Защо децата не четат?

  • 6 807
  • 108
  •   1
Отговори
Напоследък се вълнувам от неграмотността на децата. Не учат и не четат. Кажете защо.

# 1
  • Мнения: 7 723
Не знам    33uu

...мойто учи и чете.... Rolling Eyes

Задай си въпроса по- подробно, де...

# 2
  • Мнения: 9 814
Защото масово и родителите не четат.

# 3
Твоето може би е изключение. И си се переборила с компютъра.

# 4
А как се пребори с телевизията?

# 5
  • София
  • Мнения: 12 554
Защото масово и родителите не четат.

 smile3501 Така е! Както и от незаинтересованост. Много по-лесно е да му пуснеш ДВД-то, вместо да четеш книжки. Много по-лесно е да му дадеш пари, за да отиде в интернет-клуба, вместо да прочете няколко книги през ваканцията.

# 6
Виждам, че Калоян е малко над 2 години. Ти как го приобщаваш към книгите?

# 7
  • Мнения: 9 814
Виждам, че Калоян е малко над 2 години. Ти как го приобщаваш към книгите?

Да отговоря вместо Нана.
Приобщавам детето си към книгата с четене.
Вместо да й пусна Тв-то щот така е най-лесно чета. Чела съм, когато беше на 3 месеца, чета и сега.
За това вече познава всички букви и се опитва да срича.
Е, приятелката ми се подиграва,че дъщеря ми за разлика от нейното дете не знаела как да си пусне ДВД-то, аз пък се радвам.
Та с четене и показване на любов към книгата се приобщава детето, с пускане на филмчета или висене пред компа не става.

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Не четат, защото има по-лесни откъм достъп и обработка начини за добиване на информация. Както се казва, една картинка може да замести цели страници от книга. Да не си кривим душите, ако по наше време имахме по-разнообразна програма по ТВ, интернет и ако можехме да си говорим без пари по скайпа, едва ли щяхме да четем толкова, колкото сме чели навремето. Казвам го обобщено, защото и по наше време много от децата НЕ четяха и се ограничаваха с част от задължителните книги от списъка или майките им четяха Под игото и после им разказваха. Не се заблуждавайте, че поколението на соца е било мноооого четящо. И тогава имаше деца, които четяха и други, които не четяха.

На мен сега ми е много хубаво и приятно, че има толкова много научно-популярни филми, където всичко е представено чудесно и с удоволствие ги гледам с децата. Един такъв филм ми спестява много време в ровене и четене на суха информация. АКо навремето имаше повече такива филми щях да зная повече, защото щях да икономисам време и усилия да не се чудя как са изглеждали динозаврите или как Нютон е правил своите експерименти и кое как е правил. Интерпретацията на някакъв текст винаги крие опесности при разбирането.

Вярно, в един филм виждаме преди всичко гледната точка на режисьора и екипа му, но не смятам това за голяма трагедия.
Обичам да чета, поощрявам и децата си да четат, но не си скубя косите как днешното поколение не четяло. Наясно съм, че към този момент децата ми четат и ще четат по-малко от мен просто, защото сме различни поколения. Засега ми е достатъчно, че имат желание да четат, независимо дали е книга на хартиен носител или Уикипедията в интернет.

# 9
Елисавета Багряна или Дора Габе имаше произведения за деца. Сещам се и за Ангел Каралийчев. Други наши писател? Ама ми препоръчайте нещо за вече четящи деца. И да им е интересно.

# 10
  • Мнения: 3 804
това дали им 4етеш книжки или не и дали ти 4етеш или не е ве4е не толкова решаващ фактор-ве4е компютрите и многото канали запо4наха да заместват книгите
при мен каките ве4е са тинейджърки-като малки им 4етях много,но сега с тази натоварена програма,а и курсовете след у4илище -едва ли им остава време-и се радвам на документалните и нау4но популярните канали които гледат
на дреби сега и 4ета-ве4е е нау4ила по4ти наизуст няколко книжки-да видим после как ще
аз също 4ета-обикновенно ве4ер преди да заспя-само тогава имам време

# 11
О, при тебе е по-тежко. И с българския, и с арабския.

# 12
  • Мнения: 3 804
О, при тебе е по-тежко. И с българския, и с арабския.
а само да допълня-френски и английски Laughing

# 13
Леле. Браво на тебе! При тебе май е по-важно на какъв език говорят, какво разбират. И моят въпрос за нечетенето на децата в този случай звучи тъпо. Извинявай!

# 14
Добре. Препоръчайте нещо за четящи деца. До 15-16 г. Автори, книги, все едно. Но да са интересни и да бъдат прочтени.

# 15
  • Мнения: 3 804
защо,въпроса не е тъп-много си е на място даже
като по малки 4етяха приказки-майка им беше изпратила от тези дебелите сборници с приказки,а и си бяхме донесли книжки,сега когато им остава време 4етът-може и да ти се стори стъранно-една тухла писана от психолог с негови отговори на писма и разкази от пациенти  #Crazy/кво да ги правиш-пубер4ета/,или Агата Кристи/мое влияние/ или пък една от у4ителките им в у4илище им беше дала сценарии на театрални постановки издадени в книги,а и стихове-малко не за възрастта им

# 16
  • Мнения: 9 990
А за колко глемички деца иде реч?Препоръчвам Следите остават или Васко да Гама.... на братя Мормареви.Класика в жанра, а как съм се смяла....за един ден я глътнах, когато я четох за първи път, докато другите играеха на ръбче под балкона Mr. Green

# 17
Агата Кристи не е ли за по-големи? Кой е този психолог?

# 18
Започвам да правя списък от предложенията:
1."Следите остават"....
2. "Васко да Гама" на братя Мормареви

# 19
  • Мнения: 3 804
за Агата Кристи-мисля 4е става за тях все пак голямата е на 13 ,а средната на 12,аз също по това време запо4нах с кримитата
а психолога е от библиотеката на баща им-на арабски е
знаеш ли сещам се за ГРАДЪТ на Артър Кларк-и до сега я препро4итам
дай някой стил-крими,фентази например newsm78

# 20
  • София
  • Мнения: 12 554
Виждам, че Калоян е малко над 2 години. Ти как го приобщаваш към книгите?

Ами като му чета откакто е станал на 10 месеца. В резултат на това сега може да ти каже наизуст шестте страници на "Работната мецана" и сам си стои по 1 час да си разглежда книжките. Мисля, че за възрастта му това е показателно.

Франческа благодаря за отговора, сега видях   bouquet

Относно книгите, не виждам защо трябва да са само на български автори. Има прекрасни книги за деца. Като се започне от "Чичо Томовата колиба", "Тайната градина", "Малкият Никола", "Зайчето Питър", "Пипи Дългото Чорапче", "Роня дъщерята на разбойника", "Романи за деца" на Ерих Кестнер, "Емил и детективите", "Мери Попинз" и ако трябва да изреждат другите книги няма да ми стигне времето в момента.

# 21
  • Мнения: 9 990
фантастика-Соларис/Дюн....

# 22
  • Мнения: 3 804
на Ерик Кестнер -книгите са хубави, на Джани Рудари
следите остават -да хубава е -но дали ще им е интересно и дали ще разберът вси4ко,аз също имам доста книги от комунизма-вярно хубави са и са интересни-но са малко странни за съвременните деца-пък и защо ли не ще го приемат за нещо от рода на фантастиката
за по малките -виж там има голям избор-аз имам още от каките-горската поредица-цирк в гората,горския стадион и т.н

# 23
  • Мнения: 3 491
Добре. Препоръчайте нещо за четящи деца. До 15-16 г. Автори, книги, все едно. Но да са интересни и да бъдат прочтени.
Опитай с "Г.Д.В." (или "големият добър великан") на Роалд Даал. Би трябвало в България да е издавана от "Кибеа", но не знам доколко е популярна на пазара. И изобщо - Роалд Даал, ако децата обичат динамичен сюжет, смело въображение, чувство за хумор, езикови игри, и не си падат по морализатористване, насилена сериозност,  или възрастни гласове в пристъп на патетична умалителност (нещо от рода на "малката Маичка положи къдравичката си главичка върху плюшеничката си възглавничка ... " - Виктор Самуилов си правеше майтап с този стил в едно стихотворение за вулканчето и лавичката, и според мене - с право.  Mr. Green ).

# 24
  • София
  • Мнения: 12 554
За по-големи деца са романите на Майн Рид, Карл Май, хубаво е да прочетат исторически романи - тетралогията на Фани Попова-Мутафова за Асеневци е страхотна.  

# 25
1."Следите остават"....
2. "Васко да Гама" на братя Мормареви
3. Агата Кристи
4. "Градът" на Артър Кларк

Аз се сещам за "Сандокан" на Емилио Салгари- екшън, любов, приключения,екзотика.....Сега го наричаме трилър, май.
Спомням си "Остров Тамбукту", но само като име.

# 26
Чакайте малко. Тези деца не са като нас. Те са израснали с динамиката и визията на телевизора и компютъра. Това адски е променило съзнанието им. Май книгите, за които споменаваме не са от тяхната "ера".

# 27
Оставам с впечатление, че вашите деца са все още малки и не могат самостоятелно да четат. А?

# 28
  • Мнения: 14 654
Едно време и за нас така казваха - това поколение не чете. И се тюхкаха. Аз като дете, мразех да чета от дъното на душата си и по-досадна работа за мен нямаше. Заобичах книгите някъде към 13-14 годишна, преди това едва бях прочела Том Сойер и Робинзон Крузо, защото баща ми ме накара. А родителите ми си четяха книги и до днес четат много.
Сега чета на детето си непрекъснато - и то същите книги, които са ми чели на мен, ама не съм сигурна, че това ще развие в него любов към четенето, поне любов към слушането е развил  Grinning
Иначе какви книги искаш да ти се препоръчат - то зависи от това какви интереси има човекът. Може Тери Пратчет да чете или класиките като Капитан Блъд, книгите на Жул Верн, много неща може, Хрониките на Амбър (да не се бърка с Вечната Амбър).

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Да така е, моето вече срича, но определено предпочита да си пусне ДВД или ТВ. Така информацията се получава много по лесно. Аз приказки и чета, обичам да купувам детски книжки, детето също ги харесва, но сама все още не може да чете добре и не мога да я опреквам.

# 30
  • Мнения: 7 723
Пързууууул.... Whistling

# 31
  • Мнения: 3 146
Не четат, защото има по-лесни откъм достъп и обработка начини за добиване на информация. Както се казва, една картинка може да замести цели страници от книга. Да не си кривим душите, ако по наше време имахме по-разнообразна програма по ТВ, интернет и ако можехме да си говорим без пари по скайпа, едва ли щяхме да четем толкова, колкото сме чели навремето. Казвам го обобщено, защото и по наше време много от децата НЕ четяха и се ограничаваха с част от задължителните книги от списъка или майките им четяха Под игото и после им разказваха. Не се заблуждавайте, че поколението на соца е било мноооого четящо. И тогава имаше деца, които четяха и други, които не четяха.

На мен сега ми е много хубаво и приятно, че има толкова много научно-популярни филми, където всичко е представено чудесно и с удоволствие ги гледам с децата. Един такъв филм ми спестява много време в ровене и четене на суха информация. АКо навремето имаше повече такива филми щях да зная повече, защото щях да икономисам време и усилия да не се чудя как са изглеждали динозаврите или как Нютон е правил своите експерименти и кое как е правил. Интерпретацията на някакъв текст винаги крие опесности при разбирането.

Вярно, в един филм виждаме преди всичко гледната точка на режисьора и екипа му, но не смятам това за голяма трагедия.
Обичам да чета, поощрявам и децата си да четат, но не си скубя косите как днешното поколение не четяло. Наясно съм, че към този момент децата ми четат и ще четат по-малко от мен просто, защото сме различни поколения. Засега ми е достатъчно, че имат желание да четат, независимо дали е книга на хартиен носител или Уикипедията в интернет.

Абсолютно! Peace

# 32
  • Мнения: 5 877
Една хубава, много богата и качествена детска библиотека, подредена на достъпно за детето място.
Четенето на глас като удоволствие, което майката, бащата, бабата, дядото споделят с детето, задължително гушнато - като начин да му се обърне внимание.
Редовното отбиване в книжарница, подаряване на книжки, ходене на библиотека, готвене на разни работи от книжките, игра на нещо, вдъхновено от книжката - примерно на нещотърсачи, на "Яйцето на Колумб" или на "Прави като Йон", палатка като на Франклин, канелени кифлички като на Карлсон.
Въобще ако си спомниш какво ти е доставяло удоволствие като малка в тази работа с четенето, ще можеш да го обясниш и на детето. Не на последно място - с книгата можеш да се завреш навсякъде (примерно докато те търсят да бършеш прах) и да си кротуваш на скришно, докато всъщност преследваш гризли.

# 33
  • Мнения: 4 187
Оставам с впечатление, че вашите деца са все още малки и не могат самостоятелно да четат. А?


Аха!

# 34
  • Мнения: 3 367
Изброените книги не са за 16г според моя опит. На тази възраст отдавна са подминали Мормареви и Линдгрен.

# 35
Добре, но как да отлепя детето от телевизора и компютъра?Нищо от това, което на мене ми е било интересно за четене, на него не му е интересно. Има ли автори като Дан Браун за деца? Нещо толкова завладяващо, макар да не е "класическа литература"? Нещо от 21 век.

# 36
  • Мнения: 7 723
Не. Това не може да е сериозно. Отказвам да повярвам... ooooh!

# 37
  • София
  • Мнения: 17 592
Защото, за съжаление, виждането на някоя от коя по- малоумните филмови вариации на тема "Един янки от Кентъки при двора на Крал Артур" отнема доста по- малко време от прочитането на шедьовъра... И после, като си видял веднъж тази боза, как ще повярваш, че има нещо ценно в книгата?

# 38
Не. Това не може да е сериозно. Отказвам да повярвам... ooooh!

Абе, и аз не искам да повярвам, ама не знам какво да правя.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 999
amalgama, на 15-16  малко късно да го отлепяш от ТВ/компютър, както и доста смешно да му избираш литературата /лично мнение/. Любовта към книгите се заражда доста по-рано.
Ако 4 годишната ми дъщеря сама може да се ориентира в книжарница и да каже коя книжка /за четене/ иска, с моя помощ изразяваща се да й прочета заглавие, част от книжка и пр., значи твоя 15-16 годишен младеж не би следвало да се нуждае от това ти да му избираш литературата. Отделно - сегашното поколение е друго. Изброените книги са доста далеч от сегашното време и, с цялото ми уважение към авторите им, едва ли биха били интересни особено за начало...

А защо не четат децата - защото родителите им не четат.

# 40
Права си, Isa, че "изброените книги са доста далеч от сегашното време и, с цялото ми уважение към авторите им, едва ли биха били интересни особено за начало..."
Ти да имаш идея кои са близките до сегашното време. Дай ми примери, моля.
Simple Smile

# 41
  • София
  • Мнения: 6 999
Амалгама, нямам - аз съм на 33, не на 15 и интересите ми са различни от тези на дригите, та и за 33 годишен не мога да препоръчам.
Това ми е и основната идея, ма ти май не си я забелязала. Няма книги за определена възраст. Всичко е въпрос на интереси.

На 15 определено не четях детски книги от рода на "Следите остават', а тези за възрастни от библиотеката на родителите ми. Примерно "Параграф 22" или '1984'... Кое ще е интересно на твоя младеж - знае само той и хората, които го познават.

# 42
Извинявам се, че не забелязах.
Моите уважения за избора ти на 15 години.

# 43
  • Мнения: 3 491
Добре, но как да отлепя детето от телевизора и компютъра?Нищо от това, което на мене ми е било интересно за четене, на него не му е интересно. Има ли автори като Дан Браун за деца? Нещо толкова завладяващо, макар да не е "класическа литература"? Нещо от 21 век.
"Хари Потър"?

# 44
  • Мнения: 284
Не съм съгласна, че децата не четат, защото родителите - не четат. От две години много внимателно избирам какво давам на сина ми, защото като се зачетох в една от книгите на любимите ми автори от детството - Ерих Кестнер, установих, че просто не става - после прочетох, че те са писани 30-те години, когато дори майка ми не е била родена. Е, казах си - ясно, че не му звучи интересно - случките някак си лъхат на мухъл. А да не говорим за разни думи вътре, дето вече не се казват така. Миналата седмица открих на български Goosebumps - имеше "Кажи зеле и умри" и "Стой далеч от мазето". В събота ги прочетох и двете и в неделя вече ги дадох на сина ми. Той преполови "Кажи зеле и умри" - чете цял следобед и вечерта не искаше да му изгася лампата.

# 45
  • Мнения: 5 877
О, и аз сега видях, че става въпрос за 15 г. На тази възраст съм съгласна с Иса, забрави - късно е за китка. Най-доброто, което можеш да направиш, е да му забраниш да чете определени книги. Така ще прочете поне тях.

# 46
  • София
  • Мнения: 17 592
Хм, на 15 четях фантастика...

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
На моите изобщо не им изирам книги. Подарявам им, но определено не художествена литература от моето детство. Тези книги ги има в моята библиотека и през лятото имат достъп до нея. Някои неща им харесват, други - не. Мога да им предложа една или друга книга, да им разкажа дали ми е харесала или не, но не и да им я пъхам в ръцете. Мога поне за това да не им упражнявам контрол.

А доколкото стана въпрос за 15-годишните - струва ми се особено неподходящо да им се натрапват някакви книги от стран на родителите. Спомням си, че в края на шести клас, точно когато учех за приемните изпити за гимназията четях тайно Летище (тайно, за да не ме хванат), а в осми клас вече бях прочела половината Стандал, Агата Кристи, всичко, до което можех да се докопам от библиотека Галактика (няма начин да не я помните) и разни други книжки, които... хм,... не съответстваха на патриархалните традиции (не бяха забранени, но не се и даваха на деца).
А сега децата могат да изчетат целия Тери Пратчет, например.

# 48
  • Мнения: 9 990
Права си, сега, като се замислям-никой не ми е бутал книжката в ръка.Или взимах от библиотеката на нашите/дааа, галактиката-Цялата!/Или между приятелките си разменяхме... Grinning

# 49
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
На прима виста се сещам за фантастика за 15-16г.:
"Ерагон" и "Първородният" на Кристофър Паолини
 Космическата опера за Стен на Алън Кол и Крис Бънч
 Стивън Кинг, защо не и Тери Пратчет
И какво му има на Дан Браун, та да не става за тази възраст?

...Не на последно място - с книгата можеш да се завреш навсякъде (примерно докато те търсят да бършеш прах) и да си кротуваш на скришно, докато всъщност преследваш гризли.
... и докато пред двете нули се образува опашка...
Анда,  bouquet, извинявай, не успях да се сдържа! Joy

# 50
  • Мнения: 9 052
Не zнам zащо, но ще се постарая моето да чете и да учи. Доколкото мога.

# 51
  • Мнения: 24 467
Защото на 15-16 години децата вече си търсят разшение от РИТ за работа и, съответно, си търсят  работа.  Laughing
Информацията е доста по- достъпна по нета или ТВ-то и това се ползва и от деца и от възрастни. Иначе книги има колкото щеш за всяка възраст и вкус. Да си припомня - на тези години се увличах по фантастиката, даже пописвах, по философията и религиозните течения, "апокрифна" и трудно намираща се в онези години литература- "Как живеем" /за различните държави/, Солженицин, Семов, Н. Николов. Политиката тогава ме вълнуваше, както и заобикалящият ме свят въобще. Обичах и много криминална литература. Въпрос на интереси, вкус, възпитание, манталитет, на много неща. 

# 52
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Виж амалгама, много трудно човек на 16 би те взел насериозно, ако се опитваш да му набуташ книга в ръката при положение, че до сега не се е запознавал с нея. А за играждането на трайна любов между читателя и книгата наистина трябва да се тръгне от "Работната мецана". Така или иначе едва ли ще успееш да му събудиш интереса, не защото той се е приспал, а просто защото го няма.

Мисля, че малко си закъсняла с тази среща. Не се коси толкова, четенето на книги не е масово мерило за успех.

То е запазена марка за ценители.

П.П. Постингът ми е напълно добронамерен.

# 53
# 54
  • Мнения: 284
Амалгама, все пак ми се вижда интересна идеята ти да направиш списък с книги, които сегашните деца четат. Аз наистина трудно избирам какво да дам на сина ми - 11г. - не му се четат много книги Cry Но вече съм сигурна, че вината не е негова - мисля, че се получава голямо разминаване между това, което ние си мислим, че е интересно и това, което е интересно за децата. И на мен някой като ми дава нещо, пък на мен не ми е интересно - не го чета. Ама за децата ептен прашасали неща се предлагат Rolling Eyes и направо ги отващават от четене. Аз за съжаление не мога да разчитам някой от съучениците му да му подскаже или да му даде книга, защото той твърди, че в целия му клас (от 29 деца) само трима, заедно с него, четяли Thinking

Затова (пък имам и по-малко дете) чакам твоя списък - моля те прибави "Кажи Зеле и умри" и "Стой далече от мазето", заради другите родители в моето положение. Четох американския сайт на тези книжки и там пише, че карат и "най-злоядите" читатели да четат! Дай боже! Авторът е Р.Л.Стайн

# 55
  • Мнения: 248
Права си, Isa, че "изброените книги са доста далеч от сегашното време и, с цялото ми уважение към авторите им, едва ли биха били интересни особено за начало..."
Ти да имаш идея кои са близките до сегашното време. Дай ми примери, моля.
Simple Smile

Аз пък не мога да се съглася, че за 20-тина години романи като Робинзон Крузо, Чичо Томовата колиба, Парижката Света Богородица, Том Сойер и др. са остарели драстично и видите ли, не стават за децата ни. Просто са писани преди около 150-300 години и ако когато сме ги чели ние не са били толкова стари (щото са ни били интересни, нали?!), сега също не са "мухлясали", мисля си.
Разбирам amalgama чудесно какво има предвид и стискам палци и пожелавам успех на всички майки, които си мислят, че това, че 2-3 годишните им дечица са научили наизуст по 6-7 страници от любими детски книжки е сигурен залог, че 15-16 годишни ще стават и лягат с книгата.
Факт е, че децата ни са зомбирани от телевизии, компютри, интернет, а четенето на книга изисква ако не усилие, то поне време, което би "изяло" от времето за игра в сървър (каквото и да значи това  Embarassed)
Понякога си мисля, че съм крайна, но от края на лятото просто РС-то изчезна от бюрото. (на 10 години е)  Спестявам си разни истерии от сорта "сега една седмица без кабел", или пък ченгеджийското: "хайде, един час вече мина, спирай компютъра". Уплътняваме времето с книги и плуване. Е, четенето не му е любимо (беше на 3, когато казваше без грешка цялата история на Тарзан), но при положение, че така и не попаднахме на интересна книга, убедена съм - не в книгите е проблемът.
Очевидни за мен, татко му, баби и дядовци + невероятно взискателната му класна са богатият му речник, добрият изказ и разни други хубавини, които със сигурност са плод на  четенето (макар и зорлийско).
Така че, amalgama, просто не се колебай, а избирай и подавай книгите в ръцете. Не мисля, че е късно да пламне любов м/у книгата и детето, макар и на 15-16 г, а ако пък не пламне - полза друга със сигурност ще има.
Успех!  Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Не разбирам какво толкова сте ги нарочили тези компютри. Шушолина, извинявай, но твоят син няма да търпи дълго време да е без компютър. А и ти си го направила точно, за да спестиш проблеми на себе си с контрола, а не за доброто на детето. За мен няма противоречие между книгите и компютрите. Добре, че е интернет и спестявам на децата досадното висене по библиотеки и компютърните игри и мултимедията, че да имат още един начин на забавление и учене. Съжалявам, че навремето не съм имала достъп до такива технологии и затова нямам намерение да ги ограничавам. Те така или иначе се научиха да си правят сметката кога да играят, четат, учат и т.н. Въпросът не е да им го взема, а да ги науча да се контролират. И богатството на речника няма противоречие с компютъра и свързаните с него дейности, а си опира до дете, среда и организация. На всички вкъщи ни е кеф да играем игрички, а когато двамата играят с баща си или само двамата в мрежа е несравнимо удоволствие. Задобряха и с английския, и с технологиите. Не всичко е книги и дълбокомислени разговори.

# 57
  • Мнения: 284
Аз не бих посмяла да махна компютъра - това означава да пратя сина ми в разни интернет клубове, където съвсем да му изгубя края. Иначе по въпроса как така били остарели за 20 години книгите, които ние сме чели и били писани преди още 200 - ами така, остаряха Преди 20 години имаше две ТВ програми, едната от които свършваше в полунощ с химна, а другата почваше вечерта и свършваше преди полунощ. Персоналният компютър, който беше "най-разпространен" се казваше Правец 8D и беше с черен екран и зелени букви. Видеото беше супер придобивка! Да изброявам ли още? Просто източниците на информация бяха съвсем други! Светът ни беше много по-малък и когато човек няма с кой знае какъв избор за развлечение - чете каквото има. Сега изборът е милиони пъти по-голям и книгите са в жестока конкуренция.  А иначе четенето на книги е важно не само като източник на информация и за забавление - за децата четенето е важно като начин да се научат да разбират текст - ако някой се е явявал на сериозен изпит по английски, сигурно се сеща за какво говоря! Едно е да можеш да прочетеш един текст и съвсем друго е да си го разбрал! Това също се учи! Учи се с четене!

# 58
  • Мнения: 248
Не разбирам какво толкова сте ги нарочили тези компютри. Шушолина, извинявай, но твоят син няма да търпи дълго време да е без компютър. А и ти си го направила точно, за да спестиш проблеми на себе си с контрола, а не за доброто на детето. За мен няма противоречие между книгите и компютрите. Добре, че е интернет и спестявам на децата досадното висене по библиотеки и компютърните игри и мултимедията, че да имат още един начин на забавление и учене. Съжалявам, че навремето не съм имала достъп до такива технологии и затова нямам намерение да ги ограничавам. Те така или иначе се научиха да си правят сметката кога да играят, четат, учат и т.н. Въпросът не е да им го взема, а да ги науча да се контролират. И богатството на речника няма противоречие с компютъра и свързаните с него дейности, а си опира до дете, среда и организация. На всички вкъщи ни е кеф да играем игрички, а когато двамата играят с баща си или само двамата в мрежа е несравнимо удоволствие. Задобряха и с английския, и с технологиите. Не всичко е книги и дълбокомислени разговори.

Ох, права си ... донякъде, обаче Simple Smile
Само на мен ли ми изглеждат толкова сложни нещата?  newsm78
Но е факт, че сега чете повече, играе навън повече, плува повече, а за мен това наистина е важно.
Когато има нужда да намери информация в Интернет - лаптопът на баща му е на разположение.
А що се отнася до самоконтрола - да, разкарването на РС-то от неговото бюро е моята крайна мярка, която се наложи да взема. (вероятно след моя провал да го науча да се самоконтролира).
Но възможностите на всички хора са различни ... някои явно го можете, други явно не успяваме Wink

# 59
  • Мнения: 2 700
Офф топик - Не бях чувала цитираните от Астер "Кажи зеле и умри" и "Стой далече от мазето" и пуснах да питам чичко Гугъл. Поръчах ги около 12 часа и вече ми ги доставиха Laughing. Нямам думи. Ето сайта. Надявам се да бъдат приети добре от дъщеря ми - на пръв поглед изглеждат интересни.

Що се отнася до това дали и по колко четат децата, категорично твърдя, че личният пример няма никаква връзка с това. Naughty
А и четенето на книги от майката в ранна детска възраст и от самото детето в началните класове също. Mr. Green
И аз мислех, че дъщеря ми ще е като нас, но не е. Чете само от време на време, без особено желание. И за това обвинявам (образно казано) компютрите и телевизията, както и цялата й среда. Ами тя няма с кого да обсъди прочетеното, но пък с часове може да си приказва с приятелки по скайпа в обсъждане на игри или бог знае какво друго ...

Не знам как го правите това с идеалните деца, които ползват компютър само да се образоват newsm78

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Идеални, грънци! МОите просто са свикнали от раждането си с компютъра. Първо ни гледаха нас да играем, а после започаха и те. Веднъж, може би да са били на 5-6 години така се зомбираха с една игра (баща им ги оставил да играят цяяяял ден), че после цяла седмица не припариха до компютъра. Подозирам, че "махмурлукът" на следващия ден ги е накарал да разберат, че не бива да прекаляват.  Laughing

# 61
  • Мнения: 3 491

Четох американския сайт на тези книжки и там пише, че карат и "най-злоядите" читатели да четат! Дай боже! Авторът е Р.Л.Стайн
Харесват ги децата (моите все още не - страшни били, но това е може би защото са по-малки). Това, което съм зачитала, беше увлекателно написано, добро четиво за деца, които си падат по страхотии, аз ги асоциирам с нашите детски истории за жълти и всякакви други ръце, които се появяват нощем от стената.
"Дневниците на един лигльо" (така ли трябва да е "Diary of a wimpy kid"?) е също много популярна поредица сред децата в САЩ, особено момченцата (на възраст 6-10г.), засега виждам, че в България само я внасят на английски, но не бих се учудила да я преведат. Явно децата се идентифицират лесно с героя, който ги провокира и да пишат, освен да четат.

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 17:28 от блажка

# 62
  • Мнения: 377
Моите деца са от четящите тинейджъри. Предлагам ви да направим нещо като списък, за да е по-лесно на всички мами.
1. Хари Потър - Дж. Роулинг
2. Хрониките на Амбър - Р.Зелазни
2. Ерагон; Първородният - К. Паолини /Излезе и 3-тия том, но на английски език - Brisingr. Моят син специално ме накара да го дръпна от интернет и го прочете на компютъра. Нямаше търпение./
3. Легенди за драконовото копие - М. Вайс и Т. Хикман
4. Лоис Макмастър Бюджолд - всичко от тази авторка е на почит /а то е доста/
5. Дете на времето - А.Азимов и Р. Силвърбърг
6. Фантастично пътешествие - А. Азимов
7. Шерлок Холмс - А.К.Дойл
8. Властелинът на пръстените - Толкин
9. Тери Пратчет - всичко издадено досега

Това е малка част от книгите, които моите деца харесват и четат. Допълвайте и вие.
Някой по-горе спомена книгите на Карл Май. Колкото ние да ги харесваме, моите деца ги оплюха. Не ги харесаха. Явно всяко поколение си има вкусове.

# 63
  • Мнения: 86
Моята дъщеря много харесва трилогията за "Тримата мускетари" на Александър Дюма. Обожава романите на Агата Кристи. Като цяло харесва романите на западните автори повече, отколкото на българските.

# 64
  • Мнения: 284
И аз се надявах, че синът ми ще хареса Агата Кристи, но уви! Това лято си купих "Убийство в Месопотамия" - някакво ново издание - няма с какво да го заинтригува. То и аз доста се изнервих - не знам дали защото стигнах до тази книга точно след три книги на Исабел Алиенде, но ако не бяхме в Гърция и имах нещо друго за четене, сигурно нямаше да я дочета. Точно затова говоря, че старите книги миришат на мухъл. Ами то и ние вземаме да четем новоизданени книги, а не тези от преди да се родим. Иначе с носталгия си спомням как си разменяхме Агата Кристи, но това време и за мен  самата вече е минало бешело...

# 65
Аз честно си признавам, че от списъка на Бойчето, имам абсолютно неизвестни имена:
М. Вайс и Т. Хикман, Лоис Макмастър Бюджолд.

Но пък ми харесва, че тя изрежда книжките, които децата й четат, а не които тя е чела.

Бойче, на каква възраст са децата ти?
Извинявай, но както виждаш, аз съм Новак.
Simple Smile

# 66
  • Мнения: 3 804
защо не опиташ с Гор Видал-има хубави истори4ески романи като-сътворението или юлиан и в по екшън стил-цар плъх или вихрушка
понеже той е и историк-книгите са доста увлекателно написани а и има поне зрънце истина в тях,така 4етящия ще добие и малко знания Peace

# 67
Да, dtti, права си. Гор Видал е страхотен. Ама моят първо гледа колко е дебела книгата и, след като я разгърне, гледа дали има пряка реч. Не е пипнал и "Хари Потър", защото му се струвала дебела.

# 68
Офф топик - Не бях чувала цитираните от Астер "Кажи зеле и умри" и "Стой далече от мазето" и пуснах да питам чичко Гугъл. Поръчах ги около 12 часа и вече ми ги доставиха Laughing. Нямам думи. Ето сайта. Надявам се да бъдат приети добре от дъщеря ми - на пръв поглед изглеждат интересни.

Кажете нещо повече за тези книжки. Не съм ги чувала.

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
А защо изобщо трябва да им казваме какво да четат? Че и списък да има! Ако в къщата има достатъчно много книги ще има избор без да го съветвам. Кеф му книгите вкъщи, кеф му книжарницата да си купи! И без това като ги хване пубертета се опитват все да играят контра.

# 70
  • Мнения: 3 491
Ама моят първо гледа колко е дебела книгата и, след като я разгърне, гледа дали има пряка реч. Не е пипнал и "Хари Потър", защото му се струвала дебела.
Е, пробвай тогава с Гуузбъмпс наистина, дето соларис и Астер ги приказват. Те не са дебели.  Simple Smile

# 71
  • Мнения: 3 804
Да, dtti, права си. Гор Видал е страхотен. Ама моят първо гледа колко е дебела книгата и, след като я разгърне, гледа дали има пряка реч. Не е пипнал и "Хари Потър", защото му се струвала дебела.
ами в твоя слу4ай освен за комикси не се сешам-хем са малки,хем с картинки ,хем и с пряка ре4
и аз мисля 4е на тази възраст рудно можеш да ги накараш нещо насила,4е и по списък Peace

# 72
RadostinaHZ, извинявай. Книгите насочват по някакъв начин душата. За какво е мама, ако не за това!? И приятелите после. Поне аз така смятам.

# 73
Освен за душата, после в училище ги карат да прочетат "Под игото". И настава драма.....

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно за това говоря - във всяка къща книгите са според вкусовете на обитателите й, в случая първо на родителите и после на децата. Все пак не купуваме всичко, което излезе. Затова и детето има насочване на вкуса, защото първо посяга към домашната бибилиотека. Не зная как е в обществените библиотеки. ЩОм детето е в училищна възраст и може да чете има право на избор, дори и в книжарницата. Подарявам книги, но преди това мисля какво може да му хареса на него, а не какво ми харесва на мен.

# 75
Ама отговорите на нашите отговори са под носа ни: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=219132.0

# 76
  • Мнения: 3 804
не знам оба4е тези книги като 4е ли не са подходящи за 15-16 годишни,нали за такива говорим newsm78

# 77
Ок, права си. Затова направих
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=346573.0.
Само ЗА ЧЕТЯЩИ ДЕЦА. Не какво ние сме чели и четем. Не какво ние харесваме или не харесваме. А какво те харесват и четат СЕГА, ДНЕС.
Simple Smile

# 78
И още по-конкретно:
"Какво четат децата?"
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=346587.0

# 79
  • Мнения: 377
Бойче, на каква възраст са децата ти?
Извинявай, но както виждаш, аз съм Новак.
Simple Smile

Имам син на 14 години и дъщеря на 18 години  Grinning

# 80
  • Мнения: 377
Точно за това говоря - във всяка къща книгите са според вкусовете на обитателите й, в случая първо на родителите и после на децата. Все пак не купуваме всичко, което излезе. Затова и детето има насочване на вкуса, защото първо посяга към домашната бибилиотека. Не зная как е в обществените библиотеки. ЩОм детето е в училищна възраст и може да чете има право на избор, дори и в книжарницата. Подарявам книги, но преди това мисля какво може да му хареса на него, а не какво ми харесва на мен.
Така е! Действително част от книгите, които децата ми харесват сме си ги купували ние с баща им. След това обаче те започнаха да си търсят. Някое приятелче препоръчало книга и ето - ново заглавие в домашната библиотека.  Hug
Затова ще следя с интерес новата тема "Четящи деца". Там със сигурност ще видя и заглавия от други жанрове., а не само фентъзи и криминалета.

# 81
  • Мнения: 339
amalgama,
пусни и още една тема -  Как да накараме да четат децата ни? Wink

# 82
MaryLu, доста поговорихме по този въпрос. Ако искаш, надникни напред. Но си права- отчасти отговорът на въпроса "Защо децата не четат" се крие в това как да накараме децата да четат.

# 83
  • Мнения: 9 052
пробва ли със
Синовете на Великата Мечка
Антилски пирати
Конникът беz глава
Ямайски Марони
Пътникът от Калкута
Страноприемница Ямайка
Синята птица
...

 

# 84
jabata_dil, може ли да слагаш и авторите.

# 85
  • Мнения: 284
Мъжът ми специално издири от антиквар "Наследникът от Калкута", защото е била една от любимите му книги. Обаче като я прочете, се отказа да я даде на сина ни. Според мъжа ми тази книга не е подходяща за сегашно 10-годишно дете (може да я прочете по-нататък) защото просто динамиката на живота ни вече е друга, говорим по друг начин, очакваме събитията да се случват с друго темпо и на този фон книгата изглежда досадно протяжна. Мъжа ми реши да не му я дава сега, за да не го отблъсне от четенето, а не че книгата не е хубава. Тя е хубава, но гледната точка към нея трябва да е "с едно наум", а не можем да искаме толкова много от малки деца. Сега според мен е важно те да заобичат четенето. Аз общо взето разбрах, че съм на прав път в подхода си към четенето на сина ми, когато той ми обясняваше, че не знам кой филм направо нищо не струвал в сравнение с книгата - мисля че беше Карибски пирати. Беше първо го гледал, а после почна да чете книжките. След това ми се обаждаше по телефона да му купя всяка следваща книжка, сам следеше кога излиза нова. Аз наистина много държа сега той да чете неща, които му помагат да използва фантазията си, за да вижда образите и ситуациите. Защото за мен това е удоволствието от четенето. После сам ще прочете и "Наследникът от Калкута", ако реши и Достоевски, но ако сега не чете - до тези книги няма никакъв шанс да стигне.

# 86
  • Мнения: 9 052
За 10 годишно ли говорим?
И zависи от детето аz на 10 съм ги чела, че и по малка. Имах библиотеката и чЕтях наред никой не ме епроверявал какво и кога каквото искам от четенето не се отвратих, просто сега не ги препрочитам вече , усещането е друго  Wink Aster  кажи на мъжа си, че много хора не харесват книгите, които са ги вълнували много преz детството, но децата им могат да ги хаерсат ... НЕ преценявайте вместо тях.
амалгама виж Лиzелоте Велскоп Хнеих ,Емилио Салгари, Майн Рид, Джек Лондон, Виж също Удхаус ... Морие, Дюма и какво ли не.

# 87
  • Мнения: 284
Не съм писала, че книгата не е хубава или че мъжът ми не я е харесал, а че звучи странно вече днес и още - че се надявам синът ми да я прочете по-нататък, но няма да му я предлагаме сега, за да не се получи обратен ефект. Освен това нали си даваш сметка, че между момичета и момчета има разлика в отношението им към книгите, както сега - така и тогава, когато бяхме деца.

# 88
  • Мнения: 9 052
Не съм писала, че книгата не е хубава или че мъжът ми не я е харесал, а че звучи странно вече днес и още - че се надявам синът ми да я прочете по-нататък, но няма да му я предлагаме сега, за да не се получи обратен ефект. Освен това нали си даваш сметка, че между момичета и момчета има разлика в отношението им към книгите, както сега - така и тогава, когато бяхме деца.



Добре де, аz не те нападам с нищо ,давам ти идеи, споделям опит. Винаги ли така подскачаш? В крайна сметка кое zвучи актуално? червената шапчица ли? Или Илиада?
 

# 89
  • Мнения: 9 990
Астер, ти в крайна сметка одобри ли нещо от подадените ти предложения?Така до догодина ще отричаш всичко и пак никой нищо няма да е прочел ми се струва...

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
Я му дай да чете разни книги от фентъзи жанра. Властелинът ще му е трудничък, но има много заглавия на такава тематика. Не са остаряли, защото са писани преди десетина-двадесет години и сега продължават. Все едно Диабло на книга.

# 91
  • Мнения: 9 052
Може и фентъzи ... Хрониките на Нарния, Момо, Прикаzка беz край ...

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
А, точно Хрониките на Нарния четох преди години и мног ми хареса.

# 93
  • Мнения: 3 804
и поредицата-ченге не е лоша-ако харесва криминалните романи

# 94
  • Мнения: 9 052
или китайските zагадки или Джералд Даръл, ако си пада по животни  Wink

# 95
  • Мнения: 284
Астер, ти в крайна сметка одобри ли нещо от подадените ти предложения?Така до догодина ще отричаш всичко и пак никой нищо няма да е прочел ми се струва...
Дали аз ще одобря или не - голямо значение няма. За мен е важно синът ми да чете - при нас наличието на библиотеката не е достатъчно, не е никак притегателна. Затова търся съвет и то конкретен - не по принцип, от сорта "Ами аз преди 20 години..." Иска ми се да чуя майки, които да кажат - сина ми/дъщерями в момента чете или миналата седмица прочете. Такива майки нещо тук май няма. НЕщо много по принцип идват нещата.

А що се отнася до въпроса - кое е актуално "Червената шапчица" или "Илиада" - ами всяко си има времето. Но аз наистина търся информация за нови неща - старите и аз съм ги чела! Все пак и ние като възрастни търсим да прочетем нещо ново, а не романите от преди 50 години - те са само между другото. Не е ли така?

# 96
  • Мнения: 5 877
Защо да няма, заемаш някаква отбранителна позиция.
Дъщеря ми в момента чете "Небивалици" на Доналд Бисет, въпреки че е стара книжка - казва, че е страхотна, взе си я при пътуването миналия уикенд. Особено харесва за полицая Артър и неговия кон Хари. Същият й е коментарът за "Приказки по телефона" на Джани Родари, там фаворит й е бонбоненият дъжд.
Другото, което си чете с удоволствие, е една шарена книжка за балета. Тя, виж, е нова. Също и купищата енциклопедии.

Текстовете са кратки, но тя е на 5 и половина и не й търпи търпилото да си чете сама роман.

За актуалното - това все пак не са дрехи, че да те интересува последна колекция ли са, не са ли. Хората са ти писали какво им е познато, предимно защото нямат дете от същия пол и на същата възраст като твоето и са се опитали да бъдат полезни на базата на своя опит.
Като гледам книжарниците, за момче на 10 години бих взела неща тип "страховитото в историята", разни енциклопедии, дневника на Индиана Джоунс, домашни научни експерименти (мисля, на Фют беше), биографии на изследователи, хубави 3Д книжки - има сега една за древния Египет, друга за рицарски замъци - в момента книжарниците се заливат от книжки, направени точно да привличат вниманието в един предимно визуален век. Има на Нешънъл Джиографик разни неща - и книги, и комплекти с разни работи като лампа за нощно виждане и т.н.

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 08:58 от Анда

# 97
  • София
  • Мнения: 18 043
В момента моите близначки /на 8 год/ четат съответно двете излязли у нас книжки от поредицата Goosebumps на Р.Л. Стайн.Много забавно четиво, поне по думите им.Заглавията са:
1.Кажи зелееее и ...умри
2.Стой далеч от мазето
Каката /на 11 год./ в момента  чете "Децата на Хурин" от Толкин.На мен ми се струва неподходяща за възрастта й, в смисъл неразбираема, но щом твърди, че й харесва и че я разбира...

# 98
sarated, от няколко дни отляво и отдясно чувам за Гуус...(не знам дори как точно се произнася). Купих само едната, за да видя за какво става дума.( За всеки случай,де).

# 99
  • Sf
  • Мнения: 978
Майките, които четат на малките си деца, не уповавайте много на този начин. На голямата ми дъщеря четях всяка вечер, в продължение на 7 години. Тя и сега обожава да й чета, но сама книга почти не отваря - скучно й е, бавно се развива действието, трябва да се напъне да вникне в сюжета. Задължителната литература за училище също се чете на глас, защото иначе просто няма да бъде прочетена.

Вкъщи се чете много, не е като да няма пример пред очите си.

Четенето на книга кара въображението да работи. Ако едно дете е свикнало от бебе да гледа телевизия, неговото въображение е вече осакатено по простата причина, че не е нужно да си въобразява каквото и да било, образите му се набиват в главата дори без да го осъзнава. Много трудно може да се принуди едно такова дете да чете. Пък ако е на 15-16 г. вече, тогава е съвсем невъзможно. Остава да се надяваш да започне да чете на по-късен етап, осъзнато, а не по принуда.

# 100
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз мисля, че четенето на децата, докато са малки не е определящо. ТОва да четеш сам е много различно от другото - някой да ти чете. Това е съвсем различна дейност и умение.

# 101
  • Мнения: 5 173
Чета книги, откакто мога да чета. След 5 клас цяло лято бях погълната от книгите. Докато моите "приятелки" излизаха по дискотеки и тичаха след батковците, аз четях. Сега пак чета, но за съжаление не ми остава много свободно време. НАшите рядко четат, така че любовта ми към книгите явно не е от тях.

# 102
  • Мнения: 377
Като гледам как мамите не пишат в темата за книгите, които четат децата, явно тинейджърите наистина не четат!   ooooh!
Виж темата за книжките, които мамите купуват е доста посещавана!  Grinning

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=346573.0

# 103
  • Мнения: 284
Като гледам как мамите не пишат в темата за книгите, които четат децата, явно тинейджърите наистина не четат! 
Ами тя темата наистина отначало беше за децата и не знам защо някой реши да я преименува в тинейджъри, като и аз, и още някой предупреди за разликата деца-тийнейджъри и, че под тийнейджъри се разбира възрастта 13-19, а ние си говорехме за книги за деца. След като беше сменена - темата завехна.

# 104
  • Мнения: 377
Ох, ще ме уморите с това възрастово разграничаване!  Hug
Има една тема "Коя е последната книга, която подарихте на детето си?". Та, там определено пишат мамите с по-малки деца. Логично е да има и тема за по-големите. Те все пак няма да четат "детски" книжки нали? Затова я преименувахме - идеята е да споделим какво четат по-големите деца. За съжаление се оказва, че или мамите нямат желание да споделят, или децата наистина не четат и списъкът от заглавия е ограничен!   bouquet

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 18:04 от Бойчето

# 105
  • Мнения: 934
На 15 години брат ми прочете Пътеводител на Галактическия Стопаджия на един дъх. Дотогава не си спомням да съм го виждала с книга Laughing

Аз пък четях всичко наред. Какво да правиш - различия!

# 106
  • Мнения: 654
Ами защото и родителите не го правят.
Децата копират.
Да си грамотен не означава да може да се подпишеш и преброиш парите.Трябва и други неща.

# 107
  • София
  • Мнения: 958
Ами защото и родителите не го правят.
Децата копират.
Да си грамотен не означава да може да се подпишеш и преброиш парите.Трябва и други неща.


Вярно, за съжаление........

# 108
  • Мнения: 698
Дъщеря ми чете. И приятелките й четат. Разменят си книги. Научи се да чете на 5, лятото преди първи клас прочете десетина книги - почти всичко на Астрид Линдгрен и други прекрасни подобни - като "Матилда", сега довършва втората "Мери Попинз". И малката се прави, че чете, имитира. Не мисля, че децата масово не четат. Има и е имало деца, които обичат и деца, които не обичат.

Общи условия

Активация на акаунт