Нитратите на практика

  • 4 974
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 2 257
За нитратите да си попишем...Как можем да разпознаем дали един плод или зеленчук е нитратен (ако добре си спомням, нитратните след няколко дни в хладилника стават размекнати и воднисти, така ли е?), но как да знаем такъв ли е преди да поседял в хладилника? Оцветители за плодовете, други вещества, за които е добре да знаем и най-вече - в какво съдържание са в плодовете и зеленчуците, защото знаем, че е почти невъзможно да има безнитратни вече, освен в градината на баба ни, която градина, а и баба вероятно, са само скъп спомен...Чувала съм, че освен оцветители и подсладители, в плодовете се слагат и други химии, за да се берат зелени и да издържат повече в магазините, но да изглеждат като узрели. Изобщо - темата е отворена за всякаква информация.

Не зная дали това е в разрез с тематиката и промоцията на замразените зеленчуци Бондюел тук, но компетентен отговор от Мадам Б. Би бил подобаващо оценен. bowuu

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 334
Темата е ужасно обширна и се страхувам, че няма да мога да я обхвана цялата, но поне що се отнася до нитратите, ще споделя каквото знам... a искаше и малко време за проучване.

Нитратите на теория

Нитратите, освен в неорганичните торове, се съдържат и естествено в растенията. Те са им необходими за синтеза на хлорофил, благодарение на който се извършва фотосинтезата. Така че растения изцяло без нитрати няма. Има даже скорошни изследвания1, които показват благотворното действие на нитратите (по-точно на азотния оксид, получен от тях) по отношение на стомашната лигавица на човека.

Дотук с добрите новини. Както с всяко нещо и с нитратите не трябва да се прекалява. Има  норма за съдържание на нитрати, определени от Световната здравна организация (СЗО) и тя е 3,65 mg нитрати на килограм човешко тегло, което прави 219 mg за 60-килограмов човек. Тази норма идва от опасението, че нитратите в човешкия организъм се превръщат в нитрити, които биха могли да се свържат с хемоглобина в кръвта. Полученият метхемоглобин няма капацитета на хемоглобина да свързва кислорода, откъдето може да се стигне до посиняване, а при по-високи концентрации до задух и дори до задушаване. Това може да е особено опасно при бебета под 3 месеца, както поради специфика на хемоглобина им, така и поради липса на ензима метхемоглобинредуктаза, който да превръща метхомоглобина обратно в хемоглобин.
Въпреки това, такова отравяне с нитрати се случва изключително рядко в световен мащаб и то се дължи главно пиене на замърсена вода от частни кладенци.

Друго притеснение за нитратите е широкоразпространената теория, че те могат да предизвикат рак. Това не е научно обосновано, напротив, по данни на СЗО "фактите натежават силно против възможна връзка между приема на нитрати/нитрити и риска от рак"2
Нитратите на практика

Къде има най-много нитрати?
Тук може и да ви изненадам. Нитрати се съдържат в най-високи количества в месото (шунка, бекон), във водата, особено неконтролираната, и чак тогава в плодовете и зеленчуците.
От зеленчуците, най-богати на нитрати са марулите, цвеклото,  спанакът, лападът, зелето, репичките, картофите, морковите. В доматите и плодовете са в значително по-ниска концентрация, поради слабия им контакт с почвата и това, че основната фунция, която изпълняват в растението не е фотосинтезата -> по-малко хлорофил -> по-малко нитрати.  

Как да ги познаем?
Да, богатите на нитрати зеленчуци се размекват по-бързо от останалите.
Визуално не може да познаем дали дадено растение съдържа твърде много нитрати. И все пак, има някои насоки - по-големите и воднисти зеленчуци е по-вероятно да съдържат нитрати. Твърди се, че кривите краставици са по-бедни на нитрати (не успях да намеря обяснение за това). По-младите растения са по-богати на нитрати.

Как да се предпазим?
Не се препоръчва захранване на бебета под три месеца със зеленчуци. За спанак, препоръката е под 8 месеца.
Зеленчуците трябва да бъдат измити; картофи, цвекло, моркови, краставици и т.н. - да се белят, а не просто да се остъргват от мръсотията. Външните листа и жилите на зелето и марулите са по-богати на нитрати, избирайте по-дребните листа. Термичната обработка също допринася за намаляване на концентрацията на нитрати, особено ако водата, в която са сварени се изхвърли, докато е още гореща3

Нитратите и Bonduelle
Нитратите се е един от показателите, които се следят стриктно от Bonduelle, което важи както за замразените продукти, така и за консервираните. По фирмена спецификация, допустимата концентрация на нитрати в зеленчуците е до 70% от максимално разрешената в Европейския съюз.

Още по темата:
1 http://esciencenews.com/articles/2008/05/07/nitrates.vegetables. … st.gastric.ulcers
2 http://www.who.int/entity/water_sanitation_health/dwq/chemicals/ … atenitritesum.pdf
3 http://www.zagrada.bg/show.php?storyid=319967 , автор Луливера Кръстева, "За града"

Поздрави Simple Smile

Последна редакция: нд, 26 окт 2008, 00:10 от Madame Bonduelle

# 2
  • Мнения: 2 257
Много благодаря за отговора и проучването, оценявам ги високо. Simple Smile
Интересни неща прочетох.

# 3
  • Мнения: 334
Ето още малко по темата за предпазване от нитрати: хубаво е салатите да се подправят с лимонов сок (ако рецептатата позволява) или по време на ядене да се изпие чаша сок от цитрусов плод (портокал, грейпфрут, цитронада). Витамин С, който се съдържа в тях, както и киселата среда пречат на превръщането на нитрати в нитрити.

# 4
  • Мнения: 11
Цитат
Твърди се, че кривите краставици са по-бедни на нитрати
Не кривите, а "ръбестите".
Явно нитратите задържат вода в зеленчука, а ръмбавия вид е признак на сух зеленчук.

# 5
  • Мнения: 1 168
Това за чистия продукт от градинката на баба също не е задължително. Моят мъж имал едно време магазин за хр. стоки. Зарзавата който продавал нали минава контрол и той пратил от тоя на баща си от село, че чист Mr. Green. Да ама и той бил с превишени норми, щото бил торен с естествен кравешки тор, пък кравите яли познай какво Twisted Evil
  bouquet

# 6
  • Мнения: 2 257
Сетих се още нещо, което знам - салатите и марулите, след като се измият, е добре да поседят 15-20 минути накиснати във вода, която после се излива и те пак се изплакват - хамалогично е, но пък някак си те кара да се чувстваш по-добре. Simple Smile

irina_vas, какво са яли кравите? Joy Не се сещам - нитратни треви ли?  Embarassed

Мадам Б., това с лимоновия сок е интересно, мерси.

# 7
  • Мнения: 1 168
Аха, някакви фуражи ли, треви ли, не знам с цялата менделеева таблица вътре. Laughing

# 8
  • Мнения: 43
Чела съм, че трябва да се избягва повторното загряване на зеленчуците, защото тогава нитратите се превръщали в нитрити. Това ме навежда на мисълта, че консумирането на замразени зелнчуци би трябвало да е вредно newsm78, тъй като те са предварително бланширани, т.е. топлинно обработени:

... Преди замразяването, зеленчуците се бланшират, като по този начин ...

Правилно ли разсъждавам?
Ще съм благодарна ако някой знаещ обясни как точно стоят нещата.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 334
Виждала съм такова мнение да циркулира, но научната му обосновка ми се губи. Проблем е повторното замразяване, а не повторното загряване. При повторно загряване не се случва нищо по-различно, отколкото при първоначалното. Основният път на получаване на нитрити от нитрати в случая е не толкова загряването, колкото преработването на нитратите от бактерии, които се намират в устната кухина на човека. 

Сваряването намалява количеството и на нитратите, и на нитритите в растенията, защото и двата вида йони преминават до голяма степен от растението във водата. Ето защо ако водата след сваряване на зеленчуците бъде изхвърлена още докато е гореща, концентрацията на нитрати и нитрити ще намалее.
 
За да не бъда голословна, ще приложа данните от проучване1, проведено конкретно за спанак, който е бил подложен на 3 основни типа кулинарна обработка - сваряване на пресни листа от спанак (1) с изхвърляне на водата след сваряване, сваряване на предварително бланширан и замразен спанак (2) с изхвърляне на водата след сваряване и сваряване на предварително бланширан и консервиран спанак (3) с изхвърляне на водата след сваряване:



От графиката се вижда, че в резултат на кулинарната обработка на спанака има чувствително понижаване на концентрацията на нитратни йони (с от 39,1% за пресния до 42,4% за консервирания), като най-голямо намаление на количеството на нитратите има при консервирания спанак. Трябва да се има предвид, обаче, че същевременно при него има и понижаване на концентрацията на витамини и минерали.

1 http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/fulltext/6601/PDFSTART
 

Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 22:40 от Madame Bonduelle

# 10
  • Мнения: 2 257
Излиза, че като се вари една супа, то трябва да и се излее водата след като поврат зеленчуците, за да се махнат нитратите. Но тогава изливаме и витамините.

Най-добре да сме си невежи. Mr. Green

# 11
  • Мнения: 334
Излиза, че като се вари една супа, то трябва да и се излее водата след като поврат зеленчуците, за да се махнат нитратите. Но тогава изливаме и витамините.

Най-добре да сме си невежи. Mr. Green

Има го и този момент, но ще се повторя: ако нитратите са в норма - няма проблем с тях.

# 12
  • Мнения: 43
Madame Bonduelle, благодаря за отговора. Simple Smile

# 13
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ето още малко по темата за предпазване от нитрати: хубаво е салатите да се подправят с лимонов сок (ако рецептатата позволява) или по време на ядене да се изпие чаша сок от цитрусов плод (портокал, грейпфрут, цитронада). Витамин С, който се съдържа в тях, както и киселата среда пречат на превръщането на нитрати в нитрити.
Това не го знаех......Много интересно!  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 6 964
Четох някъде, че киселината наистина обезврежда част от нитратите - оцет или лимонов сок както е писала Madame Bonduelle.

В допълнение на вредните вещества ще добавя и парафина с който мажат цитрусовите плодове за да изглеждат по-лъскави и свежи  Tired

Вчера даваха по тв репортаж, че децата се хранели с нездравословни храни и експертите препоръчаха естествено повече плодове и зеленчуци. Ами то в тях остана ли нещо полезно- огромни ябълки, издържащи месец без проблеми, пластмасови домати без вкус, спанак, марули, репи, краставици... всички са изкуствени. Нали знаете- без изкуствени торове...няма краставици  Sick

# 15
  • Мнения: 1 426
Нали знаете- без изкуствени торове...няма краставици  Sick
без изкуствени торове, нищо няма нито краставици, нито хляб.  Sad
е поне с кисели краставички ще ощелеем Laughing обожам ги

# 16
  • Мнения: 1 426
един въпрос към мадам Бондуел - казвате че витамин С неутрализира нитратите, как точно става този процес?

# 17
  • Мнения: 334
един въпрос към мадам Бондуел - казвате че витамин С неутрализира нитратите, как точно става този процес?

Основен проблем на нитратите (NO3-) е, че от тях и от нитритите (NO2-) (индиректно) се формират N-нитрозамини:

R1-N-N=O 1
      l
     R2        ,

които имат, макар и не категорично доказано2, канцерогенно действие при човека.

N-нитрозамините се образуват в резултат на електрофилно заместване на органично азотсъдържащо съединение (първични, вторични или третични амини, амиди, хидроксиламин и други) с нитрозиращ агент: N2O3. Въпросният агент - диазотен триоксид - се образува от нитрати, нитрити и нитросъединения.

Точно на този етап се намесва витамин С, който редуцира нитритите до азотен оксид (NO), преди да се е образувал нитрозиращият агент (особено при рН от 2 до 4, каквото е това на стомаха). Благодарение на това, образуването на N-нитрозамини намалява.

1 R1 и R2 могат да бъдат както ароматни, така и алифатни заместители.

2http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3057363?ordinalpos=1&itoo … ;logdbfrom=pubmed

Последна редакция: нд, 09 ное 2008, 19:16 от Madame Bonduelle

# 18
  • Мнения: 1 426
значи, ако наторя един плод или зеленчук, който има високо съсържание на витамин С, а някакъв нитрат (обикновено калиев нитрат се слага преди прибиране на пода или зеленчука), то нитратите ще са по-малко или редуцирани до оксиди.

# 19
  • Мнения: 334
значи, ако наторя един плод или зеленчук, който има високо съсържание на витамин С, а някакъв нитрат (обикновено калиев нитрат се слага преди прибиране на пода или зеленчука), то нитратите ще са по-малко или редуцирани до оксиди.

По-скоро да, но това ще е за сметка на витамин С.
Изследванията показват, че при еднакво наторяване, зеленчуците, които са отглеждани на сянка, съдържат повече нитрати от тези, които са имали повече достъп до пряка слънчева светлина (домати, праз, спанак).

Общи условия

Активация на акаунт