КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 333
  • 391
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 4 877
Освен в кооперативи в Австрия имаше и още една форма на детска градина. Идеята беше следната: Можеше да се изкара един вид педагогически курс и след това да приемеш в апартамента си/къщата до 5-6 дечица и да се грижиш за тях например до обяд. Мястото трябва да изпълнява определени условия (на обезопасеност, площ, светлина....).

Най-често на такива места бяха оставяни дечица в ясленска възраст /но проходили/ за по няколко часа (например от 9-12). "Възпитателките" бяха често самотни мами, които не биха могли да си позволят да дадат детето на ясли и не биха могли да се изхранят само със социални помощи и детски. Резултата беше една много умерена такса, която осигуряваше на "възпитателката" някакъв приличен месечен доход и възможността да печели пари, отглеждайки и собственото си дете. Спомням си такси от рода на 100-120 евро.

Аз самата не харесвах, този модел, защото жената беше сама с  децата и никога нямаше да бъда сигурна как се отнася с детето ми /на тази възраст те и не говорят особено добре/. Но в нашия парк идваха 2-3 такива групи всяка сутрин на разходка.

Какво ще кажете за тази схема?

Сега като се замисля в ЧДГ "Приятел на детето", когато беше в апартамент на "Кракра", имаше някакви такива моменти от тази схема. Само, че не бяха майки, а пак наети учителки. Имаше и по-големи деца. Рекламираха се като детска градина в по-домашна обстановка.

# 211
  • Мнения: 3 271
Но хайде да говорим по-"непрофи" за по-"земни" неща, които ни вълнуват като родители, ориентиращи се към частно образование за децата си.

Хайде!! Че иначе аз лично вече почти не пиша, защото се чувствам пълен профан и абсолютно не на място в темата. А уж според заглавието съм за тук. Иска ми се дори да се обърне на чат, но да си говорим, споделяме, радваме и страдаме по специфичните проблеми на пътя, който сме избразли, а не само да се информираме и учим.
Може би аз не съм много наясно каква е целта на темата всъщност. Само казвам, че ми стана леко неуютно да пиша  Confused Embarassed

# 212
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Маймунка хапва шунка, благодаря за инфото. В първия момент не знам защо реших, че е на ден такава сумата и се отчаях, докато после не прегледах пак поста ти - това нали е за месец?  Simple Smile
О да, за месец е това.  Laughing
Снощи гледах една градина по 90 евро, но не я писах, защото наистина не ми стана ясно на ден или на месец е това... 90 ев. беше най-високата такса, най-ниската - около 70.  newsm78

Таксите ми се струват невероятно ниски - ок. 2 пъти по-високи от тукашните, но пък заплатите там са доста по-големи.  Thinking

Хайде!! Че иначе аз лично вече почти не пиша, защото се чувствам пълен профан и абсолютно не на място в темата.
Ох, реших, че само аз така се чувствам.  Blush

# 213
  • Мнения: 4 877

подкрепям (макар че аз съм виновна, де  Simple Smile, ама след като насъбрахме инфо за няколко тома справочна информация за ЧДГ/ЧУ, мога да се кротна  Simple Smile)

Маймунка хапва шунка, ами в БГ вече част от ЧДГ са с такива такси. Аз затова си помислех, че онези са за 1 ден. Нали сме бедни тук и дори си го сметнах грубо по 20 работни дни колко излиза.  Laughing Викам си - не сме за там.  Simple Smile

# 214
  • Мнения: 967
А как си представяте идеалната атмосфера за вашето дете, било то ДГ или ЧУ, нека да опишем нашите мечти. Да видим какво ни е по-важно материална база, предмети, добри учители.... и какво й куца на реалността. Ще разкажа довечера за идеалното училище за дъщеря ми. Да не си помислите, че е Лицея?

Защо да ви е некомфортно да пишете в темата, всеки да си пише каквото му тежи  на сърцето или каквото смята за интересно. Аз вече наистина ви казах каквото знам или съм чувала или пък слухове...., така че обръщането на чат е неминуемо донякъде

Интересно би било, ако това ДГ или училището, където учат децата ви ги нямаше, кой би бил за вас вторият фаворит?

# 215
  • Мнения: 967
Дани, защо ще сме бедни, бе? Кой ни го е втълпил това нещо!
Хайде лекция за семеен бюджет.
Наскоро назначавах технически директор (това е грубо казано шеф на звено в по-голяма фирма) - заплата 3000 лв. нето = 1500 евро. Завършил в България, 8 год, трудов стаж, 5 от които на ръководна позиция. Ако приемем, че 70% от българите имат собствено жилище и не изплащат ипотечен кредит, почти всички тези парички остават за семейството.

Повярвайте ми, на нас не ни оставаха повече, нещо повече, докато дъщеря ми беше малка, давах повече от 70% от заплатата си за детска градина и детегледачка (със сигурност не сте пропуснали работното време на тези градини за 310 евро).... и ми оставаха по-малко от социалните помощи на разположение. Както се казва: that´s life!

# 216
  • Мнения: 4 877
radmila, ти ме хвана в крачка.  newsm78 Аз май втори фаворит нямам - ни за ЧДГ (обиколих много, но тази събра най-много плюсове), ни за ЧУ, ни за бъдещата гимназия. Наистина съм много доволна, май и компромис не съм направила, а съм по принцип "Мис Каприз". Може би ще помисля още малко. Трябва да имам резервен вариант - бях харесала няколко у-ща, но не се наложи да стигам до тяхното обстойно проучване.

Иначе за бебока, както ти казах, ще проуча и другия вариант с вашето у-ще. Страшно ме впечатли твоя разказ.

# 217
  • Мнения: 4 877
Дани, защо ще сме бедни, бе? Кой ни го е втълпил това нещо!
Хайде лекция за семеен бюджет.
Наскоро назначавах технически директор (това е грубо казано шеф на звено в по-голяма фирма) - заплата 3000 лв. нето = 1500 евро. Завършил в България, 8 год, трудов стаж, 5 от които на ръководна позиция. Ако приемем, че 70% от българите имат собствено жилище и не изплащат ипотечен кредит, почти всички тези парички остават за семейството.

Повярвайте ми, на нас не ни оставаха повече, нещо повече, докато дъщеря ми беше малка, давах повече от 70% от заплатата си за детска градина и детегледачка (със сигурност не сте пропуснали работното време на тези градини за 310 евро).... и ми оставаха по-малко от социалните помощи на разположение. Както се казва: that´s life!


radmila, искаш ли и мои координати  Laughing
Че с тези скокове на таксите в ЧУ умножено по 2.  Simple Smile

аз се сетих за онази такса на св. Георги - около 6000 Е по 2 =12 000 Е
заплата 1500 Е - годишна 18 000Е
Не стигат.  Wink Остават 6000 Е за 12 месеца. По 1000 лв. на месец. Всъщност аз забравих, че той има и жена - sorry. Така може и да стигнат.

Шегувам се, разбира се.

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 12:12 от danybon

# 218
  • София
  • Мнения: 4 412
Ами хайде да початя, а след обяд ще бъда по-сериозна Simple Smile

Prizma, успех! И на мен ми хареса сайта на градината. Аз също искам да се набляга по-малко на език. Дори ще ви помоля да споделим в кои градини се набляга по-малко на език, защото детето не говори още добре и определено половин ден на чужд език ще го обърка допълнитерно.За това се въздържам да го запиша във Веда или Кестнер.

Та "Чудната къщичка" - мислех да пиша в темата за къщичката, ама хайде тук - не ми хареса, че е в една странна постройка. Голяма къща, на 2 етажа, правена за базар. На първият има козметичен салон, кафе със столчета на зелената поляна, помещение, което има табела под наем. На вторият е детскатта градина. Не видях никъде дворче, а и над кафенето детска градина... Аз не държа много на условията, но за по-достъпна ценово градина си представям апп на първият етаж и родителите да направят детската площадка оградена, или тези нови кооперации със собствено дворче.

Маймунка хапва шунка, мислех да пиша и в темата на най-оплюваната градина, според мен "Светлина". Защото там се появиха едни анонимки и аз съвсем се обърках къде е истината. Та за тази градина съм чула, че има ресурсен учител и е склонна да работи с деца с увреждания. За мен това е много важно, защото неподготвен персонал няма да се нагърби с такава задача. Също съм чула, че собственичката е създател и на едно от добрите издателства. Та съм решила да я посетя. Притеснява ме това да не се изнесе от квартала скоро, защото е в сграда на държавна ДГ и да не пътува 1 час до новото място.

# 219
  • Мнения: 967
Аз си представям за реално и постижимо като такса 200-400 евро на месец  - целодневно (без храна и транспорт), особено в гимназията, където трябва да има учители по много предмети (тогава около 400 евро макс.), храната около 100 лв. на месец, транспорта също някъде толкова. Така, че стават макс. 500 евро на месец (по 10 месеца = 5000 евро). 500 евро е заплатата на секретарка (в момента) с известен опит. И ако таткото работи - супер...., иначе глад  Mr. Green.

Разбира се, когато има и второ дете става 2 пъти по-тежко.


Имам алтернативно училище, всъщност то ни беше 1 избор като се приберем в България, но после като започнахме в Лицея и стана жалко за езика. И то е Увекинд. Пасваше ни на немския език и ... ще допиша после

# 220
  • Мнения: 4 877
и на мен Увекинд (ЧДГ) ми беше харесало преди време. Имаше си кусури, но не ме притесняваха. Изглежда си има някакъв дух там.

Танче, и аз не съм чувала за ДГ без чужд език. А не може ли да си поставиш изисквания да не учи на този етап чужд език. В някои ДГ са индивидуални или се калкулират отделно часовете.

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 13:03 от danybon

# 221
  • Мнения: 3 271
А, сега темата е станала готина отново Simple Smile
За мен най-важното е подхода към децата. Това са основните въпроси, които задавам. Как реагират на ситуации, какво е дисциплина, как я налагат, как реагират към дете, което изпреварва или изостава от връстниците си.
След това опитвам да поговоря с 1-2 учителки, за да видя нагласата.
После идва храната, заради алергията на сина ми съм чувствителна на темата
После материалната база и всичко останало

Фаворит ми беше Св. Георги, знаете. Но след няколко събития от последните месеци и накрая безобразното повишение на таксата вече имам сериозни съображения и сега вече не са само финансови, както беше преди.

Утре съм на среща в ПЧМГ, ще разказвам после!

# 222
  • Мнения: 40
Наистина би било добре ако в ЧДГ не се наблягаше толкова много на чуждия език , поне в
по-ранна възраст. Това ни накара преди време да се откажем от ДГ.
Бях записала децата си в "Увекинд" , не говоря немски ,но мислех, че след като английски така или иначе ще научат ,може в градината да пробваме немски ,пък каквото дойде.
За съжаление никой не ми обясни , че повечето от децата там са на немскоговорящи родители и  езика им е като роден.
Почти всеки ден започваха с час по немски , като учителката говореше само на немски, което
беше голям стрес за моите деца. Представете си отиват на непознато място, за първи път се отделят от мен, не познават никого и с влизането там някой започва да им говори на напълно
неразбираем език.
Би трябвало да има някакъв период за адаптация, но те държаха да изпъкнат с това ,колко добре учат езика там.
Иначе като цяло не беше лошо, базата им беше прилична в сравнение на доста от останалите ЧДГ ,които бяхме посетили преди това /като изключим стръмните стълби към столовата /.

Имат голям двор,извеждат ги често навън , дори и в по -студените  дни. 
Отношението към децата е много добро, по-скоро приятелско, но мисля ,че все пак децата би трябвало да имат някакъв респект, уважение към учителите .

# 223
  • София
  • Мнения: 6 999
Наистина би било добре ако в ЧДГ не се наблягаше толкова много на чуждия език , поне в
по-ранна възраст.

Моето мнение е точно обратното. Даже очаквах и ми се искаше в "Увекинд" да им говорят повече на немски. В тази възраст език се учи много лесно и естествено, особено ако някой им говори непрекъснато на чуждия език.

Сигурно има стрес, макар при моето дете да нямаше никакъв, но дали се отразява негативно или позитивно?  newsm78

Знам, че в училищата Св. Георги и Увекинд в първи клас всичко се учи на два езика английски и съответно немски и ми се вижда страхотно. 

# 224

Такса (евро/щ.долар) ЧУ на „запад” ( може и западна София )

- елитарно = над 30-40 000 годишно
- елитно  = над 15-30 000
- обикновено/нормално частно =  2 000-5 000
- посредствено частно=  до  2000


Публично ( публично-частно )

- елитно  = 2 000- 5 000 годишно
- обикновено/нормално = 500 -1500
- посредствено ( интеграция на ... с ... )  = 200 - 500


Таксите са годишни и важат за всички образователни степени /начална...ВУЗ/. По правило, колкото по-висока степен, толкова по-ниска е таксата. Но са съизмерими. Не са отчетени стипендии и други бонуси – особено за ВУЗ. Различните училища отварят различни врати за по-висока образователна степен, реализация, конкуренция и т.н. Не се толерират никакви прояви на „елитност/елитарност”. Обществото е чувствително към темата, макар и всички да са наясно за ключа. Такава рулетка се върти „на запад”! И аз също съм се въртял там – без да правя собствен избор; мама и татко са го правили.

 Само ще кажа простичко, че елитарно = малко+добре образовано общество на малцинството. За пролетариат – всички знаем, а някои и изпити са държали. Ако темата забие в дискусия ‘кво ‘е ‘елитно ‘и ‘кво ‘елитарно ‘и ‘кое ‘е ‘по-елитарно  – до никъде няма да стигне. И няма да е полезна.


За БГ ЧУ е по-сложна моментната снимка, поради възрастта им, а от там мисленето и държането. За БГ ЧУ родители – и те са отражение на цялото ни общество. Проектират се почти едно-към-едно в съответното ЧУ. Писал съм мнения по тези теми. Има, разбира се,  „добри”  ЧУ. Критериите за избор на училище (общинско/ЧУ; ЧУ/ЧУ; )са индивидуални. И изцяло субективни. Според мен  и класово-социални, пък не знам дали това звучи анти-социално.
Споделям мненията изказани в темата - за сегментация на „пазара”. Няма да дефинирам критерии или да се аргументирам, защото сигурно ще прозвучи като „пореден умник – пазарен фундаменталист”. Дето всичко му е ясно... как се казваше такъв човек?


За кооперативите – в темата е писано много и мисля, че всички които отскоро са ангажирани със създаване на такава алтернатива, правилно са изложили съдържанието им, както и тяхното място в системата. Онези постинги   „ не ми харесва държавното, а частното ми е скъпо” , „много личен ангажимент, работа”  обобщават и моето мнение. Имат своето място. В началото са и ще е трудно. Успех. За да ги подкрепим : Щом участват Емем, Таня и .... И когато успеят да го пуснат в действие, ние ще ги подкрепим финансово с 3 000 лв. Без ангажименти.

За „отказването на ЧУ от субсидията”
Дани, от къде ти хрумна това, бе човек ? Какви сценарии пишете? Мноого мнителни мами.
Принципът „парите следват ученика”: От всеки данъкоплатец  ИЗЗЕМВАТ ( Държавата) пари под формата на данъци, акцизи, мита, такси. Така се формира Републикански Бюджет. Разпределят ( Министерски Съвет ) и одобряват ( Парламент) разходи по пера приходи и разходи за предстоящата година. Целта е да се върже бюджета т.е. приходите да са = или > от разходите ( разбрах, це повечето са СМГ или МГ ). В последните години имаме дори „излишък”. Едно от тези разходни пера е „Образование”.  Под формата на ваучър, част от средствата по това перо,   се предоставят на данъкоплатеца, като с този купон, може да се учи безплатно в общинско/държавно училище. Идеята на купона е, да се използва като разменно средство и в частното образование, т.е. то да се отнася за всички , като се доплаща разликата между купона и таксата на ЧУ. Около 8 млн.лв. за Б-я.
Кое „лицензирано ЧУ” и за какво би се отказало?
Относно това как точно ще се администрира този принцип, дали няма да се спекулира, облагодетелстват неправомерно стари/нови ЧУ и т.н. – създават се правила и който ги нарушава...санкции, като за всички останали закони/правила.
Важно е, че това не са данъчни облекчения, но ако предценят, че е по-добре - могат да ги администрират/контролират чрез Данъчната Декларация.





PS

Избрал съм повечето мой постинги да са шеговити, понякога в саркастичен тон.Иронизирам и себе си.
Казвам го защото не искам някой тук да се  чуди дали всъщност се шегувам, или просто изказвам позиция по конкретен въпрос. Без значение дали е „правилна” или „погрешна”.
Редно е да е ясно, че не спретвам  гавричка на ничий гръб. Знам, че това е некултурно! И не бих го сторил.






Общи условия

Активация на акаунт