Примерна схема на захранване (11)

  • 48 679
  • 701
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 449

Може ли замразени зеленчуци
Замразени зеленчуци
За замразените зеленчуци - от Мадам Бондюел

Грозде от пюре или сок - може след първите 2-3 вида плодове или на 6-7 м. Възможно е да предизвика леки колики, но е слаб алерген с добър хранителен принос и калоричност.

Сорго може да се предложи след захранване с 2-3 други основни видове зърна или по-късно. На този етап е по-добре елда, защото има важен хранителен състав (ценни белтъчини плюс желязото), не е тежка за храносмилането (но същевременно регулира добре стомахчето) и е сравнително по-използван хранителен продукт (има разни теории за алергиите и нетипичните храни).

# 691
# 692
# 693
  • Мнения: 8
Студент съм по дентална медицина 6-ти курс.Сега се готвя за държавни изпити и ми беше интересно да видя какви са мненията за премането на флуор.Мисля, че трябва да внеса малко яснота по този въпрос.Според нашият учебник от 2007 година на доценти от Факултета по дентална медицина - София трябва да се знаят следните неща:
1.Пиемането на флуор от децата снижава риска от кариес между 50 и 90% в двете съзъбия(временно и постоянно)
2.Трябва да се знае оптималната флуорна доза, при която няма риск от флуороза.За водите тя 1мг/Л.Над тази доза има риск от флуороза и колкото повече е приема на флуор толкова по-тежка е флуорозата!Според някои майки във форума е достатъчно да се дава минерална вода.Това НЕ винаги е така!Съдържанието на флуор в минералните води е различно.В някои от тях е под оптималната доза, а в други е доста над нея! Например хисарска - 4,7 мг/Л , девинска 4 мг/Л .Това значи, че много внимателно трябва да се дозират тези води.Ако на детето се дава да пие по 1л от такива води има реален риск от флуороза.Освен това пиенето само на минерална вода само по себи си е вредно.Най-сигурният начин с минимален риск от флуороза е флуоризирането на питейната вода.В САЩ вече 50 години това е пректика почти в цялата страна.В 60 държави с общо 360 000 000 население се флоурозира водата.За това в тези държави не се приемет флуорни таблетки и флуоризирано мляко.
3.Препоръчителни до зи на флуорни добавки от Европейската асоциация на педодонтите от 2000г. за райони с ниско съдаржание на флуор в питейната вода(какавто е България) са :
   - от три месеца до 3 години - 0,25 мг на ден
   - от три до 6 години - о,5 мг на ден
   - над 6 години - 1 мг на ден
ВНИМАНИЕ! това са дозите за прием на флуор от ВСИЧКИ източници - таблетки, минерална вода, мляко, сол (ако е флуоризирана) и евентулано поглъщане на паста за зъби със съдържание на флуор( трябва да се избягва поглъщането е не пастата!) Така, че внимателно трябва да се преценяват източниците на флуор и неговата доза.
4. Относно приема на флур по време на бременност.Американската хранителна и лекарствена администрация (FDA) ЗАБРАНЯВА приема на флуор от бременни.Обяснението е че бременните приемат огромни количества флуор, но според последни данни флуорът НЕ преминава през плацентата.Така, че реално за детето няма риск, но няма и полза!Единствено майката се товари с тези дози.Майката обаче трябва да приема флуор 1,5-2,0 мг/Л на ден, защото флуорът нужен на плода се извлича от нея.За американците е лесно защото както споменах тяхната вода се флуоризира, а нашата не.За то и те са го забранили.
5.Кога да започне флуорният прием? И тук има доста спорни становища.Според Франция веднага след раждането, Швейцария от шестия месец, а според САЩ след първата година.Има значение и начинът на хранене на детето.С кърмата флурът, който се доставя е недостатъчен.С хуманизираните млека е достатъчно количество.Оставям на вас да прецените.
Надявам се, че съм бил полезен и ако имате някакви въпроси ще се радвам ако мога да отговоря.Тези неща не си ги измислям, а ги преписвам дословно от последните учебници!

# 694
  • Мнения: 695
cveta3, и ние имаме проблем с акото. Мислех да пускам отделна тема newsm78. Коце беше болен и се наложи да пие антибиотик - около 10 дни. Приблизително оттогава има разстройство - ака по 3-4 пъти на ден, доста кашаво, та чак течно. От няколко дни акото му е зелено със зелени топченца (и слуз, разбира се). По препоръка на докторите сме минали "на диета" - освен кърма, давам му пюре от моркови, картоф и оризова каша, понякога и по 1/2 пак. смекта. Въпросите ми са три:
- Дали това може да е някаква алергична реакция от честото ядене на ориз и моркови? От два дни сме спрели антибиотика.
- Кога да започна да давам вече въведените други продукти, както и да въведа нови? Надявам се, че вече е здрав, но това ако ме притеснява.  
- и как да се справя с това разстройство?!?
Благодаря предварително на всички!
п.п. Вече сме на 7 месеца и ни мъчат адски зъбките.
naleks, по всяка вероятност е нарушена чревната флора заради приема на АБ. Не вярвам да е алергия към ориза или морковите, за да се провокира такава алергия детенцето трябва да яде оргомни количества.
Посъветвай се с лекар и вероятно ще ви назначат пробиотик. Моята Нели имаше подобни проблеми, пила е различни пробиотици, в крайна сметка с времето нещата отшумяха. Кърменето е много важно, тъй като кърмата също съдържа пробиотици.

# 695
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Косе Босе, имам въпрос за джоджена.

Кога е удачно и безпроблемно да бъде включен към детското меню?

Предварително благодаря!  bouquet

# 696
# 697
  • Мнения: 204

За кафявия ориз
* Въвежда се като нова храна: ако е втора храна след белия ориз или в началото на захранването.
* Не се въвежда като нова храна: ако детето е захранено с няколко храни, напр. по-целулозните зеленчуци или елда.
* Зависи и от възрастта: има значение дали се захранва на 4 м. или 6 м. и кога се дава ориза.

Защо се въвежда като нова храна
Кафявият ориз е добре да се въведе като нова храна, дори да е въведен бял ориз преди това:
- Пълнозърнестите храни се считат за по-алергизиращи по принцип.
- Пълнозърнестите храни са по-тежки за храносмилането. При детенце с по-чувствително стомахче или в самото начало на захранването може да бъде тежък за храносмилането, затова е добре да се въведе за няколко дни.

Защо не се въвежда като нова храна
- След като веднъж е въведен ориз, видът му няма значение от гледна точка на основните алергизиращи протеини.
- Не е трудносмилаемо зърно - има повече фибри от белия ориз, но доста по-малко от елдата. За сравнение: 100 г бял ориз съдържат под 1% фибри, кафявият ориз има 2-3%, а елдата между 4-7%.

Защо оризът се суши (не се пече)
Сушенето е на температура под 100 градуса, за да не се разруши изцяло биоактивността на зърната - това е важно за накисването.
Изсушаването е важно, защото:
- съкращава времето за приготвяне (кашата е готова за 7-10 мин.)
- позволява съхранение на пълнозърнестото брашно (мазнините в смлените зърна лесно се окисляват от светлина, топлина и т.н.)

Домашна каша от кафяв ориз
Ani Dani,ето от какво имам от Косе Босе!

# 698
  • София
  • Мнения: 79
Присъединявам се към другите дами с още инфо за третото хранене:

1-ви месец захранване = 1 път дневно храна + кърмене
2-ри месец захранване = 2 пъти дневно храна + кърмене
после = според детето

"Ако са минали 2 месеца от захранването – може трето хранене за деня.
По принцип с третото хранене няма смисъл да се бърза много, защото това остават основните хранения до 1 год., само се добавят още 1-2 междинни, ако и когато детето желае. Освен това третото хранене невинаги се въвежда лесно при кърмени деца, обикновено по-бавно се отказват от кърменето за закуска за сметка на повече твърда храна. При въведени 3 твърди хранения е по-трудно да се дава достатъчно кърма (дори кърменията да не са заместени), в този случай нощното кърмене е предимство и по-скоро не трябва да се маха."

"На тази възраст [9 м.] може вече да се включи постепенно още нещо като трето хранене. Но зависи от детенцето, може и по-късно. Не е задължително нито закуска, нито по-стабилно хранене, може леко междинно хранене за начало (напр. малко плодове). Само колкото да се пробва дали има готовност и желание, оттам нататък самó ще покаже. Дори да е за сметка на кърмата, броя на кърменията и млечните хранения изглежда напълно достатъчен за възрастта."

"Трето хранене се въвежда през третия месец от захранването – но когато детенцето получава повече кърма, няма смисъл да се избързва с повече твърди храни. 3 пъти твърди храни на ден е достатъчно за тази възраст т.е. 2 основни хранения (зеленчуци и каша) и 1 междинно (плодово пюре). За сравнение: режимът на детенце на 10-12 м. следва да включва 3 пъти твърда храна дневно и нещо леко 1 път дневно между храненията. 
Няма гаранции, че детенцето ще наддава повече с още едно твърдо хранене."

Този цитат е на Косе Босе от стара тема. Тъй като се интересувам от подробности за въвеждане на трето хранене, се надявам на допълнително инфо. Моят бебо е на 8 месеца и 6 дни. Захранвам от навършен 6 месец. Дасега съм въвела зеленчуци и 2 меса, които редувам на обяд (изяжда около 100-120г), и плодови пюрета следобяд (около 60-70г.). Може да изяде и повече и на двете хранения, но се страхувам да не му е много и да дебелее. Около 1 час преди твърдите хранения предлагам кърма. Все още не съм давала каши, т.к. детето от раждането си наддава повече от добре - в момента тежи 10,300 кг и е 77 см. Не съм сигурна, че му липсват кашите, но за разнообразяване на храненето може би е добре да ги въведа? Но дали да бъде като отделно хранене за закуска или като добавка към следобедното плодово пюре? Ако бъде самостоятелно хранене за закуска това трето хранене ли ще бъде или 2-ро, като плодовото се счита за междинно? Притеснявам се с въвеждането на трето хранене да не намалее количеството приемана кърма. Сега бебо суче по 5-6 пъти през деня, нощем не се буди. Май станаха доста объркани въпросите, но се надявам Косе Босе и вещите мами, които могат да помогнат, да четат и между редовете Simple Smile.

# 699
  • Мнения: 21
Някой знае ли защо не мога да вляза в схемите на захранване, които са дадени на първата страница? Преди няколко седмици влизах,а сега не мога( става въпрос за maq@gbg.bg) Мерси предварително:)))

# 700
  • Мнения: 2 111
Не може да се влезе в тези схеми.
Ето новата регистрация:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=395450.msg11200287#msg11200287
Пиши в новата тема ако имаш други въпроси.

# 701
  • Мнения: 11
Привет на всички мами от форума.Имам няколко вапроса.Моето момче му е време вече за захранване но е недоносен роди се 2 месеца по-рано.Сега е на навършени 5 месеца /3.Трябва ли да изчакам или от другия месец да почвам.От много четене се обърках съвсем.С какво да почна колко време се захранва с 1 нещо.Която мама знае да каже защото няма от кой да взема съвет два не се разбирам със свекито и трябва да се оправям сама.А и имам огромно желание да му готвя но ползваме обща кухня.УЖАС.

Общи условия

Активация на акаунт