предварителен договор и нотариален акт-въпрос

  • 3 431
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Отменя ли подписан нотариален акт( окончателен договор) клаузите на предварителният договор
 или и двата договора са пълнокръвни ,нормални двустранни договори и би следвало да се спазват до последно и "тежат" еднакво
Питам ,защото често предварителния е по подробен и по детайлен и ако нещо се обърка имаме ли право да "стъпим" на него и да си търсим правата.Мерси

# 1
  • Мнения: 0
Отменя ли подписан нотариален акт( окончателен договор) клаузите на предварителният договор
 или и двата договора са пълнокръвни ,нормални двустранни договори и би следвало да се спазват до последно и "тежат" еднакво
Питам ,защото често предварителния е по подробен и по детайлен и ако нещо се обърка имаме ли право да "стъпим" на него и да си търсим правата.Мерси

Двете неща са съвсем различни. Ако искаш обясни какъв точно ти е проблема и ако можем ще помогнем.

# 2
  • Мнения: 66
Купихме си жилище.Естествено още нямаме Акт16.
Те закъсняват с 5 месеца.Не сме платили всичко.
По предварителен договор от последната вноска ИМ се приспада по определена сума за всеки месец закъснение.
В нотариалният акт,обаче това не е упоменато.Въпросът е.-Ако те си изпълнят задълженията след 1 година примерно
имат ли право да искат цялата последна вноска.Или са длъжни да изпълнят клаузата по предварителен договор
 и да им се приспадне сумата.за закъснението.

# 3
  • Мнения: 55
Щом сте закупили жилището на груб строеж /предполагам така е станало щом нямате акт за ползване/ би трябвало в нотариалния акт да сте записали, 4е клаузите от предварителния договор продължават да важат между страните в 4астта касаеща доизграждането на жилището. И да не сте го изписали, предварителния договор продължава да действа между Вас и строителя, тъй като същия не е изпълнил окон4ателно уговорените в него клаузи, а именно задълженията си по договора.

# 4
  • Мнения: 66
Благодаря за мнението...и аз ровейки се из нета стигнах до този извод,но все пак

# 5
  • София
  • Мнения: 7 990
Нотариалният акт е окончателният документ. Каквото е вписано в него, за него може да претендирате. Ако има препратка към предварителния, тогава може да оспорвате последната вноска.
Разбира се, тези мнения в момента са малко с пръст в небето, трябва да се видят конкретните документи.

# 6
  • Русе
  • Мнения: 5 347
perkoto - както и другите са казали Нотариалния акт е окончателния документ, с него се прехвърля собствеността на имота. Предварителния договор е нещо съвсем друго и задължението по него е да се сключи окончателен договор в определен срок или при определено условие. Това, което аз съм виждала в практиката е при изготвяне на Нотариален акт, отделно страните сключват и договор за строителство, в който са уточнени срокове и вид на издаване на обекта, съответно неустойки и наказателни лихви.

# 7
  • Мнения: 66
Да,разбирам.Объркването идва  защото:
В предварителният договор са описани освен какво трябва да се плати и получи и за какви срокове.
Още как и какви инсталации ще има,видове довършителни работи..един куп информация..
Докато в окончателният( нотариалният акт) е казано,най-общо че ние сме си платили..и сме новите собственици.
Т.е. не са описани всички подробности по обекта във вида ,който са го обещали ...и за това...след като има нотариален.
.означава ли че предварителният вече губи стойност

# 8
  • Мнения: 1 134
Да, предварителният губи стойност. Затова Нотариалният акт се нарича още Окончателен договор. Правилни са мненията, че ако няма препратки към предварителния, или не са вписани въпросните клаузи, не може да претендирате. Но това са теории. Трябва да се видят и двата договора и тогава да се прецени. Консултирайте се със специалист.

# 9
  • Мнения: 66
Това прочетох  като статия в правен форум:

Доминира схващането, че предварителният договор е самостоятелен вид договор.
Аргументите:
1.      съдържанието на предварителния и окончателния договор може да бъде различно - предварителният договор може да включва уговорки, които окончателният договор да не включва: една такава уговорка например е уговорката за срок, в който ще бъде сключен окончателния договор. Уговорката за срока не фигурира в окончателния договор.
2.      различно може да бъде и основанието на договорите;
3.      формата на договорите може да бъде различна
4.      действието на договорите е различно - т.е. задълженията, които възникват от предварителния и окончателния договор са различни;
5.      предварителният договор може да поражда и самостоятелни правни последици - напр. купувачът по предварителен договор се смята за добросъвестен подобрител, макар че той не е добросъвестен владелец - това са последствия, които окончателния договор не познава;
6.      процесуалният път за изпълнение на двата вида договори е различен.
Следователно няма никакво съмнение, че предварителния договор е самостоятелен вид договор.

# 10
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Чл. 19 от ЗЗД:
"Чл. 19. Предварителният договор за сключване на определен окончателен договор, за който се изисква нотариална или нотариално заверена форма, трябва да се сключи в писмена форма.

Предварителният договор трябва да съдържа уговорки относно съществените условия на окончателния договор.

Всяка от страните по предварителния договор може да предяви иск за сключване на окончателния договор. В такъв случай договорът се счита сключен в момента, в който решението влезе в законна сила."

Поражда ли предварителният договор други права и задължения, освен правото да се сключи окончателен договор? По правило предварителният договор поражда само това право. Няма пречка обаче страните да уговорят и прикрепят допълнителни правни последици, извън тези. Така например често се уговаря, че купувачът на имота ще плати цената и ще влезе във владение, въпреки че окончателният договор все още не е сключен. Проблем е и това дали в този случай се касае за предварително изпълнение на окончателния договор.

Предварителният договор не прехвърля вещни права и няма вещно транслативно действие. Поставя се въпроса, ако е сключен един нищожен поради липса на форма окончателен договор, превръща ли се той в действителен предварителен договор - на този въпрос също няма еднозначен отговор. Това се нарича конверсия. ВС приема, че нищожен, поради липса на форма окончателен договор не се превръща в действителен предварителен договор, освен ако това не следва от волята на страните, която трябва да е видна от самия документ.

Защо не потърсите консултация със специалист? Така ще си спестите много главоблъсканици, на които няма да можете да дадете еднозначен отговор и ще се притеснявате излишно?

# 11
  • Мнения: 66
Потърсих и то 2-ма.Казаха две различни неща.Това горното сам го чела.
Но там никъде не е казано, че предварителният е невалиден пред съд.

# 12
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Пробва ли с нотариус да се консултираш? Те имат доста опит в материята? Ако трябва потърси и трето мнение освен на тия двамата, до които си се допитала, но със сигурност няма да намериш верният отговор тук във форума.
Тук единствено може да си гадаем и да си пишем, а на теб явно ти е притеснено и искаш да си изясниш казуса, в който сте се забъркали вече. Излишно е да задавам въпроси от типа: Защо не се консултирахте със специалисти преди да преминете към сключване на окончателен договор.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 990
Идеята на предварителния договор е да има окончателен, който регламентира собствеността. Реално окончателният ви е "валидния" договор, по който може да си търсите правата. Въпросът е в него  какво и как е оформено. Така дистанционно никой не може да отговори, само гадаем.
Аз бих препоръчала да се консултирате: 1. с нотариус и 2. ако искате да се съдите - с адвокат по изпълнителни дела (запори, възбрани и прочие), а не хванат на случаен принцип.
За да си търсите правата, вероятно ще отидете на дело по общ исков ред, 1-2 години, ще се установяват обстоятелства, кой какво платил, експертизи и т.н. Адвокатът ще ви консултира какви са шансовете за такова дело, какви са способите, за да притиснете строителя, как може да му вгорчите живота и колко би струвало всичко това.

# 14
  • Мнения: 66
Oх,няма повече да се занимавам с това.
Бяхме се консултирали с юрист,беше с нас при покупката.Не видя нищо не редно
Мерси за всички отговори.Каквото стане,стане.
Не е задължително да е най-черното....
Хубав ден!

Общи условия

Активация на акаунт