Българско гражданство за съпруг-чужденец?

  • 74 861
  • 114
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 324
mimi301, прочетете Закон за българското гражданство
Мисля, че доста неща ще ви се изяснят.
А съпругът ти досега как е пребивавал в България, с разрешение за постоянно пребиваване ли?

# 106
  • Мнения: 6
Моят съпруг е роден в Русия, баща му е българин.От 1 годишна възраст живее в България и тук завършва средното си образование.
Но на 16 години избира Руско гражданство , защото майка му е рускиня , а и за да избегне казармата.Сега е на 34 години със 15 годишен стаж във България , не е излизал в чужбина изобщо.Имаме дъщеря на 10 години, родена в Русе.Аз и тя сме български граждани , сега и той иска да си вземе българско гражданство, но си мисли , че е невъзможно.Той е повече Българин, отколкото Руснак , защото всичките му приятели, съученици  и колеги са тук в България.Ако може някой да ни каже какво е необходимо като средства , документи и институции за да стане  Български гражданин , ще сме много благодарни. Благодаря ви предварително!
И аз съм рускиня и живея в България, мъжет ми е българин.
Из аз минах през всички инстанции, закони и тн.
И да Ви кажа,че Ваш мъж МОЖЕ да получи Българско гражданство,защото той има БАЩА-българин.
Когато човек има български корни - товага той трябва да кандидатства за Българско гражданство БЕЗ да се откаже от своето.
Аз няма български корни (роднини) - така че аз за да получа БГ-гражданство - трябва да се откажа от моето руско..
Но аз няма да се откажа,така че живея в България с лична карта "времено разрешение" и това е.
Аз имам всички закони за БГ-гражданство и за чужденци в България, тези закони са моята настольная книга Laughing,ако искате - ще Ви пратя.

# 107
  • Мнения: 2
Момичета,може ли да се откаже съпругът ми от гражданството си в неговото посолство тук в бг,или трябва да се връща в страната си за да се откаже.Въобще има ли шанс да получи бг гражданство,ако преди това все още не се е отказал от досегашното му,стана малко объркано,дано сте ме разбрали.

# 108
  • Мнения: 7
здравейте. чух, че в пловдив за постоянно пребиване искат не само документ, че си от български произход, но и дубликат на акта за раждане от държавата в която си роден със апостил. разбира се ,тук легализиран и преведен. ако нямам възможност да замина и да си направя дубликат и няма кой там да ми направи дубликат какво да правя. имам тук оригинала само, ще свърши ли работа?или какво да направя, имам 4 месечно бебе, не мога да я оставя и да замина

# 109
  • Мнения: 669
И да допълня малко въпроса на elionorich :
Отказването от гражданство кога трябва да стане?
1) Преди да се подаде молба за БГ гражданство
2) При одобрение за БГ гражданство, преди да се получи реално то
3) Паралелно, за да не се губи време
И колко време отнема това "освобождаване" от предишното гражданство?

Благодаря!

# 110
  • София
  • Мнения: 415
Първо се подава молба за придобиване на българско гражданство. В случай, че същата бъде уважена, лицето се информира ако е необходимо да се освободи от другото гражданство (това зависи от основанието, въз основа на което се кандидатсва за гражданство). Едва след това се започва процедура за освобожаване от другото гражданство (от Министерство на правосъдието се издава документ, че лицето ще бъде прието за български гражданин). Идеята е лицето да не остане без гражданство.

# 111
  • Мнения: 2
Момичета здравейте,имам следния въпрос.Съпругът ми е с постоянно пребиваване,случайно попоаднах на информация,че има нов влязъл в сила закон за влизане,пребиваване и напускане на чужденец който е член на семейство на гражданин на ЕС,та според този закон той има право да кандидаства за л.к. като член семейство,и с тази л.к. има право да пътува без виза в страните от ЕС като разбира се аз трябва да го придрожавам с преведвно брачно свидетелство в рамките на 90 дни.Така,отидох в отдел миграция в нашия град,в ден в който има среща с началника,и питам .Отговорът беше,да той има право на тази л.к. член семейство,да с нея има право да пътува в ЕС ,но трябва да е придружен от мен.Звъня на гранична полиция София и Варна,питам може или не може да пътува с тази л.к.,отговорът е да може,няма проблем.
Оказа се,че ако има л.к. на член семейство не му е необходима виза за Франция,Испания,Румъния,Гърция.За белгия,Австрия,трябва виза.Та въпроса ми е някой от вас има ли тази л.к.,пътувал ли е в европа без виза и къде,нещо не ми се вярва,защото на хартия по европейското право и според директива 2004-38 има право,но на практика,дали ще може да пътува в ЕС без виза.Моля ви,ако някой има актуална информация да пише и къде сте пътували с половинките си без виза.Благодаря ви предварително.
П.П.чувам,че даже някой са успяли да влязат в англия без виза,което е малко съмнително.

# 112
  • Мнения: 669
elionorich ,
съпругът ми има постоянно пребиваване въз основа на брака ни.
През м. май пътувахме до Германия заедно.
Той имаше нужда от виза, която му издадоха безплатно за 1 ден в немското посолство.
Искаха свидетелството за брак, мед. застраховка, снимка.

През Румъния пътува без виза и без мен, само с л.к. (и паспорта си).

Другаде не е пътувал досега и не зная.

# 113
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Приятелят ми е бразилец и живеем в Испания, той не знае български, нямаме никакво намерение да живеем в България. От прочетеното тук, а и по други форуми, ми става ясно, че е абсурд той някога да получи българско гражданство, но евентуален брак с мен дава ли му поне някакви минимални права в рамките на европейския съюз?

# 114
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Приятелят ми е бразилец и живеем в Испания, той не знае български, нямаме никакво намерение да живеем в България. От прочетеното тук, а и по други форуми, ми става ясно, че е абсурд той някога да получи българско гражданство, но евентуален брак с мен дава ли му поне някакви минимални права в рамките на европейския съюз?
Би трябвало; имам приятелка аржентинка с италианско гражданство, съпругът и аржентинец има /почти/ същите права като ЕС-гражданин; живеят и работят в Германия. Доколкото знам, единствено разрешително за работа трябваше да вземат навремето.

Общи условия

Активация на акаунт