Практикуващи педагогическо захранване (част 4)

  • 15 402
  • 316
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 700
 А аз да ви питам,как се справят вашите малчовци със самостоятелното ядене на супа или др. по-течни храни,защото моят още не успява да ги яде сам.Иначе с не толкова течните е добре.

# 46
  • Мнения: 801
някой може ли да ми каже статистиката за кариеса в БГ, много сте ми странни с този флуор. Всичката сол в Германия  е флуорирана,  редовно си мием зъбите и хапваме паста, но не съм чула нито за флуороза, нито пък за кариес преди 4 година (при добра хранителна култура).
Това което показва статистиката тук е намаляване 70 % на случаите на кариес от флуора, а и на меките кости.

# 47
  • Мнения: 1 691
Най-напред е проблемът с дъвченето. Човекът ми прави дъвкателни движения и уж мели нещо там, но на изхода се оказва, че малките, а понякога и не дотам малките, парченца направо си ги е гълтал. Вчера например такъв беше случаят с една ябълка.
При вашите малчовци имаше ли такова нещо? Синът ми сега е на 9 месеца и има 4 зъба.
А, зъбите (предните, резците) на практика не играят никаква роля при сдъвкването на храната, те са само за отхапване. Бебовците си дъвчат с венците. Предполагам, че сдъвкването става до момента, до който храната се превръща в нещо годно за преглъщане (пък било то и на по-едри парченца). Моето синче също вади цели стафиди, парченца маслина и разни други по-едри неща, но според мен това си е съвсем нормално.

Другата смешка е, че дребният е убеден, че храната влиза в устата му само и единствено ако аз я давам. Когато оставя парченца пред него, прави с тях всичко друго, но не и да си ги пъхне в устата. А когато кажа "ам", протяга шия като патенце да лапне нещото от ръката ми и се сърди, ако не го достига - въобще не се и сеща да придърпа ръката ми с неговата.
Мисля да го оставя ден-два без да му давам аз, та дано го осени някое прозрение. А вие как научихте вашите дечковци?
Държах го седнал у мен, докато се храня. Между него и чинията поставях по една трохичка хляб, парченце картоф или нещо от сорта. Първо започна да ги опипва и оглежда, после успя да хване едно парченце с три пръста и да си го набута в устата. Постепенно започнах да поставям по 2-3 парченца, после по 5-6 на известно разстояние едно от друго. На около 11 месеца сложих няколко кубчета кашкавал в отделна чинийка и му я поставих на ниска масичка - застана пред нея и започна да си взима парченце по парченце.
Сега някои неща аз ги подавам в устата, други си ги яде сам.

А аз да ви питам,как се справят вашите малчовци със самостоятелното ядене на супа или др. по-течни храни,защото моят още не успява да ги яде сам.Иначе с не толкова течните е добре.
Не се справя Simple Smile Хваща лъжицата като нож с острието надолу (все едно се кани да наръга някого) и я набучва в яденето или в чашата с чая. Опитва се с нея да набоде нещо - не се сеща да гребне. После ако види, че се е омазала лъжичката с ядене например, я лапва с тържествуващ вид.
Ако му гребна нещо в лъжицата и му я поставя правилно в ръката, понякога успява да си я сложи успешно в устата.

# 48
  • Мнения: 1 216
Моят ситньо се сеща да слага в устата, посяга и взима храна ако му я подам от ръката си. Ако обаче види разни малки паренца в чиния се опитва да изхвърли всичко на земята, а преди това да го размаже тържествено. Още сме много далече от "храни се сам"
Интересът към храната нещо спихна. Дали защото беше болничък или защото майка му счупи чашката, която си разпознаваше   (като я видеше знаеше, че ще има "различна" храна) не знам.
Опитвал е какво ли не, определено е фен на храната, но сега само кусва и си иска цицата после.
Относно сдъвканите парченца и аз имам същите наблюдения от недостатъчно сдъвканата храна, но пък наистина с 6 зъбчета-резци май няма как да е, иначе определено знае да дъвче.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравейте!
 Детето ми е на 5 месеца и аз започнах да хвърлям по някой и друг поглед на статиите за захранване, та до вас стигнах.
 Изглежда ми съблазнително това педагогическо захранване. Физически ми се вижда много лесно, но дали ще се справя психически? Ако започне да бърника в манджата и да цели килима с нея(а това е строго забранено, прочетох в статията на Бу) как мога да го спра? И как да го възпитам, че на масата се яде, а не се играе и разговаря, като ние с баща му постоянно бъбрим, а мъжът ми даже не може да преглъща, ако не гледа телевизия  smile3512 . Знам колко е вредно - от части това ми е професията, но Е ТАКА в нашето семейство. Дали детето е подходящо за такъв вид захранване?
 Демек, страх ме е, че няма да се справя по този начин, но ми се ще.

Последна редакция: чт, 17 апр 2008, 17:21 от skrech

# 50
  • Мнения: 762
Аз мисля, че ПЗ е много хигиенично.На Калина не и слагам дори лигавник в повечето слуаи.А и тя умее да казва кога не иска повече.След този момент храната отива на пода.Преди това е дар Божи.Нашия татко също не може без ТВ,но ние се храним предимно двечките и ако има ТВ чат-пат не е толкова лош пример.Ако имате проблеми и таткото не се съобрази-помоли го той да дава дозички на бебето-няма да му е приятно той да се мъчи да му уцели устата,а бебето да следи новините.
Пък не пречи да опиташ пюрета-но ще се откажеш бързо-гарантирам ти. Wink

# 51
  • Мнения: 173
На малкото ми момченце много му харесва като му давам хапчици потопени в нашето ядене.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 348
А при този тип захранване след колко време се увеличава дозата? И трябва ли да давам вода на детето?

# 53
  • Мнения: 762
И аз задавах този въпрос преди за започна,но после разбрах че този тип захранване следва нуждите и предпочитанията на бебето.Аз,например, съм студетнка и ми се налага да ходя на лекции.На този етап с мен Калина изяжда между няколко хапки до 1/2 купичка (около 50-100 гр) в зависимост колко и харесва яденето.Случвало се е,когато я оставя на майка ми да изяде цялата купичка (около 150-200 грама).Все пак бебетата са достатъчно интелигетни,за да не се затрият сами.
Водата е интересна за повечето бебета (долколкото чета в темата).Аз я "въвеждах",за да я науча да пие от чаша,защото тя биберон така и не позна.Но това не може да се нарече пиене,както и ПЗ не е хранене,а са по-скоро образователни похвати. Wink
Най-важното е да наблюдаваш поведението на детето-как поема храната,как "дъвче",дали преглъща...то само ще ти покаже пътя нататък.А и като начало не давай ябълки да гризе.

# 54
  • Мнения: 2 829
Аз си мисля, че ПЗ е начин да научим детето да се храни правилно. Кое точно е "правилно" е различно за всяко семейство. Ако в семейството е прието да се гледа ТВ по време на храненето-значи детето трябва да свикне да се храни на включен телевизор. Детето трябва да свикне да живее в собственото си семейство, така, както е прието да се живее в семейството със всичките му особености и странности.

# 55
  • Мнения: 433
yanast , ти вливаш балсам в моето изранено сърце  Hug Wink Wink
Чета аз за ПЗ  и мисля трескаво как ще съчетая захранването с факта, че вечерята у нас минава в следане/слушане на ТВ, новини и каквото там има евентуално интересно. Което не изключва и разговорите на масата.
А моят хубавец вече се заглежда в устата и чинията на майка си и кака си с голям интерес. Днес едва преборих изкушението да му дам мъничко варен картоф - така гладно и увлечено гледаше  Joy Ще трябва да устиска още месец.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 348
Димитрина, само да не я гризе, а ако му отчупя дозичка може, така ли? Има ли други храни, които трябва да избягвам в началото (освен шоколад и храна с химични съставки) ?

 След като ние не се храним задължително сутрин обед и вечер (или поне не в общоприетите часове), редно ли е да започвам педагогическо захранване? Може ли да му давам микродозички тогава, когато аз реша, че съм гладна, а не да трябва специално тепърва да се уча и аз на режим?

Последна редакция: пт, 18 апр 2008, 23:21 от skrech

# 57
  • София
  • Мнения: 2 671
Момичета, имам един въпрос към вас - може ли да дам зеленчукова супа на мъника, в която има гъби, като внимавам да не попадат никакви гъби в неговата порция?
 В смисъл - не искам да му давам да яде гъби все още...

# 58
  • Мнения: 762
skrech ,в началото бебетата не разбират какво става в устата им и при въртенето на някои храни те стигат до вътрешната част на езика и така се задейства естествен рефлекс на повръщане,което шашка бая майки (включително и мен).За това е добре микродозите да не са по-големи от главичката на кибритена клечка в началото.И все пак ако се случи-не се плаши,а просто я наведи напред,за да повърне или да падне парченцето.Ако даваш ябълка,тя е по-добре да е много твърда,за да не си отчупи парче от нея,а по-скоро да се запознае със сока.Не е чак толкова опасно,защото ПЗ учи децата да внимават с това,което е в устата им,но аз все пак споделям своя опит.
Ние също не се храним под час.Като каза,Яна,идеята е че това дете цял живот ще се храни като вас и не е необходимо да променяте каквото и да е било заради него.Мен например ме мързи да готвя (както се казва-не ми остава време Wink),а и не обичам много обществените кухни,та с дъщеря ми го караме или на сандвичи и полуфабрикати понякога,или викам някоя баба да ни нахрани.Все пак,когато сготвя-Калина яде с очевидно по-голям интерес.

Rumya ,ако се притесняваш,че гъбите са отровни-не ти препоръчвам и ти да ядеш. Wink
Иначе можеш да и даваш всичко според ПЗ,хапваш и ти,а после кърмиш и животът продължава да е все така хубав. Grinning

# 59
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Rumya , гъбите са трудно смиляема храна за малките бебета, но така както искаш да й дадеш булюн от супата в която има и гъби няма проблем! Всеки си решава кога и какво да дава! Това му е хубавото на ПЗ, моята яде примерно застроени супи с белтък вече, така, че смело и отговорно!  Peace
skrech, от храните, които са разрешени след 1 годинка са: прясно мляко, белтък, гъби, пълнозърнести бисквитки и много други неща, които при наличие на алергии в семейството трябва да се избягват. Ето тук може да видиш повече! Ето тук има въвеждането на храните по месеци!

Общи условия

Активация на акаунт