Ти имаш обективни причини и може би е по-добре да поотложиш захранването. Аз бих се консултирала с Hedra, може да се обадиш и в Консултативния кабинет по кърмене (тел. 0896 418 488) - там ще ти дадат адекватна инфорнация!

Мисля, че това с прекалено късното захранване без основателни причини е прекалено!

съгласна съм. но освен, че мислиш че е прекалено, има ли конкретни последствия ?
Може да има за някои деца - храненето освен поемане на допълнителни хранителни вещества служи и за развитие на редица умения. Изпусне ли се моментът за трениране на дъвкането например се получават много досадни ситуации, в които майките пасират до 2-3 годишна възраст, понеже детето упорито плюе и се дави от храни с парченца - което не е в интерес на детето, тъй като липсата на тези умения може да има отражение и върху говорното развитие. За някои деца приемът на допълнителни храни за снабдяване с желязо също е много важен. Така че неслучайно препоръките са за захранване около средата на първата година - средата може да означава и 5 месеца, и 7 месеца, това едва ли ще има някаква много съществена разлика в повечето случаи. Понякога, при много силно изразени алергии, под лекарски контрол и препоръки захранването може да се забави още или да върви с много бавни темпове (но и без друго повечето кърмачета по собствена воля ядат чисто символични количества твърди храни някъде до годинката, ако им се предлага и сукане, без да има стремеж за заместване на кърмения).
Съзнателното въздържане от предлагане на други храни до годинката обаче не отговаря на етапите в развитието на детето - уменията му да поднася неща към устата, да дъвче и да проявява сериозен интерес към другите храни се появяват независимо от желанието на майката и не е разумно да бъдат пренебрегвани и потискани. Нататък в развитието се появяват други неща, върху които детето се съсредоточава, има нови умения за овладяване и то може да няма желание отново да се занимава с умения, които вече са минал етап, така че може да се стигне до проблеми с храненето.
Затова най-разумното е да се следят признаците за готовност у детето - те се проявяват в съвкупност по различно време за различните деца, така че това осигурява чудесен индивидуален подход, съобразен с развитието на всяко дете. А майката има контрол над това, което ще предлага като храни - така че могат да бъдат предпазени алергичните деца, както и да се изградят основите на здравословни предпочитания в храненето.