държавната машина тогава). Това е гигантски процент смъртност – имайки предвид, че популацията на тези домове към момента е малко над хиляда деца. По-важното – тезата, че тези деца умират от уврежданията си, натрапвана с години, e разбита завинаги.

Повечето от тези деца са убити. И това е установимо дори по документи. След десетки хиляди изчетени страници медицинска и друга документация, близо трийсет проверки на място и стотици проведени интервюта можем да заявим категорично, че поне три четвърти от всички смърти са били предотвратими.
Трийсет и едно деца са умрели от глад, тоест системно недохранване.

Това се дължи на бедна храна, на това, че децата не са хранени по начин, че да могат да глътнат или да усвоят тази храна, и на страничните ефекти от транквилантите, с които тези деца са тъпкани. Така Самир при ръст 103 см тежи 14 кг, Тодор при ръст 100 см тежи 10 кг, Руса e 114 см и тежи 8 кг. Mария от дома в Петрово – Стара Загора, на 12 години тежи 8 кг и умира от това. Документите показват, че тя е страдала от системно недохранване общо 11 години, тоест през целия си живот.

И така, трийсет и една смърти от глад, осемдесет и чeтири от общо занемаряване, тринайсет от масови зарази, разбирайте лоша хигиена; шест от злополуки като измръзване, удавяне, задушаване; трийсет и шест от пневмония вследствие студ и залежаване; две от насилие. И всички – от престъпна небрежност.
"Д. умира на 14.01.2006 г. в МБАЛ - Сандански. Като причина за смъртта му се сочи "остра сърдечна и дихателна недостатъчност". На 22.06.2005 г. на Д. е назначена хемодиализа. До смъртта му обаче, цели 6 месеца по-късно, детето още не е започнало хемодиализа. Смъртта му най-вероятно се дължи именно на този пропуск. Аутопсия няма." (Петрово).

Смъртите настъпват предимно в студените месеци. Сто четирдесет и девет са настъпили в домовете, а не в болница - децата не са хоспитализирани въпреки тежкото си състояние, а са

оставени да умрат

или са изписани от болничното заведение непосредствено преди смъртта си. Единайсет деца са били късно хоспитализирани. Така например Виктор от Могилино лежи 8 месеца с рана на главата и е закаран в болница едва ден преди да умре от мозъчен оток. Смъртите по правило са неразследвани – безнаказаността е тотална, незащитеността на децата е пълна.

Понякога в смъртните актове като причина за смъртта се пишат абсолютни безсмислици като "други и неуточнени аномалии" или състояния, от които не се умира - като умствена изостаналост, детска церебрална парализа. В повечето случаи аутопсия няма или няма данни за такава. А има виновни.

"...Tихомир и Ахмед се разболяват на 10.08. срещу 11.08.2000 г. със симптоми "висока температура, разстройство, изхождания с примеси на кръв и слуз". На 11.08 д-р Чолакова по телефона, без преглед, предписва лечение, без изолиране или хоспитализация на децата обаче. На следващия ден децата се влошават, с температура 39 градуса. Едва на 13.08. директорът на дома "довел д-р Чолакова, която насочила децата за хоспитализация".

Тихомир и Ахмед са транспортирани до ЦСМП – Котел, където Тихомир, който бил "в много тежко състояние", независимо от предприетите мерки починал. Аутопсия и микробиологично изследване не са направени. Ахмед, който преживява транспортирането до инфекциозно отделение в Сливен, умира късно вечерта там. Направеното му изследване потвърждава дизентерията като основна причина за смъртта. Двете деца са постъпили в дома по-малко от три седмици преди смъртта си." (Медвен)

Проверките на БХК са правени заедно с широк екип експерти (лекари, детски психиатри) и съвместно с прокуратурата. В момента докладите за всеки дом са при нея и се очаква тя да започне разследвания на база на събраните данни и документи. И не само за смъртите, не само за миналото. А и за неща като това, че към момента сто и три деца и младежи страдат от недохранване и следователно има

реален риск да умрат от глад

в това число от болести, които ще ги повалят поради изнемощяването им от глад. Има виновни за това.
Има виновни и за седемте случая на сексуално насилие; за поне осемте случая на физическо насилие. Във всички случаи отделите за закрила на детето са наясно със случилото се, съответната държавна агенция е информирана поне в половината. Не е известно тези институции да са предприели мерки в който и да било случай. Никое дете, пострадало от насилие, не е получило помощ или справедливост.

Има виновни за шестотин двайсет и двата случая на тежки заразни болести и опаразитяване и за починалите вследствие деца. В домове като Медвен, Гомотарци, Сладък кладенец хигиената е драстично лоша и през годините се повтарят множество епидемии - фекално-орални зарази, дизентерия, хепатит. Контролът на ХЕИ/ РИОКОЗ е неефективен – санкции не се налагат нито за констатираните нарушения, нито дори за неизпълнените предписания.

Поне в осем дома се практикува физическа имобилизация на деца - връзване на крайниците или фиксиране към легла, инвалидни колички и други предмети; поставяне на усмирителни ризи с цел контрол. Това е незаконно. Понякога деца стоят вързани с месеци, а в живота им се събират години, които са прекарали насилствено имобилизирани. Това е престъпно и нехуманно. Има виновни за това.

На деветдесeт деца е прилагана

"химическа имобилизация"

с тежки и увреждащи невролептични медикаменти. Тези лекарства не само са предписвани на деца, които нямат психични заболявания, а само умствено увреждане, а понякога са администрирани без психиатър. И aко физическата имобилизация е разрушително насилие за психиката, химическото обуздаване, тоест тъпченето с адски силни лекарства без медицинска нужда, а с цел подчиняване и контрол, смазва и тялото.

Сто шейсет и седем деца са приемали опасни лекарства, често вредни и излишни, някои са били свръхмедикализирани за абсурдно дълги периоди. Така например личният лекар на Гомотарци от години изписва на няколко деца от Гомотарци транквиланта Rivotril за епилепсия - заболяване, каквото те нямат.
Едновременно с това на повечето места липсва грижа дори на елементарно ниво.

Децата се складират. Целта не е да се развият или съществуването им да се осмисли; те изостават изключително в развитието си в голяма степен заради неадекватно обгрижване. Във всички домове липсва квалифициран персонал, в голяма част няма дори лекар. Има поне осемдесет и шест документирани тежки инцидента, които при наличие на качествен и мотивиран персонал биха били предотвратими.

Някои травми въобще не се третират, а за други се реагира с огромно закъснение – така например три деца от дома в Гомотарци – Вергиния, Красимир и Мирослав, са държани по седмица, десет дни със счупено бедро и са "лекувани" с риванол. Петдесет и осем деца се самоувреждат поради неналичието на адекватна грижа.

"...Васко, на 7 г., с диагнози "хипотрофия II-III степен" и "тежка умствена изостаналост", седял изправен в кошарка. Лицето му било омазано с носни секрети, които не били почистени през цялото време на проверката. Ръцете на Васко били разранени от разчесване и той продължавал да ги разчесва." (Рудник)

Има виновни. Отговорност трябва да се търси – сега и в миналото - на персонала на домовете, на обслужващите лекари, на кметовете, които управляват институциите. На министрите на труда. На всички, заради които деинствитуционализацията не се случва, а в домовете болезнено липсват пари и кадри.

На pегионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве и на Държавната агенция за закрила на детето. Всички те трябва да отговарят за своите действия или бездействия, довели до глад, насилие, насилствени имобилизации, масови зарази, смърт или обезсмислен живот. Сега е на ход прокуратурата.

** Всички цитати са от докладите на БХК до прокуратурата от лятото на 2010 г.

# 1
  • Мнения: 3 066
"Боже,колко мъка има по този свят ,Боже!" .Масови  и публични уволнения,подсъдимост на персонала и отговорните лица и качествена грижа откъм квалифицирани кадри и постоянен мониторинг на тези институции с нашите деца вътре в тях!И най-вече стимулиране на майките в родилото да не си оставят детето или да направят аборт ако няма да се грижат за него,както и затваряне на всички домове и невъзможността на някого да си остви бебето в един от ,тях ,а да се стимулират да си отглеждат детето у дома !

# 2
  • Мнения: 22 473
Какво може да каже човек.....освен, че целият персонал на тези заведения трябва да отиде в затвора....но....просто никога няма да стане.
Дори и след случай "Могилино" тези заведения продължават да съществуват във вида, в който са били и преди.
Само се чудя....що за изверги работят там....и какъв "човек" трябва да си, за да причиняваш всичко това.

# 3
  • Мнения: 105
Това не са хора-те нямат деца  #2gunfire Просто цялото това нещо е потресаващо,а за безхаберието на държавните институции нямам думи  ooooh!

# 4
  • София
  • Мнения: 71
Потресена съм. Ще ми се да кажа нещо умно, ама на - не мога. Shocked

Правилно ли разбирам, че тези дечица си имат родители (тоест не са се отказали от тях, макар че то си е чисто изоставяне това...)? А родителите им дали са знаели в какви условия ще се "грижат" за децата им?

Съжалявам, ако звуча неадекватно, но съм в шок.

# 5
  • Мнения: 448
Ох,добре де не ги ли затвориха вече особено този в Могилино?

# 6
  • София
  • Мнения: 71
В Дневник пише, че този в Могилино е затворен. Но колко ли като него още са отворени...

# 7
  • Мнения: 494
Вероятно изказването ми ще прозвучи ужасно безсърдечно, но аз мисля, че трябва да започнем от другаде, не да се сърдим на държавата, а да поговорим за родителската безотговорност. Формулата според мен е доволно просто, аз си гледам моите деца, вие вашите и така, ако всеки гледа своето, няма да има нито едно изоставено дете. Смятам, че изпълнявам дълга си като гледам своите деца.

А това че държавата не става, ами да, така е, на когото не му харесва, търси друга. Аз например съм решила да си изпратя децата на по-хубави места, следвам този план от най-ранната им детска възраст. Първото дете вече изпратих. И да, много неродолюбиво, но по никой начин не искам да се връща тук, бих го приела за провал.

Спасението на давещите се е дело на самите давещи се, не очаквам нищо от държавата, но смятам че всеки има достатъчно ресурси да намери изход, при условие че наистина го търси. Сори, цинично звучи, ама място за разнежване няма, бачкане до умопомрачение, чужди езици поне два на ниво С1, друга рецепта не се сещам.

# 8
  • out of space
  • Мнения: 8 574

Спасението на давещите се е дело на самите давещи се, не очаквам нищо от държавата, но смятам че всеки има достатъчно ресурси да намери изход, при условие че наистина го търси. Сори, цинично звучи, ама място за разнежване няма, бачкане до умопомрачение, чужди езици поне два на ниво С1, друга рецепта не се сещам.

Яко. Твоята рецепта е и моя.
Само ако някой може да ми обясни защо плащаме данъци.

# 9
  • Мнения: 494
ами да, резонен ти е въпросът. Аз например много страдах от факта, че за деца не се правят данъчни облекчения, както е в белите страни, само 2-3 години, и то да не се надяваш БСП-то го въведе, се приспадаше нещо от годишния данък, ама и това замина с плоския такъв. Щото аз ако чакам на пикливите детски, сиреч трябва доходът на човек да е страшно нисък, ами не, благодаря, предпочитам да работя на 1 трудов договор и на още три места почасово, ама да не ми мизеруват децата.

Апропо, никаква милост към цигани, които пищят че нямали пари да си пратят децата на у-ще, борсатат за учебници втора употреба работи на пълни обороти, магазините за дрехи втора употреба преливат от стока, и аз купувам оттам и не се срамувам. А пък образованието е съвсем безплатно. Безплатно е и образованието в доста бели държави, спазваш изискванията и се получава. Благодарна съм, че например в една столична езикова гимназия можеш да получиш обучение по езика при това без да платиш нито стотинка освен за учебниците.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 709
Подкрепям Tiger Lily, в това че трябва да се работи в посока превенция на изоставянето, а не да съдим само колективите в домовете. Отговорността е на родителите! Те убиват своите деца изоставяйки ги в домовете. Аз лично не можах да изчета цялата статия, защото се разклатих. Държавата е отговорна до толкова, че стимулира изоставянето, вместо да изгражда центрове за подкрепа на родители на деца с увреждания. По-добре държавата да финансира изследвания в ранна бременност и да се установяват уврежданията навреме, за да може родителите да направят избор дали ще гледат дете с увреждане или ще направят аборт. Ани Салич беше казала, че издръжката на едно дете в дом годишно е около 9000 лв. Мислите ли, че ако на рисков родител, който иска да изостави детето си му бъде помогнато дори само 5000 лв. годишно в продължение на 3 год. дори ще изостави детето си? Аз мисля, че няма... вкл. и  ниско грамотните граждани от ромски произход... Което пък подсказва, че трябва да се работи и в посока ограмотяване и превенция на безконтролното раждане на непланирани деца.
Влизала съм преди години в дом за деца без увреждания. Сега след като имам собствени деца, няма да издържа и ще рева като магаре на такова място. Но съм убедена, че условията на труд в дом за деца с увреждания са повече от ужасяващи. Също мисля, че човек работещ на такова място или трябва да има отклонения в психичното си здраве или ще получи такива. За грешните диагнози не са виновни лелките, които се грижат за децата, за това че са връзвани предполагам, че също има обяснение от сорта - има малко хора и много деца, които биха скочили от леглото.., което естествено е високо и метално, а би могло да бъде ниско и дървено... Но за това отново не е виновен персонала... Убедена съм че има и издевателства... за това е виновен персонала, но че персонала откача, не е виновен персонала, а родителите, които изоставят децата си.

# 11
  • Мнения: 22 473
Говорите за превенция, ок...дори и когато това стане ще е добре дошло. Но вече изоставените деца какво, да мрат от болести, недохранване и какво ли още не, защото родителите им не са имали възможността, желанието, или каквото и там друго да ги гледат?
Или понеже не ги виждаме и тези домове са забутани някъде си, що трябва да ни интересува това.

tsankova, персонала откачал, защото му били виновни родителите???? Хайде стига глупости, като виждаш че не ставаш за тази работа, напускаш. А не да се чудиш как да се гавриш с децата. За мен тези хора трябва да имат постоянно наблюдение от психолози, консултации и т.н. Никой не твърди, че е лесно да се работи с деца с увреждания, но...като не можеш, не стоиш там.

# 12
  • Мнения: 420
9000 лв годишно:12 месеца в годината= 750 лв. месечно Що не ги дадат на майките на тези деца и да си ги гледат в къщи?! Сега една майка на такова дете получава /ако има късмета да се дореди/ 250 лв. като социален асистент на детето си, плюс детските, едва ли стига до 400 лв. Лекарствата, помощните средства за повечето деца, транспорта до специализирано заведение за работа с това дете пък не ми се смятат.
Трябва да се търси отговорност на разпределящите тези пари в домовете. Има отпуснато място за рехабилитатор, напр., а като такъв по документи се води директора. Има отпуснато място за ресурсен учител, а като такъв се води домакинът. И все такива. Леличките обикновено са последната дупка на кавала. Те знаят да преобуят, да се опитат да нахранят 30-тина деца, да почистят /колкото могат/ и т.н. От тях не би трябвало да се изисква кой знае какво специално отношение, защото те не са хората, които знаят нещо повече за индивидуалните нужди на детето. Те /според моето мнение/ вършат работата, за която са наети. Това, че липсват специалисти, които да работят истински с тези деца, не е по тяхна вина.
Децата с тежка умствена изостаналост ядат не само изпражненията си, а каквото докопат: дрехи, хартии, сапун, ръцете си. Обикновено имат разтройства във влеченията /хранене, пиене,секс,сън/. До едно такова дете трябва да има един човек почти постоянно. Не виждам как това може да стане при персонал на дома предимно от лелички, които изобщо не са подготвени да реагират адекватно на прояви от сорта.
Стига съм писала, че ще стане роман. Мога да изпиша и 100 страници, полза никаква.


# 13
  • Мнения: 857
Не можах да го дочета...направо е страшно...
Обаче и аз мисля, че на първо място родителите са отговорни за своите деца. След като си създал едно дете, би следвало да се грижиш за него. От тази държава само очаквания, които в повечето случаи не се осъществяват.
Истина е, че децата с умствени и физически  увреждания се гледат изключително трудно.  Познавам хора, които дадоха такова дете в дом, за да го гледат там /да пази Бог  Praynig/, познавам и такива, които гледат такова в къщи - прозорците са с решетка, на леглото има само пружина и одеало /всички дюшеци направи на дреб/, в стаята има акумулираща печка. Ако отиде в другите стаи - всичко събаря по земята. На тези хора не им е лесно, и никога не е било.... На другите, които оставиха детето, също ...
Не можем да кажем - така ще правите, а така - не.
Има смъртност, да, но чак концентрационен лагер - пресилено е.

# 14
  • Мнения: 2 478
Моя приятелка работеше като социален работник в дома в Рудник. Вършеше работа си, тази на детегледачката и на физиотерапевта. Приемаше работата си лично, даваше всичко от себе си. И имаше резултати - няколко сериозно напреднали деца. Но дойде моментът, в който не издържа на непукизма, на безхаберието и на човешката апатия. А казваше, че много от децата в този дом не са с умствени изоставяния, както са по документи, а за други има голям шанс, стига да работят с нужните специалисти.

Общи условия

Активация на акаунт