Социално отговорни модни марки, има ли ги, дайте ги насам

  • 10 243
  • 64
  •   1
Отговори
# 30
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Точно вчера една приятелка ми каза за Гап, че се шиели в Индия от деца, взети под наем за цяло лято за заем от $30 .
Изкушението не е голямо - ние все още нямаме "Гап" (като изключим детските дрехи, които шиеха у нас и можеха да се купят тук и там, но от две години "Гап" се изтеглиха - вероятно към Индия.  Rolling Eyes).
Някъде четох, че модните икони (Кейт Мос, ако не се лъжа), преправяли старите си дрехи. Да не говорим, че от доста години е ултра яко (според известни модели) да купуват стари неща,  да си ги преправят или направо да си ги носят (мъжко сако от 80-те, с безумно скъпа нова чанта на не-знам-кой- си и пола "последен писък" Laughing).
А аз отдавна съм стигнала до извода, че е по-добре да си купя едно скъпо (но най-вече качествено) "нещо" и да го нося с години, отколкото десет (но ужасни като качество, а най-често и на вид) за тази цена.

# 31
  • Мнения: 4 371
Аз поръчвах Гап от Щатите скоро и сега ми е тъпо да му се незнае Confused

# 32
  • Мнения: 6 993
Преправяли стари дрехи, а.
Кво хубаво бюстие си уших от едни стари дънки. Само дето нали съм пишман шивачка, не си уцелих размера. В гърдите е добре, ама талията нещо доста широка я докарах  Joy Измислих как да го поправя, но не ми остана време. За другото лято.  Laughing

А книгата беше точно тази за търговските марки.

# 33
  • Мнения: 89
И така, както споменахме преди време с Еовин, поствам тук преведен материал, няколко практически съвета от екипа на TreeHugger - http://www.treehugger.com/ на тема:
                                                          Как да направим гардероба си зелен
Към някои от тях добавих коментари, актуални за ситуацията в България. Може да има грешки, неточности и всякакви пропуски  Blush, знам ли  Laughing.
1.   Купувай по план
Навлизането на една дреха в живота ви е като осиновяване на животинче. Този сладък новак трябва да си има определено място в гардероба и вашето съгласие да се грижите за него и да направите максималното за да присъства възможно най-дълго време в живота ви. Въздържането от импулса да купиш може да звучи отегчително, но колко пък вълнуващо е шкаф, пълен с неща, които не ви вършат работа. В дългосрочен план, знаейки какво търсите преди да купувате, ще ви спести време и бъркотия. Кои цветове работят за вас? Кое ви подхожда най-добре? Как ще се съчетава дрехата с всичко друго в гардероба? Ако дадете отрицателен отговор на следните два въпроса “ Дали наистина ще искам да нося това бюстие, украсено с изкуствени камъчета две години?” или “ Мога ли евентуално да намеря начин да го използвам на работа” , то тогава откажете се от покупката.
2.   Обичайте своите дрешколячки
Каквото и да изберете, грижете се добре за него. Когато се приберете вкъщи, преоблечете служебното облекло с рокля или комплект за свободното време. Не гответе и не домакинствайте с дрехи, които носите на обществени места.
Научете се как да пришивате копчето си обратно или как да склоните някой чевръст приятел да го прав за вас. Научете къде се намира кварталния шивач за някои по –основни поправки или преправяния.
3.   Не използвайте химическо чистене
Макар че индустрията доста се разви и подобри от 1992г. насам, все още има голяма вероятност, вашето доверено ателие за химическо чистене на съседния ъгъл, да използва тетрахлороетилен, познат канцероген. Потърсете близко ателие, което работи с течни въглеродни техники или влажно почистване”. Много дрехи, за които е указано хим. чистене, всъщност могат да бъдат ръчно прани, особено коприна, вълна и лен.
4.   Купувайте винтидж или употребявани дрехи
Хората разчистват дрехите си по най – различни причини и сигурно сте чували поговорката за боклука и съкровищата. От винтидж дрехи, достойни за церемония Оскар до Freecycled* дънки , вие имате чудесната възможност да се сдобиете с това, което търсите от втора ръка и да дадете втори живот на захвърлената одежда.
* мрежа за подаряване и размяна на използваеми, но ненужни за собствениците дрехи
5.   Перете разумно
Прането нанася най – големи щети от всичко. Изисква много вода и енергия, така че го правете само, когато е абсолютно необходимо. Перете на най- ниската възможна температура и избирате препарати без фосфати и с биоразградими съставки (например Фрош и май само той  newsm78). Използвайте простир, вместо сушилня. Третирайте петната с нетоксични препарати или бабешки рецепти. Ако купувате нова пералня, избирайте с по нисък разход на енергия, сертификат Energy Star или АА+.
6.   Носете органични материи
Макар че памукът е рекламиран като чист, свеж и естествен, при традиционния памук има едно голямо “НО”. Необходими са около 150г. изкуствени торове и пестициди, за да се произведе памук за само една тениска. Това означава много директно и крайно опасно излагане на риск за фермерите и дивата природа, както и купища замърсяване за всички нас.Бляк. За щастие органичния памук става все по – лесен за намиране. Някои големи вериги вече също го вкараха в играта, обаче бъдете бдителни за това, какво точно означава “органичен” , за да сте сигурни, че носите чисти дрехи. Дори и от органичен памук, за съжаление, тениската ви пак може да е пълна с химикали от боите и процеса на производство. Погледнете добре етикетите и сертификатите за повече инфо.
7.  Измислете ново приложение
Някои от днешните ви дрехи с ново предназначение са били една или много други дрехи преди да бъдат трансфорнмирани в сегашното си амплоа. Дизайнерите от целия свят, работят над това интересно предизвикателство последните години и постигат доста добри резултати. Това означава един уникален външен вид за вас, нов живот за старите платове и  радостни емоции за бунтарите, почитатели на втора ръка.
8. Посрещайте новите материи със скептичен ентусиазъм

Няма съмнение, достигнало е и до вас въодушевлението около бамбука, соята или друга подобна материя. Идеята да намерим алтернативи на петролно базираните и конвенционално растящи суровини за тъкани, ни въодушевява и виждаме защо много например, звучи чудесно: расте бързо, еко – осъзнати дизайнери са развълнувани, заради тях. Бамбука, например, звучи чудесно: той е бързо-растящо растение, независимо от химическа подкрепа и красиво падащ по човешките форми. Проблема е, че бамбуковите плантации могат да заместят естествените гори и събирането му и производството на нишки е често замърсяващо и нерегулирано. Същото е със соята, царевицата и Тенсъл (произлиза от дървета). За сега, разглеждаме с внимание тези нови тъкани, като алтернативи на полиестера, найлона, акрила и конвенционалната коприна и изчакваме. Както винаги, купувайте с план: не пълнете пазарската чантичка само, защото етикетите на стоките са “еко”.
9. Избирайте дрехи, които работят за вас
Трудно е да се почувствате красиви в своята неиздокусорена рокля, когато е вероятно наранени детски ръце, да са били част от производствената верига. Конвенционалните производители на дрехи може да не го обявяват, но другите, спазващи споразуменията за честна заплата и нормални условия на труд, обикновено използват този факт за реклама. Добри източници на информация са:
SweatShop Watch:http://www.sweatshopwatch.org/index.php?s=1
Behind The Label: http://www.behindthelabel.org/
10. Не изхвърляйте
Най – накрая, петното, скъсаното или смяната на модата ви разделя от любимата риза. Не оставяйте просто така вашия стар приятел, да стане част от цикъла “купуване-изхвърляне”! Ако общото състояние на дрехата е добро, винаги можете да го дарите на Freecycle ( в България подобен е сайта: http://www.podariavam.com ).

# 34
  • Мнения: 89
Също така, Ахимса, ако можеш, би ли дала по-конкретно обяснение за мястото на тези магазинчета за Графа, че линкът в бгмапс нещо не ми се отваря. Благодаря предварително Grinning.
Минах днес Simple Smile. Като се тръгне по едната пресечка на малките 5 кьошета, точно от Джимис, в посока бул. Патриарх Евт. и се повърви 50м. магазинчетата се падат от дясната страна. Адреса мисля е точно ул. Хан Крум, N 20  Peace.

# 35
  • Мнения: 4 371

5.   Перете разумно
Прането нанася най – големи щети от всичко. Изисква много вода и енергия, така че го правете само, когато е абсолютно необходимо.
С всичко бих се съгласила, но компромис с хигиената не бих искала да правя.
Какво значи абсолютно необходимо?
А и едва ли някой пере чисти дрехи все пак.

# 36
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Почти всички точки спазвам, но и мен ме терзае прането... Пера почти всяка вечер. Добре, че пералнята е "АА". Пера на нисък градус (30). Обаче ползвам омекотител.
П.П. Абе, пера и чисти дрехи по неволя. Вчера се карах на Големия трол, че си мята дрехите на топка насам-натам, а те са чисти още. Обаче ги размятат из къщата и хайде, на пране.  Rolling Eyes Обеща да бъде по-подреден. Да видя и ще повярвам.  Sunglasses Ами дрехите, които се обличат по веднъж (днес горещо, утре студ), ужас. И нито е чиста да я прибереш в гардероба при чистите, нито е за пране.  Rolling Eyes Затова съм се заканила да купя "временен гардероб", има такива от плат с ципче. Там ще ги държа. Въпросът е, че се напълнихме с гардероби.  Shocked

# 37
  • Мнения: 4 371
Има омекотител на Фрош.
Абе за пране е всичко носено, то като се прибере сгънато, пък мирише на цигари или друга гад, мани... ooooh!

# 38
  • Мнения: 89
Офф за прането и аз съм така, всеки ден почти се пуска пералня хем сме само двама Embarassed Embarassed. Ама пък наистина нещо, като е носено веднъж, няма как, а и сравнително често имаме гости с преспиване и после чаршафи и калъфки се перат и така си се събират постоянно нови перални. Течният ми прах на Фрош е с добавен омекотител, но не забелязвам някаква особена разлика, когато преди ползвах без омекотител пак техен  newsm78.  Но да приемем, че пералня АА и ниска температура с кратка програма за по - незамърсените дрехи си е някакво успокоение.

Василиса, ние имаме 2 такива гардеробчета портативни от Практикер, купихме ги преди година и 2-3 месеца, едното го ползвам точно за дрехи, но за връхни, които не им е сега сезона, а другото за каквото дойде, не и дрехи, кутийки, чанти за лаптопи, кабели и т.н. Проблема е само, че при честа употреба, циповете бързо се развалят, може пък и ние да сме вандали ...

# 39
  • Мнения: 4 371
Не съм доволна от праха за пране на Фрош. Но и синът ми е голямо прасе Crazy

# 40
  • Мнения: 89
Не съм доволна от праха за пране на Фрош. Но и синът ми е голямо прасе Crazy
А Дуци ползвала ли си някои от бабешките рецепти за петна специално, аз ако имам по - упорито петно го третирам отделно, ама за ежедневно замърсяване не забелязвам разлика от други прахове, но е и ясно, че няма как да е силен като някоя здрава химийка ... Иначе е крайно време да има повече разнообразие в тази област и да навлезе поне някоя марка. Един познат ми каза, че скоро той ще пуска на пазара у нас някакви биоразградими битови химии и съм казала да ме уведоми, когато стане ....

# 41
  • Мнения: 4 371
Не съм.
Стремя се да съм био, зелена и т.н., но в рамките на разумното за мен самата.
Примерно това с прането не ми се понрави.
Исках да ползвам пелени за многократна употреба, но не са ги измислили като хората, гащичките се цапат с ако, от там и дрехите и това отпадна. Пробвах с ЕБХ - не става.
Праха за пране и той не е читав. Видах сега на Сано Максима, ще го пробвам и ще кажа как е.
Е, има много неща с които се съобразявам, де. Сега просто изтъкнах негативните. Но ми е трудно да приобщя околните.
Темата пое друга посока Grinning

# 42
  • Мнения: 6
Ахимса, благодаря ти, оказва се, че магазинчетата ги знам, ходила съм там няколко пъти и бих казала, че ги харесвам. Последно напролет си купих 3 много хубави ризки оттам, съвсем читави, за по 10 лв броя. Доволна съм, може даже да ида пак да хвърля едно око в близко бъдеще.
А за Фрош да кажа - аз засега използвам само омекотител, един лилав, праха смятам да го пробвам скоро. От омекотителя съм изключително доволна, преди ползвах един на Силан със съмнителен ефект, а с този дрехите миришат на прано дори след няколко носения, което според мен си е супер.
Ахимса, да кажеш и тука за битовите химии  Simple Smile. Дуци, а това Сано Максима какво е, пак нещо като Фрош ли?

# 43
  • Мнения: 4 371
Саното е израелски прах за пране, концентрат, много икономичен. Понеже всички го хвалят, особено как мирише и аз се загледах и така стигнах до био-то:
http://smehurko.com/catalog/images/DSC06022.jpg

Цитат
Концентриран препарат за машинно пране с голямо количество ензими за упорити петна на белтъчна основа-яйца, кръв, шоколад, сосове, мазнини, трева и др. Ензимите са биологични катализатори, които разтварят петната без да увреждат тъканите. Изключително активен от 35 до 65 градуса, прониква дълбоко във вътрешността на тъканите и затова е подходящ и за накисване.Съдържа допълнителни съставки, които не позволяват образуването на варовикови отлагания.Подходящ за памук, лен и синтетика.
Опаковка-1.25 кг, достатъчни за около 35 изпирания
А какво му е биото не знам...

# 44
  • Мнения: 215
Някой ме попита за не-кожените обувки - при всяко излизане извън България си купувам по чифт обувки от т.н. материал "pleather" - това е някакъв man-made material, има и други такива на които просто си пише man-made material. Не знам дали е същото като изкуствената кожа тук. Не ми запарва краката, не пропуска вода. Между другото не знам дали има тук, но навън се продават и спрейове за обувки които ги правят водонепромокаеми - по 6-7 лева са. Пръскаш ги на всеки 2-3 излизания и са си ок обувките. Цената на обувките от изкуствени материи не е висока - аз ходя само с обувки тип скейт кец, които тук струват между 100-200 лева. От монобранд магазин на марката навън си ги купувам за $40-50, новите модели по около $60. За работа си купувам обувки по-официални, но не ходя често на работа  Whistling и изкуствената кожа ми върши работа.

http://www.skatewarehouse.com/descpageWSDCSHOES-DCCVCT.html

Ето последните ми кецове,като велура е изкуствен също. Знам, че много жени се носят по-официално и елегантно, но съм сигурна че в Интернет има сайтове с прекрасни решения и за по-джиджани стилове  Heart Eyes Просто трябва да се разтърси човек. Колкото до чантите - аз ходя с такива тип "торба", така че и там нямам проблем - от плат са ми и плетени.
Аз също не ям месо от отдавна. Яйца също не ям, по едно време бях и пълна постноядка за почти две години, но мисля че това тук ако седнем да го обсъждаме темата съвсем ще се оспами. Освен по етични причини, го правя и по здравословни в много голяма степен. Колкото до козметиката - за мен е изключително важно кремовете ми и изобщо всичко да са тествани върху хора-доброволци във всеки един етап от разработката си. Всичката козметика в крайния си етап се тества върху доброволци, но никой не може да ме убеди че не е по-добре да е тествана само и единствено върху хора - и за мен като потребител е по-добре, и за животните. На всички им е пределно ясно че е по-евтино да се купи една мишка за 2-3 лева, отколкото да дадеш 200 лева на някой доброволец. Показателно е че от по-високия клас козметика като Шанел, Ести Лаудер и подобните в много по-голямата си част не тестват на животни - и то не само по етични причини, имам приятелки които въобще не се интересуват от благоденствието на животните, но и те не искат козметика тествана на животни именно поради горепосочените причини свързани и с качеството. В България масово се намират марки козметика, нетестващи на животни, просто трябва да ги провери човек. Ревлон е един пример за това от по-достъпните марки, както и Ейвън и Орифлейм. Смятам, че социалната отговорност не се простира само до човешкия фактор. Между другото се сетих за магазинчетата в пряката до Графа, страхотни дрехи има там според мен  Heart Eyes
Поздрави на всички  Hug

Общи условия

Активация на акаунт