Мога ли да я сложа в проходилка?

  • 6 826
  • 136
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 408
Ти не бери грижа за моята дъщеря. АЗ НЯМА ДА НАСИЛВАМ ЕСТЕСТВЕНОТО Й РАЗВИТИЕ.
...

Това може да стане и на 9-10 месеца и тогава друга песен ще пеееш сигурно. Или твърдиш, че рано проходилите деца са били насилвани?! Аз не съм насилва, за нищо сина си, той съвсем сам направи първите си крачки, но не съм тръгнала да се вайкам, че е проходил рано - тогава му е дошло времето.

И не е нужно да викаш. Peace
Като стане на 9-10 месеца, специално ще те потърся  Whistling И не викам, а НАБЛЯГАМ!!!

# 91
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 439
Дъщеря ми ползва проходилка между 7 и 9 месец. Проходи на 10 и половина месеца.
За какво насилване на нещата говорите?! Всяко дете се развива индивидуално, за бога! Племенникът ми ще навърши година след 2 седмици. Беше в проходилка до преди месец. Ами човекът няма никакво желание да върви. Пълзи като изтребител, изправя се по мебели и дивани, но не може да си стои на краката. И какво- в този случай проходилката пречи?! А в нашия е насилила естествения ход на нещата?! Бля- бля...

# 92
  • Мнения: 6 274
Тарталета, извини ме, че се намесвам, но ние коментирахме съвсем друго нещо. Не мога да приема за нормално, когато едно дете на 2 месеца го изправят на крака, защото "имало опора", а на 4 месеца го слагат да седи. Оттам, всъщност тръгнаха коментарите. Що се отнася до слагането в проходилка, самата ти си написала - около 7 месец.

# 93
  • Мнения: 610
Можеш от време на време и за кратко.Моята бебка беше същата палавница. Peace

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Преди да затворят темата, може да прочетете това.
А всяка майка има глава на раменете си за да прецени какво може да причини на детето си ако опитва да изпревари естестветия ход на физическото и психическото развитие на детето си.

ПЪРВИ ПРЕГЛЕД – до 1-ия месец:
Почти няма вариант да влияем на оформянето на тазобедрената става по време на бремеността. Но е престъпление да не се погрижим за този въпрос веднага след раждането на детето.
Затова още до първия месец след раждането, бебето ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да бъде прегледано и снимано ехографски за луксация и дисплазия. Единствено тази ранна диагностика може да установи дали детето има вродена луксация и /или дисплазия. Ако семейството няма възможност за такова изследване, поради отдалеченост, или липса на техника в района, непременно да направят рентгенова снимка около 4-ия месец на детето.
Какво представлява ехографското изследване?
Ехографското изследване на тазобедрената става е напълно безвредно и безболезнено за бебето. Преди години се чакаше детето за навърши 5-6 месеца, за да се направи рентгенова снимка.
Оказа се, че тези месеци може да са фатални. Не случайно проф. Борислав Владимиров (един от водещите специалисти в тази област у нас) нарича първата седмица от раждането „златна седмица” за правилното развитие на тазобедрената става. Точно в този период е изключително важно детето да лежи по гръб с разтворени крачета. Само тази поза осигурява правилното развитие на ставата.
Ако изследването покаже отклонение от нормата, лекарят преценява какво лечение е необходимо :

    * специални упражнения до навършване на 6 месеца
    * профилактични гащички
    * регидни абдукционни гащички, тип фрейка (с твърдо дъно)
    * стременца на Павлик (каишки)
    * апарат на Ханаусек
    * оперативно лечение

Колкото по-рано се установи проблемът, толкова по-леко е лечението и корекциите са по-близо до пълното възстановяване.
Например: Ако луксацията се „хване” до 1-ия месец – шансът детето да се възстанови напълно, без последици за ставата, крачетата и походката, е почти 100%. И това става по най-безболезнения начин – само с упражнения и профилактични гащички. В страна като Германия е задължително тези гащички да се носят от самото раждане до 6-ия месец.
Ако луксацията се установи при дете на 6 месеца, корекцията става чрез стременцата на Павлик, по-популярни у нас като „каишки”. За съжаление обаче едва 65% от децата се възстановяват. При останалите 35 на сто се налага по-драстична мярка – Апарат на Ханаусек. Това лечение е много тежко за бебето и родителите, защото детето престоява в апарата 1 година без да се вади от него. Дори не се къпе.
Затова горещо препорачвам : Не отлагайте прегледа на детето си!
ВТОРИ ПРЕГЛЕД – на 5 месеца

Контролното ехографско изследване се прави при навършване на 5-ия месец.
Прегледът е по това време, защото тогава се появяват ядрата на вкостяване на бедрената кост. Целта е да се провери дали ставата се развива нормално. А това е така, когато родителите, и най-вече майката, изпълняват стриктно препоръките от първияя преглед на бебето. Когато няма установена луксация или дисплазия, трябва да се спазват следните;:
ПРАКТИЧНИ СЪВЕТИ

Обличайте дедето с ританки и широки дрешки. Не го пристягайте и не го повивайте! Оставете крачетата и ръчичките свободни, така че да може да ги движи.

Забранено е носенето на бебето с една ръка. Много често за някакво действие в бита майките и бащите държат бебето с една ръка. Така десничарите засягат лявото му краче, ставата изостава в развитието си и изкуствено се предизвиква дисплазия на лявото краче. При левичарите се получава обратното – уврежда се дясното краче на детето. Сигурен съм, че не искате да причините това на малкото си съкровище. И още нещо – не прибирайте крачетата едно към друго – между тях е пелената (памперсът) и това създава опасна съпротива, която може да извади „ябълката” извън таза.

Детето се носи в поза кенгуру – седнало,обърнато с лице към нас като подпираме дупето и кръста, а крачетата му са максимално разтворени около нашите хълбоци.

Забранено е дондуркането – много любима игра на баби, лели и въобще на цялата рода. Но запомнете : Детето не иска да скача!. Това е неволево движение, рефлекс на изтласкване. Тази наглед невинна игра може да доведе до луксация, особено при по-едри деца. Най-риксова е възрастта 5-6 месец, защото тогава развитието на мускулатурата изпреварва развитието на ставата. Тази забрана важи докато детето не успее само, без чужда помощ, да се хване, да се изправи, да се научи да пада, да се научи да пристъпва, да пази равновесие и да проходи.

Целта е детето да проходи само, най-добре е това да стане след 1 годинка. Нормата е до годинка и половина. Не насилвайте детето да тръгне на 9-10 месеца. Това само ще му създаде проблеми.

Научете детето да пълзи. Това не става лесно и преминава през няколко важни етапа:

    * Първи етап – след 2-ия месец децата се слагат по корем без да ги подпираме.
    * Втори етап – детето се учи да си вдига глъвата.
    * Трети етап – детето си държи главата изправена по-дълго време.
    * Четвърти етап – детето застава на 5 опорни точки – лакти , корем и коленца.
    * Пети етап – научава са де си вдига гръдния кош.
    * Шести етап – вдига и корема си.
    * Седми етап – научава де са стои на три опорни точки – една ръка и двете коленца. С другата ръка вече започва да хваща каквото му харесва.
    * Осми етап – детето започва да пълзи без да го подпираме.

Ползата от пълзенето е по-късното прохождане и автоматизирането на сложното движение – десен крак – лява ръка и обратно, което помага впоследствие за правилното ходене.

Още от първия месец спокойно можете да сложите детето в шезлонг, кошче или специално столче за кола, но не седнало, а полулегнало.

Не учете детето да сяда. Не го хващайте за ръцете, за да го дърпате. Това може да създаде следния проблем – детето не може да пази равновесие и за да се изправи в седнало положение то си усуква гръбнака, а това не е правилно. Детето трябва да разчита на себе си за всяко едно движение. Затова трябва да го прави, когато е готово, а не, когато вие решите. Помнете, че не винаги биологичната възраст отговаря на календарната. Понякога децата изглеждат по-големи отколкото са в действителност.
Не купувайте проходилки, бънджи гащи и каишки за прохождане. Всички тези „помощни средства” създават проблемно ходене и детето не може да се научи как да пада. Оставете природата да си свърши работата.

Не обувайте детето в обувки при първите стъпки. То първо трябва да се научи да си разпределя тежестта между палец, кутре и пета. Затова бебешката походка е тромава – децата първо стъпват на цялото си ходило. Едва към втората годинка се научават да ходят като възрастните. До тогава обувките са нежелателни. Купете му буйки – без твърда подметка или терлички.Слагайте обувки, когато детето започне да ходи на по-дълги разстояния
Задължително изискване за детските обувки е фордът, който държи петичката, да е твърд. Може да е бота, половинка или сандал, но да е с твърд форд отзад, а подметката да е мека и гъвкава.
ТРЕТИ ПРЕГЛЕД – на 2 годинки

До втората си годинка децата все още са „хрущялни човечета”. По времето, когато вече се изправят и се опитват да ходят, крачетата им се изкривяват от собствената тежест. Стават О-образни, или Х-образни. Това не бива да ви тревожи . Изкривяването е физиологично и с времето ще се оправи. Процесът обаче продължава до 5-ата годинка на детето. Дотогава трябва да знаете следното: При Х-образното краче детето стъпва на вътрешния ръб на стъпалото, а петичките бягат навън. Малчуганите с О-образни крачета, стъпват на външния ръб на стъпалото, т.е. петичките бягат навътре. Затова от 2 до 5 годинки, децата трябва да носят обувки с твърд форд, за да може той да коригира петата.
Прегледът има за цел да установи три основни неща:

    * Дали изкривяването е в рамките на нормата.
    * Има ли пропадане на свод (дюстабан).
    * Дали походката на детето е правилна.

ДРУГИ СТАВНИ «КАПАНИ»
Когато сте на разкодка в парка и държите дедето за ръчичка, не го дърпайте рязко. Ако иска да стъпи в локва, нека да стъпи. Ако се спъне и падне – не го дърпайте за една ръка – по–добре да падне, отколкото да му изкълчите лакътя или рамото. Детските стави не обичат резки движения.


Това го копирах от поста на Сенди. Вярвам, че няма нищо против, че го споделям тук.

# 95
  • Мнения: 666
Не става въпрос за вманиачаване, а става въпрос за правилен подход. И щом СПЕЦИАЛИСТИТЕ наблягат на това да не се избързва, значи така е правилно. Мисля, че те най-добре знаят кога гръбнака е достигнал своето крайно развитие и кога е готов да поеме тежестта на тялото.
В крайна сметка аз не искам да ви давам акъл как да гледате децата си- ТЕ СА СИ ВАШИ.
Всичко което написах тук беше просто като съвет, същия които получих от ортопеда.

Е какво значи да не се избързва, като пропълзя детето на 6 месеца да го слагам вързано в количката ли че не му е времето. Не знам защо си мислите че ако някое дете проходи или седне по-рано непременно майката го насилила едва ли не. Когато детето тръгне, тръгва и това е и да искаш не можеш да го спреш. А това момиче с бебето на 2 месеца не го пуска да ходи а прави упражнение при което бебето се избутва до стоящо положение, но за секунди и после пак ляга. Аз съм се консултирала с педиатър, лекар и детски кинезитерапевт и всички тези СПЕЦИАЛИСТИ бяха изключително доволни че детето сяда по-рано и ме гледаха странно като ги питах ама вярно ли не трябва момчетата да сядат до 7 месец, ама тук е Африка ние май сме по-изостанали защото не си прохождаме децата по таблици а ги оставяме сами да се развиват. Всеки СПЕЦИАЛИСТ до когото се допитах ме посъветва да се ръководя по детето и единственото с което ме посъветвата да го стимулирам е да го слагам колкото се може повече по корем, което и направих. От там детето напълно естествено си пропълзя, сам прояви интерес да се изправя по мебелите и сам напълно естествено се пусна да ходи. Ама сигурно подхода ми е бил грешен знам ли, щом не съм го спряла на време че му е било много рано да прохожда. Crazy Laughing

# 96
  • Мнения: 6 274
..........А това момиче с бебето на 2 месеца не го пуска да ходи а прави упражнение при което бебето се избутва до стоящо положение, но за секунди и после пак ляга........ Всеки СПЕЦИАЛИСТ до когото се допитах ме посъветва да се ръководя по детето ...
Тук май малко си противоречиш  Whistling? Или искаш да ме убедиш, че бебе на два месеца показва, че е готово да се изправи на крака  Joy?! Ми те моите много изостанали, бе да му се не види  Embarassed. До 7- 8 месеца, да не кажа и повече, не искаха да се изправят въобще  Crossing Arms. А пък до годинка, даже не искаха и да си говорят с мен  ooooh!. Ама сигурно, щот' са се родили в България, завалийчетата ?!  Thinking

# 97
  • София
  • Мнения: 408
Аз съм се консултирала с педиатър, лекар и детски кинезитерапевт и всички тези СПЕЦИАЛИСТИ бяха изключително доволни че детето сяда по-рано и ме гледаха странно като ги питах ама вярно ли не трябва момчетата да сядат до 7 месец, ама тук е Африка ние май сме по-изостанали защото не си прохождаме децата по таблици а ги оставяме сами да се развиват. Всеки СПЕЦИАЛИСТ до когото се допитах ме посъветва да се ръководя по детето и единственото с което ме посъветвата да го стимулирам е да го слагам колкото се може повече по корем, което и направих.
Ти хубаво си се допитала, ама не си се консултирала с точния специалист. Ние тук НЕВЕЖИТЕ го наричаме ОРТОПЕД. Няма смисъл да водим тоя спор вече- вие май не искате да приемете чуждо мнение и съвет. Давайте, още щом се роди го слагайте на проходилката- защо ще чакате да стане на 2 месеца?!?!!?!?  thumbsup

# 98
  • Мнения: 256
Bibi2202, по принцип уважавам мнението на другите, но с няколко неща от твоя пост не съм съгласна. Съжалявам, че това е извън темата, но ме простете - по темата вече се изказах.
Та става въпрос за това - когато детето се чувства готово, защо да го спираме, нали така казваш? Ами има момиченца, които на 10 год. са зрели и готови да правят секс, и проявяват интерес към него, също ли не трябва да ги спираме? Освен това американските майки, които са съветвани от американски специалисти, съвсем не са майки за образец, нали ще се съгласиш с това? Последното твърдение е с уговорката, че всяко правило има изключения.

# 99
  • София
  • Мнения: 6 011
Bibi2202, май говорим за едно и също и въпреки всичко не се разбираме.
И ние имаме предвид, че е най - добре майката да се води по детето.
Аз точно и това написах - детето е готово за проходилка, когато се изправи само на крачетата си /това е мнението на педиатърката ни и на ортопеда, друг е въпроса, че и двамата са твърди противници на проходилката и съответно съм слагала сина ми крайно ограничено след 11-ия месец/.

Отделно от това е хубаво поне една книга за отглеждането на бебето да се прочете и майката да научи кои рефлекси са вродени, а не да ги бърка с "готовността" на бебето да стои право или седнало твърде рано.

Не знам при вас как е, но тук педиатърката при първото си посещение вкъщи прави преглед на бебето. Та този преглед включва и едно много интересно упражнение - бебето се слага по корем и с ръка му подбутваш стъпалцата. Вроденият му инстинкт е да се отблъсне, все едно пълзи.
Знам ли, може пък гений да съм родила, пълзящ от 5-ия си ден живот!  newsm78 Joy

Всеки сам решава кое е най - доброто за детето му. Самите лекари също си противоречат ужасно много и то по всички въпроси. По въпроса за сядането и слагането в проходилка също. Обаче аз предпочитам вместо да правя дълбоки анализи кое е правилно и кое - не, да се опитам детето ми да живее с възможно най - малък риск от евентуални увреждания. Иначе си мисля, че дори дете, сложено да седне или в проходилка от първия си ден - ще оцелее. Обаче не искам да си правя ескперименти с моето. Peace
 

# 100
  • Мнения: 666
Еми да де за едно и също говорим, аз съм човек все пак с образование и не миисля че аз или някой нормален човек изобщо ще сбърка първия преглед с опит на новороденото да пълзи. Изчела съм повече книги и статии в интернет от повечето майки които познавам, но само до БГ лекари не съм се допитвала защото нямам контакт с тях просто. Аз не говоря за деца които започват да пълзят на 5 дена, а за това че не е твърдо правило преди 6 месеца да не се слагат децата да сядат. Моето върви по-едро на височина и килограми за възрастта си и гръбнака му беше напълно готов да сяда на 5 месеца например и на 6 вече седеше самостоятелно и без моя помощ. Моята гледна точка е че не съм изчаквала детето ми да навърши определена възраст за да го слагам да седи или да го пускам да пълзи, а гледах именно кога е готово във физическото си развитие, и след като моето мнение бе подкрепено и от това на многото специалисти с които се консултирах сега си имам едно изключително здраво дете което може и да тича вече и няма никакви увреждания на гръбначния стълб. Всяко дете достига определени точки в развитието си по абсолютно различно време затова различните таблици и върастови ограничения са само ориентировъчни. Навсякъде където съм чела за сядането пише че е нормално да стане между 4 месеца и 7 месеца.

# 101
  • Мнения: 666
..........А това момиче с бебето на 2 месеца не го пуска да ходи а прави упражнение при което бебето се избутва до стоящо положение, но за секунди и после пак ляга........ Всеки СПЕЦИАЛИСТ до когото се допитах ме посъветва да се ръководя по детето ...
Тук май малко си противоречиш  Whistling? Или искаш да ме убедиш, че бебе на два месеца показва, че е готово да се изправи на крака  Joy?! Ми те моите много изостанали, бе да му се не види  Embarassed. До 7- 8 месеца, да не кажа и повече, не искаха да се изправят въобще  Crossing Arms. А пък до годинка, даже не искаха и да си говорят с мен  ooooh!. Ама сигурно, щот' са се родили в България, завалийчетата ?!  Thinking

Ами не просто са се родили в страна където хората имат доста ограничен мироглед. Смятам че повечето хора разбраха какво искам да кажа, това което пишеш за 2-месечното бебе е смешно, а това че не са изявили твоите деца желание да се изправят или говорят до определена възраст е в потвърждение на това което казвам че всяко дете се развива по-различен начин. Както и да е с никой не се заяждам, всяка майка си е права за себе си. Тук да кажа че на ортопед се ходи само ако детето има проблем, а мисля че ако имаше такъв педиатърът и gp-то щяха да го установят.

# 102
  • София
  • Мнения: 6 011
Дотук съм напълно съгласна с теб и това, което си приложила на твоето дете, защото и аз отглеждам сина си така и виждам, че физически се развива просто прекрасно.

Ние доста се отклонихме от темата, която е за слагането в проходилка на едно твърде енергично 6-месечно бебе. Според мен е рано, още повече, че освен това, че е енергично дете, не е дало други индикации, че е готово да стои изправено на собствените си крачета. Аз бих го оставила на пода да пълзи и да се развива физически само.

# 103
  • Мнения: 257
абе хора стига с това че бебето ми го пускам да ходи стои и т.н.
НЕ ГО ОСТАВЯМ ДА СТОИ,дадох за пример това с опората за да кажа че всяко дете се развива с различно темпо
Не съм расла в саксия за да незная че му е рано да стои и седи,и съм достатъчно образована ooooh!
А по темата,аз лично ще сложа детето си в проходилка когато започне да се изправя до седнало положение САМО
СЕГА ОЧАКВАМ ДА ЗАПОЧНЕТЕ НОВ СПОР ЗА МОЯ СМЕТКА

# 104
  • София
  • Мнения: 408
Ами не просто са се родили в страна където хората имат доста ограничен мироглед.   Тук да кажа че на ортопед се ходи само ако детето има проблем, а мисля че ако имаше такъв педиатърът и gp-то щяха да го установят.
Нашите деца може и да са родени в страна от "третия свят", но тук изпращат децата на КОНСУЛТАЦИЯ с ортопед. Педиатрите не могат да бъдат всевишни.

Общи условия

Активация на акаунт