Религията е симптом на нелогична вяра и необоснована надежда.

  • 9 404
  • 260
  •   1
Отговори
# 240
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
..........
Ето пример с математиката. Децата, които познават само положителните числа знаят, че от по-малко число не може да се вади по-голямо: Не може от 2 да извадим 3. Учителката така им е казала. Излъгала ли ги е? Не! Всеки "отличник" ще се подиграе на съученика си, който би му казал, че е възможно. Ще каже: "Питай госпожата!". Ще дойде ден, обаче когато госпожата ще ги научи да вадят такива числа. По-късно ще кажат за някоя задача, че няма решение, а още по-късно ще кажат - няма реални корени. Някой ще се запознаят с ирационалните числа и ще намират решение там дето преди не са намирали. Защото логиката им е основана на познанието, а то е ограничено. ......
Аз съм учител по математиката и когато запознавам децата с естествените числа, никога не съм си позволявала твърдението, че от по-малко число не може да се вади по-голямо. Винаги уточнявам, че това се отнася само до множеството на естествените числа и че след време ще ги запозная и с други множества, където изваждането ще е неограничено. По същия начин обяснявам и за корените, винаги правим уточнение в кое множество няма корени или просто, че няма рационални корени дадено уравнение. Отговор - "няма решение" не съм карала никого да пише.
Та, по този начин не ги заблуждавам, че с естествените числа приключва всичко, а си оставям вратичка, че някой ден ще научат много повече. Вярата обаче няма такава вратичка, тя не казва, че е възможно това, което сега е представено, да стане някой ден разширено или изобщо да се промени изцяло. Ето защо аз съм съгласна с твърдението, че вярата е нелогична. Тя е ограничена и затворена.

# 241
  • Sf
  • Мнения: 808
За мен религията е нещо персонално.

Религията по принцип успокоява, дава надежда и събира хората. За това е била създадена, както е и толкова многообразна. Хората имат нужда да вярват!

Всеки се усеща по различен начин, търси упования в трудни моменти и благодари за сбъднати молитви.

Айнщайн е признал религията за наука Simple Smile

Весели празници на всички от мен  easter

# 242
  • Мнения: 37
Lilqna, Това е така както казваш, но аз никъде не съм казвал, че вярата решава математически задачи. Вярата отговаря на въпроси, които за мен са много по-важни от това има ли уравнението реален корен или не?
Само уточних, че логиката е ограничена поради познанието, което е ограничено. Ти може да си оставяла вратичка, но не вярвам, да си си оставяла вратичка за делението на нула. Просто знаеш за отрицателните и ирационалните числа, но ако един ден някой развие математиката и даде отговор на решение на задачи, за които днес ти не си предполагала ... Просто знаеш за ирационалните числа, но признай, че те са открити по-късно. Дали до тогава всеки математик си е оставял вратичка?
При вярата има авторитет. Тя не е нелогична, а е надлогична. Просто ти не искаш да го признаеш. Защото тя е свързана не просто със законите, а със Законодателя.

# 243
  • Мнения: 5 370

При вярата има авторитет. Тя не е нелогична, а е надлогична. Просто ти не искаш да го признаеш. Защото тя е свързана не просто със законите, а със Законодателя.

Съгласна. Оттук нататък обаче идват едни такива въпроси-как Съдебните Заседатели на Земата тълкуват Законите на Законодателя.
И дали, всъщност, казаното от Законодателя е предадено напълно обективно и няма тук-таме дозица субективизъм. Whistling
С 2 думи-говоря за Тълкуването на Казаното от Законодателя, както и за обличането му в писмена форма (Библията).

# 244
  • Мнения: 122
"В началото бе Словото, и Словото бе у Бога и Словото бе Бог..."
Много философстваме ми се струва...

# 245
  • София
  • Мнения: 62 595
Нали е празник...

# 246
  • Варна,морето ...
  • Мнения: 683
не знам защо ама хората  стават много набожни и вярващи в нещо което до сега са отричали само когато им се случи нещо лошо

# 247
  • Мнения: 2 448
не знам защо ама хората  стават много набожни и вярващи в нещо което до сега са отричали само когато им се случи нещо лошо
Не е вярно, понякога нещастието може да те озлоби.

# 248
  • Мнения: 37
Съгласен съм. Различните хора постъпват по различен начин. Някой се хващат за сламката, а други могат да се озлобят още повече. Тези които го търсят само в трудни моменти, обаче трябва да знаят, че Бог знае кой за какво и кога го търси.

# 249
  • Мнения: 2 482
Христос въскресе! Бъдете живи, здрави, весели и щастливи!

# 250
# 251
  • Мнения: 1 841
защото ако аз само обичам детето си бих му простила, и да, бих му простила въпреки моите правила.
 

А ако детето не търси прошка, ако му е безразлична твоята любов и всеотдайност, какво би сторила?
Майчината любов е безусловна (поне за мен).

И Божията любов е безусловна. Не забравяй, че от любов към нас Господ пожертва едничкия си Син, за да ни даде шанс за спасение. Ако го пожелаем този шанс обаче. Ние имаме свободната воля да приемем неговата любов или не. Може ли да обичаш някого насила. Насила можеш да вземеш, но не и да дадеш.

Последна редакция: нд, 27 апр 2008, 17:55 от Маги ДС

# 252
  • Мнения: 1 841

И аз стигам до изводи - нали сме по негов образ и подобие - това означава, че и Господ е можел да се изкуши от ябълката.
А за Лилит /първата жена на Адам/ какво ще кажете?

Ако проклетията се предава от поколение на поколение това означава, че поколението е обречено - това изключва правото на избор. Не е много справедливо.


Нашето подобие се изразява предимно в наличието на свободна воля.

Правото на избор е нещо много относително. Понякога се ограничава само до това как да възприемем нещата които ни се случват и много често нямаме власт да повлияем на събитията в живота си. Дали ще се бунтуваме или ще приемем изпитанията със смирение и търпение - понякога изборът ни се свежда само до това. В този смисъл - не е лесно да бъдеш християнин и да възприемеш християнската философия. Защото тя изисква много от нас - пълен самоконтрол върху желанията и чувствата ни, а ни обещава малко за земния ни живот - никой не ни обещава, че ако вярваме в Бог, непременно ще бъдем богати и че няма да претърпяваме никакви загуби; истинската награда за старанието си да се придържаме към Десетте Божии заповеди ще получим след физическата си смърт. За вярващия човек приоритетите са малко по-други - земният живот е временен и преходен и както и да го преживеем - добре и ли зле, той така или инаме ще свърши, а истинският живот започва след физическата смърт и той е вечен. Как ще живеем във вечността зависи от това как сме живели на земята. И стремежът на  вярващия е чрез земния си живот да заслужи правото си на Вечен живот с Господ.

# 253
  • Мнения: 7 122
Вярвам в Бог. Но не и в религията и църквата. Оттук нататък всякакви локуми и разсъждения стават излишни.

Peace

# 254
  • София
  • Мнения: 2 348
И стремежът на  вярващия е чрез земния си живот да заслужи правото си на Вечен живот с Господ.

 Ако някой вярва, че чрез вършене на добри дела ще заслужи вечен живот, то за него се обезсмисля възкресението на Христос. Защото "Който повярва, ще се спаси".

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт