Родители за изхвърляне на вредните храни от училищните лавки

  • 3 007
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 176
Има пусната ТЕМА в клюкарника, но мисля че касае предимно родителите на деца в училищна възраст, затова пускам препратка и тук. Петицията и отвореното писмо са предоставени в другата тема.
 
Цитат на обръщението към институциите:

ДО Г-Н ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ
МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

ДО Г-Н ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО

ДО СЪВЕТ ЗА ЕЛЕКТРОННИ МЕДИИ

С КОПИЕ:
ДО КОМИСИЯТА ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

ДО КОМИСИЯТА ПО ОБРАЗОВАНИЕ

ДО Г-ЖА ГЕРГАНА ПАСИ
МИНИСТЪР ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

ДО БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ



ДАМИ И ГОСПОДА,
Обръщаме се към Вас във връзка със следните проблеми:
Предлагането на територията на училищата на голямо разнообразие от нездравословни хранителни продукти, като зрънчовци, чипсове, снаксове, най-различни захарни изделия като близалки и вафлички, всевъзможни оцветени желирани бонбони, подсладени газирани напитки, които не са на плодова или зеленчукова основа, високо маслени и мазни тестени храни.
В момента в България няма контрол, нито условия за здравословно хранене на учениците. Настояваме и се обръщаме към Вас за съдействие, заедно с общите ни усилия, на родители, на учители, лекари и законодатели да променим настоящето положение. Свръхтеглото и затлъстяването сред децата и юношите е свързано с нездравословен модел на хранене и ниска физическа активност, което предразполага към влошаване на здравословното им състояние и към различни заболявания. В голямата си част тези проблеми се дължат на мащабните медиини кампании, рекламиращи денонощно всевъзможни шарени и лъскави „неустоими” лакомства. Предлагането им и в училищата и то в такова голямо разнообразие и изобилие, определено е в противоречие с държавните политики по проблема, и абсолютно не е в интерес на здравето на децата ни. Това е и неуважение към нашите усилия да възпитаваме децата си в здравословен модел на хранене и да ги предпазим от вредни хранителни навици.
В противоречие е и с  Националната здравна стратегия 2008-2013 г., Националния план за действие "Храни и хранене”, както и Националните седмици за борба против затлъстяването на учениците от 7 до 19 години. Надяваме се, че освен отчети, планове за действие и проекти на тема здравословно хранене, най-накрая законите ще се приложат и на практика в училищата и строго ще се следи и контролира спазването им.
Адекватната информираност на децата по въпросите на храненето, най-ефективно може да се реализира чрез въвеждането на специално обучение по здравословно хранене още от най-ранна възраст, включително с въвеждането на подходяща информация чрез различни предмети в училищната програма и игрови занимания в детските градини.
Kато родители очакваме и настояваме да се приложи в практиката модела, заложен в основата на всичките ни Национални документи, а именно

„РОЛЯТА НА УЧИЛИЩЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН МОДЕЛ НА ХРАНЕНЕ И ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ ПРИ ДЕЦАТА”

Във връзка, с което настояваме:
1. Да се приеме предложената Проектонаредба за промени и изменения към Наредба N 26, за здравословно хранене на учениците от 7 до 19 год., така както е предложена за промени от експертите от НЦООЗ, от отдел  "Хранене и обществено здраве".
2. Да се въведат задължителни образователни модули в училищата за здравословен модел на хранене и физическа активност при децата, с цел да се повиши културата им по въпроса, образоваността и коректната им информираност. Образователните модули и часове да бъдат организирани и провеждани на базата на програми за здравно образование на децата и учениците, на специални програми за правилно хранене и на програми за превенция на отклоненията в хранителното поведение.
3. Да се забранят рекламите на вредни "храни" на територията на училища, детски клубове и т.н. и в телевизионното време около детските програми. Да не се допускат до рекламното пространство реклами на нездравословни продукти, рекламирани от деца и адресирани до деца.

Мерките, които предлагаме и настояваме да бъдат взети са и част от общата политика на страните от ЕС в тази област. Проблемите с нездравословното хранене, особено сред децата, са основна задача във всички стратегии, свързани с храненето и здравето, приети от Европейския съюз през последните години.

Надяваме се и разчитаме на бързи и ефективни действия по повдигнатите от нас проблеми.




ОТ ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ НА РОДИТЕЛИТЕ, РЕГИСТРИРАНИ В ПОРТАЛ BG - MAMMA

# 1
  • Мнения: 284
Приветствам петицията, само че според мен не е правилно адресирана - Съветът за електронни медии ненужно е изведен преди парламентарните комисии по здравеопазване и образование, които са точно органът, който свършва работа, ако някакъв закон трябва да се промени, а от писмото става ясно точно, че се иска забрана на рекламата около детските предавания. От така адресираната петиция излиза, че министрите и Съветът за електронни медии трябва да свършат работата. Знам, че министрите имат законодателна инициатива, но министерствата са преди всичко изпълнители на закони и контрольори на законодателни решения.

# 2
  • Мнения: 2 176
Съжалявам, че не пуснах по-рано темата, но и аз късно я открих - петицията вече беше качена на сайта. Съветите ти са много ценни, но сега вече е късно.
Да се надяваме, че това няма да изиграе отрицателна роля.  Embarassed

# 3
  • Мнения: 284
Вариант за известна козметична корекция, която няма да се отрази на самата петиция, е, когато се изпраща да отпадне това "С копие до" - нали знаеш, по принцип "с копие до" се изпраща на получатели просто за информация, за да са в течение, но не се очаква от тях никакво действие. Ако отпаднат тези думи в петицията, тя няма по никакъв начин да пострада, нито пък да бъде изменена.

# 4
  • Мнения: 1 144
Може ли да изкажа едно малко по-различно мнение? Надявам се да не го приемете за спам. Според мен изобщо не трябва да има лавки, а столова, където да се предлагат закуски и обяд. Докато има лавки няма начин да се изхвърлят вредните храни. В частните училища няма лавки. Големият ми син учи в Американския колеж, там имат стол и кафе Онда (дано не се заблуждавам, но мисля, че беше точно Онда, или някое от този тип). И в двете храната е качествена. Малкият ми син учи в ЕСПА, имат страхотна столова с бели покривки, салфетки и качествена храна. В други ЧДГ, които съм обикаляла, когато избирах къде да запиша детето също няма лавки, това за мен изобщо е пълна глупост. В лавките винаги ще се предлага нискокачествена храна, защото децата просто я обичат. Кое дете ще си купи ябълка, когато има чипс? А търсенето определя и предлагането. Моето скромно мнение е, че не бива изобщо да има лавки, а само стол, където да се предлагат правени на място закуски и обяд или кетъринг, евентуално. А не виждам и нищо лошо децата да си носят закуска от къщи, както се прави навсякъде по света. Има и много деца с алергии, за които е най-добре родителят стриктно да контролира с какво се хранят. Помислете малко по този въпрос, просто като идея.

# 5
  • Мнения: 7 263
Може ли да изкажа едно малко по-различно мнение? Надявам се да не го приемете за спам. Според мен изобщо не трябва да има лавки, а столова, където да се предлагат закуски и обяд. Докато има лавки няма начин да се изхвърлят вредните храни.

 Peace Peace Peace Много точен постинг на Stella Maria. Това исках да кажа и аз - докато има лафки в училищата няма да има отърваване от боклучавите храни.

# 6
  • Мнения: 2 176
Това ми е мечтата и на мен, но много вода има да изтече в нашата държава, докато стане толкова социална, каквито са европейските. Whistling
И не вярвам да стане изведнъж.
Следете другата тема, там има много написано от хора, подкрепящи вашето мнение.

Има обаче и други постинги, в които пише, че храните са вредни само за нас (кого ли визира? Rolling Eyes) и по този начин лишаваме децата си:

Нима има контрол на качеството на сиренето,млякото,кашкавала,колбасите,дори плодовете и зеленчуците дето са пълни с нитрати и незнам какво още.
Това го каза и мъж ми като му показах петицията и е вярно. Simple Smile
Но ние все пак сме върастни, търсим различни храни в различните магазини, отсяваме и избираме по-малкото зло. Не че това е утешение, защото всички сме ощетени от безхаберието на управниците.

Но децата са най-ощетени - те нямат избор! В училище се предлага асортимент, който ние няма как да контролираме и да отсеем. Освен да не им даваме пари... Това справедливо ли е според теб и кое е най-правилното решение?
Разбира се,че не е справедливо и не мога да кажа кое е най-правилното решение. Но за мен не е справедливо и да лишавам детето си от тези неща и точно заради това съм на мнение,че всичко трябва да е в рамките на нормалното придружено с някакъв вид спорт. Никой не може да ме убеди,че едно дете ще предпочете купата с мюсли пред лъскавия шоколад. И да,много е важно домашното възпитание относно храненето и Сладкишчето го е обяснила много точно.





Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 08:09 от multimodal

# 7
  • Мнения: 533
Чудесно!Само ако може да бъде адресирана и до кметовете на общините.Тези помещения са общинска собственост и се отдават под наем имнно от общината.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 508
Може ли да изкажа едно малко по-различно мнение? Надявам се да не го приемете за спам. Според мен изобщо не трябва да има лавки, а столова, където да се предлагат закуски и обяд. Докато има лавки няма начин да се изхвърлят вредните храни.

 Peace Peace Peace Много точен постинг на Stella Maria. Това исках да кажа и аз - докато има лафки в училищата няма да има отърваване от боклучавите храни.

При нас и лавката, и столът са собственост на един и същи човек, и продават едни и същи боклуци.

http://www.bgphoto.net/request/photo/4815/11369/7779231/.jpg


Чудесно!Само ако може да бъде адресирана и до кметовете на общините.Тези помещения са общинска собственост и се отдават под наем имнно от общината.

Освен това, собственикък има солидни връзки в общината, от там никой няма да го пипне.

# 9
  • Мнения: 21 455
Всъщност, мисля че, откакто преминаха на делегирани бюджети, училищата сами отдават въпросните помещения под наем. Twisted Evil

# 10
  • Мнения: 24 467
Именно, Jarrita, зависи от организацията и контролът, а не от това, за лафка или за столова става въпрос. И при нас ги има и двете. От стола съм доволна, по 3-4 вида храна, готвена и топла, с гарнитура зеленчуци, когато позволява. На лафката имаше по едно време и плодове, синът купуваше мандарини и банани, сега не знам какво има, тъй като той отново се върна към безплатните закуски и ако му хареса обядът се храни в стола, преди да се прибере /по- интересно му е с децата, които остават за занималнята след това или които просто обядват за да са с приятелчета, като него/.
Не собственикът следва да определя какво ще се продава на децата. Ако и като зависи от него, ще се продават винаги боклуци, закупени на ниска цена, които децата си купуват по навик. Въпросът е в редовния, своевременен и тотален контрол.

# 11
  • Мнения: 2 176

Не собственикът следва да определя какво ще се продава на децата. Ако и като зависи от него, ще се продават винаги боклуци, закупени на ниска цена, които децата си купуват по навик. Въпросът е в редовния, своевременен и тотален контрол.

Май засега фирмите, на които е отдадена лавката, определят.
Надявам се, че след тази петиция ще влезе в сила посочената проектонаредба, която ще ги накара да променят асортимента.

# 12
  • Мнения: 24 467
Именно, по отношение на собственика следва да се осъществява този контрол от странична и до колкото е възможно обективна институция.

# 13
  • София
  • Мнения: 397
 Ох, защо мислите, че една училищна лавка трябва да изглежда като диетичен магазин или плод и зеленчук? Който иска - яде там, другите- в стола. Но много се лъжете, ако мислите, че там пък храната е качествена и полезна. Течният шоколад, кетчупът и другите екстри към санвичи, кексчета и палачинки, освен че са вредни и допълнително се разреждат с олио, за да църкат и се размазват по-добре, а за икономиите на останалите продукти мисля всеки знае. В крайна сметка децата не могат да познаят какво ядат. Печели фирмата, която предложи най-нисък купон= най-некачествена храна.
 

# 14
  • Мнения: 1 144
Децата са най-добрият критерий дали храната в стола е вкусна. Вярно е, че нездравословните неща ги обичат във всякакъв вид, но когато стане дума за сготвена храна, са ужасно придирчиви. Ако ходят с желание на стола, значи храната е добра.

А относно лавките - казах ви моето мнение - не бива да има. По-добре закуски от къщи.

# 15
  • София
  • Мнения: 958
Мечтая за затворено училище, без лавки и боклуци. С излизане извън сериозно оградения двор само след края на часовете. Просторно, чисто, цветно, с много спорт и музика. Уютен стол за хранене, цветя, може и ботаническа градина...... Simple Smile

# 16
  • Мнения: 2 176
Вярно е, че нездравословните неща ги обичат във всякакъв вид, но когато стане дума за сготвена храна, са ужасно придирчиви. Ако ходят с желание на стола, значи храната е добра.

А относно лавките - казах ви моето мнение - не бива да има. По-добре закуски от къщи.
Обичат нездравословните неща, защото им слагат натриев глутамат - той променя вкуса и ги прави неустоими.. Wink
За закуските от къщи и аз съм на същото мнение.  Peace
Ако на едно дете не се дава възможност да се тъпче с джънк (боклуци), вкусът му няма да се изврати и няма да ги харесва и после в живота.

# 17
  • София
  • Мнения: 397
 Да бе, ние като бяхме малки да не би да са слагали глутамати? Колко от вас не са яли вафли или банички на лавката? Просто децата обичат лакомства и винаги е било така. Сега има по-голямо разнообразие, това е различното, но е въпрос на възпитание детето да има мярка /и на отпуснати финанси също/.

# 18
  • Мнения: 2 176
Яли сме, много ясно. Simple Smile
Но само вафли ли имаше в лавките, баничките с хидрогенирани мазнини ли бяха?
Лакомства има и без боклуци, защо не продават от тях ?  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 1 144
Ако си спомняте едно време имахме задължителна закуска, която се приготвяше в стола. И всички под строй отивахме там и си я изяждахме. Не че апелирам за едно време, но имаше някакъв ред. А лавките бяха допълнителен вариант.

# 20
  • Мнения: 7 821
Права е Стела, едно време в лавките имаше кексчета от стола, филии с лютеница или яйчен пастет пак от там и сандвичи с кашкавал печени на парти грил, вафли от 5, 6 ст., сухи пасти и единственото нещо с оцветител бяха Виолетките. Но пък ние с нея явно помним по-старо време  Wink.

По темата - подкрепям инициативата, въпреки, че за сега нямам проблем - сина ми си купува от лавката само солети, а за мое учудване и радост всичко друго смята за боклук.

Последна редакция: пт, 17 апр 2009, 09:39 от .Ели.

# 21
  • Мнения: 1 144
Имаше и едни такива "детски закуски", които ги обожавах. Simple Smile)) Спомени, спомени...

# 22
  • Мнения: 24 467
Едно време, да съм справедлива все пак, на лафката си имаше и сегашните боклуци- имаше едни "надежди"- две бишкоти слепени със съмнителен крем и поляти с марципан, марципани, вафли, "пилети" /тях помните ли ги- едни мазни пържотевини/, "сен-сен", тестени линцери с локум или мармалад, "марии"- сухи пасти, разтворима лимонада на прах /жълта и червена/, дето я ближехме от пакетчетата или се разтваряше във вода, "алтай" и "лимонада" /с нищо по- качествени от сегашните безалкохолни газирани напитки/, баниците в никакъв случай не бяха по- малко мазни и с повече сирене, плодове не се продаваха по лафките /сега при сина ми в училище има и това поне, както и зеленчукова гарнитура към сандвича/ и т.н. Отделно от лафката си имахме и стол срещу купон от 20.00 ст. имаше дакуска- чай с много захар в него и намазана с нещо филия или мекици /понеже са супер полезни/, поръсени с пудра захар.
Най- обичам, когато бай Марин започне да ме убеждава, че бозата /баницата и т.н./ от едно време била една такава, хубава, пък сегашната за  нищо не ставала. Въобще не си падам по обобщенията за златното едно време и сегашното наторено такова.
Истината е, че за здравословното хранене, било за децата, било за цялото общество, на държавата не й пука, а не й пукаше и преди, както не им пука и на мнозинството от родителите и днес и преди. 
Нека има лафки, нека има избор, не хлапетата да пресичат до отсрещната будка да си купят сандвич. Да се ограничи доказано вредното и боклукът. Това ми стига, да не бъдем крайни. Не обичам тоталните ограничения. Те не са нормални.

# 23
  • Мнения: 1 144
Джуди, и нашите деца ще си спомнят с носталгия по едновременшните си закуски някой ден, макар че надали ще продължават да похапват зрънчо или не знам какво е модерно сега Simple Smile)) Това си е съвсем в реда на нещата. Също както и промяната на вкусовете - ако едно време съм яла с удоволствие бисквити детска закуска и мекици, сега пък обичам рукола в кошничка от пармезан, но не виждам нещо ненормално децата ми да обичат баници и мекици. Въпросът е да се постигне някакъв баланс и максимално здравословно меню, не може да го караме да яде само салата и крехко пилешко (то пък бройлерите много са полезни). Затова пледирам да си носи закуска от къщи, ако в училище няма подходяща храна, поне няма да е извън годност и със сигурност ще е по-вкусна. 

# 24
  • Мнения: 24 467
Стела, аз не си спомням изобщо с носталгия, миналото не ми навява такива чувства. Обръщам внимание на факта, че нещата не са особено променени и че няма светло минало и кофти настояще.
Нека има избор, защото не всеки родител има времето и възможността да си остане с години вкъщи и да приготвя закуски. Когато си много ангажиран, всеки допълнителен ангажимент идва в горница. Има хора в командировки, има хора изключително заети. Нека има избор, сведен до  здравословни или поне не откровено вредни продукти, които да се предлагат за покупка, не е сложно оранизирането на система за контрол. И да спрем до там. Тоталните ограничения ми миришат на друга система.
Аз самата в началото на учебните години приготвям сандвичи и постепенно детето предпочита да отиде с останалите и да си купи това, което и те си купуват, та тези сандвичи остават у нас и постепенно спирам да ги правя, няма смисъл. Предпочитам хлапетата да не пресичат улици по време на междучасие, за да си купят закуска, нека си я има в училище.

Последна редакция: ср, 22 апр 2009, 08:43 от Judy

# 25
  • Мнения: 2 176
Точно защото много родители нямат време да приготвят вкъщи храна за целия ден на детето си, е нужно в училищата да има контрол. Не може да се очаква да е на 100% здравословна храната, но поне малко да се ограничат синтетичните храни.

# 26
  • Мнения: 284
Като говорим за контрола, ми хрумна, че както в детските градини контролът се осъществява от медицинската сестра, така може в училищата медицинската сестра също да контролира храната в стола.

# 27
  • Мнения: 494
Като говорим за контрола, ми хрумна, че както в детските градини контролът се осъществява от медицинската сестра, така може в училищата медицинската сестра също да контролира храната в стола.
И като осъществи какво? Къде по - точно има изписани критерии, по които да става този контрол? А и да има, едва ли тези критерии са по - различни от тези за градините, с които даваш пример, с тези манджи и закуски по рецептурник от 60 - те години...айде, да не се заблуждаваме...Има  няколко частни градини и училища, където може да се каже, че нещата с храната и двигателния режим са О'кей. Може би..., но масовият пример е... Sick
 Трябва гигантска промяна в политиката в това отношение, но аз не вярвам скоро да стане. По много причини смятам, че няма воля за това...говорят се разни приказки, но всичко си остава само на думи. За да се случат нещата, трябва заедно да заработят здравеопазване, образование, Агенцията за младежта и спорта, сигурно има и още, за които не се сещам в момента...Кога институциите и организациите в нашата държава са работели в синхрон? Още повече, когато има замесени, както всички сме наясно, какви ли не частни и бизнес - интереси? Никога! Аз си оставам песимист, признавам си, и продължавам да се опитвам някак сама да ограничавам достъпа на децата ми до боклуци...не успявам напълно, но това е положението...

# 28
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Моето дете си носи храна- не е невъзможно,старая се да е разнообразно.
 Госпожата и на двете родителски срещи помоли да не им даваме пари за да не си купуват боклуци,не и давам. Но много родители не се съобразяват с това, за съжаление. От детето си разбрах,че ако госпожата види някое дете да си купува нещо от лавката му го взема и го връща. Тя се старае,но на много родители чвно не им пука особенно какво ядът децата им.
 И аз съм ЗА училище без лавка, сериозна ограда и никакво излизане от територията на училището преди края на часовете за да не тичат до съседните магазинчета. Peace

# 29
  • Мнения: 24 467
Не искам да гледам на децата си като на животни, оградени в клетка, не и на деца, които са ученици.
Ами те не стоят само в І и ІІ клас. Представям си как бих се чувствала аз, ако ме оградят и затворят на 14 години, примерно и нямам право да напускам двора на училището, в което няма и една лафка.
По- меко и по- реалистично. Темата е да се преустанови продажбата на вредните храни от лафките, за което съм "за". За премахване на последните съм твърдо "против".
Не е нито проява на ъзпитание, нито на грижа да се окастри тотално право на човека, а изборът е право. Въпросът е в контролът. В наредбата има правила дори за това, какво следва да съдържат сандвичите в училище. Има си и контролни органи, наредбата е въз основа Закона за здравето, а системата на контролните органи е разработена. Остава и последните да заработят също.

# 30
  • София
  • Мнения: 1 508
Judy, ние точно това искаме - лавките да престанат да продават боклуци и само боклуци, а да има прилична храна. Когато децата са гладни, е хубаво да могат да си купят истинска закуска, а не единственият избор да бъдат захарно-оцветителни бонбонки или 50-та вида чипсо-снаксове.

# 31
  • Мнения: 2 176
Не искам да гледам на децата си като на животни, оградени в клетка, не и на деца, които са ученици.
Ами те не стоят само в І и ІІ клас. Представям си как бих се чувствала аз, ако ме оградят и затворят на 14 години, примерно и нямам право да напускам двора на училището, в което няма и една лафка.
Със забрана няма да се получи.  Confused
Но целия труд на родителите, да опазят децата си от синтетичните и откровено вредни храни, ще бъде напразен, ако вредата не се осъзнае масово (от родители и учители), и не получим подкрепа. Да не забравяме, че децата ни прекарват, и ще прекарват все повече време извън семйната среда - в училище.
А те не са на възраст, в която могат да се предпазят сами...

# 32
  • Мнения: 24 467
Да, Jarrita , точно това подкрепям, като реалистично и необходимо ни искане.
Даже имахме в нашето училище нещо като анкета- предложения за промени в училище, моят списък беше точно по отношение лафката- без чипс, пържени истории, близалки, бонбони, вафли и др. подсладени и оцветени неща /не храни, точно "неща"/, газирани и/или оцветени и подсладени напитки.
Не е нужно да се забрани всичко. Има и нормални сандвичи, има плодове /и сега ги има, писах/, салата, сготвена храна за обяд. Чудесно е, че ги има, това е придобивка, която искам да се запази, заедно с окастрянето на боклуците.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 508
Има и нормални сандвичи, има плодове /и сега ги има, писах/, салата, сготвена храна за обяд. Чудесно е, че ги има, това е придобивка, която искам да се запази, заедно с окастрянето на боклуците.

При нас ги няма. Така изглежда нашата лавка в момента:



Това е около 6-метрова витрина, отгоре до долу пълна само с боклуци. За плодове и салати не са и чували.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 192
Judy, моля те, разкажи какъв беше резултата от анкетата!

# 35
  • Мнения: 24 467
Тя не беше за храненето точно. Пуснаха един лист, в който ни се съобщаваше, че се поставят камери в училище и защо се прави това, като се даваше възможност да се напишат предложения за исканите от нас други промени. Аз писах точно за лафката. Не съм питала за резултати, ходих във вторник на род. среща, но направо пропуснах да питам. При първа възможност ще задам въпрос. По този въпрос говорихме с учителката в началото на учебната година и тя ни информира, че тази година изтичал срокът на сегашните наематели и действително щяло да се помисли, но... ще видим.

# 36
  • Мнения: 2 803
Може ли да изкажа едно малко по-различно мнение? Надявам се да не го приемете за спам. Според мен изобщо не трябва да има лавки, а столова, където да се предлагат закуски и обяд. Докато има лавки няма начин да се изхвърлят вредните храни. В частните училища няма лавки.

Признавам си сега видях темата и много ме вълнува. Много точно изказване. В нашето училище няма стол има само лавка. Помня преди когато аз бях ученичка имаше в лавката закуски, рогчета, виенски кифли, кашкавалки, боза. А сега само пакетирани боклуци с неясно съдържание. На дъщеря ми слагам от в къщи храна. Но не това е  решението. Ако имаше стол щеше да е по-различно. Hug

# 37
  • София
  • Мнения: 397
Като говорим за контрола, ми хрумна, че както в детските градини контролът се осъществява от медицинската сестра, така може в училищата медицинската сестра също да контролира храната в стола.
Това се прави, но контролът се състои в това, да провери дали съдовете минават през разтвор на белина и да се оставят проби от храната, в случай че има някой натровен. Mr. Green

# 38
  • вкъщи
  • Мнения: 704
нищо няма да стане нали гонят печалба

Общи условия

Активация на акаунт