КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 353
  • 391
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 2 992
TanyaMG, Благодрая, че си дала линк към поста ми. Надявам се да е полезен за майчетата. Исках само да доуточня, че ако трябваше отново да кандидатстваме, пак бих изпратила детето на уроци, но не бих допуснала такова нагнетяване на обстановката около нея. При нас грешката беше, че тя започно да показва много добри резултати на предварителните изпити на МОН, на други състезания и всички около нея-учители, приятели, разбирайки, че се готви за колежа, непрестанно я питаха, как върви подготовката, веднага след изпита да им каже как се е справила и детето започна да се притеснява какво ще стане , ако не оправдае очакванията. И настъпи меко казано вътрешен конфликт в нея.
Ако някой истински иска да бъде приет в колежа, мисля, че уроците биха му помогнали само, не да му навредят, защото си е все пак предварителен тренинг.
През тази година имаше смяна на Президента на колежа и дадоха малко по различен изпит - два раздела с елементарна математика, изискваща бързо пресмятане на елементерни, но дълги задачи, като : 3,14 х 7,68х 9,23 х 2,356, но при които от бързина можеш да допуснеш технически грешки. Но разделът "Логика" си го е имало и задчите не са били леки. При нас се е получило срив на "Рийдинга" от притеснение, но се радвам, че "Логиката" сигурно е компенсирала. Задачите от раздел "Логика" почти не се решават в училище или на уроците за националните изпити.

# 376
  • София
  • Мнения: 4 412
rosss, и аз ти благодаря, че си споделила нещата. Всъщност благодарение на вашите постове си изясних, че не съм точно против курсовете, а за по-спокойна обстановка около кандидатстването.

Успех rosss, и много здраве и щастие на детето ви и на вас!

# 377
  • София
  • Мнения: 4 412
edu_daddy, благодаря ти за финансовите обяснения. Покриват изцяло и моите виждания, че печалбата на едно ЧУ е в нормални пазарни параметри. Дори, ако училището не се управлява добре финансово или в областта на HR, може да настъпят проблеми, които се отразяват на клиентите /децата/. И все повече се убеждавам, че в притчата ти № 3 има полезни неща.

А какво е вашето мнение, какъв процент от доходите на родителите трябва да отиват за ЧУ. Защото при заемите доколкото знам, здравословното правило е, че около 30% от дохода трябва да отива за заем. Можем ли да направим такъв паралел и към ЧУ, че около 30%-35% от дохода на семейството трябва да се отделя за образование. Или колко според вас?

# 378
...А какво е вашето мнение, какъв процент от доходите на родителите трябва да отиват за ЧУ. ...че около 30% от дохода трябва да отива ...Или колко според вас?

Таня,
Въпросът ти е зададен много общо. Звучи като:”Колко струва един автомобил?”

Нека малко да опитам да го конкретизирам.
Според мен, има 6 категории домакинства, по отношение на финансов статус.
За категория номер 3 = ”средна класа”, която означава 5-10 000 месечен доход – за две дечица следва да приготвят около 9-13 000 годишно за такса на ЧУ и още около 2-4 000 за други дейности, но свързани с обучението им.
Това като процент е м/у 10 и 20 от годишния доход на това домакинство.

Категория номер 1 (нарастваща градация на материалния статус) не може да мисли за ЧУ дори и на едно дете.
Категория номер 2 . Процентът вече варира между 20-40. Понякога над 50% !
Категория  6 – между 0, 000001 и ......

********

Преди 1990, образованието в Б-я, беше ценност за огромната част от хората. За голяма общност - най-високатa. Сега е значително по-надолу в класацията, но до десетилетие нещата ще се наместят и „то” ще се качи значително по-нагоре – до 2-3 място.

# 379
  • Мнения: 22 908
Включвам се в темата,изпуснала съм ,че има нова.

# 380
# 381
# 382
  • Мнения: 3 271
edu_daddy, изключително интересен финансов разбор. Благодаря ти за него.
Аз съм за по-голяма прозрачност за всичко в това отношение, особено към родителите/клиентите. Това с липсата на цени на сайтовете не го разбирам, както и с неподържаните сайтове. Много е малко, даже не е "младо" частното образование в БГ, има доста още да учи.
Иначе и аз мисля, че за повечето родители таргет на темата ни тук, разхода за образование е около 30-50% от бюджета. Не мисля, че е реално да е над 50%, защото трябва прекалено много да се свият другите области и стандартна на живот ще падне прекалено.

# 383
Милена,
 и аз благодаря - за такава компания, не финансов, ами философски обзор   мога да спретна.
Пък си и разновидност на моя род - I only see supersonic.



За различно от английско говорящи: supersonic=ултразвук.
Вече не съм новак, а ентусиаст !

# 384
  • Мнения: 4 877
Добър ден, другари! Wink Как сте?  Simple Smile
Днес имам чувството, че видях Миленка. Дано да се включи и да каже истина или лъжа.  Simple Smile
Ама с този мой нюх - не мога да се объркам.

Вие много сериозно го давате с тази средна класа в БГ. Направо ме амбицирахте да търся инфо - по-официално колко изкарва, според НСИ, българинът-средна класа. Дори на два пъти си викам - наш едю-деди да не говори на годишна база.  Simple Smile Ще потърся и една статия - много добра на "Капитал" от преди няколко години за средната класа. Беше за новото разбиране от 20-21 век що е средна класа + обосновка кой в БГ е средна класа.

edu_daddy, ЧЕСТИТО!


Вече не съм новак, а ентусиаст !

# 385
  • Мнения: 24 467
А понятието "СК" съществува ли  вече у нас?  Confused
Щото доход в порядъка "5-10 000 месечен доход" изпреварва далеч средния такъв за нашите стандарти.

# 386
  • Мнения: 7 263
А понятието "СК" съществува ли  вече у нас?  Confused
Щото доход в порядъка "5-10 000 месечен доход" изпреварва далеч средния такъв за нашите стандарти.

И аз мисля, че такова животно нема в нашата фауна Wink
За огромно мое съжаление, защото е факт че така наречената средна класа е и двигателя и инициатора на всичко хубаво случващо се в една икономическа система.
Според мен реформите в България, циклят именно затова защото у нас липсва СК. Има малко на брой неприлично богати хора и огромен брой хора живеещи на ръба на мизерията. В средата се люшкат едни корабокрушенци, които са тръгнали за светлия бряг наречен СК, но огромни 9 балови вълни вечно ги връщат на брега и техния напън и успех да докоснат мечтания бряг си остават в сферата на мечтите.
Това е моята лирична теория по темата..... лично за познавам единици доближаващи се до понятието СК с известни уговорки.

# 387
  • Мнения: 4 877
edu_daddy, много интересен анализ! Единствено с номерацията на "класите" в БГ в другия пост не съм съгласна много-много, но наистина да се определи що е "средна класа" в БГ е трудно. Мисля, че това, което ти определяш за СК за БГ клони към горните пластове на СК, преминаваща към "богаташката" (нямаме аристокрация) класа. Но ако се водим от  темата ни във форума, въпросът е кой си позволява частно образование? Аз също мисля, че то е все още достъпно за т.н. "средна класа", колкото и размито и неясно понятие да е в БГ и сега. Определено то не е само за деца на хай-мениджъри или на тези от "едрия капитал". Но мисля, че и самите ЧУ нямат изгода да се "затворят" за деца от СК.

Лично за мен обаче най-определящо за избора на ЧУ е образованието на родителите (в първа тема говорихме кой какво средно обр. има). Срещала съм хора с възможности (откъм образование май не го бяха докарали доникъде), които си дават детето в ЧДГ, но май защото за тях е нещо като "квартална" - Драгалевци, Бояна, но предпочитат в "държавно" у-ще, защото в ЧУ много ги карали да учат.

edu_daddy,
Благодаря за финансовата обосновка в цитата!   bouquet



Няма лошо да е по-прозрачна финансовата част на ЧУ, според мен. Осветяването на основни параметри внася успокоение в обществото като цяло. Митове и легенди, обвиване в мистика, фукане са неприемливи, ненужни и  вредни.

Балансът, отчет за приходите и разходите,  на една фирма (  за съжаление ЧУ работят в такъв режим ) са основните документи, които изсветляват дейността. Затова законодателите приемат те да са публични и да се оповестяват.

В България все повече и повече се сбогуваме с характеристики на предходното десетилетие и се върви към по-голяма прозрачност на цялостната дейност. Особено за фирми с годишен оборот около и над 1 милион лева. И това е много добре.
Силно надценени са мнения за магическите възможности на професионални счетоводители, одитори и консултанти – едва ли не,  те могат да преобразуват годишния резултат, така, че да изглежда както искат собствениците (А те как искат?). Техните професионални умения, когато са в рамките за закона, са полезни и спомагат само да подобрят цифрите, щото да се платят текущо/дългосрочно по-малко данъци/такси в бюджета, но не могат да изкривят до неузнаваемост общата картина от дейността.

За БГ ЧУ, поради характера на дейността им, е още по-лесно да се ориентираш. Среден брой ученици, умножено със средна цена на услугата и...готово.
Когато декларираш публично таксите си, всеки средно интелигентен не-професионалист ( да не говорим за НАП, където не работят само тъпаци), знае размера на годишния оборот. А щом приходите са реално показани, разходите за всяка дейност са известни на професионалистите и...

Едно „средно софийско” БГ ЧУ:
- има годишен оборот 0,7-1,5 млн. Лева!
- печели м/у 400-700 евро на ученик годишно. Не сегментирам по образователна степен -  начално, основно, гимназия, 1-12 клас. Отчитам всички допълнителни приходи.
- има 160-180 ученици. Усреднен към горните параметри.


Възвръщаемост от около 8% на годишна база се счита за нормална в нормалните страни т.е. успешна инвестиция. Освен това, когато е свързана и с недвижимо имущество – това носи допълнителен доход от дългосрочно нарастване на стойността му. Така, че не е безумно и лишено от икономическа/капиталова логика създаване и управление на едно големичко ЧУ. Дори когато се използват заемни средства при съответни лихвени равнища. Днес Б-я е наистина - страната на възможностите. Не Америка, не стабилните демокрации. По-нормална от нормалните – по отношение на възможности за бизнес. Не се шегувам! Така мисля.

Намирам като излишно затруднение за родители  факта, че 3/4 от ЧУ не публикуват на страниците си таксите. В крайна сметка е въпрос на избор. Всеки го решава от собствена камбанария. А Дани го инициира и мамите допринесоха за решението по чудесен начин !

Последна редакция: пн, 21 апр 2008, 19:34 от май :)

# 388
  • Мнения: 4 877
ВРЕМЕННИ РЕЗУЛТАТИ

АКО ТРЯБВА ДА ПРЕПОРЪЧАТЕ НА ПРИЯТЕЛ ЧАСТНА ДЕТСКА ГРАДИНА, КОЯ ЩЕ ПОСОЧИТЕ?
"Алиса"    - 1 (1.7%)
"Веда"    - 3 (5%)
"Дойче шуле"    - 1 (1.7%)
"Д-р Мария Монтесори"    - 0 (0%)
"Д-р Петър Берон"    - 0 (0%)
"Дрита"    - 0 (0%)
"Дъга"    - 0 (0%)
"Ерих Кеснер"    - 6 (10%)
  ЕСПА    - 2 (3.3%)
"Ежко Бежко"    - 0 (0%)
"Малечко"    - 3 (5%)
"Меридиан 22"    - 0 (0%)
"Приятел на детето"    - 0 (0%)
"Първа частна детска градина"    - 1 (1.7%)
"Рай"    - 0 (0%)
" Рьорих"    - 0 (0%)
Свети Наум"    - 0 (0%)
"Светлина"    - 1 (1.7%)
"Св. Кл. Охридски"    - 0 (0%)
"Сияние"    - 2 (3.3%)
"Увекинд"    - 4 (6.7%)
"Чуден свят"    - 4 (6.7%)
ЧДГ към англо-ам. у-ще    - 1 (1.7%)
ДГ към Руското у-ще на посолството    - 0 (0%)
"Елхица"    - 0 (0%)
"ЛиДи"    - 0 (0%)
"Pumuckl"    - 0 (0%)
"Пипи"    - 1 (1.7%)
"Къщата на Алиса и нейните приятели"    - 0 (0%)
"Звездичка"    - 1 (1.7%)
"Слънчице"    - 1 (1.7%)
"Слънчево зайче" (Овъргаз)    - 3 (5%)
“ Дъга от мечти “    - 0 (0%)
"Lapinu"    - 0 (0%)
" Питър Пан"    - 0 (0%)
„МАРИЯ МАГДАЛЕНА”    - 1 (1.7%)
"Джани Родари"    - 0 (0%)
"Немо"    - 0 (0%)
"Бояна"    - 1 (1.7%)
"Меджик Уърлд"    - 0 (0%)
"Света Троица"    - 1 (1.7%)
"Смехуранци" - Банкя    - 0 (0%)
"Съни"    - 1 (1.7%)
"Малкият принц", Варна    - 3 (5%)
"Морско конче", Варна    - 0 (0%)
"Зорница" - Варна    - 0 (0%)
"Мечо Пух"- В. Търново    - 0 (0%)
"Ян Бибиян", Стара Загора    - 0 (0%)
друга в София    - 7 (11.7%)
друга във Варна    - 1 (1.7%)
друга в страната    - 0 (0%)
"Смехорания" Добрич    - 0 (0%)
"Чудната къщичка"- София    - 4 (6.7%)
"VIP Дете"- Младост Сф    - 0 (0%)
"Бърборани" - до Бизнес парк - Сф    - 1 (1.7%)
Друга форма на обучение/частна учителка, кооператив, почасова занималня/    - 2 (3.3%)
"Ново поколение"    - 2 (3.3%)
ДГ към Френския лицей "В. Юго "    - 0 (0%)
"АРЛЕКИНО"    - 0 (0%)
"Жирафче"    - 0 (0%)
"ЗВЕЗДИЧКА"    - 0 (0%)
"Пролет"    - 1 (1.7%)
"Илида"    - 0 (0%)
"101Защо"    - 0 (0%)
"Пламъче"    - 0 (0%)

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 00:05 от май :)

# 389
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Здравейте родители,
Аз съм майка на едно прекрасно дете, което се казва Калоян Simple Smile
След опита ми в държавна детска ясла, окончателно реших, че желая детето ми да бъде възпитаник на частна градина сега, и живот и здраве после училище.
Спряла съм се на Ерих Кестнер, но...........нещо подочувам, по прочитам тук, там лоши мнения и съм много разочарована и на безпътица....да си дойдем на думата - Къде може да се запише детето, съответно пак с немски, но в близост до Красна поляна?
Ориентира се към креативни игри, умее да смята до 3, знае около половината азбука и респективно назовавайки му буква, да изрежда думи с нея, чете/образно казано/ много - без книжка не минава и миг, а когато той реши, че уж може да чете, чете не своите играчки, тихичък е и за съжаление много нараним и обидчив, изключително много привързан към мен и раздялата всеки ден е много тежка.
Много бих искала ако може да ми помогнете със съвет, имайки предвид гореизложеното.
Благодаря!  bouquet

Моля, за извинение ако считате, че поста ми не е за тук.

Общи условия

Активация на акаунт