Сватбите по света - традиции и ритуали

  • 15 772
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 521
Сватбата в БГ
Не знам дали спазихме всички обичаи, но определено имахме доста - "извеждането" на булката и предаването(с бяла кърпа Rolling Eyes), в ресторанта ритахме менци с карамфили, трошихме чаши, чупихме пита над главите ни(той взе голямото парче), свекървата, въпреки че и хал хабер си нямаше от тези неща ни "захрани", младите шафери се надиграваха с кумовете за печеното пиле и тортата (тук отварям скоба - и кумовете, и шаферите ни са дългогодишни танцьори в ансамбъл за народни танци и се игра "истинска" ръченица, а не кючеци>много красиво беше!), хорА нямахме много - булчино в началото и едно право по-късно.
От по-новите имахме ловене на жартиер и букет и масово мацане с торта Embarassed.

# 16
  • Мнения: 5 710
Към младоженката, успех  Mr. Green

Народната сватба - от годежа, до повратките

Народната сватба е своеобразно съкровище на изкуството, символи и обреди. Някои хора са вярвали, че с колкото повече обреди е придружена сватбата, толкова по-сигурно е да се сбъднат пожеланията за щастие, дълъг живот, многодетност. Днес ние изпълняваме онези от ритуалите, които имат здрав смисъл и носят аромата на нещо свидно от някога.

Церемониалът на сватбата е доста дълъг, започва от годежа и свършва до повратките (първото гостуване в бащината къща след сватбата). Самата сватба се е извършвала от четвъртък до понеделник. Ритуалите в дома на момъка и момата са различни както за тях, така и за техните близки.

В дома на момата в четвъртък се събират дружките й, за да омесят и опеят тестото. На много места този момент се нарича замески. Като месят, пеят:

"Вила се лоза винена,
винена и ракиена,
не било лоза винена,
ми било мома и момче,
на едно място седеха,
та една дума думаха
и една слага слагаха."

Момите омесват колачета с една птичка отгоре, направена от тесто, и ги раздават на момчетата. После играят и пеят в чест на бъдещата невеста. Понякога това трае до съмване. Свирят гайди, тъпани бумтят, песни огласят къщата и двора. На други места в деня на замеските се изпича голям кравай медник, който още топъл се разчупва шумно от всички.

Важен момент от сватбата е приготвянето на сватбеното знаме, пряпор или уруглица. То обикновено е червено или бяло или пък бяло и червено. Закачено е на прът и е окичено на върха с цвете и позлатена ябълка. В китката се слагат червени конци, защото според народа червеният цвят носи само добро. В Родопско самото сечене на пръта е съпроводено с церемонии и песни. Отсичането трябва да стане с един удар, за да не повтарят младоженците. В корена му слагат хляб, кукла, орех и изливат вино. Знамена се правят и в двете къщи. При извеждането на момата те се съединяват.

Приготовленията стават и в момковата къща. Врят казаните с гозби, месят се по няколко фурни с хляб. Момите се събират у момкови, за да пукат пуканки и да ги нижат на червен конец. После с тях украсяват калпаците на момчетата, които помагат в подготовката на сватбата у момкови. Всичко е придружено с песни.

В последната вечер момите отново се събират при годеницата, за да й подготвят и булото. Плетат й плитките по нов начин и играят последното момино хоро. Момъкът също се прощава с ергенството. Момите пеят, докато бръснарят го бръсне. Брадата хвърлят в реката, та по вода да се реди животът му.

Трогателно е предаването на момата на другата къща. На колана на булката момите връзват червена широка панделка. За нея хванат татко й я извежда на двора. Тя обръща поглед към вратата и прави три поклона за сбогом на къщата. Гайдата и тъпанът повеждат момата, хваната от девера и кръстника, които развяват пряпора. Драматичен е този момент "мома се с рода прощава".

"Ела се вие, превива,
мома се с рода прощава...
- Прощавай, родо големо,
простете, мамо и тате,
азе си, мамо, отивам
на чужди врате момкови,
момкова майка да слушам!"

Интересни обреди се извършват при посрещането на булката у момкови. По пътя звучат песни:

"Я излез, мале момкова,
да видиш чудо големо
какъв ти паун долете
и пауница по него".

В с. Бяла черква, Павликенско, пеят:

"Как се дели жито от слама,
тъй се дели чедо от мама".

Там поднасят на булката сол и хляб и пъстра стомна с вода. Тя е стигнала до вратата по бяло платно. Свекървата отчупва залък хляб, поръсва го със сол и го подава на снаха си, а после и на сина си. Това прави до три пъти. Тя ги запойва с вино, подслажда ги с мед. Това е така нареченото "захранване и запойване", че отсега нататък са едно цяло, имат един и същи нужди и желания. Влизайки в къщата, невестата намазва горният край на вратата с мед и масло, та сговорно да живеят. По бялото платно, което е постлано в стаята от външния праг до огнището, булката влиза с невръстно дете от майка първескиня, символ на новото семейство. Под дясната ръка тя носи обреден колак - да е сит животът им. След пищната гощавка булката дарява с ризи, чорапи, кърпи.

Вълнуващ момент от сватбата е и разливането на виното. Това става в полунощ, когато младоженецът го налива в чаша, а булката я поднася на свекървата и за първи път я нарича "мамо". После чашата се налива за свекъра. Ще го нарече "татко". Така тя поднася вино на зълви, етърви, девери и на всеки един от присъстващите с определено обръщение. Така ще се обръща към тях цял живот. Този момент в пернишко се нарича "кръщене".

Разбулването на булката става в понеделник. Булото се сваля от кумата, която го мята на овошка и там стои известно време.

Сватбата, която, е една сложна система от ритуали, символи, традиции, в своята основа е славянска по произход. Освен по обредните моменти това се вижда и по реквизита - сватбения хляб, сватбеното забраждане и др.


Сийка Няголова

# 17
  • Мнения: 1 909
Леле, Сърфи, то много уморително било да се жени човек при вас!

 А този специален бульон по кое време се сервира? И как се съчетава с бирата Wink

# 18
  • Мнения: 3 521
Сервира се като супа - след първите торти, пенливото вино и хапките, преди предястието...Връзва се с бирата> едни от кнедлите са с черен дроб и стават за мезе, но и да не бяха те тук общо взето всичко се връзва с нея Mr. Green.

# 19
  • Мнения: 352
Хайде аз да отчета словашката сватбена традиция Wink

Ще ви напиша само за нещата, които намирам за по-специфични (в сравнение с българските сватби, на други не съм била).

Словашката сватба обикновено е скъпа, канят се само най-близките, но за сметка на това е изпипана и изглежда много красиво. Всичко е много празнично и украсено. На всички познати и колеги се изпращат "ознамения" - нещо като покани, но не са покани за тържеството, а само покани за ритуала. На избрани много близки хора се изпращат и допълнителни покани за обяда/вечерята. Така обикновено на ритуала присъстват много хора, които носят цветя на младоженците, но на тържеството по-късно броят на гостите е доста ограничен.

В деня на сватбата младоженците отиват да се снимат на някой замък или крепост. Сега това е особено популярно, в замъците дори им вземат такса за снимането.... Rolling Eyes  Там се снимат около час-два и се правят най-различни по вид снимки (романтични, "старовремски", арт, и т.н.) Като цяло имам чувствто, че снимките са мнооого важен елемент от словашките сватби....  Thinking  Вижте тук:



След ритуала в църквата или ритуалната зала (или и двете) се отива в ресторанта, където ще бъде тържеството. Там пред вратата още или съвсем в началото на обяда/вечерята някой хвърля една чиния на земята и младоженеца трябва да замете парчетата. Булката може да помага. Обаче в мига, в който той успее да събере парчетата, някой му рита лопатка и хайде пак наново....  Laughing Което ми се струва нещо подобно на описаната от surfline традиция, слава богу, в по-малки размери Wink

След полунощ идват специално покакени момичета от някой фолклорен ансамбъл, които изпълняват важен ритуал - да свалят воала на булката и да и сложат забрадка или нещо подобно (един вид, тя става жена, или поне такива са интерпретациите, които съм чувала). Ето така изглежда този ритуал:



На главата на младоженеца пък слагат селска шапка. След това двамата сядят на по един стол, а гости ги вдигат, въртят и танцуват с тях ето така:



След това има малко танци и после булката се преоблича - сваля булченската рокля и си облича вечерна рокля. След това танците продължават до зори.

Има още един интересен момент след полунощ - приятели на младоженеца "отвличат" булката.  Т.е. издебват я и я грабват без другите гости да видят. Отиват в някое заведение в града, където сядат на бара и пият или танцуват  Mr. Green Заведението обаче трябва да е по-специално за младоженците, или да ходят там често, или да са се запознали там, и т.н. Младоженецът тръгва с няколко други приятели да си търси жената. Обикалят заведенията докато я намерят. Има едно условие обаче - да пият по едно питие във всяко заведение...  Laughing  Мисля, че можете да си представите как изглеждат на края, когато се срещнат....  Laughing

Ами това е.... друго не се сещам. Дано да ви е било интересно и извинявайте за големите снимки, но не можех да ги дам като линк, защото са от един словашки сайт за сватби, където се изисква регистрация и нямаше да можете да ги видите.

# 20
  • Мнения: 1 909
Босилек, много любопитно, наистина! Ти спази ли всичките ритуали на сватбата ти?

Сега разбирам защо младоженката от първата снимка гледа така жално в чашата си - чуди се дали ще бъде намерена накрая Grinning  Wink

# 21
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Сега разбирам защо младоженката от първата снимка гледа така жално в чашата си - чуди се дали ще бъде намерена накрая Grinning  Wink

На мен пък ми направи впечатление колко са красиви жените в Словакия Grinning bosilek, така ли е наистина?

Това със столовете го правят и тук, аз ще трябва да предупредя, че ме е страх да ме хвърлят нависоко  Blush
За израелската сватба писах надълго и нашироко в израелската тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=290654.msg7467095#msg7467095
... за това тук ще бъда кратка  Peace

Церемонията се извършва от равин на мястото, където се празнува, като често сватбите са навън сред природата. Правят се под бяло покривало, което се нарича хупа, където стоят младоженците и родителите им:



Халката се слага на показалеца на дясната ръка от младоженеца на булката, но тя после може да я сложи на друг пръст (снимката е малко кофти, но онаглежда процеса)


По време на церемонията се пие вино, но и се чупи една чаша (от мъжа, чашата увиват във фолио или кърпа, за да няма наранени, слагат я на земята и след това съпругът действа с крак)


След това се яде и танцува  Grinning Снимките и тук са важна част и се правят няколко часа преди събитието - на морския бряг, по ниви, гори, може и на летището (да не се учудите, ако идвате на екскурзия и се натъкнете на позиращи младоженци Whistling)

# 22
  • Мнения: 3 804
 jalana - тук не пла4ат ,а и булката си е с нормална бул4инска рокля
криси-аз в на4алото казах 4е има и смесени сватби-зависи от религията на младоженците
за коня-арабите са с бедуински произход и от там е останала любовта към конете
а защо това са основните сватбарски ястия-нямам представа,така е остана;ло традиция

 surfline -много интересно
а и при нас ги има тези бонбони с лешници


интересна се полу4и темата-толкова много неща не знаем за другите страни

# 23
  • Мнения: 5 710
А как стои въпроса с камилите? Плащат ли булката в камили или обратно, за чеиз ги дават?
Има ли /още, изобщо/ такова нещо?

# 24
  • Мнения: 3 804
А как стои въпроса с камилите? Плащат ли булката в камили или обратно, за чеиз ги дават?
Има ли /още, изобщо/ такова нещо?
в залива може и да има -за тук такова нема Laughing,но като повдигна въшроса за купуване на булката-да разясня-когато се подписва се склю4ва предбра4ен договор-каква сума пари се дава при склю4ване на брака,тази сума по принцип са дава за да може булката сама да избере обзавеждането на къщата или да купи това което и липсва-но пове4ето моми4ета отлагат полу4аването и ,до поискване-ако съпруга откаже да я даде по време на брака-тя може да заведе иск в съда и да я полу4и по съдебен ред
другата сума която се записва е тази която жената ще полу4и при развод и тенденцията е да се записват много големи суми-които да избият желанията на съпруга след време да се разведе или поне да го накара да се замисли

# 25
  • Мнения: 352
Босилек, много любопитно, наистина! Ти спази ли всичките ритуали на сватбата ти?
chumbi, ами.... не  Mr. Green  Само този със счупването на чинията и метенето. Програмата беше доста натоварена заради българските традиции, които пожънаха големи овации  Sunglasses

Сега разбирам защо младоженката от първата снимка гледа така жално в чашата си - чуди се дали ще бъде намерена накрая Grinning  Wink
Joy
Мента, така е.  Peace  Красиви са - поддържат се, спортуват, имат хубави славянски черти... Rolling Eyes  Особено пък за сватбата така се издокарват, че и по-грозничките изглеждат като от списание (не са балами като мен - аз си изядох червилото първите 10 минути и се сетих да си сложа отново чак след полунощ   ooooh!  Mr. Green ).

dtti , много са интересни вашите ритуали. Как стои въпроса с  уреждането на сватбата? Длъжни ли са момичетата да се омъжат за този, който им посочат родителите или съм с доста остарели представи...  Blush ?

# 26
  • Мнения: 3 804
bosilek -сигурно още някъде може и да има такова нещо,но това ще е изклю4ение от правилото,сега младите се познават и те си решават при избора на партньор

# 27
  • Мнения: 1 909
По повод на камилите Grinning и въобще  за подаръците - как е разрешен при вас този въпрос?

Във Франция,  а предполагам че и на други места, се прави, както споменах "liste de mariage" - списък, направен от младоженците, на нещата, от които имат нужда. Оставя се в някой или няколко магазина и желаещите да направят подарък си избират по списъка, според предпочитанията и средствата, които искат да отпуснат. Много удобна практика и за гостите, а и няма опасност да получиш пет кафеварки и три тостера, например.    Money

# 28
  • Мнения: 3 521
В Германия е както във Франция - има списък или се организира "маса" в някой магазин. Обикновено "указанията" с желаните подаръци са дават в поканата.
Също не е нещо необичайно пак в поканата да си пише, ако младоженците предпочитат подарък в пликче.
Има даже няколко интернет страници със закачливи стихчета за подобни случаи.

# 29
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Израел е прието в последните десетина години да се дават пари/чек.

Най-близките могат да подарят и друг подарък, но той задължително (както всеки подарък тук, без значение по какъв повод се поднася) е придружен с бележка за смяна.

Една от причините за това е, че местните сватби са много големи - организират огромни приеми със стотици гости, и даването на пари в този случай е най-практичният подарък  Peace

Общи условия

Активация на акаунт