Лекарства без рецепта?

  • 89 840
  • 380
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 647
Здравейте, г-н Вълев!
Бихте ли ми казали дали важи гратисният срок до 1-ви април за по-свободно закупуване на лекарства  ( за който писахте преди известно време ) или фактът, че вече има публикация в Държавен вестник означава, че вече всичко е влязло в сила? Благодаря Ви предварително за отговора и за професионализма, с който ни консултирате!
Поздрави, Cocacola

Здравейте!

Такъв срок официално няма! Практически, Изпълнителната агенция по лекарствата в момента глобява наред аптеките с по 5 хиляди лева, ако отпускат лекарства без рецепта (за тези лекарства, които са по лекарско предписание, разбира се).

Този срок, неофициално, бе даден от другия контролен орган - РИОКОЗ. Засега те проверяват и дават инструкции как да се въведе новият регистър на рецептите. Чака се и софтуерните фирми да направят съответните промени в софуерите на аптеките и да ги инсталират. Това иска време, разбира се. Но, от 1 април и те ще санкционират, ако хванат аптеки да отпускат в нарушение на наредба 28.

Фактически, с обнародването на Наредбата в Държавен вестник, тя влиза в сила след 3 дни, какъвто е Законът за държавен вестник.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 106
  • Мнения: 4 700
маг.фарм. Антон Вълев, благодаря ви zа отговора.   bouquet Точно zа това става въпрос. Имам редовна рецепта, иzдадена в Германия, но искам да си zакупя медикаментите в България.  

# 107
  • Мнения: 647
1.) нарушава ми се правото да избера аналога в пъти по-евтин(аугментин 35 лв, амоксиклав 15 лв, или съвсем дуга група например еритран 7 лв който не се произвежда/внася вече).
За пример: Лекар ми изписва пеницилин - аз не желая да ползвам пеницилин - подозирам че инфекцията ми ще му е резистентна(15 дни по късно я доказвам резистентността) и подозирам че ще получа алергични реакции..но за това не може да се разберем с лекаря който пести пари от мен на касата -  не ми дава УНГ нито Ревматолог при условие че се явявам с оплаквания за артрит и високи антитела от стрептококи - лично от мен платени изследвания, но в това време си взема парите от касата за този преглед който не е продуктивен за мен.
Лишава ме от консултации със специалисти "ЧЕ НЕ МОЖЕЛ ДА СЕ АРГУМЕНТИРА ИКОНОМИЧЕСКИ ПРЕД КАСАТА", но взема пари за преглед само за една рецепта?!?!.
Това свръх харчене за консултации за една рецепта ще изяде още повече парите които биха ни послужили за специализирана помощ.
2.) кой мислите че плаща всичките тези посещения при личен лекар за всяка дреболия - данъкоплатеца. Общопрактикуващите лекари ще станат ПАЛАЧИ ..ако нещо им паднеш в кривия макарон... си го отнасяш до следващия срок за смяна на лекар.
3.) какво да правят социално слабите които не са регистрирани за безработни и са загубили здравноосигурителни права, те ако имат по 30-50 лв за преглед ...няма да са болни.
4.) как да сме сигурни че лекаря който ни изписва дадена стратегия за лечение, как да сме сигурни че той не ползва облаги или няма договорки с аптеки. Как да сме сигурни че поредицата от препарати е най-правилния подход, съотношение полза/цена.
5.) НЕДОПУСТИМО, как може да се режат парите на болен след инсулт от полагаемите му консултации със невролог, като го прехвърлят на лечение на гп-то, А В СЪЩОТО ВРЕМЕ ГП-ТАТА ЩЕ СИ ПОВИШАТ 300 ПЪТИ КОНСУЛТАЦИИТЕ ЗА ДАЛЕЧ ПО МАЛКИ ПРОБЛЕМИ - коя болка с кой аналгетик да третираш.
6.) как да сме сигурни че цените няма да се повишат от КАРТЕЛНИ СПОРАЗУМЕНИЯ м/у вносители и производители и РАЗПРЕДЕЛИТЕЛИ(ЛИЧНИТЕ ЛЕКАРИ).

НАПЪЛНО СЪМ убедена и притеснена че БИ СЕ ОПОРОЧИЛА основната цел - ЛЕЧЕНИЕТО НА ПАЦИЕНТА и правото му да участва в избора на стратегия - оптит за лечение или повече изследвания, възможността да ползва специализирана помощ.

Здравейте!

На вашите въпроси и съображения:

1. Работа на фармацевта е да ви консултира за възможни генерични замени с цел по-адекватно и по-евтино за вас лечение. Наредба 28 не забранява това! Наредба 4 забранява замяната, но има начини тя да се обиколи от фармацевта, стига да пожелае, и ако го помолите да стори това за вас. Аз лично, почти винаги давам мнение за лечението и цената му и давам на пациента въможност да си избере ценови варианти. Има случаи, в които питам дали пациентът няма от дадено лекарство у дома и му пиша отделно на листче как да го приема, щом до има у дома - защо да купува два пъти едно и също лекарство?!

Вие, обаче, не сте в позицията да решавате дали един пеницилин може да се замени с еритран - вие такива правомощия, когато сте пациент, нямате!

После, изборът на лекар е ваше дело. Пак казвам, че лекарите у нас не са се научили да дават достатъчно информация на пациента. Лечението си е вид "търговия с доверие" и нашите лекари не са научени да обслужват пациента, както би направил един западен лекар, уви! Същото се отнася и за фармацевтите - не искам да изкарам моята гилдия като група гениални специалисти!

2. Изборът на личен лекар е по системата на НЗОК. Нокой не ви задължава да ходите при лекар по НЗОК. Разбира се, остава да се реши въпроса "как се харчат парите ми от задължителните здравни осигуровки", но това е тема за политически дебат и е време да се активизирате (не само тук) и да натискате политическите партии да имат ясно становище по тези въпроси. Време е да влезете и по-активно в политиката- да има деийствени гражданки сдружения и групи, които пресират властта да прави това, което на нас ни харесва!

3. този въпрос го задайте на Министъра, щото той олицетворява политиката по здравеопазването, на управляващите и на опозоционноте партии... Темата със социално-слабите не е тема на служителите в системата на здравеопазването, а на всички. Лекарите са само едни професионалисти, които работят, за да си прехранват семействата и не можете да искате от тях да работят без пари.

4. Не можете да сте сигурни, както не сте сигурни дали архитектът, планирал сградата, в която сте в момента и ми пишете, не е получил стимул да ползва определени материали в строителството, вместо други. Това е въпрос на вътрепрофесионална етика и е задача на самата гилдия да определи стандарти за работа и контрол.

5. Това е въпрос към ръководството на НЗОК. Те трябва да ви отговорят.

6. Картелно споразумение с над 12 хиляди лекари не знам кой може да направи. Цените не се определят от лекарите, а от политическия орган на държавата - Министерството на здравеопазването. За ваше сведение, цените на вносните лекарства у нас паднаха драстично благодарение на една наредба на МЗ за ценообразуването, в резултат на което някои лекарства изчезнаха - фирмите нямат сметка да ги внасят в България на толкова ниски цени.

Аз съм почти на същото мнение, като вашето, за начина на лечение. Самолечението обаче не го толерирам.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 108

........................................................................
Ако имате още въпроси, готов съм да отговарям. Вече съм като пресцентър Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Здравейте, г-н Вълев и благодаря за отзивчивостта. Интересува ме коя е Европейската директива, въз основа на която е създадена тази малоумна наредба? Питам, защото често, когато български политици се позовават на изисквания на ЕС се оказва, че става въпрос за препоръки, а не за задължителни изисквания - както казваше баба ми, "Кажи на лудо да пръдне, оно вземе, та се насере." Затова искам да намеря тази директива - ако знаете коя точно е - и да проуча въпроса, с оглед на евентуално обжалване на българската наредба пред ВАС.

# 109
  • Мнения: 114
Добре би било фармацевтите да протестират, когато им налагат безумни изисквания към работата. Ето сега чувам, че и адаптираните млека и детските храни щели да забранят да се продават в аптеките. Е, щом лекарят насочва или изписва с каква храна да се храни детето - имам предвид кърмачетата- как така ще ги отпускат само в детските и хранителните магазини. Поредната глупост! Майките в хранителния магазин ли ще ходят с рецептите!!! #Cussing out

# 110
  • Мнения: 1 763
Не ми се чете цялата тема, просто искам да споделя информация, която може да е полезна на някой. Предварително се извинявам, ако не е така и спамя...

Вчера се наложи да направя аборт по медицински показания и мъжът ми купи ваксина анти Д гамаглобулин без рецепта. В смисъл, явно е от разрешените лекарства и ако на някой му се наложи спешно да я купува като на нас, да не се притеснява, че няма примерно как да даде рецептата на близките си или нещо такова.

# 111
  • Мнения: 647

........................................................................
Ако имате още въпроси, готов съм да отговарям. Вече съм като пресцентър Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Здравейте, г-н Вълев и благодаря за отзивчивостта. Интересува ме коя е Европейската директива, въз основа на която е създадена тази малоумна наредба? Питам, защото често, когато български политици се позовават на изисквания на ЕС се оказва, че става въпрос за препоръки, а не за задължителни изисквания - както казваше баба ми, "Кажи на лудо да пръдне, оно вземе, та се насере." Затова искам да намеря тази директива - ако знаете коя точно е - и да проуча въпроса, с оглед на евентуално обжалване на българската наредба пред ВАС.

Здравейте!

Доколкото съм запознат с документалната страна на европейско ниво, има Директиви, с която се утвърждават т.нар. "Добри практики". Те, обаче са много - Добра дистрибуторска практика, Добра фармацевтична практика, Добра аптечна практика, Добра производствена практика.

Тези практики всъщност са набор от правила, които участниците в гилдията сами изработват като вътрешен стандарт. Когато тези правила се приемат от правителството чрез неговите институции, тогава тези правила се превръщат в задължителни за всяка страна. ВСяка страна си изготвя сама своите Добри практики.

Знаете, нашата практика е да преписваме вече изработените и утвърдени с годините чужди практики, правила и закони. В този случай, ние приемаме правилата, които са наложени в развитите Европейски страни. Дори в Румъния не можете да си купите лекарство без рецепта, да не говорим за Германия, Холандия, Франция, Белгия, Австрия.. изброявам страните, в които лично съм се уверил, че това е така. За другите само съм чел, че е така.

В този смисъл, наредбата И ДОСЕГА СЪЩЕСТВУВАШЕ, само че сега започна да се прилага такава, каквато е написана- просто започнаха да ни глобяват, ако не я спазваме. И досега, на лекарствата пише: "По лекарско предписание" или "Без лекарско предписание". Това съществува години наред, но НЕ СЕ СПАЗВАШЕ.

Защо се сърдите, когато едно правило започне да се спазва? Никой не измисля правила, за да не се спазват...

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 112
  • Мнения: 647
Не ми се чете цялата тема, просто искам да споделя информация, която може да е полезна на някой. Предварително се извинявам, ако не е така и спамя...

Вчера се наложи да направя аборт по медицински показания и мъжът ми купи ваксина анти Д гамаглобулин без рецепта. В смисъл, явно е от разрешените лекарства и ако на някой му се наложи спешно да я купува като на нас, да не се притеснява, че няма примерно как да даде рецептата на близките си или нещо такова.


ЗДравейте!

Серумът Анти D гамаглобулин е лекарство по рецепта - това е кръвен продукт и те всички са по рецепта. Просто колегата, който ви я е дал, се е поблазнил за не изтърве 160 лева оборот, щото е скъпа. Ето ви пример за некоректно отношение от страна на фармацевтите, щото за скъпото лекарство ви е дал без рецепта, а за някое евтинко може и да ви откаже...

Вие по-добре кажете откъде сте намерили Анти Д гамаглобулин, че в момента няма никъде на пазара и за пациенти всяка седмица търся под дърво и камък и никъде не намирам... Няма го вече 4 месеца, а е животоспасяващо лекарство.

Освен това, не виждам какъв е проблемът да си вземете рецепта от лекаря, щом правите аборт?! Вие не абортирате у дома, а в лечебно заведение - на лекаря няма да му се счупи ръката да ви напише една проста рецепта. Трябва да свикнете с мисълта, че работата на лекаря е да ви дава рецепта, защото с рецептата той поема отговорност какво ви е изписал. Кой носи отговорност, ако ви се случи нещо с някое лекарство, което вие сте взела без рецепта? Лекарят винаги може да каже- няма такова нещо- нищо не съм изписвал... Как ще докажете? Със свидетели пред съда?!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 113
  • Мнения: 1 763
Не съм от София, но купихме ваксината от аптека от веригата Асклепий. Мъжът ми я поръча, остави капаро, на другия ден я доставиха. Рецепта имах, но така се случи, че мъжът ми не успя да дойде да я вземе. Ако в аптеката му бяха казали, че не може без рецепта, щеше да дойде, не беше чак толкова голям проблем.  Всъщност в спор по темата дали е редно да се дават лекарства без рецепта или не, не ми се влиза.

Пожелавам на всички да не се налага да пият никакви лекарства или поне това да се случва възможно най-рядко  Peace

# 114
  • Мнения: 1 984
Не съм от София, но купихме ваксината от аптека от веригата Асклепий. Мъжът ми я поръча, остави капаро, на другия ден я доставиха. Рецепта имах, но така се случи, че мъжът ми не успя да дойде да я вземе. Ако в аптеката му бяха казали, че не може без рецепта, щеше да дойде, не беше чак толкова голям проблем.  Всъщност в спор по темата дали е редно да се дават лекарства без рецепта или не, не ми се влиза.

Пожелавам на всички да не се налага да пият никакви лекарства или поне това да се случва възможно най-рядко  Peace
вариант ползван много често на запад в такива или в спешни случаи е да се даде телефонния номер на лекаря и с фарм. да се оговорят какво и как да се отпусне, а рецептата да се представи по късно. 

# 115
  • Мнения: 647
вариант ползван много често на запад в такива или в спешни случаи е да се даде телефонния номер на лекаря и с фарм. да се оговорят какво и как да се отпусне, а рецептата да се представи по късно. 

Здравейте!

Този вариант е напълно изпълним и у нас. С лекарите от болницата до моята аптека си имаме телефоните отдавна. Ако искат да им се достави нещо по-специфично, първо ми звънят, за да им кажа има ли го, колко струва, питат ме има ли аналози или по-евтини аналози понякога. Друг път директно ми се обаждат по телефона, четат ми някаква антибиограма и ме питат какъв антибиотик можем да предпишем от наличните. Това са нормални колегиални отношения. Лекарите не са всезнайковци и добрите лекари винаги търсят консулт от колега в област, в която знаят, че може да им се съдейства.

Има случаи, в които лекарят ми се е обадил още, докато пациентът е в болницата и, докато минат разни процедури там, лекарството вече съм го поръчал, доставил и пациента на излизане идва и си го купува - няма да чака, няма да се чуди откъде да го вземе.

Освен това, странна ми се вижда психиката на българите, като им кажеш, че дадено лекарство е рядко и няма да го намерят да стои по аптеките, а по-добре да го поръчат! Започва едно сумтене, едни псувни по адрес на аптеките, по адрес на държавата, по адрес на лекаря... Аз им казвам: ако го поръчате сега, ще го имате след 3 часа време, например в 12.30 на обяд. Те обикалят един час напразно, не го намират никъде и накрая влизат при мен- побеснели и казват: ще го поръчам за 12.30.. Е да, ама не! Понеже са се мотали един час недоверчиво, изпуснали сме часа на доставката и следващата доставка е в 15.30 вече! Излиза, че от много напоритост, са загубили общо 6 часа, вместо да дадат поръчка, да идат да си свършат другата работа и след 3 часа да дойдат да го получат... Пациентите ми в Германия никога не ме питаха имам ли дадено лекарство, а ме питаха: можете ли да ми го поръчате и кога мога да дойда да си го получа? Германците си бяха с нагласата, че лекарство по принцип се доставя, понеже не е възможно абсолютно всички лекарства да са налични в една аптека!

Понякога има пациенти, които именно аз ги насочвам към определен специалист, защото първо на мен са разказали симптомите си. Има пациенти, за които звъня по телефона, за да питам как им върви лечението, след като в екип с лекаря сме определили някаква терапия.

Тук въобще не иде реч да се продават лекарства от една дупка в стъклото! Това е цялостен лечебен процес с много въвлечени хора. Най-неправилно е пациентът да смята, че само лекарят или обратното, само познатият му фармацевт е специалист по неговото заболяване, а останалите са случайни чиновници, които се налага да преодолее като на гигантски слалом!

Аз винаги съм съветвал всеки да си избере личен лекар, личен стоматолог и личен фармацевт. За хората с повече стрес - и личен психиатър или поне психолог. Целта е да се прави адекватна профилактика, а не да се лекуваме, като вече всички части са ни изпочупени.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 116
  • Мнения: 647
Добре би било фармацевтите да протестират, когато им налагат безумни изисквания към работата. Ето сега чувам, че и адаптираните млека и детските храни щели да забранят да се продават в аптеките. Е, щом лекарят насочва или изписва с каква храна да се храни детето - имам предвид кърмачетата- как така ще ги отпускат само в детските и хранителните магазини. Поредната глупост! Майките в хранителния магазин ли ще ходят с рецептите!!! #Cussing out

Защо фармацевтите да протестират само? Ами майките с малки деца? Ние протестирахме и срещу закона за лекарствата, и срещу няко наредби, срещу здравната каса и глупавите й наредби... Но, понеже сме малко - само 6000 души в цялата страна, не ни обърнаха внимание. Освен това, нашите протести винаги се изопачават в посока: те си защитават алчното съсловие - нека мрат!

Вие знаете ли, че в магазините за бяла техника надценката е поне 50%, в оптиките е 100%, а в аптеките има наредба кое колко да струва и максималната надценка е 28% ?? И после аптекарите били алчни, щото лекарствата били скъпи. Лекарствата не са евтини по нашия джоб, но цените се определят от фирмите производители, а не от аптекарите.

Досега не видях нито един протест от страна на гражданите в защита на аптеките!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 117
  • Мнения: 4 205
Също и в защита на лекарите, скъпи колега!
Омръзнало ми е да се сблъсквам с отношение, сравнимо само с лова на вещици през средновековието.
Създава се нагласата, че съсловието априори е некадърно, алчно и корумпирано. В чий интерес е създаването на подобно общественио мнение? то е ясно, че на хората трябва да им се покаже виновен, който да го отнася за всички неуредиции така е най-лесно и удобно, за съжаление.

# 118

........................................................................
Ако имате още въпроси, готов съм да отговарям. Вече съм като пресцентър Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Здравейте, г-н Вълев и благодаря за отзивчивостта. Интересува ме коя е Европейската директива, въз основа на която е създадена тази малоумна наредба? Питам, защото често, когато български политици се позовават на изисквания на ЕС се оказва, че става въпрос за препоръки, а не за задължителни изисквания - както казваше баба ми, "Кажи на лудо да пръдне, оно вземе, та се насере." Затова искам да намеря тази директива - ако знаете коя точно е - и да проуча въпроса, с оглед на евентуално обжалване на българската наредба пред ВАС.

Здравейте!

Доколкото съм запознат с документалната страна на европейско ниво, има Директиви, с която се утвърждават т.нар. "Добри практики". Те, обаче са много - Добра дистрибуторска практика, Добра фармацевтична практика, Добра аптечна практика, Добра производствена практика.

Тези практики всъщност са набор от правила, които участниците в гилдията сами изработват като вътрешен стандарт. Когато тези правила се приемат от правителството чрез неговите институции, тогава тези правила се превръщат в задължителни за всяка страна. ВСяка страна си изготвя сама своите Добри практики.

Знаете, нашата практика е да преписваме вече изработените и утвърдени с годините чужди практики, правила и закони. В този случай, ние приемаме правилата, които са наложени в развитите Европейски страни. Дори в Румъния не можете да си купите лекарство без рецепта, да не говорим за Германия, Холандия, Франция, Белгия, Австрия.. изброявам страните, в които лично съм се уверил, че това е така. За другите само съм чел, че е така.

В този смисъл, наредбата И ДОСЕГА СЪЩЕСТВУВАШЕ, само че сега започна да се прилага такава, каквато е написана- просто започнаха да ни глобяват, ако не я спазваме. И досега, на лекарствата пише: "По лекарско предписание" или "Без лекарско предписание". Това съществува години наред, но НЕ СЕ СПАЗВАШЕ.

Защо се сърдите, когато едно правило започне да се спазва? Никой не измисля правила, за да не се спазват...

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Според мен това, че на много места управляващите смятат гражданите си за идиоти, които не могат да ползват доре тоалетна без писмени инструкции, не значи, че това е "добра практика" нито, че нашите управници трябва винаги да копират най-малоумните чуждестранни разпоредби. Да бяха "копирали" умните неща, които са помогнали на Западна Европа да достигне този стандарт на живот и тогава да ни товарят с идиотски ограничения, колкото да отчетат дейност. Добра практика би било, ако малко повече им пука за излишните притеснения, които създават на гласоподавателите си. Явно като знаят, че със сигурност си отиват и не им пука толкова. А доколко всичко, което идва от Запада е умно, можете да съдите от факта, че Европейската комисия беше издала директива, забраняваща по пазарите да се продават криви краставици. Добре, че някой не толкова луд се усети и я отмениха.

# 119
  • Мнения: 26

........................................................................
Ако имате още въпроси, готов съм да отговарям. Вече съм като пресцентър Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Здравейте, г-н Вълев и благодаря за отзивчивостта. Интересува ме коя е Европейската директива, въз основа на която е създадена тази малоумна наредба? Питам, защото често, когато български политици се позовават на изисквания на ЕС се оказва, че става въпрос за препоръки, а не за задължителни изисквания - както казваше баба ми, "Кажи на лудо да пръдне, оно вземе, та се насере." Затова искам да намеря тази директива - ако знаете коя точно е - и да проуча въпроса, с оглед на евентуално обжалване на българската наредба пред ВАС.

ето директивата:
http://www.opas.org.br/medicamentos/site/UploadArq/who-pharm-dap-96-1.pdf
препоръчвам да обжалвате пред Свет.Здравна Организация

Общи условия

Активация на акаунт