Как да си разпределим разумно бюджета?

  • 56 378
  • 620
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 4 116
Аз пазаря на едро от Метро или Била главно заради разнообразието. В кварталния магазин  няма начин да имат толкова артукули. А и си имам определени неща, които харесвам и определено ги няма по малките магазинчета. Почистващите и перилните препарати също ги купувам от Метро. Още повече, че доста често има промоции и излизат изгодно. Последния път взех омекотиел Силан 3л, на цената на 2л.
Пазаря и предимно неща, които не се развалят и не ме изкушават да ги омета  до троха  Mr. Green Като брашно, ориз, консерви грах, царевица, олио, зехтин, спагети, макарони, кашкавал.
 В кварталния магазин не мога да обикалям, да оглеждам  и избирам един час...
Месо обаче почти никога не пазаря от хипермаркетите, може да съм предубедена. Имам си любим магазин за месо.
Гледам във фризера да има няколко пакета пилешко филе, бутчета. Кайма взимам телешка,която ми мелят на място - към 2-3кг. Тя ми стига за около седмица - правя руло Стефани, яхния топчета, сос за спагети и други. Рядко пазаря друго месо.
Като цяло се старая да не купувам сладки неща .... най - много 2 -пъти месечно да взема от сладоледените еклери  Blush
Както  съм писала и преди - никак не съм пример за разумно разпредлен бюджет, но се старая и някой ден може и да се науча. Тук прочетох доста полезни неща и съм се амбицирала да сведа ненужните разходи до минимум.

# 556
  • Мнения: 7 947
Разбира се, че 50% от бюджета за храна да отива е много - нали затова мрънкам  Wink

# 557
  • Мнения: 1 581
Еми то зависи от колегите. На моя мъж например, колегите му повечето си носят от вкъщи. Има и стол в университета, но е доста скъпо. Така че ще се отцепи, ако обядва винаги в стола. Имат си удобно място за обяд, така че няма проблем да си занесе и нещо различно от сандвич, и да яде с прибори от вкъщи. И това не е проява на ниско обществено или финансово положение за никого. Просто е съкращаване на разход, при това съвсем основателно.

Съвсем вярно е, че ако ти се наложи, няма шест-пет, просто си носиш сандвича, че даже и само с масло без плънка  Peace

Пазаруването за цяла седмица не е проста работа. Не е просто отиваш и пълниш количката на око за цяла седмица. Правиш списък какво ще готвиш и купуваш продуктите за точно тези ястия, по списък. И после готвиш точно това. Изисква планиране и дисциплина. Много рядко се хвърля храна. Но пък се спестява доста време и дори пари. Защото не купуваш излишни неща.

Плодове и зеленчуци ми ги носят веднъж седмично, мляко и хляб купувам почти всеки ден, но не губя време - влизам, вземам мляко, плащам: 5 мин.

# 558
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Офффффф, като си говорим за пазаруване за цяла седмица, я дайте идеи как да не се изхвърля храна, щото при нас се случва, а е направо"грях". Просто като си мислим кво ще ядем тази вечер, обикновено се спираме на нещо, пък това, дето било отвчера след редките ми готвачески опити остава в хладилника, а на по-следващия ден - за нищо не става.

# 559
  • Мнения: 4 300
Офффффф, като си говорим за пазаруване за цяла седмица, я дайте идеи как да не се изхвърля храна, щото при нас се случва, а е направо"грях". Просто като си мислим кво ще ядем тази вечер, обикновено се спираме на нещо, пък това, дето било отвчера след редките ми готвачески опити остава в хладилника, а на по-следващия ден - за нищо не става.
Аз го писах преди 3 страници:) Първото нещо при мен беше да се преборя с някакъв стереотип, че не се купува малко количество. Оттам насетне почнах да си правя сметката кой какво яде у дома и респ. колко да приготвя. Окото ми не мигва да си направя 2 пълнени пиперки ( които у дома ям само аз), а за останалите двама от фамилията да купя точно 2 пържоли. Освен това спрях да се презастраховам, купувам точния брой порции и толкова. И без това никой от нас не копае на полето, няма смисъл да се освинваме от лакомия или да хвърляме храна.
Освен това обмислям менюто- ако има супа с картофи, гледам второто да е само месо например, или поне да няма ориз/картофи в него. Когато правя паста или пица не купувам хляб. И т.н.

# 560
  • Мнения: 1 236

Пазаруването за цяла седмица не е проста работа. Не е просто отиваш и пълниш количката на око за цяла седмица. Правиш списък какво ще готвиш и купуваш продуктите за точно тези ястия, по списък.

За мен пазаруването е лесно  Grinning  Списък правя с цел да не забравя нещо. Иначе да, просто пълня количката на око. Обаче горе-долу имам представа какво ще се изяде като количество. Е, минаваме и през седмицата през магазина, ако искам да сготвя нещо определено и нямам продуктите, или ако се присетя че днес например ми се яде белгийски течен шоколад  Crazy Но основното пазаруване е веднъж на седмица, така излиза поне наполовината по-евтино отколкото ако пазарувам само на случайни хрумвания.


я дайте идеи как да не се изхвърля храна,

Ами първо изключваш бабината идея, че всичко трябва да има в хладилника. Това че в хладилника няма яйца и салам, а в шкафа не се намира леща,  не значи че непременно трябва да хукнеш и да попълваш липсите. Вместо това поглеждаш какво друго има и правиш манджа според каквото има в хладилника. Хем ти се развива въображението, хем похапвате нестандартни ястия  Laughing

А и при самото готвене, както вече се спомена, готвиш колкото да се изяде. Малко по-сложно е с мерките като се готви ориз или спагети например, но се свиква, ако нямаш ориентир - питай.

# 561
  • Мнения: 989
Не се сърди човече, аз купувам въпросната хартия Софт - струва 1.20, дебела е, не ми остават пръстите в д-то и я ползваме по 4-5 дена  Peace

За пазаруването - откакто чета темата, се опитвам да пазарувам по списък за седмицата от понеделник до петък. Ами наистина сметката ми падна доста. Така купувам само най-необходимото. За седмицата пазарувам от Кауфланд. Хлабът, плодовете и зеленчуците - от кварталния магазин, защото вляза ли само заради тях в К., винаги взимам нещо излишно.

Пак от темата използвам и идеята с буркана - в него заделям монети от 1 лев и 0.50 ст. Бързо се пълни, защото след всяко пазаруване рестото е на монетки.

Имах навика като видя хубава блузка да си я взимам. Ами след едно подреждане на гардероба, като видях колко неносени блузи имам, вече не купувам. По идея на Малко мишленце си подредих дрехите като тоалети и така знам дали всъщност има нужда от нещо ново.

И аз гледам да купувам само количеството, което ще изядем, за да не хвърлям храна. По 2 гледам да имам само от спагетите, захарта, солта, каймата и подправките. Хладилникът го зареждам да има в него лютеничка, салам, яйца, сирене или кашкавал - така, ако ме домързи да готвя или не ми е останало време, имам подръка да приготвя нещо набързо (на това ме научи една приятелка).




# 562
Леле, като гледам темата и чета мненията, може да си помисля че е почнала трета световна  newsm78
Или пък сме се върнали в 97-ма?
ОК, добре е човек да си прави сметката, но да се стиска за всяка стотинка, това не го разбирам. То е ясно, че ако реша мога и с 10лв. да изкарам седмицата, ще нагъвам хляб с маргарин и готово, само че нали разбирате че това едва ли е разумен вариант.
Според мен хладилника трябва да е зареден, не можа да оставя един маргарин и едно сирене и да си мисля че всико е ОК, защото няма да е ОК. Обикновено, поддържам едни резерви от основни храни в хладилника, и то при всекидневното ми пазаруване, т.е. като видя че нещо е на свършване зареждам вечерта. Понякога изхвърлям храна, но това е сравнително рядко, около 10-20%, и според мен е неизбежно ако искаш в хладилника ти да има избор, а не да се гонят хлебарки по празните рафтове  Rolling Eyes

# 563
  • Мнения: 4 300
За теб може да е нормално, но аз си имам каузи и вярвам в тях- не хабя ел.енергия, не ползвам найлонови торбички и не хвърлям храна. И не заради парите.

# 564
  • София
  • Мнения: 137
Да, разумни съвети за пестене. Но не е ли по-добре вместо  как да се намалят харчовете да мисли как да се увеличат приходите? По мое мнение парите никога не стигат. Аз сам живяла и с 200 лв и с 2000 месечно

# 565
  • Мнения: X
Миксе, има едно положение,при което нямаш избор..Сега например-има съкращения, несигурност..Затова трябва да знаеш и да пестиш в границите на разумното, разбира се.
Добре е да се мисли винаги в посока увеличаване, но като си с редки пръсти по дефолт пак ще си наникъде. Златната среда е да си разумен.

# 566
  • Мнения: 989
Нинла, тук не става съпрос да се стискаме за всяка стотинка, а как да харчим по-разумно. Никой не е казал, че трябва да се лишаваме от дребните удоволствия. Аз просто искам да се науча да не давам пари за илзишни глупости, защото влизайки в магазина, ми се е приисквало да си взема салата "Снежанка", рибна салата + още няколко неща. И съм ги взимала. И в крайна сметка половината от нещата са отивали на боклука, защото салатите се развалят за отрицателно време.

Точно по тази причина ходя на пазар след като съм хапнала и пийнала, защото когато съм гладна, ми се яде от всичко и пак отиват много пари.

Ние добре бистрим постояно въпроса с яденето, но как да намалим и останалите разходи? Айде, примерно, има изгодни оферти за кабелна, телефон и интернет. Ами другите сметки???

А по повод редките пръсти - моят мъж каза, че много съжалява, че не съм се родила като жабите - с ципи между тях  Laughing

А с увеличаването на приходите аз не виждам друг начин, освен човек да си смени работата или да се хване на още едно място.

# 567
  • Мнения: 15 291
Никой не е казал, че трябва да се лишаваме от дребните удоволствия. Аз просто искам да се науча да не давам пари за илзишни глупости, защото влизайки в магазина, ми се е приисквало да си взема салата "Снежанка", рибна салата + още няколко неща. И съм ги взимала. И в крайна сметка половината от нещата са отивали на боклука, защото салатите се развалят за отрицателно време.

Точно по тази причина ходя на пазар след като съм хапнала и пийнала, защото когато съм гладна, ми се яде от всичко и пак отиват много пари.


Последното го подкрепям и със сигурност работи. Хвърлянето на храна си е направо престъпление, както и неща купени с идеята, че може да ти потрябват.
Увеличаването на доходите е дорбо решение, но води неизбежно до увеличаване на разходите.

# 568
  • Мнения: 4 300
Ние добре бистрим постояно въпроса с яденето, но как да намалим и останалите разходи? Айде, примерно, има изгодни оферти за кабелна, телефон и интернет. Ами другите сметки???

Останалите сметки:вода- казанче с "половин" бутон ( 3 и 6 л май бяха), миялна вместо миене на ръка, отопление с икономични уреди, изолация

# 569
  • Мнения: X
Да, разумни съвети за пестене. Но не е ли по-добре вместо  как да се намалят харчовете да мисли как да се увеличат приходите? По мое мнение парите никога не стигат. Аз сам живяла и с 200 лв и с 2000 месечно

Разбира се, че на първо място е увеличаване на доходите, но при много хора се получава така, че дори при много по-големи доходи, парите все не стигат. Уж изкарваш, а все си на червено. Успокоенията винаги са - да, сега си позволявам много повече, а всъщност разхищаваш за глупости. Парите могат да стигат, на това човек може да се научи. 

Общи условия

Активация на акаунт