При новородено - майката може ли да ходи на гробища?

  • 44 598
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 262
преди 20 дни почина баба ми и отидох само на опелото в църквата...
майка ми почти ме изгони от там и на гробищата не ме пуснаха.
всички ги беше страх за бебето (бях в 7 месец).
мисля, че тези стресови ситуации не се отразяват добре нито на бременните, нито на ново родилите майки и бебетата им.

# 31
  • Мнения: 9 814
Не знам колко е голямо новороденото ти, но ще бъде грях да влезеш в църква, преди то да е навършило 40 дни и да ви е четена чиста молитва.

Това къде го пише? В смисъл че за да е грях нещо,то трябва да е заклеймено и да го има писменно.
А и къде би следвало да с чете тази молитва?
Иначе излиза,че ако нехристиянин влезе в църква също да е грях.

Църковно правило.
Молитвата се чете в църквата и се нарича чиста. Пречиства майката след раждането. И така се слага край на нечистия период в живота на новороденото и неговата майка. Майката е християнка. А за новороденото това е първото му влизане в храма и негова подготовка за приемане на христовата вяра.
Съветът на църквата, а преди правило, което днес малцина спазват, е детето да се кръсти до 40-тия или на 40-тия ден.
Но преди самото Кръщение, се чете тази пречистваща молитва.
По народному обичаят се нарича Сарандисване.


# 32
  • Мнения: 335
През първата си бременност няколко пъти ходих на гробищата,и сега с втората си бременност не бях ходела до сега,но вчера беше погребението на бабата на моят мъж  Cry Погребваха я на селото и,и някак си чувствах че искам да отида,беше много добра жена.Вързах си червен конец(това го знам от сестра си чиято свекърва почина миналата година,докато сестра ми беше бременна),за всеки случай  Rolling Eyes Не съм влизала в стаята  при нея,отидох само на гробищата да се сбогувам с нея(след като вече я бяха погребали).Не смятам че съм направила нещо лошо,така го чувствах.Дори тези дни ще ходя на гробищата и при моята баба и дядо,никога не съм се ограничавала да мина да ги прелея  Sad Направи каквото чувстваш,това е и моят съвет  Hug

# 33
  • Мнения: 2 653
Суеверие не бих казала, по-скоро поверие някакво, измислено да щади жената намираща се в "деликатно положение"  - "да не пометне трудната булка" и "да не секне кърмата за бебето".
Само ти можеш да решиш дали да отидеш или не.

Аз съм на същото мнение.


На погребението на баща ми две негови колежки отказаха черна лентичка за ревера, защото имат малки деца.Не зная какво е точното поверие за това- може би да не се пренася мъката към дома.

# 34
  • Мнения: 5 790
Канонът не забранява да идеш на гробища.
За влизането в църква преди 40-тия ден от раждането вече са ти казали.
По-скоро е поверие, чиято цел е да ти се спестят стреса и негативните емоции, от които може да ти спре кърмата, например.

# 35
  • Мнения: 678
Баща ми почина когато бях в 7 мес.,не присъствах на погребението,но след 3 ден бях редовно на гроба.И дори заведох детето преди първата й годинка.Разказвам й за нейния дядо,носим цветя,палим свещички,поливаме с вино.Детето се чувства добре,когато ходим и това ме радва......

# 36
  • Мнения: 9 384
Здравей Sedada,
Забраната бременни и майки-кърмачки да ходят на погребения специално и гробища е народно поверие, имащо практическо значение на предпазване. Ако питаш поп, той ще ти каже ,че няма нищо такова. Идеята е следната: погребенията и помените са много тъжни събития, присъствието на които, може да доведе до големи проблеми за бременната и кърмачката.: 1. Вследствие на преживяната огромна мъка, бременната може да пометне или да започне да ражда, много рано. 2. На кърмачката може да и спре млякото. Поради това на бременни и кърмачки народните обичаи забраняват да ходят на такива места. Същото важи и за младоженци, те пък трябва да се радват на новия си живот, не може да си младоженец и да носиш траур.

# 37
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Така ми е предадено от мама и баба. Че не трябва. И за мен е като забрана. А и това не е най-доброто място за наскоро родила нали?!? Thinking

# 38
  • София
  • Мнения: 39 811
Бях бременна със сина ми когато почина вуйчо ми. Посрещнах мама на летището и заедно отидохме на село. На опелото у дома бях, на самото погребение не отидох.
На следващата година почина дядо ми. Алекс вече беше на годинка. Отидохме на село, но оставих децата с мъж ми. Ходих на погребението сама.

# 39
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
До 40 дни не се ходи никъде, защото родилката трябва да се пази, да не настине, да не се разболее, а в наши дни разбираме, че имунната система е по-крехка след раждане или друга интервенция, затова си седи и се пази.

На мен ми се наложи на 6 месеца след раждането за се занимавам с погребения, много проблеми. На 10 заведох детето на гробища.

Доколкото знам си скорошна родилка, най-човешки ти казвам - пази се.

# 40
  • Мнения: 12
Баба ми почина преди 2 месеца,мъника беше на 3...казаха ми само да не си връзвам черно...бях на погребението и често ходя на гробището...всичко е до усещането....

п.с.Отец или отче се казва на католическите свещенници,а на правослвните си е поп

# 41
  • Мнения: 9 814


п.с.Отец или отче се казва на католическите свещенници,а на правослвните си е поп

Обръщението е отче, а не попе. Когато отидеш в църквата при свещенослужителя, се обръщаш към него с отец еди-кой си. Попе може, но разговорно.
Чичо ми не е поп Николай, а отец Николай. Числи се към БПЦ и официалния Синод на Максим.  Peace

# 42
  • София
  • Мнения: 39 811
И аз да подкрепя Франческа, няма обръщение "поп, попе". Обръщението е отец. "Отче" също е вид разговорно обръщение.
Родът на дядо ми е попски. Фамилията им е била Попангелови, но дядо ми я е сменил. Мисля, че и владика сме имали в рода.

Общи условия

Активация на акаунт