Момчетата никога не плачат.

  • 8 446
  • 183
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 226
Здравейте, имам нужда от мненията и съветите ви.
От край време битува възгледът, че мъжете не бива да плачат. Защото обратното би поставило под съмнение тяхната социална роля на водачи и по-силен пол. Поради тази причина преди години, още от малки, момченцата са били възпитавани именно под този лозунг.
Дали това е правилно? Как мислите, трябва ли да растат с тази тежест, но и отговорност, вменена им още от крехка възраст?
Големият ми син е със силно изразена чувствителност и също толкова страхлив. Поради тези две причини и в тяхната съвкупност той често се разстройва и страда. Последният пример е страха, който изпитва от училището /първокласник е/.
Тревогата ми е голяма защото виждам, че детето ми се измъчва и искам да открия най-верния път към неговото спокойствие. В тази връзка конкретно имаме принципен спор у дома.
Аз съм на мнение, че той се нуждае от утеха и разбиране, от приласкаване и сигурност, от време докато придобие увереност и от шанса да има сам възможността да се пребори със страховете си. И ако му се доплаква, нека плаче дотогава.
Противоположната теза е, че момчетата не бива да плачат.
Причините да съм против, са, че ако му се обясни, че не е мъжко да плаче и да се страхува, той няма да спре да го прави единствено заради това. Защото страхът е по-силен от него. Само, ще го принуди да го крие и ще култивира още един нов страх - да не се издаде и да не му се подиграят ако все пак го стори.
Все още не сме изяснили коя е правилната позиция, поради и което се въздържаме от определени действия и обяснения /т.е. се придържаме към моята засега, която удачно би играла и ролята на изчаквателна, ако се окаже, че греша/.
Вярвам, че съм права. Но все пак не изключвам напълно и възможността водена от майчиното си милосърдие да не съм на прав път. Опасявам се, че ако греша, мога да го подтикна към слабоволие и прекалена мекушавост. Затова се нуждая от вашето виждане по въпроса, но и от коректив. Бих се радвала да прочета и мъжки мнения, ако има такива.
Благодаря ви.

# 1
  • Мнения: 9 814
В крайна сметка синът ти е още дете, какво значение има дали е момче или момиче- страхува се от непознатото, чувствителен е. Или всъщност май има значение, забелязала съм, че в тази възраст момичетата са по-адаптивните.
Утешавай и подкрепяй малкия мъж и забрави за клишетата. Това че, си до него, няма да повлияе на развитието му в отрицателен план, напротив. Дете, растящо в сигурна среда, ще стане много по-смел човек в бъдеще.

# 2
  • Мнения: 6 206
Децата са различни и пътят към всяко е различен и различно труден.

Аз мога да говоря за моето - то е силен характер. Като мен. Страх не изпитва. Още от бебе съм го тренирала, доколкото мога без да съм специалист, да се бори със страховете си. Всяко нещо, от което го е било страх, съм го окуражавала да го премине и да види, че не е страшно - нито тъмното, нито буболечки разни, нито кучета... Дори когато го е лаело куче - затваря очите и тръгва напред.
Братовчед му обаче, има насадени страхове от сестра си, които за да се покаже като по-голям се опитва да прехвърли на него. Имали сме си разговори, но въпреки всичко, продължава плашенето - засега успявам с всичко и страх няма.
Но такъв е характера му...

Иначе да плаче - когато му е тъжно за някой - животно, сираче, възрастен човек, най се натъжава на деца или животинчета без майки, тогава го оставям да си поплаче, обаче и от жал често измислям нещо - че майката ще се върне, че котето с едно око ще се оправи... Какво да правя, не мога да го гледам да плаче и страда, може и да не съм права.
Друг път плаче от яд - това искам да променя -прекалените емоции и нервите, които си вкарва. Не приема неуспеха, искам да вкарам тази енергия в правилната посока - да се бори още повече.

Иначе по темата - не, не приемам мъжете да плачат... Мъжът ми съм го виждала само един единствен път и да то трябваше да си от камък, за да не го направиш. Вярвам че и с момчето ми ще е така.
Макар, че хората са различни и не можеш да наложиш насила на някой емоционален и плачлив, без да влагам лош смисъл в това, да бъде различен. Все едно да му казваш да не бъде себе си.
Иначе да, майката трябва да утешава, но по-важното за мен е да изгражда характер.

# 3
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 397
Големият ми син също доста си поплакваше в първи клас. Това е голям стрес за детето. Беше най-ревливият в целият клас - плакал е дори при забравено блокче или че неможе да си обуе гуменките. После пък от срам, че другите са го видяли да плаче....
Някои деца са по-чуствителни... а аз лично мисля, че момчетата са още повече, заради насаденото мнение, че трябва да са силни и да не плачат. Ти си го успокоявай, говорете си. Иначе рискуваш да загубите връзка и да се затвори в себе си.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 226
Каспър, малкият ми син прилича на твоя Simple Smile
Силен и безстрашен е, а често пъти дори се подиграва на брат си за страховете му. Бих искала и двамата да бяха такива, но..някак не се получава. Окуражаването не е достатъчно. Той не го чува, въздейства му точно по противоположен начин - кара го да се свива още повече и да се превръща в уплашено животинче с широко отворени очи, което престава да чува и гледа..

# 5
  • Мнения: 989
Подкрепям напълно казаното от Франческа  Peace

# 6
  • Мнения: 2 011
В крайна сметка синът ти е още дете, какво значение има дали е момче или момиче- страхува се от непознатото, чувствителен е. Или всъщност май има значение, забелязала съм, че в тази възраст момичетата са по-адаптивните.
Утешавай и подкрепяй малкия мъж и забрави за клишетата. Това че, си до него, няма да повлияе на развитието му в отрицателен план, напротив. Дете, растящо в сигурна среда, ще стане много по-смел човек в бъдеще.
Peace Peace

# 7
  • Мнения: 6 206
Каспър, малкият ми син прилича на твоя Simple Smile
Силен и безстрашен е, а често пъти дори се подиграва на брат си за страховете му. Бих искала и двамата да бяха такива, но..някак не се получава. Окуражаването не е достатъчно. Той не го чува, въздейства му точно по противоположен начин - кара го да се свива още повече и да се превръща в уплашено животинче с широко отворени очи, което престава да чува и гледа..
А замисляла ли си се за помощ?
Да, майчиният инстинкт е най-силен, но все пак никой не ни учи как да бъдем родители.
Понякога аз виждам, че нещо за което съм се мъчила седмици наред, друг го постига с детето ми за два дни.
Няма лошо да търсим помощ от професионалист когато не се чувстваме сигурни в нещо.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 437
Според мен неплаченето идва в един по-късен етап. След като са станали по-уверени, по-силни и по-самостоятелни. И нашата цел е да успеем да направим от момчето мъж, който сам да усети кой плаче, кой-не, кога може да го прави и кога- не. Мисля, че  7 години е ранна възраст, но...всичко е индивидуално. Моите момчета още са малки, така че не бих могла да споделя опит, а само мнение.

# 9
  • Мнения: 22 452
Това според мен са пълни глупости.
Не се определя един мъж, дали е мъж по това дали ще се заплаче на тъжен филм, или нещо по-сериозно.
А още повече когато става въпрос за деца на 3-10години. Те са си деца и е напълно нормално да изявяват емоциите си по различни начини. Някой плачат, други се ядосват и хвърлят, чупят и т.н.
Важното е да им се оказва необходимата подкрепа в труден момент, човек да е до тях и да им съчувства. А не да обясняваш на обиденото си и разтревожено дете, че не бива да плаче, защото бил мъж....

# 10
  • Мнения: 7 947
Принципно винаги съм се дразнела, когато мъж плаче - но голям мъж, наистина не ми се вижда нормално.
Децата обаче са друго нещо - на моето никога не съм  казвала - не трябва да плачеш и тн.Те трябва да показват емоциите си и с наша помощ да се научат да ги владеят.

# 11
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 942
Относно страховете и притесненията на децата, мисля, че ролята ни като родители е да им помогнем да ги преодолеят и превъзмогнат, а не да им забраним да ги изразяват и демонстрират. Подходът "Не плачи, защото мъжете не плачат"  атакува точно външната проява, а не същността. Детето може и да се научи да подтиска и да не изразява страховете и притесненията си, но това не означава че ги е превъзмогнало. Резултатът - дете, което таи всичко в себе си, и родител, който не може да разбере, че проблем има (или разбира твърде късно), за да му помогне адекватно.

# 12
  • Мнения: 7 947
Нека не забравяме и другата крайност - разглезването - когато детето реве за всичко щяло и не  щяло  Wink

# 13
  • Мнения: 2 354
  Всеки има право да плаче, когато му се плаче, не виждам защо се очаква от мъжете да не го правят, още повече докато са просто едни малки сладки момчета.

# 14
  • София
  • Мнения: 9 517
Да, сега разбирам, защо има толкова много лигави момчета по улиците и градинките.
Моето мнение е, че към момчетата възпитанието трябва да е малко по-строго, не мога да си представя моят да е първокласник и да реве като бебе /той впрочем от половин година и повече спря да реве, така че май няма и да ми се наложи/. Не е нужно да си груб с момчето, трябва да усеща че е обичано, но и не може да го възпитаваш като момиче, че накрая май... се получава женчо.

Общи условия

Активация на акаунт