(Био) зеленчукова градина

  • 147 871
  • 747
  •   1
Отговори
# 135
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
А дали не опущих зеления фасул? По книгите пише до 22 юли втора култура, споделете опит.
Защо си не взех оня ден един пакет семе, да ме питаш, 70 стотинки е, ни хляб, ни вода иска, ако го оставя за догодина.

Не е хубаво сам да се хвали човек, ама...е сега ям един розов домат, ама той ципа няма, вкусен, ароматен. То и едно сиренце напипах, че и малко зехтин с босилек...

Комплиментът наистина не е за мен, за един градинар в квартала, близо 80 годишен е, от старите, върнал се е от Унгария. Та той поддържа тия сортове и произвежда тоя разсад - чист като сорт, не е заразен, а колко е вкусен. Продава ги по 30 стотинки коренчето, и винаги слага 5% допълнително, ако нещо не поникне - искаш 30, той ти дава 36.
Като се замисли човек - 30 стотинки...какво днес струва толкова? Дали да не питаме в "Красива Мама"? Отплеснах се.
Браво на Бай Никифор! Жалко, че тертипът му ще си отиде с него.

Последна редакция: нд, 02 авг 2009, 21:10 от Куркума

# 136
  • Португалия
  • Мнения: 4 320
Здравейте!
Днес съм заредила 2 дози лютеница/ само патладжана купих !/  , в 2 тенджери на печката още врят ....мъка ми е кога ще стане тая лютеница ,ама ще я чакам  Sunglasses

За големите домати ми е думата- всеки заслужаващ внимание екземпляр ,трябва да се обгрижва специално!
Че ние, ето вече 3 дни чакаме едни гиганти да порозовеят,  и днес вече уж да са готови за сгледа ...и ..отдалече чух мъжа ми как ги нарежда   #Cussing out   #Cussing out ...мишки са ги нахапали , много избирателно при това- най-едрите и представителни са избрали  #2gunfire
  Сега е замислил ,при вторите  кандидати за слава ,да обгражда с кокоша мрежа-от ситната  hahaha

Куркума , не знам какви са цените в Бг,наистина ,но тук ,разсада също е много евтин- за лук  200 корена - 2.50 евро искат, салатките са по 3 евро цяла щайга с гнезда/ към 100 броя  са/, а за домати -по 10 цента . Виж, доколко е качествен- това е друга тема   Mr. Green

# 137
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
Блазе ви за хубавия расад ,който имате възможност да купувате.Наистина не е скъпо , но като купиш нещо с някаква идея и излезе друго не е приятно.
Лютеница ще правя към септември и в готварския форум намерих рецепта без варене .Ще я пробвам.Днес ще правя буркани- печени чушки с доматен сос. Ще снимам и ще ви почерпя виртуално.
Нещо много рано почнаха да ми жълтеят листата на краставиците.Дали е болест? Вашите как са ?
Кукума - грах не гледам , защото само аз си го ям като купя.Обаче оня ден направих една лехичка със зелен фасул , имам семена от миналата година и то от два вида.Ще видиме какво ще стане.
Mamagemelar - Моля кажи какви са тия дългите зеленчуци на снимките около доматите.
Лек ден ви желая на всички  smile3525

# 138
  • Португалия
  • Мнения: 4 320
това е дълъг зелен боб  Grinning - не си спомням  точното име  на тази  рзновидност.
аз повечето разсад и семена  ги вземам от хазяина ми , само ако не стигне купувам  Mr. Green

# 139
  • Мнения: 4 586
При нас в Делиорманско всичко е по-скъпо. Едно пакетченце чер Старозагорски боб е 2 кинта, някой от вас спомена 0.7. Не е само проблем поливането, но и температурата. При 40С краставиците са мекички.
За мишоците защо не слагате капанчета, има едни метални, действат безотказно. Слагайте  флагчета до капанчето, да не ги загубвате. Всички мишоци умират за кашкавал, а на капанчето не успяват да си гризнат. Има капан за къртици от твърда тел. Сляпото куче е по-труден противник. Виждал съм стопани да гърмят в дупките на къртица с ацетилен.
Любознотелна, пробвай с яки пиратки. Отваряш му дупката, пъхаш запалена пиратка и стъпваш отгоре. Едва ли някой би останал в жилище, в което се гърми.

# 140
  • Мнения: 215
Добра вечер, другари!

Ние вече си берем плодовете от труда и не знам защото са си наши или защото са хубав сорт, но всичко е много вкусно.  Heart Eyes Все забравям да снимам обраната реколта, но тази снимка говори достатъчно...



Почти не можем да си занесем вкъщи, щото всичко се изяжда още там - късаш и ядеш...

Я ми кажете това за върховете на доматите дето се чупят - за какво се прави, как и кога?

Ljuboznatelna - ние сме си взели на село ултразвуково устройство против вредители. Не мога да кажа дали действа, защото не сме се заседяли достатъчно там, за да разбера дали има такива. Ето...http://www.proton-ms.com/index.php?option=com_content&view=a … =55&Itemid=61

# 141
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Тъпо е да се цитирам сам, ама мисля, че ще е полезно :



В някои книги пише, че е добре да се прекърши върха им след 4-тото или 5-тото цветелистие. Ти на това мнение ли си?
За чупенето на върховете след четвърта китка: прави се, за да се ускори узряването на долните китки. Това обаче е важно ако отглеждате стоково, защото намалява броя на беритбите (цената демек). За личната градина не ви пречи да минавате всеки ден, нали. А пък преди сланите обирате всичко - малко узрели (за седмица са готови), а и зелените - за туршии ще говорим ли? При стоково производство този ресурс най-често се изхвърля.
Има сортове,които се самозадънват след четвърта китка. Гадни са.


Не ти препочръчвам да кършиш.
Говорих ви за доматите, посадени в бившата ми купчина боклук - надраснаха си колците, наставките и растат още нагоре. Цъфти 11-та китка. Не се шегувам, истина е. Да взема да туря снимка, що ли, или пък като ги подбера със стълбата.

# 142
  • Мнения: 2 123
фибс, прекрасно доматче и прекрасна консуматорка  Hug

Моите домати все още "връзват"  Confused Е Confusedстествено има и поналяли се, но си рич, че има още да растат и са абсолютно зелени. доматите ги посадихме по-нагъсто /поради липса на пространство/ и по 2 корена /поради така получени указания/ Сътветно както вече писах са станали по метър и половина - два високи... и много "кичести"
Свекър ми се шегува, че ще имаме прекрасна туршия от зелени домати... а аз ги сади по едно и също време с Фибичка.
Възможно ли е да е от климата / по в планината сме/?

# 143
  • Мнения: 4 586
Колкото по-на север отивате, толковоа по-нарядко се садят доматите. Същото е и с надморската височина. Доматите се прекършват отгоре месец преди първата слана. Да хвърлят сили в узряване и растеж на оставените домати. тия дребосъци отгоре, по-малки от орех, така и не стават за нищо. Непосредствено, преди да пазне сланата доматите се обират, зелени, червени, без значение. Зелените или сие правят на туршия, в дъбово каче, с целина и зелени динчета, затиснати с венец от вишневи клони. Или, зелените се нареждат на слънце на пода, или под навес, по-навътре. Там продължават да зреят и се правят на салатка. може да не ги чакате да узцреят напълно. Това са най- вкусните домати.
Преди , или след първия есене дъжд засаждате балучките и с тия домати имате пресен лук за салаткага. И магданоз, и малко зехтинче. за тая салатка трява ракика - перлова, или домашна троянска сливова.
Абе насело имам чашки от сватбата на родителите ми, ама много малки. ракиените са колкото да си пъхна палеца вътре до средата. А кафените са разлати, колко - 2 см дълбоки. Тия хора само са си кусвали.

# 144
  • Мнения: 4 586
Фибичке, много ти е хубава башчеванджийката. На днешните времена е трудно да предложиш плод на дете, защото царевичните пръчици са шарени, в шарена опаковка, за тях сме чували от ТВ-то, има ги в училищната лавка. А от крушата, не подаръче, най-вного плодово червейче ларвичка да изскочи. А твоята Фибичка гризе зеленчук. Браво на нея.  Mr. Green
Аз исках да ви кажа, че от снощи ващите дъждове са при нас. И сега листата са измити, блестят и стърчат.

# 145
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Мнооого дъжд бряя. Не мога да смогна на краставиците.
Моята гювечоунищожителка крещи: "Искам биволско сърце" всяка вечер. Яде ги като ябълки по две, по три.
как да не гледа човек градина?

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Прекрасна тема момичета. Ние за съжаление все сме назад със времето Embarassed но на село, което е съвсем наблизо свекър ми тази година се е постарал изключително. Аз си мисля напоследък за мини градинка от подправки и билки,въпросът ми е от къде да си купя семена, и по кое време се започва с посаждането...оле какъв съм лаик, само знам, че искам няколко стръка с лавандула, искам мащерка, риган - защото копър, мента, магданос и джоджен си растат ей така по двора - никой не ги сее, имаме си ги от години...

# 147
  • Мнения: 4 586
Търси магазинче за сортови семена или селскостопанска аптека, агро магазин.
На пакетчето пише, но не винаги това, което пише е най-доброто. грахът например го сея на дистанции по редове ту 30, ту 60 см., през лед. Гнездово, винаги по три грахчета едно до друго. Дружно да надигат пръстта, пък и като изникнат и знам, че съм пуснал навсякъде по 3, да видя, за каква реална кълняемост става дума. После при зъогърлянето с пръст, на втората копан с пръстта леко накравям първи ред към втори и втори към първи, дето са на 30-40 см един от друг. Трети към четвърти  и т.н.
Те се хващат с мустачките и стоят прави. и го та пакетчето пише кога са сее, но във Филибето ще гледаш датата от кога. Тия, които са на северните склонове на Витоша например ще гледат последната дата - до кога, и тогава ще сеят.
Сеенето е процес, когато слагаш семена, саденето е - когато мушкаш разсад.

# 148
  • Мнения: 215
Ехо, градинарите....да не си зарязахте градинките и да отидохте на море? Thinking

Търся инфо за алелопатията (взаимодействие между растенията) и не намирам почти нищо, освен това:

"Билките са много ефикасно средство за борба с нежеланите насекоми в градината. Латинките засадени в парник прогонват досадната оранжерийна белокрилка. Котенцето /Anemone pulsatilla/ със своите горещи вибрации не позволява развитие на гъбични заболявания дори и в най-влажно лято. Между лехите с пипер се сади чубрица и босилек, който го предпазват от неприятели. Татула в съседство с зеленчуци ги обеззаразява от листни въшки."

и това:

"Засадете целина със зеле. Първото няма да има ръжда, а второто - гъсеници на бялата пеперуда.
Морковите и лука се пазят взаимно съответно от морковена муха и лукова муха.
Салатата пази репичките от зелевата бълха.
Чубрицата пази фасула от листни въшки.
Босилекът пази краставиците от маната, а хрянът ги пази от много вредители.
Лукът, чесънът пазят ягодите от голи охлюви, мишки, гъби.
Латинката пази овощните дръвчета от листни въшки."

Ако някой знае още нещо, да допълва....

# 149
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Мога да помогна с това:

Зелена салата
- възпрепятства нападението на различните видове ряпа и зеле от земни бълхи;
Моркови и лук или праз - взаимно се предпазват от морковена муха и лукова муха и молец;
Чесън или лук,  засадени между ягоди или магданоз - предпазват много добре тези растения от заболявания;
Праз,  разположен между целина – предпазва от ръжда по целината и нападение от трипс;
Бобови култури и целината (съотношение 1 към 6) или краставици - много полезна комбинация за добро развитие. Бобовите култури се засяват около гнездото на краставиците.
Целина и домати - предпазват всички видове зеле от бялата зелева пеперуда;
Спанак или салата със зеле - срещу земни бълхи;
Латинка и хрян – отблъскват листните въшки, гъсениците и мишките;
Тагетис и невен (Calendula) - предпазват от почвени нематоди.
Магданоз, засаден под доматите - засилва аромата;
Напръстник и момината сълза - подобряват качеството на доматите.
Латинка – повишава аромата на  репичките.
Коприва, отглеждана до етеричномаслени растения повиши съдържанието на етерични масла в тях до 80%.
Шипка, бъз и горчица -  полезни растения около зеленчуковата градина.

Това е от лекция на проф. Каров  Peace

Общи условия

Активация на акаунт