Отговори
  • Мнения: 54
Пътувахме с детето за празниците в чужбина/Европа/. разбира се, имах нотариално заверено съгласие от бившия, което българските власти не пропуснаха да разгледат на летището. Обаче при регистрацията на летището на връщане ми поискаха същото и стана проблем, защото беше само на български език. Размина ни се само защото беше лудница на летището /навръх празник/ и след разговор с две инстанции ни пуснаха.
Та да имате едно наум като пътувате да си носите превод.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 9 714
За коя държава става въпрос? Аз съм пътувала с деца в чужбина - със самолет и с автобус, но такъв документ са ми искали само на нашата граница при излизане от страната.

# 2
  • Мнения: 7 325
Ние пътувахме с автобус. Имах съдебно решение преведено на хърватски, защото само те се правят на интересни. Изобщо не ми го поискаха. След това шофьорите ми обясниха, че и превод на английски върши работа ( навсякъде ).

# 3
  • София
  • Мнения: 433
Да, и аз бих искала да помоля авторката да каже коя е държавата. Със сина ми пътуваме много често в Европа, основно със самолет и абсолютно никъде навръщане към България не са искали такава декларация. Последния път (Нова година) даже бяхме в Истанбул и изобщо не сме имали проблеми. Бившият ми съпруг пък го е водил в Гърция с кола, не им се е случвало подобно нещо. Да не би авторката да е дала на граничните служители самоинициативно декларацията и те да са решили да се престараят ? newsm78

# 4
  • Мнения: 239
На мен ми се случва да пътувам доста често и в ЕС и навън. (всеки 1-2 месеца).  Дъщеря ми винаги пътува с мен. Досега никога на влизане в друга държава или в България не са ми искали пълномощното, единствено на излизане на чек ин-а у нас. Преди 6 месеца на летището в София един младок ми го поиска. В будката до него седеше по-възрастен, който явно го обучаваше и му направи забележка, че документа се иска само при напускане на страната. Така, че не мисля, че имат право да ти го искат. А по чужди чек ин-и никога не са ми го иска ли, а пътувам от години.

# 5
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
По логика не би трябвало да го искат в друга дьржава Thinking.На какво основание могат да го поискат там Thinking?Иска се пьлномощтно при излизане само от дьржавата на 4иято гражданин е детето.

# 6
  • Мнения: 54
Германия. И аз не очаквах да ми го искат и не съм проявявала самоинициатива (както го определи една мама). Просто споделям, че наистина ми го поискаха. Ние със сина ми сме с различни фамилии, служителят беше млад, ако въобще има значение. Споделям да имате предвид като пътувате Hug

# 7
  • Мнения: 2 849
Германия. И аз не очаквах да ми го искат и не съм проявявала самоинициатива (както го определи една мама). Просто споделям, че наистина ми го поискаха. Ние със сина ми сме с различни фамилии, служителят беше млад, ако въобще има значение. Споделям да имате предвид като пътувате Hug

При пътуване до/извън Германия не изискват декларация от другия родител, нито за деца германски граждани, нито за деца с друго гражданство, когато детето пътува придружавано само от единия от родителите. Но могат да поискат от родителя да удостовери, че е родител на детето, че има родителски права... и да направят провека на достоверността на информацията.
/*за издаване на Шенгенски визи на непълнолетни лица за пътуване, важат други правила... които нас като бълг.граждани не ни касаят/

Майки са споделяли, че им се е случвало когато пътуват от летище в Германия за България и детето е с холандски паспорт, да поискат, майката да удостовери, че е родител на детето напр. с акт за раждане /от паспорта на детето или този на майката/личната й карта това не е видно/, може да контактуват служебно по телефона с властите в Холандия.

_olla_, предполагам, че детето, ти и бащата вскички сте само български граждани и че ти и детето сте пътували с български документи за самоличност?


http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexplus!prod!CELEXnumdoc&numdoc=32006R0562&lg=bg

Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета
от 15 март 2006 година
за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници)

6. Непълнолетни лица
6.1. Граничната охрана обръща специално внимание на непълнолетни лица, независимо дали пътуват със или без придружители. Непълнолетните лица, които преминават външна граница, подлежат на същите проверки при влизане и излизане, както и възрастните лица, съгласно предвиденото в настоящия регламент.
6.2. В случай на непълнолетни лица с придружител граничната охрана проверява дали лицата, придружаващи непълнолетното лице, имат родителски права, особено когато непълнолетните се придружават само от едно възрастно лице и съществуват сериозни основания да се предполага, че те могат да са незаконно отстранени от попечителството на лицето/ата, които законно упражняват родителски права над тях. В последния случай граничната охрана извършва допълнително разследване за установяване на всякаква непоследователност или противоречия в предоставената информация.
6.3. В случай на непълнолетни лица, които пътуват без придружител, граничната охрана обезпечава чрез цялостна проверка на пътните и подкрепящите документи, че непълнолетното лице не напуска територията против волята на лицето/ата, което има родителски права над него.


I.Hr , четох пак за Хърватия и от април 2008г. изискват такава декларация от родиел(и) или настойници на деца /под 18г./ само когато децата пътуват непридружавани или са придружавани от друго(и) лица, различни от родител(и). В тези случаи освен преведена на хърватски или англйски език от заклет преводач, декларацията трябва и да е легализирана Whistling
като имам малко време ще преведа тескта какво точно изискват при пътуване през Хърватия.

# 8
  • Мнения: 7 325
zon така е. Хърватите искат пълномощно преведено на техния език и легализирано. Имам приятелка с фирма за преводи и голямо умуване умувахме с нея какво да правим. Легализацията е около 50 лв. и се чака доста, а превода на хърватски е 18 - 20 лв. на страница. Накрая решихме да ми направи един превод на хърватски а легализацията я пропуснахме ( нямах и време за губене ). Никой не ми я поиска, но е въпрос на късмет. Абе то транспорта е измислен - от летище Барахас на летище София и обратно обаче страаах, за смях на детето станах. За другия път си научих урока. Преводи и легализации и глупости - време загубено и пари на вятъра.

# 9
  • Мнения: 54
Благодаря за разяснението  bouquet

# 10
  • Мнения: 2 849
Издирих и преведох следната информация за пътуване на непридружавани лица в Хърватия:

1. Министерство на външните работи на Р България:
 http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 78&Itemid=388

"След влизането на Република България в ЕС, след 1 януари 2007 г. българските граждани могат да влизат на територията на Република Хърватия освен с валиден задграничен паспорт и с българска лична карта.

Съгласно чл. 8 на закона за чужденците на Р Хърватия се изисква при пътуване на непълнолетни лица до 18 години без родители или само с един родител, същите да притежават нотариално заверено разрешение за пътуване. Разрешението трябва да бъде в превод на хърватски или на английски език."


Само не ми е много ясно МВнР на България от къде са добавили "или само с един родител", като никъде в официална информация на сайта на Министерството на външените работи на Хърватия такава информация и изискване за дете, придружавано само от един родител липсва.  Mr. Green Имам идея откъде идва от изискванинията на бг-границата

2. Croatia airlines Хърватски авиолинии:
http://www.croatiaairlines.com/nbspnbspcustomersupportnbspnbspnb … /181/Default.aspx

Нашите пасажери

Документи за пътуване

Пътниците са отговорни да проверят кои документи са необходими за пътуването (напр. виза и други разрешения) и да ги получат.

Цялата необходима информация може да бъде намерена сайта на Министерството на външните работи и европейската интеграция (www.mvpei.hr) или можете да да се сдобиете с нея чрез телефонно обаждане на:

+385 1 4598 035
+385 1 4598 034
+385 1 4569 964

Съгласно Закона за чужденците, гласуван от хърватския Парламент на 13 юли 2007г., всяко лице под 18г., влизащо или излизащо от Република Хърватия без да бъде придружено от негов/негова законов настойник, трябва да има заверено разрешение на настойника.


Деца и малки деца (под 2г. възраст)

Децата под 2 годишна възраст пътуват безплатно и имат право на 10 кг багаж. Единственото условие е тези деца да седят в скута на придружаващо лице.
Деца между 5 и 12 години могат да пътуват сами, като непридружавани малолетни, в този случай „Хърватските авиолинии” ще им предоставят специална услуга и допълнителна грижа. Този вид услуга е допънително таксувана с 40 евро за полет, само за международни полети. В случай на деца, пътуващи заедно (напр. братя/сестри) началната сума се начислява само веднъж.

Родител или настойник трябва да попълни и подпише формуляр такса за транспортиране за непридружени непълнолетни и да го връчи на служителите на „Хърватските авиолинии” на летището преди чек-ин.

При направата на резервация, моля, упоменете, че детето ще пътува самó. По този начин детето ще има специална чанта за непридружени непълнолетни по време на пътуването, която може да бъде издадена заедно с билета.


3. Минстерство на външните работи на Кралство Белгия, изисквани документи при пътуване:
http://www.diplomatie.be/nl/travel/traveldocsdetail.asp?COUNTRYNAMENL=KROATIE

Изисквани документи при пътуване в Хърватска

Лична карта: V   Паспорт: /   Виза: /

Коментар:

Внимание: някои авиокомпании не приемат личната карта за деца /документ за самоличност/ за деца под 12 годишна възраст. Междувременно, хърватската правителство е признало личната карта за деца, но изглежда не всички авиокомпании са получили официално потвърждение за това. Моля, да проверите това във Вашата авиокомпания.

Една нова наредба за влизане за влизане и транзинт през Хърватия за самостоятелно пътуващи лица под 18 годишна възраст е в сила от 06/04/2008 година. Едно лице под 18 годишна възраст, което не е придружено при пътуване от (единия от) неговите/нейните законови настойници и което иска да влезе на територията на Хърватия, трябва да притежава писмено разрешение от от този(тези) настойник(ци). Подписите трябва да бъдат легализирани от официална институция и освен това трябва да бъдат преведени на хърватски или на английски език от заклет преводач, чиийто подпис също трябва да бъде легализиран.


*Преводите от англ. и нидерландски езици са мои. На нидерландски и англ.ез не се прави разлика в понятията "настойник" и "попечител" /както е в бълг.правна система/ и в двата езика се използва една и съща дума за лица, попечители/настойници на лица под 18 годишна възраст.

**Ще се разровя и ще се опитам да намеря хърватския Закон за чужденците на англ.ез. Но засега имам повече вяра на това, което пише на сайта на Хърватските авиолинии и на Министерството на Външните работи на Белгия.

***I.Hr , що не пробваш да пийнеш едно винце  Wine Glass на борда на самолета знаеш ли как помага. Една бивша колежка така преодоляваше успешно страха от летене  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 7 325
"............Само не ми е много ясно МВнР на България от къде са добавили "или само с един родител", като никъде в официална информация на сайта на Министерството на външените работи на Хърватия такава информация и изискване за дете, придружавано само от един родител липсва.  Mr. Green Имам идея откъде идва от изискванинията на бг-границата............."


Е не може без да наблегнем на нащо си....
Аз не знам дали ме е страх от летенето точно, но имам някаква фобия към височина. Живея на 3 етаж в блокче и пак ми е много високо. Нещо съм сбъркана та и винцето се съмнявам да ми помогне. Най сигурния ми транспорт е мъжо с колата. Бързо, лесно и удобно.  Laughing



Общи условия

Активация на акаунт