По колко сок давате?

  • 9 385
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 132
Аз също от скоро давам сок-ябълка и морков или само ябълка.Честно казано май не се харесва особено.Стигнах до околко 50 мл.Гледам да й го давам около обед.Почти никога не го изпива целия сок.Искам да отбележа че вече влезнахме в 5 месец.И като гледам как хич не й се нрави сока,незнам ако е и така с пюретата какво ще правя  Rolling Eyes  Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 2 616
sneji_73 Hug  Grinning
Нищо не мога да добавя повече, може би само да цитирам една мислА, която много ми допадна преди времето: Wink

" Ако бебетата имаха нужда от сок, от едната гърда на майката щеше да тече кърма, а от другата сок".

  Mr. Green  Mr. Green

Моите и двете пропиха сокове далеч след първата годинка, и то много рядко. Пият предимно вода, мляко и чай. Едната е на 4, другата на 2 години.

Tова мога да потвърдя и аз с Марти. Нещо соковете не ги тачим, но виж с ябълка и круша в ръката по-може да го види човек - хем си хапва, хем си чеше венците Simple Smile

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 675
На бебка още не съм дала сок, не смятам и скоро да давам. С каката имах неуспешен опит да въведа сок на 2 месеца.  Mr. Green Детето излезе по-умно от мен и от педито и не искаше никакви сокове. И досега е така -  я изпие 2-3 сока от 200 мл на година, я не. Обича основно вода, кола и газирано пие много рядко, по-рядко от сока.  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 148
Благодаря за мненията,обаче явно нещо не сте ме разбрали newsm78.Питах по колко сок давате,а не дали одобрявате даването на сок.Явно и сред педиатрите няма единно мнение по въпроса,та камо ли сред майките.Моето дете много го харесва и няма никакви проблеми от сока,като чета по форума и много по-малки деца от нея също са на сок,така че не виждам никаква трагедия в това.А по повод приказката за гърдите,дето щяло да тече от едната мляко от другата сок,ами ако и от двете отдавна нищо не тече какво правим-държим бебето гладно ли?

# 19
  • Мнения: 4 915
Ами всеки има право на интерпретация на питането ти.

Аз като имам информация,че нещо не е препоръчително и с риск за нечие здраве, го споделям.
Или предпочиташ да се премълчи? Явно, да.

Но пък има и други потребители, които четат темата ти и желаят да се информирани и за плюсовете, и за минусите. За това е форум - за да е информативен, а не си пишем ЛС.

А колкото до мнението на педиатрите, че са различни - явно има два вида педиатри - които са си прочели "Национален план за храни и хранене 2005-2010" на Министерството на здравеопазването отпреди няколко години, а също и препоръките на СЗО - и двете за захранване от 6ти месец, и двете отричат соковете; и втори вид, които следват наръчници от 70-те години.

Изборът е твой, разбира се. Ти си поемаш отговорностите и рисковете. Но поне бъди информирана. Информацията не вреди.
Само да подчертая, че не-даването на сок няма да навреди, но даването носи своите рискове.

Бебето харесва всичко, що е сладко. Може и течен шоколад да му хареса, обзалагам се.

Приказката за сока би трябвало да се тълкува по-общо. Идеята е, че природата е създала кърменето далеч преди соковете. Кърмата/АМ задоволява всички хранителни и енергийни техни нужди.
Соковете са приумица за вкарване на допълнителни витамини, когато е било въведено ранното захранване от 40-ти ден още, но за майки, които хранят с АМ. Това е пак някъде 60-те, 70-те години. Тогава АМ не са били така обогатени, както днешните.

Тъй че, вместо да се правят прибързани изводи, е по-добре човек да помисли и прецени. Най-добре на базата на информация. 

Успех със соковете. А конкретният ми отговор на конкретното ти питане е: 0 мл.


П.П. Цитат от Националния план:

През последните 15 години се наблюдава тенденция за увеличаване относителния дял на новородените с поднормено тегло, което може да се свърже с недохранването и нездравословното хранене на бременните жени, по-специално на тези от социално слабите групи (Фиг. 13).

През 90-те години няма провеждани национални проучвания, съобразени с международно приетите от СЗО стандартизирани  дефиниции, индикатори и методи, за определяне на честотата и продължителността на кърменето (изключително кърмене, доминиращо кърмене, смесено хранене, изкуствено хранене). Проведените локални проучвания сочат, че около 90% от новородените, изписвани от родилните домове, са кърмени, но не и хранени единствено с кърма. Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества. Съществуващите практики в повечето родилни, неонатологични и детски отделения, както и организацията на работа в тях, не създават условия за ранно започване на кърменето и успешното му провеждане. Не без значение е и твърде голямата активност на производителите на адаптирани млека, включително практиката за предоставяне на безплатни мостри на здравните заведения. Поради това се установява, че едва 30% от децата на 6-месечна възраст все още са кърмени. Като една от причините за прекратяване на кърменето може да се посочи липсата на необходимата социална подкрепа с нейните конкретни емоционални и образователни компоненти, както от страна на семейството и обществото, така и от страна на здравните работници и здравните организации.

Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия.


Източник


Ако след време попиташ колко кисело мляко да даваш на 6-7 месечното си бебе, отново ще напиша - 0 лъжички.   И ще се обоснова, разбира се.  Wink

Последна редакция: пт, 31 окт 2008, 15:53 от Free Soul

# 20
  • Мнения: 148
Без да искам темата да се превръща в махленски спор ще кажа само ,че преди да давам сок освен с нашият педиатър се допитах и до д-р Слънчева ето и нейният отговор за захранването:

 Re: С какво да започна да захранвам?
« #1 понеделник, 06 октомври 2008, 15:24 »   

--------------------------------------------------------------------------------

Разбира се, че първо сок- морков, ябълка(те са неутрални) и чак тогава плодово-зеленчукови и след тях чисто зеленчуковите пюрета.Успех!
Ако и нейните съвети са некомпетентни,защо ли в този сайт са и дали рубрика newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 12 163
Д-р Слънчева не е диетолог, а в момента активно се занимава с неонатология, а не толкова с педиатрия и логично интересите и са в тази област /предполагам/. А и никой не е пенкелер. Плюс това е едно да се захрани със сок съвсем друго системно да се предлагат 50-100 мл вместо вода или плод. Моята педиатърка от кварталната поликлиника също ме съветваше да давам сок от 40-тия ден и то на недоносено бебе. Затова си избрах частен педиатър, който следи новостите в своята област. Отговорността за отглеждането на едно дете е само на родителите, техните действия и изборите, които правят.
И един спор става махленски, когато в него се появи някой с недиалогичен и агресивен гражданин. Peace

Благодаря на всички, които подкрепят мнението си с доказателства под формата на сериозни статии- това наистина помага на хора като мен.  bouquet

# 22
  • Мнения: 2 616
Без да искам темата да се превръща в махленски спор ще кажа само ,че преди да давам сок освен с нашият педиатър се допитах и до д-р Слънчева ето и нейният отговор за захранването:

 Re: С какво да започна да захранвам?
« #1 понеделник, 06 октомври 2008, 15:24 »   

--------------------------------------------------------------------------------

Разбира се, че първо сок- морков, ябълка(те са неутрални) и чак тогава плодово-зеленчукови и след тях чисто зеленчуковите пюрета.Успех!
Ако и нейните съвети са некомпетентни,защо ли в този сайт са и дали рубрика newsm78

Защото Нивея й плащат за платена реклама, прекрасна  Grinning

Просто обърни внимание на оформлението на рубриката и псевдонима на докторката във форума  Hug Нищо лошо, просто е добре да чуеш и друго мнение-според американците, а и както виждам децата мислят същото- сокчетата не са им нужни, не и преди годинката, до когато се препоръчва изключителното кърмене.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 675
Аз изказах своето мнение, подкрепено от опита ми. Още не мога да забравя как голямата ни дъщеря не наддаваше добре, наложи се да я дохранвам, не защото нямах кърма, а защото не знаех как да я храня. За сметка на кърмата й давах сокчета - натурални, от ябълка и морков, първото предизвика колики, а резулататът от второто я направи в буквалния смисъл ОРАНЖЕВА. И сега потрепервам като се сетя. Никой не може да ме убеди след това, че даването на сок на малко кърмаче е полезно. Това е моят опит, в кратце.
Явно авторката на темата е убедена, че сокчетата са полезни. Няма да спорим, не сме явно от една махала. Mr. Green Просто се замислям и не мога да си отговоря на въпроса "Как е възможно, при наличието на достатъчна и достоверна информация за вредата от даването на сокове, все още да има хора, които са убедени, че правят добро на бебетата си като им дават сок?"

Не искам отговор, всъщност въпросът ми е риторичен.

# 24
  • Мнения: 376
Спорът е интересен. Аз също съм против соковете, а и синът ми не ги обича, предпочита парчета плод, от които сам си изсмуква сока и плуе сухи парчета. Danayaaa  явно си следи детенцето което обича да пие сокове и то много. Само за това да ти каја, че една моя съседка също храни детето си от шише и му дава сок колкото иска, и така на 5 месеца стигнаха до ситуацията - 10мл кърма/АМ на хранене, на 6 месеца - 10мл. кърма/АМ на ден.  Shocked Shocked Shocked Тя го остави да пие сок. Така че не прекаляваи! и моят обича много чиизкеик и сладолед на тази възраст (опитвал е), но не му давам!  Naughty
 
 

# 25
  • Мнения: 329
Аз изказах своето мнение, подкрепено от опита ми. Още не мога да забравя как голямата ни дъщеря не наддаваше добре, наложи се да я дохранвам, не защото нямах кърма, а защото не знаех как да я храня. За сметка на кърмата й давах сокчета - натурални, от ябълка и морков, първото предизвика колики, а резулататът от второто я направи в буквалния смисъл ОРАНЖЕВА. И сега потрепервам като се сетя. Никой не може да ме убеди след това, че даването на сок на малко кърмаче е полезно. Това е моят опит, в кратце.
Явно авторката на темата е убедена, че сокчетата са полезни. Няма да спорим, не сме явно от една махала. Mr. Green Просто се замислям и не мога да си отговоря на въпроса "Как е възможно, при наличието на достатъчна и достоверна информация за вредата от даването на сокове, все още да има хора, които са убедени, че правят добро на бебетата си като им дават сок?"

Не искам отговор, всъщност въпросът ми е риторичен.


Постът то ме подсети за следния цитат, който четох наскоро:
"It is unwise to give baby fruit juices, especially apple juice, which provide only simple carbohydrates and will often spoil an infant's appetite for more nutritious foods. Sorbitol, a sugar-alcohol in apple juice, is difficult to digest. Studies have linked failure to thrive in children with diets high in apple juice. High -fructose foods are especially dangerous for growing children."
И най-вече за това: "(Don't overdo on the orange vegetables as baby's immature liver may have difficulty converting carotenoids to vitamin A. If your baby's skin develops a yellowish color, a sign that he is not making the conversion, discontinue orange vegetables for a time.)"
Цитатът е от Nourishing Traditions: The Cookbook that Challenges Politically Correct Nutrition and the Diet Dictocrats
by Sally Fallon with Mary G. Enig, PhD.

# 26
  • Мнения: 2 401
Аз като чета такива неща винаги се сещам, че докато бях бременна, прочетох една тема, явно пусната от майка, която беше попрекалила със сокчетата, заглавието и горе-долу звучеше така: помогнете ми защото двумесечното ми бебе не иска друго освен сокчето си от пъпеш! Confused

# 27
  • España
  • Мнения: 342
И аз имам много гор4ив опит със сок4ета от първото ми дете.Повръщаше ги,колики полу4и,ама аз неопитна майка,лекарката казала трябва да пие сок,и аз бутай, ли бутай биберона със сока.Как съм си мъ4ила горкото дете...на малката сок дадох след годинка,по съвет от педиатърката ми в 4ашка,не от шише,пиеше по около 50 мл.

# 28
  • Мнения: 488
Още докато бях бременна изчетох ВСИЧКО,което намерих в библиотеката,за сока,за водата и всички други"полезни неща",които единствено и само "убиват"кърменето! Четенето е хубаво нещо....
Има достатъчно статии,в които ще намериш отговор на въпроса си,free soul също добре ти е отговорила!   bouquet
Не давай сокче,давай млекце 1  Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 6 688
Без да искам темата да се превръща в махленски спор ще кажа само ,че преди да давам сок освен с нашият педиатър се допитах и до д-р Слънчева ето и нейният отговор за захранването:

 Re: С какво да започна да захранвам?
« #1 понеделник, 06 октомври 2008, 15:24 »   

--------------------------------------------------------------------------------

Разбира се, че първо сок- морков, ябълка(те са неутрални) и чак тогава плодово-зеленчукови и след тях чисто зеленчуковите пюрета.Успех!
Ако и нейните съвети са некомпетентни,защо ли в този сайт са и дали рубрика newsm78
Вероятно д-р Слънчева е много добър неонатолог, но е факт, че в Майчин дом, където тя работи и отговаря за Неонатологичното отделение, бебетата активно се захранват с АМ, вместо да се поощряват майките да кърмят (въпреки уверенията в противното). Опита ми е съвсем пресен - наскоро бях там в деня на отворените врати с моя близка бременна, която се чуди къде да ражда. За мен това е достатъчно доказателство, че съветите й за захранването не са съвсем адекватни.

Общи условия

Активация на акаунт